Зошто модерната жена се плаши од брак?

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Не се плашиме од брак, туку од тоа што го носи бракот. Убаво е сега на грб на мама и тато сме, ама тогаш ке треба да му ја мислиш на се.
Убаво кажа некој погоре, работа нема, не можеш фамилија да создаваш, плус, мрзлива генерација сме, кој ќе гледа цела куќа, да чистиш да готвиш, да переш, а и ако ти е мажов некој мрзлив ко тебе, па нишо да не помага и наеба.
Затоа додека можеш, ќути си трај си и ако ти побараат дај си :)
 
S

Shellshock nam67

Гостин
[QUOTE=la-loca;428798
порано немале леб да јадат луѓето ама имале едно нешто што во денешно време е реткост а тоа е слогата и љубовта времината одсекогаш биле тешки некогаш повеќе некогаш помалку туку мене ме загрижува холивудскиот тренд кој ги фати луѓево и бракот го сваќаат како врска а не како институција затоа и има малу успешни бракови во државата ни наша рекордна беше мислам 2008 бројот на разводи го надмина бројот на склучнени бракови
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Не се плашиме од брак, туку од тоа што го носи бракот. Убаво е сега на грб на мама и тато сме, ама тогаш ке треба да му ја мислиш на се.
Убаво кажа некој погоре, работа нема, не можеш фамилија да создаваш, плус, мрзлива генерација сме, кој ќе гледа цела куќа, да чистиш да готвиш, да переш, а и ако ти е мажов некој мрзлив ко тебе, па нишо да не помага и наеба.
Затоа додека можеш, ќути си трај си и ако ти побараат дај си :)
Бракот носи деца - не ти се мили?
Од лоша страна ја гледал медалјата тој што рекол дека нема работа овде, има малце пари а не работа т.е. за да заработиш за пристоен живот треба малце повеке да се потрудиш
Е мрзлива сме да, а не мислиш дека тоа треба да си го промениме?
А за ова последново, ако си човек без карактер и без свое јас тогаш те оправдувам
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Бракот носи деца - не ти се мили?
Од лоша страна ја гледал медалјата тој што рекол дека нема работа овде, има малце пари а не работа т.е. за да заработиш за пристоен живот треба малце повеке да се потрудиш
Е мрзлива сме да, а не мислиш дека тоа треба да си го промениме?
А за ова последново, ако си човек без карактер и без свое јас тогаш те оправдувам
Многу работи треба да се сменат, ама се тоа зависи од карактерот на луѓето. Плус овде зборувам општо за сите, не за мене како единка :)
Децата се мили, да, но треба ли да ги најадеш, напиеш!? Јас со мојов памет и живот, нема шанси тоа да го направам, иако кога веке ке го имаш детето во раце поинаку ке размислуваш, сепак не би се осудила на таков чекор, барем не моментално, за понатаму здравје.
А за тоа последното, барем јас сметам дека имам свое јас, па затоа нема потреба од подршка :)
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Многу работи треба да се сменат, ама се тоа зависи од карактерот на луѓето. Плус овде зборувам општо за сите, не за мене како единка :)
Децата се мили, да, но треба ли да ги најадеш, напиеш!? Јас со мојов памет и живот, нема шанси тоа да го направам, иако кога веке ке го имаш детето во раце поинаку ке размислуваш, сепак не би се осудила на таков чекор, барем не моментално, за понатаму здравје.
А за тоа последното, барем јас сметам дека имам свое јас, па затоа нема потреба од подршка :)
епа супер, тогаш истите мои прашања важат за сите, освен тебе :smir: а за децата ...од глад гробишта никаде не сум видел да има а ако мислиш дека треб да ги храниш со кавијар и да ги поиш место со вода со млеко тогаш ок :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Можеби од многу готвење и дошло преку глава, па прва прилика сака да се одмори. Страв е тоа? :)
Тргнувајќи од женските и машките јас што ги познавам... повеќе време машките поминуваат в кујна отколку женските. Шега на страна, озбилен сум. И мислам дека синдромот е општо прифатен и доста раширен кај женската популација (секоја чест на исклучоците). Така да, за да ти дојде преку глава од готвење, треба стварно да прајш нешто. Муабети од типот на погорниот (исто како јас да речам ми дојде преку глава од играње фудбал, сакам да се одмарам, а фудбал последно играв пред 3 месеци) не држат многу вода во моменталната ситуација.

Него дури сме тука, како на луѓето (општо зборам) не му иди преку глава од висење на нет? Една паралела само тргам, ништо повеќе. Ако има 3 сати за дремење на FB, можи да најди 1 сат да се поматка в кујна.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Крај краева, за мене романтика е на жена ми (здравје кога ке се оженам) да и однесам од сабајле доручек во послужавник додека таа уште не станала од кревет. Тоа за мене е џентлменски. За некој е папучарење ама за мене не е. Е сега нема да може одма да го јаде доручекот пошто ке треба прво да се замие, нели одсабајле ама пак вниманието се цени.
Или пак убава вечера да и спремам.
А за секојдневниот брачен живот треба да се направи план и да се поделат работите. Што е работа на мажот што на жената за да не се чувствува некаква нееднаквост во работата и одржувањето на куќата и фамилијата. Некој ке мие садови некој ке чисти со правосмукалка и така.
А бе за се има чаре ама треба разбирање и љубов.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Koj ќе те сака тогаш... онака изнажуркана изнапиена, изнаглупирана?
Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран. А и кој рече дека ќе го барам во ова бедно место? Не ги сакам македонските мажи. На моја среќа сум запознала и други. Само кај нас мажите сакаат буквално неизживеани жени, на кои тој ќе им биде чудо во животот. А не размислувам само јас вака, верувај ми. И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!

--- надополнето ---

Крај краева, за мене романтика е на жена ми (здравје кога ке се оженам) да и однесам од сабајле доручек во послужавник додека таа уште не станала од кревет. Тоа за мене е џентлменски. За некој е папучарење ама за мене не е. Е сега нема да може одма да го јаде доручекот пошто ке треба прво да се замие, нели одсабајле ама пак вниманието се цени.
Или пак убава вечера да и спремам.
А за секојдневниот брачен живот треба да се направи план и да се поделат работите. Што е работа на мажот што на жената за да не се чувствува некаква нееднаквост во работата и одржувањето на куќата и фамилијата. Некој ке мие садови некој ке чисти со правосмукалка и така.
А бе за се има чаре ама треба разбирање и љубов.
Се согласувам со тебе. Јас верувам во партнерска поделба на обврските. Не е фер жената да работи, да се грижи за домаќинството и за децата, па и за маж и како да и е дете. Истото, не е фер таа ништо да не работи, да дреме по дома, а маж и да работи па кога ќе дојде дома уште да треба јајца да си спржи, да искоси трева, да ги избања децата и да го прошета кучето. Не е фер, нели?

Со дечко ми, многу имаме зборувано на темава. И сосема се согласуваме. Затоа што многу време поминуваме живеејќи заедно, иако реално немаме плус деца ниту пак заработуваме самите. Но кога 1 месец живееме сами, јасно си знаеме кој што кога прави, и двајцата сме задоволни. Јас имам куче, па оној ден кога јас ете бришам прашина, негова обврска е кучето, ако јас пуштам машина за перење, тој мие тањири, он почесто готви, јас секогаш пеглам. А замисли јас сама сето тоа да го правам, кој ќар ќе го има тој од мене, кога на крајот ќе бидам уморна и нема да сакам ни да го гледам, а не муабет или нешто друго со него да направам??

--- надополнето ---

Тргнувајќи од женските и машките јас што ги познавам... повеќе време машките поминуваат в кујна отколку женските. Шега на страна, озбилен сум. И мислам дека синдромот е општо прифатен и доста раширен кај женската популација (секоја чест на исклучоците). Така да, за да ти дојде преку глава од готвење, треба стварно да прајш нешто. Муабети од типот на погорниот (исто како јас да речам ми дојде преку глава од играње фудбал, сакам да се одмарам, а фудбал последно играв пред 3 месеци) не држат многу вода во моменталната ситуација.

Него дури сме тука, како на луѓето (општо зборам) не му иди преку глава од висење на нет? Една паралела само тргам, ништо повеќе. Ако има 3 сати за дремење на FB, можи да најди 1 сат да се поматка в кујна.
Да, дечко ми, па и татко ми, се готвачите :) Ама ете јас сум пеглачка. Ако му дадам пегла на фраеров мој, големи се шансите куќата да ја запали :) Затоа и не го ни терам тоа да го прави, а тој не ме тера мене да готвам.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран. А и кој рече дека ќе го барам во ова бедно место? Не ги сакам македонските мажи. На моја среќа сум запознала и други. Само кај нас мажите сакаат буквално неизживеани жени, на кои тој ќе им биде чудо во животот. А не размислувам само јас вака, верувај ми. И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!


Боже сачувај од 20 годишни кои викаат дека се изживеани.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран. А и кој рече дека ќе го барам во ова бедно место? Не ги сакам македонските мажи. На моја среќа сум запознала и други. Само кај нас мажите сакаат буквално неизживеани жени, на кои тој ќе им биде чудо во животот. А не размислувам само јас вака, верувај ми. И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!


А што е за тебе изживеана жена?И што е изнаглупирана? Дали во сето ова ти спаѓа и секс со секого и секоја вечер коа си напиена и изглупирана?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран. А и кој рече дека ќе го барам во ова бедно место? Не ги сакам македонските мажи. На моја среќа сум запознала и други. Само кај нас мажите сакаат буквално неизживеани жени, на кои тој ќе им биде чудо во животот. А не размислувам само јас вака, верувај ми. И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!

--- надополнето ---



Се согласувам со тебе. Јас верувам во партнерска поделба на обврските. Не е фер жената да работи, да се грижи за домаќинството и за децата, па и за маж и како да и е дете. Истото, не е фер таа ништо да не работи, да дреме по дома, а маж и да работи па кога ќе дојде дома уште да треба јајца да си спржи, да искоси трева, да ги избања децата и да го прошета кучето. Не е фер, нели?

Со дечко ми, многу имаме зборувано на темава. И сосема се согласуваме. Затоа што многу време поминуваме живеејќи заедно, иако реално немаме плус деца ниту пак заработуваме самите. Но кога 1 месец живееме сами, јасно си знаеме кој што кога прави, и двајцата сме задоволни. Јас имам куче, па оној ден кога јас ете бришам прашина, негова обврска е кучето, ако јас пуштам машина за перење, тој мие тањири, он почесто готви, јас секогаш пеглам. А замисли јас сама сето тоа да го правам, кој ќар ќе го има тој од мене, кога на крајот ќе бидам уморна и нема да сакам ни да го гледам, а не муабет или нешто друго со него да направам??

--- надополнето ---



Да, дечко ми, па и татко ми, се готвачите :) Ама ете јас сум пеглачка. Ако му дадам пегла на фраеров мој, големи се шансите куќата да ја запали :) Затоа и не го ни терам тоа да го прави, а тој не ме тера мене да готвам.
А глупирањето има time-limit, на пример до 27 години 4 месеци и 16 дена ќе се глупираш и после автоматски ќе запреш? Или за секој е индивидуално?
Или некаква квота на глупирање? На пример еден притвор на секои три години, инфузии ради труење со алкохол на секои 6 месеци, СПБ два пати во деценијата, 4 до 6 тепачки годишно...
Кога ќе знаеш дека доволно си се изнаглупирала и каква гаранција имаш дека со количината на глупирање ќе достигнеш peak глупирање пред брак па соодветно на тоа кога ќе стапиш во брак глупирањето ќе го снема по дифолт?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
А глупирањето има time-line, на пример до 27 години 4 месеци и 16 дена ќе се глупираш и после автоматски ќе запреш? Или за секој е индивидуално?
Или некаква квота на глупирање? На пример притвор, инфузии ради труење со алкохол, СПБ, 4 до 6 тепачки годишно...
Кога ќе знаеш дека доволно си се изнаглупирала и каква гаранција имаш дека со количината на глупирање ќе достигнеш peak глупирање пред брак па соодветно на тоа кога ќе стапиш во брак глупирањето ќе го снема по дифолт?
Мислам дека поставуваш глупаво прашање. Секој треба да има цел во животот и да знае кога и како ќе ја оствари. Според мене, мислам, дека ќе ми се здосади од бурен живот околу 30тата година. Не мислам на одење во затвор, мислам на патувања, забави, мислам на приоритет ставање на алкохол а не на пелени, до тогаш. Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. И тогаш е време за стабилизирање и основање на семејство. И глупирањето ќе го снема пред воопшто да мислиш на брак. Зошто тогаш запознаваш дечко/девојка со која повеќе сакаш да гледаш филм и да одите во кино, отколку да се пијанчите до сабајле и автостоп да одите на одмор.

--- надополнето ---

А што е за тебе изживеана жена?И што е изнаглупирана? Дали во сето ова ти спаѓа и секс со секого и секоја вечер коа си напиена и изглупирана?
Под тоа спаѓа се што ми се допаѓа, а е во законски рамки. Не осудувам никого. Немам секс со секого зошто не сакам, но ако некоја тоа го сака, која сум јас да кажам дека греши? Затоа не ми се допаѓаат македонците. Повеќе се занимаваат со туѓиот живот, отколку со својот.

--- надополнето ---

Боже сачувај од 20 годишни кои викаат дека се изживеани.
Не реков дека сум изживеана. Туку дека ќе се изнаживеам пред да стапам во брак. Читај добро :)
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Не реков дека сум изживеана. Туку дека ќе се изнаживеам пред да стапам во брак. Читај добро :)
од страна гледано твојов коментар изгледа буквално овака "си живееше, си живееше и се омажи" :pos2:

--- надополнето ---

Се согласувам со тебе. Јас верувам во партнерска поделба на обврските. Не е фер жената да работи, да се грижи за домаќинството и за децата, па и за маж и како да и е дете. Истото, не е фер таа ништо да не работи, да дреме по дома, а маж и да работи па кога ќе дојде дома уште да треба јајца да си спржи, да искоси трева, да ги избања децата и да го прошета кучето. Не е фер, нели?
и јас се согласувам со вас и со секој што размислува вака. И мој критериум за поделба на работите е само оној на завршени или незавршени а не на машки и женски. :smir:

--- надополнето ---

Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран. А и кој рече дека ќе го барам во ова бедно место? Не ги сакам македонските мажи. На моја среќа сум запознала и други. Само кај нас мажите сакаат буквално неизживеани жени, на кои тој ќе им биде чудо во животот. А не размислувам само јас вака, верувај ми. И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!
абе сакам да ти верувам ама ете неможам, незнам од кој извори ги црпеше податоциве додека го креираше глобалното мислење за македонските мажи. Ако местово ти е БЕДНО, никој не ти ставил пиштол на глава и ти рекол нема мрдање од овде, слободно запали ги патиките и оди кај што мислиш дека ке ти е супер. Тоа што ти не ги сакаш македонските мажи никој не те обвинува, ама барем не ги навредувај и омаловажувај.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Тргнувајќи од женските и машките јас што ги познавам... повеќе време машките поминуваат в кујна отколку женските. Шега на страна, озбилен сум. И мислам дека синдромот е општо прифатен и доста раширен кај женската популација (секоја чест на исклучоците). Така да, за да ти дојде преку глава од готвење, треба стварно да прајш нешто. Муабети од типот на погорниот (исто како јас да речам ми дојде преку глава од играње фудбал, сакам да се одмарам, а фудбал последно играв пред 3 месеци) не држат многу вода во моменталната ситуација.

Него дури сме тука, како на луѓето (општо зборам) не му иди преку глава од висење на нет? Една паралела само тргам, ништо повеќе. Ако има 3 сати за дремење на FB, можи да најди 1 сат да се поматка в кујна.
Фудбал и готвење немаат допирна точка, но дури и кога би имале, се она што ни се чини ново, на почеток е интересно, за подоцна да премина во рутина, па и досада. Фудбал играш секој ден, ако планираш да направиш кариера. Еднаш во 3 месеци играње не можат да се споредат со секојдневното готвење.

Порано жените се што имале на располагање за да импресионираат маж се чистењето и кујната. Денес е поинаку, но се чини дека во свеста на посилниот пол останало нешто од минатото.

Доколку една девојка е супер на многу полиња, а нема желба за кујна или за чистење, просто е, ќе најде некоја која ќе и чисти, а за возврат ќе си го олесни џебот.

Втора ситуација во која девојка од години чистење и перење, буквално и дошло преку глава, прва прилика гледа да го отстрани тој "секојдневен" товар.

И трети, односно среќничКи кои налетуваат на мажи, кои имаат страст према готвењето, па им ја земаат кутлачата во нивни раце.

--- надополнето ---

Мислам дека поставуваш глупаво прашање. Секој треба да има цел во животот и да знае кога и како ќе ја оствари. Според мене, мислам, дека ќе ми се здосади од бурен живот околу 30тата година. Не мислам на одење во затвор, мислам на патувања, забави, мислам на приоритет ставање на алкохол а не на пелени, до тогаш. Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. И тогаш е време за стабилизирање и основање на семејство. И глупирањето ќе го снема пред воопшто да мислиш на брак. Зошто тогаш запознаваш дечко/девојка со која повеќе сакаш да гледаш филм и да одите во кино, отколку да се пијанчите до сабајле и автостоп да одите на одмор.
.... Еден ден, нормалниот човек се изморува од сето ова и на 20 години. Прашање на време и животни ситуации врз кои не секогаш ја имаме контролата.

Во наредна деценија шансите се минимални дека ќе имаш плата од 1000 евра па да шеташ секоја година на егзотични дестинации од кои боли глава. Дури и да ги имаш средствата, мнозинството после 25-та година е задоволно со просечниот живот, со две дечиња, кои им плачат за новата барбика или количка во најблискиот излог, па малкумина останале немажени/неженети.

Мнозинството од оние малкумина кои во тие години не се во брак, приоритет не им е лудување или пијанчење, туку тоа што не запознале личност со која што би сакале да стапат во брак.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Знам дека татко ми дома, како главна финансиска чешма, ме учи и школува мене, за еден ден, ја да бидам човек кој ќе прави пари.
Незнам, вас, жените, со мајки дома што готват, чистат и пеглаат, што ве учат.
Можеби, пари да правите?
Можда комплексот што нив ги јаде на вас сублиминално го исфрлаат?
- Ја ќерко, шо се заебав, се заебав, ама ти! Учи! Школувај се! Немој случајно по грешка да научиш јајца да пржиш!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom