Зошто модерната жена се плаши од брак?

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Јас не се противам на бракот. Туку велам дека ќе го пролонгирам до кога што мене ќе ми одговара, притоа тоа несметајќи го за малформација ниту пак дефицит на нешто. Не ми е потребен лист хартија за да бидам жена, мајка, снаа...Бракот е обврска која не мора да ја имам, додека не посакам.
Јас стварно не сфаќам што е лошо да си сакаш кариера?
Можеби дискусијава непотребно се сконцентрира на тебе меѓутоа ставовите ти беа потценувачки во однос на оние жени кои не се согласија со тебе.

Моето мислење се разликува од твоето во однос на “чекањето“, сметам дека можеш да ја градиш кариерата, рамноправно со мене и истовремено да бидеме во брак или да се одлучиме за правење деца.

Добивам впечаток како да планираш кариера на оперска пејачка, претендираш на превземање на некоја милионска корпорација, освојување медал на Олимпијада и сл. за да бидеш толку ограничена на “градењето“ кариера.

А бракот конкретно, без да подразбира деца, неможам да разберам како би те ограничувал.
Во иста конотација можам да ја вметнам и обичната врска, која според овие ставови исто така би ти правела проблем, со една разлика што полесно би можела да ја прекинеш.


Вие мажите не трпите амбициозни жени. Што не се зимате вие на 20 години бе? Чекате 35 да начукате...
Како амбасадор на машката волја декларирам од името на сите мажи дека ние преферираме уличарки, евентуално келнерки во некој помал локален бар. :nenene:

Пак од мене лично ќе тргнам, мене ми е потребна амбициозна жена како мотивација, меѓусебно бодрење, па затоа многу ги почитувам пожртвуваните жени кои успеваат во тоа што го работат.

Доколку земам предвид дека пред година дена се бев заверил(23), апсолутно не важи возрасната граница кај мене :))

Едноставно инстинктот го води човекот, да “знае“ дека да ете тоа е девојката за мене и би сакал да ја имам покрај мене.

Доколку би имал моќ идеално да си го проектирам животот и да бидам сигурен дека до 30тата ќе бидам заситен од животот, па ќе посакам баш тогаш да ја сретнам идната жена, можеби и би се осеќал комфорно до тој момент да избегнувам сериозни врски и да си пролонгирам планови за заеднички живот. Но, ја немам таа моќ и незнам каде ќе бидам за година, две...5,6 итн.
Затоа го живеам животот сега, не оставам на “после“.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Можеби дискусијава непотребно се сконцентрира на тебе меѓутоа ставовите ти беа потценувачки во однос на оние жени кои не се согласија со тебе.

Моето мислење се разликува од твоето во однос на “чекањето“, сметам дека можеш да ја градиш кариерата, рамноправно со мене и истовремено да бидеме во брак или да се одлучиме за правење деца.

Добивам впечаток како да планираш кариера на оперска пејачка, претендираш на превземање на некоја милионска корпорација, освојување медал на Олимпијада и сл. за да бидеш толку ограничена на “градењето“ кариера.

А бракот конкретно, без да подразбира деца, неможам да разберам како би те ограничувал.
Во иста конотација можам да ја вметнам и обичната врска, која според овие ставови исто така би ти правела проблем, со една разлика што полесно би можела да ја прекинеш.




Како амбасадор на машката волја декларирам од името на сите мажи дека ние преферираме уличарки, евентуално келнерки во некој помал локален бар. :nenene:

Пак од мене лично ќе тргнам, мене ми е потребна амбициозна жена како мотивација, меѓусебно бодрење, па затоа многу ги почитувам пожртвуваните жени кои успеваат во тоа што го работат.

Доколку земам предвид дека пред година дена се бев заверил(23), апсолутно не важи возрасната граница кај мене :))

Едноставно инстинктот го води човекот, да “знае“ дека да ете тоа е девојката за мене и би сакал да ја имам покрај мене.

Доколку би имал моќ идеално да си го проектирам животот и да бидам сигурен дека до 30тата ќе бидам заситен од животот, па ќе посакам баш тогаш да ја сретнам идната жена, можеби и би се осеќал комфорно до тој момент да избегнувам сериозни врски и да си пролонгирам планови за заеднички живот. Но, ја немам таа моќ и незнам каде ќе бидам за година, две...5,6 итн.
Затоа го живеам животот сега, не оставам на “после“.
Ај цитирај ми го делот во кој потценувам жени што сакаат да стапат во брак. Напротив, ти имаш потценувачки став кон мојата кариера. Не морам да имам кариера на оперска пејачка за да таа кариера бара време. Пред да направам деца, треба да имам со шо да ги издржувам. А тоа ќе го правам со МОИ пари. За да ги направам тие МОИ пари, ми треба време. Не можам да поднесам да ме издржува мажот ми. Енде.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Ај цитирај ми го делот во кој потценувам жени што сакаат да стапат во брак. Напротив, ти имаш потценувачки став кон мојата кариера. Не морам да имам кариера на оперска пејачка за да таа кариера бара време.
Пред да направам деца, треба да имам со шо да ги издржувам.
А тоа ќе го правам со МОИ пари.
За да ги направам тие МОИ пари, ми треба време. Не можам да поднесам да ме издржува мажот ми. Енде.
Индиректно ги нарекуваш - немодерни, покорнички, доминирани, аргатки, дискриминирани.

Додека ти си современа и амбициозна, независна, ценета кариеристка :toe:

Па мене не ми е јасно зошто тргаш со став дека во бракот би била издржувана од мажот, незнам каде го подразбираш во она што го напишав или генерално од целиов муабет дека од тебе се очекува да седиш врзана дома и да не придонесуваш во буџетот?

Самата си вадиш изолирани примери како на некои жени им било забранувано, а на други пак им одговарало да не работат.
Значи без одење во екстреми, збориме за нормални предуслови.

Јас се сомневам дека туку така чека некој маж на тебе за да те издржува.

А секој еден од нас тежнее да создаде сопствен капитал кој би му го олеснил животот, незнам како успеа таков непремостлив пресек да направиш во дискусијава на мажи вс. жени.
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
32
Поени од реакции
2
Novinarkana, zbori na pamet, nafrla, ... demagog ziv vo vrska so pogledite u zivotot, a, taka se stiga do edna destinacija vo zivotot...toa e osamenosta...

posho ne e spremna da deli, ocigledno bega od obvrski, a mozebi ima i mashki geni, you never know... dok ne go nasedne:pos2:
 

Clen 7

Од Форумот
Член од
5 јуни 2007
Мислења
2.843
Поени од реакции
360
Па и дошло памет изглеа.ние уше од коа се плашиме од брак ехеее...:)
 

lady_QUEER

I love life.
Член од
28 март 2009
Мислења
521
Поени од реакции
28
Многу жени денес не склопуваат брак не од причина што не можат да најдат партнер или нешто им ,,фали,, не дека не се способни да сакаат и да бидат одговорни,едноставно така мислат и се чуствуваат подобро.Има една убава изрека од една позната писателка ,,светот не е за двајца,,.

Модерната жена е независна од мажот,но пак секоја има потреба од него.Вљубувањето е минливо,откако ке заврши таа еуфорија,многу жени се вртат на сите страни и гледаат дека се сами.Врските со старите пријатели и луѓето кои нешто и значеле се губат само за да се одаде целосно на еден човек,кој не дека не и значи,но тоа подоцна се рефлектира во цврстината на врската.Почнуваат непријатности,конфликти...точно од тој идеализам дека ,,светот е создаден за двајца,,.
Точно знам порано колку другарки беа послобдни пред мене,глупости,излавања до никое време...откога се во брак како да сме подзаборавени,не дека не ги разбирам,но грешката си е нивна,тие му подлегнале на чудото брак,и како да нема веќе што да се прави.Тука според мене не е проблем во недостигот на време,треба компромис уште на почеток на врска.Баланс меѓу партнерот и работата и блиските пријатели и роднини.Никако не треба да се претвора љубовниот однос во егоистично чуство,треба да не направи подбри и посрдечни,да не наполни со позитивна енергија која може да ја делиме во односите со околината.Секоја жена си има свој сопствен свет,во кој треба да најде место за сите кои и ззначат.Во спротивно е осудена на вечна осаменост.

Љубовта е и си останува неспоредливо чуство,кога некој се вљуби и го добие истото во замена,се наоколу губи од значење,освен објектот на чуствата.Чуството дека само ,,јас и ти,, сме важни ни е познато на сите,кога љубовта ке дојде и ке го претвори целиот наш свет во неочекувана желба на присуство,нежност и внимание на саканата личност.Односите со него стануваат смислата на нашиот живот и имаме чуство дека само тој не разбира,само тој осека како се чуствуваме и може да не направи срекни.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Novinarkana, zbori na pamet, nafrla, ... demagog ziv vo vrska so pogledite u zivotot, a, taka se stiga do edna destinacija vo zivotot...toa e osamenosta...

posho ne e spremna da deli, ocigledno bega od obvrski, a mozebi ima i mashki geni, you never know... dok ne go nasedne:pos2:
:tapp: Дали си ти срце свесен, дека со гореболдираното ги навредуваш мажите дека бегаат од обврски и не се спремни да делат? Јас за мои години сум многу повеќе од ,,спремна да дели", бидејќи во мојата долгогодишна врска владее заедништво какво што ретко кога на мои години се случува. Затоа, завиткај си го јазикот во конзервата, не јади работи кои обично не се консумираат, пошто може да те фати стомак. Зошто па ти толку се најде повикан од муабетов? Да не не ти дава жена ти?:pipi:

Индиректно ги нарекуваш - немодерни, покорнички, доминирани, аргатки, дискриминирани.

Додека ти си современа и амбициозна, независна, ценета кариеристка :toe:

Па мене не ми е јасно зошто тргаш со став дека во бракот би била издржувана од мажот, незнам каде го подразбираш во она што го напишав или генерално од целиов муабет дека од тебе се очекува да седиш врзана дома и да не придонесуваш во буџетот?

Самата си вадиш изолирани примери како на некои жени им било забранувано, а на други пак им одговарало да не работат.
Значи без одење во екстреми, збориме за нормални предуслови.

Јас се сомневам дека туку така чека некој маж на тебе за да те издржува.

А секој еден од нас тежнее да создаде сопствен капитал кој би му го олеснил животот, незнам како успеа таков непремостлив пресек да направиш во дискусијава на мажи вс. жени.
1.
Епа, работата е јасна. Ние две имаме различни критериуми за ,,модерност". Затоа и во претходните постови напоменав дека не сакам да бидам грешно протолкувана ниту пак дека сакам да ги навредам луѓето кои се фамилијарни и одржуваат семејство во традиционален дух. Само што, јас не го замислувам бракот така. Можеби кога ќе стапам во брак, перцепциите ќе ми се сменат.:back:
Ако ова не е доволен доказ дека не ги дискриминирам, тогаш побарајте постови пред овој, мене ме мрзеше.

2. А добро еве сега ќе дадам еден пример. Се зимам со некого и треба да живееме некаде. Ако немам кеш да дадам за гајбата у која ќе живееме,ако не работам и не придонесувам соодвествено во буџетот, тогаш јас нема да се чувствувам како ЖЕНА. За мене тоа е жена, да печали, да биде своја, независна, дури и утре да остане без мажот, да излезе на прав пат со свој труд. Ако тоа го смета овој над мене за машки ген,тогаш пресреќна сум што сум маж.:pipi:
3. Верувај ми Брате дека не се изолирани. Толку се околу мене што ме плашат. И жените инволвирани во тие примери се навистина ,,помирени со фактот" дека треба да останат во таквата ,,женска позиција" на невработена домаќинка, заради мажот. Да се разбереме, оние кои не работат заради свои причини или заради себе, не ги ставам во истиов кош.
4. Секој сака да направи пари, ама не секој може. Ако немаш образование и пракса, за да направиш нешто, ќе мора да се ослониш на мажот ти и да заличиш на пеглана тротоарка која намерно и доброволно ќе бара богат маж во неможност да работи.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
„Женската позиција“ би можела да се дефинира како „индивидуална позиција на припадничка на женски пол“.
Никој на никого не може да наметне титула: невработена домаќинка доколку тоа не е личен избор. Јас верувам деќа повеќето се кријат позади својата неспособност за multitasking.
Лично мислам дека семејството е на прво место; како и дека работата е многу важна за баланс на рационалноста.
Мора во животот да постои повеќе од едно опкружение, инаку „другиот“ свет ќе биде преку партнерот и неминовно ќе поче со „оптеретување“. (и, што правеше денес? кај беше?)
Мажите обично сами ја прават грешката и го осеќаат каменот по глава по некое време.
 
Член од
15 мај 2009
Мислења
32
Поени од реакции
2
@ NOVINARKATA

Posho se sekirash za mojot seks zivot, fala ti mnogu...:smir:

Ke ti podaram tegla med, za rodenden...kao za promena malce, posho osven jadenje govna, nisho pametno ne procitav od tebe...dzabe tolku pishuesh, stavovite ti se utka skroz, nedaj boze stvarno da stanesh novinarka...:pos2:


PS.primetuvan deka si stanala degutantna vo postovite, inspiracija nekoja?:pos2:
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
:tapp: Дали си ти срце свесен, дека со гореболдираното ги навредуваш мажите дека бегаат од обврски и не се спремни да делат? Јас за мои години сум многу повеќе од ,,спремна да дели", бидејќи во мојата долгогодишна врска владее заедништво какво што ретко кога на мои години се случува. Затоа, завиткај си го јазикот во конзервата, не јади работи кои обично не се консумираат, пошто може да те фати стомак. Зошто па ти толку се најде повикан од муабетов? Да не не ти дава жена ти?:pipi:


1.
Ако ова не е доволен доказ дека не ги дискриминирам, тогаш побарајте постови пред овој, мене ме мрзеше.

2. А добро еве сега ќе дадам еден пример. Се зимам со некого и треба да живееме некаде. Ако немам кеш да дадам за гајбата у која ќе живееме,ако не работам и не придонесувам соодвествено во буџетот, тогаш јас нема да се чувствувам како ЖЕНА. За мене тоа е жена, да печали, да биде своја, независна, дури и утре да остане без мажот, да излезе на прав пат со свој труд. Ако тоа го смета овој над мене за машки ген,тогаш пресреќна сум што сум маж.:pipi:
3. Верувај ми Брате дека не се изолирани. Толку се околу мене што ме плашат. И жените инволвирани во тие примери се навистина ,,помирени со фактот" дека треба да останат во таквата ,,женска позиција" на невработена домаќинка, заради мажот. Да се разбереме, оние кои не работат заради свои причини или заради себе, не ги ставам во истиов кош.
4. Секој сака да направи пари, ама не секој може. Ако немаш образование и пракса, за да направиш нешто, ќе мора да се ослониш на мажот ти и да заличиш на пеглана тротоарка која намерно и доброволно ќе бара богат маж во неможност да работи.
sekoj saka da oformi i semejstvo,ama za zal i ne sekoj moze.ne zavisi samo od tebe.sto ako cenata za tvojata finasiska nezavisnost i kariera bide semejstvoto koe si propustila da go oformis,sto ako si ja prokockala sansata?dali poveke bi sakala da bides osamena finansiski nezavisna karieristka (so rizik da ostanes bez potomstvo i semejstvo) ili da bides uspesna zena ,majka ,sopruga vo prepolna kuka so deca(so rzik da ostanes bez nekoja kariera ili finansiska nezavisnost )majjjjjjjj num dekaECATA se nagolemto bogatstvo?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Brakot e osnovna kletka na opstestvoto, osobeno ako se ima deca toj mora da bide svetost zatoa sto od razoreni brakovi se sozdavaat asocijalni tipovi na licnosta, zatoa vernosta, monogamijata nikako grupen seks, neverstva i slicno, zatoa sto ke patat samo decata za grevovite na nivnite roditeli.No moram da kazam deka vo denesno vreme, apsolutno se e svrteno protiv brakot i ko sto rekol ajatolah Homeini vo vakva opkruzuvanje ne e grev da napravis preljuba bidejki se e protiv brakot. No zatoa ne treba da ne cudi sto ima narkomanija, promiskuitet, rasulo na semejstvoto, asocijalni odnesuvanja i site problemi koi go zasegaat denesniot svet.
 

ITK

Член од
10 октомври 2008
Мислења
1.107
Поени од реакции
51
Modernata zhena ne se plashi od brak...mazhite se plashat da stapat vo brak so moderna zhena ( se izvinuvam na latinicava imam problemi po pc )
 

Wa_sa_ka_ha_ta

свежо офарбана
Член од
16 мај 2009
Мислења
72
Поени од реакции
5
Наташа, нема да ти биде жал твојата ќерка* да се омажи млада, со незавршено високо образовние, невработена, неизлезена од границите на својата земја?

* твојата ќерка овде е фигуративно, не лично.
ах...не се сите млади омажени со основно...
драга моја, (ај демек јас како пример ке ти се прикажам)..омажена на 17, со едно дете..моментлано се уште срекна со моето милениче, завршено високо образование, моментално на прагот на МБА, и згора успешна кариеристка...хахаха:kesa: се испофалиф..а реков ќе бидам анонимна, но ме испровоцира..:uvo:

инаку како можна причина ( што ја пронаоѓам кај повеќето мои пријателки) е тоа што до 20 годни воопшто не размилуваш, лета ли магарето -лета и оп се мажиш..но после тоа свесна за ситуцијата на пазарот доаѓаш до слика дека момците не се искрени, стравот дека можеби за кратко време ќе те изневери, стравот дека ќе се роди неискреност итн...но , најискрено СТРАВ...стравот што ли ќе биде, како , каде, оти...и нормално многу го бараат принцот на белиот коњ:sport1::music5::love2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom