Зошто модерната жена се плаши од брак?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Zatoa sto nejkat da izdrzavaat nekogo, e zatoa i plus stanaa ko muzi ja izgubija zenstvenosta nadokraj za koj kur ke ti e emancipirana zena zar samo da se falis deka e ovaa ili raboti kojznae kade, ako nemas nekoja vistinska polza od nea ne ti ni treba, seto toa doveduva do izumiranje na ovoj nas mal po brojnost narod!
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Мислам дека поставуваш глупаво прашање. Секој треба да има цел во животот и да знае кога и како ќе ја оствари. Според мене, мислам, дека ќе ми се здосади од бурен живот околу 30тата година. Не мислам на одење во затвор, мислам на патувања, забави, мислам на приоритет ставање на алкохол а не на пелени, до тогаш. Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. И тогаш е време за стабилизирање и основање на семејство. И глупирањето ќе го снема пред воопшто да мислиш на брак. Зошто тогаш запознаваш дечко/девојка со која повеќе сакаш да гледаш филм и да одите во кино, отколку да се пијанчите до сабајле и автостоп да одите на одмор.

--- надополнето ---



Под тоа спаѓа се што ми се допаѓа, а е во законски рамки. Не осудувам никого. Немам секс со секого зошто не сакам, но ако некоја тоа го сака, која сум јас да кажам дека греши? Затоа не ми се допаѓаат македонците. Повеќе се занимаваат со туѓиот живот, отколку со својот.

--- надополнето ---



Не реков дека сум изживеана. Туку дека ќе се изнаживеам пред да стапам во брак. Читај добро :)
Патувања, забави, алкохол.......that`s it?......јас мислев ќе споменеш барем игла, групњаци, оргии, руски рулет, коцка.....ме разочара...:(
Како може да се стапи во брак ако не се проживее сето тоа?
Сид Вишз на пример се изживеа до даска до 20.роденден, се ожени, ја закла сопругата и си замина од овој свет...на 21-на...
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Баба ми секогаш вика синко домашната работа е најнеблагодарна работа што може да постои, зашто колку и да работиш низ дома, пак е малку, секогаш има работа, никој не ти плаќа за тоа, и никој не ти вика ниту едно фала за тоа...
 

NaughtyByNature

Y Child
Член од
1 декември 2010
Мислења
423
Поени од реакции
427
Мојот маж, исто така, онака изнажуркан, изнапиен, изнаглупиран...
И на крајот, што ќе ми е мене некој што никогаш во животот не лудувал? Ќе ми биде досадно!
Ќе ти биде досадно ако сте изживеани, и ви останале само филмовите, деца, обврски... И по некој убав спомен, но за жал, со други луѓе кои нема да бидат тука.
Мислам дека поставуваш глупаво прашање. Секој треба да има цел во животот и да знае кога и како ќе ја оствари. Според мене, мислам, дека ќе ми се здосади од бурен живот околу 30тата година. Не мислам на одење во затвор, мислам на патувања, забави, мислам на приоритет ставање на алкохол а не на пелени, до тогаш. Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. И тогаш е време за стабилизирање и основање на семејство. И глупирањето ќе го снема пред воопшто да мислиш на брак. Зошто тогаш запознаваш дечко/девојка со која повеќе сакаш да гледаш филм и да одите во кино, отколку да се пијанчите до сабајле и автостоп да одите на одмор.
А ако не ти се здосади? Еден ден, нормалниот човек, се изморува од тоа. Или се навикнува. Што во вториот случај?

ПС. Сигурен сум дека и македонските мажи не ги сакаат оние што не ги сакаат македонските мажи. :wink:

На темата:
Прашањето треба да важи општо за луѓето, не за жените или за мажите. Зошто се плашат? Себичност, немање самодоверба, некомпетентност, неспособност за справување со предизвици... Економската ситуација исто така, но е во споредна улога (секогаш била).
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Толку муабет за нешто што е евидентно поврзано со буџетот на фамилијата.

Која жена ќе се плаши од брак со мажот што го одбрала ако знае дека имаат доволно финансии да се плати жена која 2 пати неделно ќе чисти и уште една која 3 пати неделно ќе готви? Па нормално е ако се има средства за тоа дека животот на жената ќе биде неколкукратно олеснет. Таква жена ќе биде растеретена од домашни обврски и ќе може да се посвети и на мажот па понатаму и на децата кога ќе дојде време. Се разбира ќе има време да си посвети внимание и на себе и ќе биде генерално многу посреќна во врската.

Лудувањето е релативна категорија и не може однапред да се планира до 30-та ќе лудувам а после одам во брак. Животот е толку непредвидлив и најчесто не не прашува дали нешто сакаме или нејќеме. Кога ќе се пружи шанса за нешто убаво треба да се зграби и да не се пушта затоа што не знаеме кога пак и дали воопшто повторно ќе дојде.

Начини за правење пари дури и кај нас има на претек само треба двајцата да се сложни (ако веќе еден од нив нема однапред) и да потрошат малку време и за таа проблематика ама плодовите ќе ги уживаат долги години потоа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Баба ми секогаш вика синко домашната работа е најнеблагодарна работа што може да постои, зашто колку и да работиш низ дома, пак е малку, секогаш има работа, никој не ти плаќа за тоа, и никој не ти вика ниту едно фала за тоа...
Сигурно на работа е различно!
Сите се благодарни и газдата по цел ден иде позади тебе и ти вика "Браво! Браво! Фала! Одлично!"
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Сигурно на работа е различно!
Сите се благодарни и газдата по цел ден иде позади тебе и ти вика "Браво! Браво! Фала! Одлично!"
Баби и жаби испомеша, на работа одиш за плата - дома работиш бесплатно, ако жената оди на работа не е поштедена и од домашната работа баш напротив цела работа за цела фамилија маж деца паѓа на нејзин грб, значи ем на работа работи ем дома работи 24/7 за сите. тое то
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Па секако ќе се плаши, посебно ако она и/или маж и` се мрзливи и/или неорганизирани. У принцип се плаши зошто не знае дали ги има или дали ќе ги задржи првичната добра волја, желба, вреднотија, организираност...
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Баби и жаби испомеша, на работа одиш за плата - дома работиш бесплатно, ако жената оди на работа не е поштедена и од домашната работа баш напротив цела работа за цела фамилија маж деца паѓа на нејзин грб, значи ем на работа работи ем дома работи 24/7 за сите. тое то
Жено. Баба ти работела во куќа која ја ИЗГРАДИЛ дедо ти.
Готвела со храна која ја ЗАРАБОТИЛ дедо ти.
Јаделе со прибор кој го КУПИЛ дедо ти.
Спиеле на кревет направен од дрво кое го цепел дедо ти, и шајки кои ги ковал дедо ти.
И он треба да и каже фала што она готви храна што е негова и чисти куќа што е негова?
I think the bitch owns him that much.
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Жено. Баба ти работела во куќа која ја ИЗГРАДИЛ дедо ти.
Готвела со храна која ја ЗАРАБОТИЛ дедо ти.
Јаделе со прибор кој го КУПИЛ дедо ти.
Спиеле на кревет направен од дрво кое го цепел дедо ти, и шајки кои ги ковал дедо ти.
И он треба да и каже фала што она готви храна што е негова и чисти куќа што е негова?
I think the bitch owns him that much.
Хм па не е баш така, по имот се еднакви и баба ми работела ај сеа да те видам. каккво дрво какви шајки,
а да си заковаш една во глава не ќе биде лошо
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Фудбал и готвење немаат допирна точка, но дури и кога би имале, се она што ни се чини ново, на почеток е интересно, за подоцна да премина во рутина, па и досада. Фудбал играш секој ден, ако планираш да направиш кариера. Еднаш во 3 месеци играње не можат да се споредат со секојдневното готвење.
Фудбал и готвење можи немат заедничка точка, јас само го спомнав тоа како пример за да доловам ефект... Како можи на некој да му се здосади нешто што го напрајл 20-30 пати во животот а треба по дифолт да го прај барем еднаш дневно?

Порано жените се што имале на располагање за да импресионираат маж се чистењето и кујната. Денес е поинаку, но се чини дека во свеста на посилниот пол останало нешто од минатото.

Доколку една девојка е супер на многу полиња, а нема желба за кујна или за чистење, просто е, ќе најде некоја која ќе и чисти, а за возврат ќе си го олесни џебот.

Втора ситуација во која девојка од години чистење и перење, буквално и дошло преку глава, прва прилика гледа да го отстрани тој "секојдневен" товар.

И трети, односно среќничКи кои налетуваат на мажи, кои имаат страст према готвењето, па им ја земаат кутлачата во нивни раце.
Убо рекле секој со среќата, некој и без неа... се зависи од разумниот компромис и мир во домот.

Никако! Освен ако на маж ти јајцата не се на денешно мени. :)
Мислам дека се наменети за друго нешто...
 
Член од
13 август 2008
Мислења
1.145
Поени од реакции
893
Фудбал и готвење можи немат заедничка точка, јас само го спомнав тоа како пример за да доловам ефект... Како можи на некој да му се здосади нешто што го напрајл 20-30 пати во животот а треба по дифолт да го прај барем еднаш дневно?
Треба или мора? И зошто?


Мислам дека се наменети за друго нешто...
Ти мислиш, ама секој со среќата. :)

--- надополнето ---

Жено. Баба ти работела во куќа која ја ИЗГРАДИЛ дедо ти.
Готвела со храна која ја ЗАРАБОТИЛ дедо ти.
Јаделе со прибор кој го КУПИЛ дедо ти.
Спиеле на кревет направен од дрво кое го цепел дедо ти, и шајки кои ги ковал дедо ти.
И он треба да и каже фала што она готви храна што е негова и чисти куќа што е негова?
I think the bitch owns him that much.

Во тоа време на бабата и била единствена занимација во денот готвењето и чистењето.
И сеуште не ја разбирам реченицата "во времето на баба ми и дедо ми боље се живеело".
Освен мажите што имаат заковано во глава дека жената не е комплетна ако не знае да чисти и готви, исто и жените имаат заковано дека освен тоа, за друго не се способни.​
 

laceso

Zoomj †
Член од
17 мај 2011
Мислења
422
Поени од реакции
318
Ја мислам дека основна дејност на жената треба да е доброто снаоѓање во кујната и грижа за потомството(и мажот нормално али жената подобро се снаоѓа тука), а потоа ако има поголем капацитет може да гради професионална кариера и истовремено да се посвети на две работи... тие понеуките нека останат само на првото.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Треба или мора? И зошто?
Мора... природна потреба ти е то. Освен ако си икономист па да јадиш еднаш на 2-3 дена. И не се однесува ова само на жените... и за мажите важи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom