Зошто модерната жена се плаши од брак?

M

marsovka

Гостин
Индиректно ги нарекуваш - немодерни, покорнички, доминирани, аргатки, дискриминирани.

Додека ти си современа и амбициозна, независна, ценета кариеристка :toe:

Па мене не ми е јасно зошто тргаш со став дека во бракот би била издржувана од мажот, незнам каде го подразбираш во она што го напишав или генерално од целиов муабет дека од тебе се очекува да седиш врзана дома и да не придонесуваш во буџетот?

Самата си вадиш изолирани примери како на некои жени им било забранувано, а на други пак им одговарало да не работат.
Значи без одење во екстреми, збориме за нормални предуслови.

Јас се сомневам дека туку така чека некој маж на тебе за да те издржува.

А секој еден од нас тежнее да создаде сопствен капитал кој би му го олеснил животот, незнам како успеа таков непремостлив пресек да направиш во дискусијава на мажи вс. жени.
океј значи ако јас изберам кариера наместо фамилија или не сакам фамилија да имам до 30 години плукам по домаќинките како бат елохим
види брату право на избор the end
второ ако некој може да дигне 100 кила товар не значи дека останатите можат ниту пак некој ги вика за слабаци поради тоа
не секој може да има фамилија и кариера
не секој е подобен за да биде родител
и не треба на секој да има деца (пошто има секакви будали)

И повеќето кои избрале кариера свесни се дека ќе бидат осамени можда повеќе им се свиѓа да бидат сами (познавајќи го човековиот род каков е богами)

И еве да речеме дека сакам да бидам во брак на 23-24 со три деца итн итн
Треба првин да најдам некој кој е подобен за брак и кој сака брак и деца
Трето не сваќам сите се навртија на жените никкој непогледна ни кон мажиштава наши(повеќето) кои критериумите им се :да биде ,згодна,убава,паметна дрн дрн дрн совршена чекај бре што сме ние дрнови,богови ,трофеи со кои се мавта пред пријатели не сакам да споменувам примери да има вакви цицки,боја на очи коса дрн дрн

Океј и да се помине преку тоа успееш да ги задоволиш тие стандарди пак ние сме криви за нестапување во брак?!
Зборам сеа општо (не ова за кон тебе)повеќето посочија прст кон нас жените дека ова она we are the mother of all evil ние сме криви зошто паѓа наталитето ние сме криви за се!
Сите ама баш сите дека првин е право на слободен избор ,второ не секој е човек и го бидува за брак,трето за танго се потребни двајца значи дел од вината е кај мажите
И дајте прекинете да серете врз оние кои избрале кариера и да си фураат слободен живот едноставно им се може и тоа го сакаат повеќе од фамилијарен живот или пак се осеќаат дека не се спремни за брак,тоа не ги прави незрели напротив они се доволно свесни дека не можат сеуште да се врзат ,и немаат намера да стапуваат во брак затоа што е општествено прифатливо(немој молим ти се комшиите ќе ме зборат)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Bas ne se plasam,a sebesi se smetam za moderna i obrazovana devojka.... ,mislamd eka e do individuata i do karakterot poveke:pipi:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
абе ова жеништава више не се жени нема у нив почит кон мажот епа нека ги онади некој жиголо коа не можат да се трпат ни себе а не пак друг, но затоа и ние мужите ќе си платиме професионалка за секс бар знаат да ти го напраат кејфот и поштено си платиш за услугата.
Гледај како се понашаат на порничи е тоа е женско да ти напраи кеиф за те гледа со почит, затоа професионалка е боља од аматерка која се умишља дека е којзнае што. па кај нас се гледаат дека се заостанати балканки по тоа што они чекаат да им ги бараш да им збориш да им пријдеш а ретки се тие што сами приоѓаат ко на запад рецимо.
 

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
Бла,бла,бла... модерената жена не се плаши од брак него се плаши од некои залутани "мажи" што мислат дека светот е плоча или даска или немат р во тоа главата.
Мажите немат ни тронка почит према жената. (со секоја чест на исклучоците)
Треба темава да ја наречеме зошто мажите се плашат од моќни жени, или зошто мажите се кукавици? Па нели светот се вртеше околу нив?
Мажот е посилен пол и нормално дека треба да знае што сака и да се бори за тоа. Жената треба да биде освоена без разлика колку е она моќна.
Проблемот е во несигурните мажи, што едвај чекат да падне шенгенскиот зид, па да ловат странски "моќни" риби, не за друго, не дека ке се зезанат по не знам кој пат, туку затоа што типкава ќе им се пуштила прва!!!! Хахаахаха
Алооооо? Кај се тука вредностите ? Моралните вредности на мажот?
Сите вие сте едно исто створение, за жал баш такви смотани ве сакаме иако не треба... али тоа ти е- женска глава. :baeh:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
edna bitna stvar, od onoj sto go onadis ne baraj pamet.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Мислам дека една модерна жена не се плаши од брак, туку едноставно способна е да сфати дека тоа не е најважната работа на светот.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.794
Поени од реакции
18.425
Трето не сваќам сите се навртија на жените никкој непогледна ни кон мажиштава наши(повеќето) кои критериумите им се :да биде ,згодна,убава,паметна дрн дрн дрн совршена чекај бре што сме ние дрнови,богови ,трофеи со кои се мавта пред пријатели не сакам да споменувам примери да има вакви цицки,боја на очи коса дрн дрн
Не знам зошто мислиш така, можеби се такви твоите искуства, па поради тоа такви се и твоите ставови. Не сите бараат "материјална форма" , иако не одрекувам дека голем процент од маживе размислуваат така. Ако некој нешто третира како трофеј тој мора да се помири со фактот дека еден ден тој трофеј ќе му избега од рацете. Затоа што по логика на нештата за да си носител на трофеј треба да си најдобар во тоа што го правиш, а практично е невозможно да си најдобар цело време. Ситуацијата да имаш "добра" жена е иста ко со онаа да имаш "добра" кола, првите недели ќе и се радуваш на колата колку ти е убава и дека ти си единствениот кој што има таква кола, за да со тек на време почне да ти станува сеедно што возиш и како изгледа твојата кола. Во тој период почнува втора фаза, во која доаѓа до преориентација кон друга примарна цел а тоа е комотноста и удобноста на вожњата, односно колку капацитетите на колата можат да бидат приспособени кон твоите побарувања, се со цел обезбедување на што попријатно чувство додека се возиш во колата. А доколку чувството е пријатно и има тенденција да расте и да се развива во нешто поголемо, тогаш вожњата може да трае, можеби и никогаш да не заврши.

И дајте прекинете да серете врз оние кои избрале кариера и да си фураат слободен живот едноставно им се може и тоа го сакаат повеќе од фамилијарен живот или пак се осеќаат дека не се спремни за брак,тоа не ги прави незрели напротив они се доволно свесни дека не можат сеуште да се врзат ,и немаат намера да стапуваат во брак затоа што е општествено прифатливо(немој молим ти се комшиите ќе ме зборат)
Според мене и најплатената и најисполнувачката кариера не може да ти ја замени таа празнина која што ти доаѓа во пакет со слободниот живот, под слободен живот подразбирам живот без обврски кон некој и нешто. Тоа е само мое скромно мислење, не мора да се согласиш со него.

Треба темава да ја наречеме зошто мажите се плашат од моќни жени, или зошто мажите се кукавици? Па нели светот се вртеше околу нив?
Мажот е посилен пол и нормално дека треба да знае што сака и да се бори за тоа. Жената треба да биде освоена без разлика колку е она моќна.
Проблемот е во несигурните мажи, што едвај чекат да падне шенгенскиот зид, па да ловат странски "моќни" риби, не за друго, не дека ке се зезанат по не знам кој пат, туку затоа што типкава ќе им се пуштила прва!!!! Хахаахаха
Алооооо? Кај се тука вредностите ? Моралните вредности на мажот?
Сите вие сте едно исто створение, за жал баш такви смотани ве сакаме иако не треба... али тоа ти е- женска глава. :baeh:
А зошто некој на некого треба да му докажува колку е моќен и зошто некој треба да се плаши од тоа, јас едноставно не ја разбирам потребата за било какви докажувања, докажувањето моќност според мене е страв од тоа да не бидеш разоткриен. Зошто едноставно не бидеме искрени и не ги кажеме нашите желби и очекувања во животот, доколку генерално тие се поклопуваат со желбите и очекувањата на партнерката или партнерот тогаш ОК, ако не фино лепо секој си продолжува по свој пат и со својот живот. И кога почна да генерализираш дека сите мажи се смотани, јас не можам да разберам една работа кај жените. Зошто колку полошо ги третираш, тие толку повеќе ти се "лепат"? И тоа верувам дека сите жени ќе одречат дека е така, да ама постапките во реалноста говорат нешто друго.
 

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
Вистина, нема потреба од докажувања кој колку е моќен, но за зал тоа паѓа во очи, човековата психа е во прашање. Кога сакаш, врска нема моќноста на една личност.
А се прашуваш зошто жените се лепат на некој што лошо ги третира?
Па вака, љубовта е понекогаш слепа. Никој не е крив, има и обратни ситуации каде вие мажите молите за љубов ...:toe:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
ах...не се сите млади омажени со основно...
драга моја, (ај демек јас како пример ке ти се прикажам)..омажена на 17, со едно дете..моментлано се уште срекна со моето милениче, завршено високо образование, моментално на прагот на МБА, и згора успешна кариеристка...хахаха:kesa: се испофалиф..а реков ќе бидам анонимна, но ме испровоцира..:uvo:

инаку како можна причина ( што ја пронаоѓам кај повеќето мои пријателки) е тоа што до 20 годни воопшто не размилуваш, лета ли магарето -лета и оп се мажиш..но после тоа свесна за ситуцијата на пазарот доаѓаш до слика дека момците не се искрени, стравот дека можеби за кратко време ќе те изневери, стравот дека ќе се роди неискреност итн...но , најискрено СТРАВ...стравот што ли ќе биде, како , каде, оти...и нормално многу го бараат принцот на белиот коњ:sport1::music5::love2:
Значи или ќе се омажиш до 20 или никогаш? И да, бидејќи ти е сплеткан постов, што сакаше да кажеш, дека е подобро без размислување да влезеш во тавче или да почекаш да созрееш и да одбереш што сакаш?
п.с. Ако си навистина омажена на 17, не се труди да убедиш никого дека ти е добро. Или ајде, ако ти е уште добро, не се труди ни самата да мислиш дека така ќе остане.:toe:
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
ах...не се сите млади омажени со основно...
драга моја, (ај демек јас како пример ке ти се прикажам)..омажена на 17, со едно дете..моментлано се уште срекна со моето милениче, завршено високо образование, моментално на прагот на МБА, и згора успешна кариеристка...хахаха:kesa: се испофалиф..а реков ќе бидам анонимна, но ме испровоцира..:uvo:

инаку како можна причина ( што ја пронаоѓам кај повеќето мои пријателки) е тоа што до 20 годни воопшто не размилуваш, лета ли магарето -лета и оп се мажиш..но после тоа свесна за ситуцијата на пазарот доаѓаш до слика дека момците не се искрени, стравот дека можеби за кратко време ќе те изневери, стравот дека ќе се роди неискреност итн...но , најискрено СТРАВ...стравот што ли ќе биде, како , каде, оти...и нормално многу го бараат принцот на белиот коњ:sport1::music5::love2:
Браво за тебе..ретко кој мажени на 17 успеваат да завршат факс. Сепак мислам дека најпогодно за брак е над 27,28. Претходно да си се образуваш, да се изнашеташ, да најдеш работа ово оно. Цел живот ќе бидеш со некој, цел живот ќе имаш секс со некој, доколку имаш деца се надеваш дека целиот живот ќе ги гледаш. За шо овие работи да се почнуваат толку рано..А претходно кажав, мислам модерната жена не се плаши од брак..само прво си сака кариера ово оно па брак. Не би ми пречело да сум во брак со таква доколку ме почитува, да не биде она да тера работа а ја дома деца да чувам и ручеци да и правам :tapp:
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
п.с. Ако си навистина омажена на 17, не се труди да убедиш никого дека ти е добро. Или ајде, ако ти е уште добро, не се труди ни самата да мислиш дека така ќе остане.:toe:


I sto znaci sega ova? Generaliziranje.

Licno i jas sum protiv stapuvanje vo brak mnogu rano, no za dobar brak ne e uslov samo vozrasta, tuku i red drugi raboti, kako ljubovta, vzaemno pocituvanje, razbiranje, iskrenost, zaednicki interesi, rastenje vo ist pravec...


Moze da imas uspesen/neuspesen brak i ako go napravis toj cekor na 17, a moze da imas i uspesen/neuspesen brak ako go napravis toj cekor na 40.

Браво за тебе..ретко кој мажени на 17 успеваат да завршат факс. Сепак мислам дека најпогодно за брак е над 27,28. Претходно да си се образуваш, да се изнашеташ, да најдеш работа ово оно. Цел живот ќе бидеш со некој, цел живот ќе имаш секс со некој, доколку имаш деца се надеваш дека целиот живот ќе ги гледаш. За шо овие работи да се почнуваат толку рано..А претходно кажав, мислам модерната жена не се плаши од брак..само прво си сака кариера ово оно па брак. Не би ми пречело да сум во брак со таква доколку ме почитува, да не биде она да тера работа а ја дома деца да чувам и ручеци да и правам :tapp:


Pa ne znaci deka taa ako raboti deka ke ti zabrani tebe da rabotis. :) Rabotete i dvajcata, a za cistenje ima vreme, ke delite obvrski, za decata ima gradinki, babi, bebisiterki.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Pa ne znaci deka taa ako raboti deka ke ti zabrani tebe da rabotis. :) Rabotete i dvajcata, a za cistenje ima vreme, ke delite obvrski, za decata ima gradinki, babi, bebisiterki.
Да ама работава е детево да има родители....а не од 24 саата 20 саата со бебиситерки,баби, по градинки :)
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Бла,бла,бла... модерената жена не се плаши од брак него се плаши од некои залутани "мажи" што мислат дека светот е плоча или даска или немат р во тоа главата.
Мажите немат ни тронка почит према жената. (со секоја чест на исклучоците)
Треба темава да ја наречеме зошто мажите се плашат од моќни жени, или зошто мажите се кукавици? Па нели светот се вртеше околу нив?
Мажот е посилен пол и нормално дека треба да знае што сака и да се бори за тоа. Жената треба да биде освоена без разлика колку е она моќна.
Проблемот е во несигурните мажи, што едвај чекат да падне шенгенскиот зид, па да ловат странски "моќни" риби, не за друго, не дека ке се зезанат по не знам кој пат, туку затоа што типкава ќе им се пуштила прва!!!! Хахаахаха
Алооооо? Кај се тука вредностите ? Моралните вредности на мажот?
Сите вие сте едно исто створение, за жал баш такви смотани ве сакаме иако не треба... али тоа ти е- женска глава. :baeh:
kaj se tuka vrednostite?moralnite vrednosti na zenata?
vo tvojot post nikade ne sretnav moderna zena,tuku samo zena sto gi prifaka samo tie raboti koi i odgovaraat,a toa nema ama bas nikakva vrska so terminot MODERNA ZENA.ne mi e jasno kako go vklopi vo poimot moderna zena boldiraniot del.
ne,ne e problemot vo mazite tuku najcesto vo pogresnoto tolkuvanje na poimot MODERNA ZENA od strana na nekoi zeni.od tuka e i tvoeto mislenje deka mazite se kukavici i slicno.
 
А

Александра Д.

Гостин
И јас се плашам од брак беее!!
Многу „светли“ примери има денеска... не велам дека нема успешни бракови, но толку луѓе во мојот живот се развеле... и тоа за какви глупости, не можам да замислам.. Да не зборувам за филмовите што ги има насекаде, се со некакви разводи..сплетки.. и после ти иди мажи се! Само едно не ми е јасно.. Кој вели дека само жените се плашат од брак и кој вели дека сите модерни жени се плашат од брак?
Тоа си зависи од самиот живот на битието...не од полот или пак старомодност или модерност..
 

vales

master beginner
Член од
29 април 2009
Мислења
53
Поени од реакции
3
kaj se tuka vrednostite?moralnite vrednosti na zenata?
vo tvojot post nikade ne sretnav moderna zena,tuku samo zena sto gi prifaka samo tie raboti koi i odgovaraat,a toa nema ama bas nikakva vrska so terminot MODERNA ZENA.ne mi e jasno kako go vklopi vo poimot moderna zena boldiraniot del.
ne,ne e problemot vo mazite tuku najcesto vo pogresnoto tolkuvanje na poimot MODERNA ZENA od strana na nekoi zeni.od tuka e i tvoeto mislenje deka mazite se kukavici i slicno.
Ах вистина,но зборот модерна жена е еквивалент на моќна жена. Жена на денешницава. Правото на избор е еднакво и кај мажите и кај жените. Кажи ми што според тебе значи терминот модерна жена?
Модерната жена прави избор,селекција на вредности, знае што сака, се бори за тоа што го сака, ужива заслужени привилегии итн за на крај нормално е истата таа модерна жена да сака некој маж сличен ко неа- борец за подобар живот.
И за Жал некои од вас мажите си имате проблем со модерната или моќната жена. Си имате некој комплекс во себе,што не треба... И навистина, во право си, не е проблемот во мажите, туку во погрешното толкување на поимот модерна жена,од страната на Мажите.
Еве, види кој ја покренал темава, ке видиш маж, значи некои работи не се јасни. Ке повторам уште еднаш, на модерната жена не и е сеедно да се впушти во брак поради милион околности, но едно е сигурно таа не се плаши од брак.:nenene:
:)))
 

Kajgana Shop

На врв Bottom