Зошто атеистите се толку опседнати со Бог и религијата?

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Кај виде атеист море дете. Јас велам со Брама се победува смртта. Каков исус-мисус. Некој си еврејски посланик. Врска немаш дете, седни прочитај.
Шом не си го поштуеш дедоти исто ти се фаќа.(n)
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Оваа хистерична реакција со доказов кој ај патем на толку инсистирање за докажување го понудив, повторно е доказ во прилог на она што укажувам цело време, тое е дека човекот не егзистира по принцип на докажување.
Интелектуалноста е твојот единствен идентитет на кој се потпираш, типично за атеистите, за жал парадоксално ограничување на човечкиот капацитет, од чија немоќ извира оваа карактеристична лутина, бес, омраза...
Слушај брат.. не знам ти што читаш и како конташ.. али дефинитивно си имаш проблем..

Нити хистерија, нити нервоза, нити ништо не ти нудам.. ако имаш проблем со она што Сител ТВ го нуди, а ти ко зајак одма скокаш, со она што навистина е понудено години уназад од документарциве за двајцава научници, па и од самите научници денес, онда тоа е твој проблем.. А не проблем на нечија хистерија овде.. тоа што сум директен а тебе не ти се допаѓа, пак не е мој проблем..

И не знам што овде и каде овде ти гледаш ограничување на човечкиот капацитет, и интелектуалнсота на која што не само јас (бидејќи мене ме посочуваш) и други се потпираат, а во која гледаш немоќ и лутина..
Само колку нешто да се каже... И тоа онака на памет, без трунка да се размисли.. а тоа го докажува и следново што си го напишал..

тое е дека човекот не егзистира по принцип на докажување.:facepalm:
Мислам.. дали воопшто знаеш и конташ што си пишал?!

За после да кажеш... „Интелектуалноста е твојот единствен идентитет на кој се потпираш, типично за атеистите, за жал парадоксално ограничување на човечкиот капацитет, од чија немоќ извира оваа карактеристична лутина, бес, омраза..:facepalm:

Се читаш ли бе човече... размислуваш ли малку?! или онака на бафтана?! Ко со веста од Сител ТВ?

Ако човекот не егзистира по принципот на докажување.. онда што овде цело време се докажуваш?
Патем, ако се докажуваш, а при тоа велиш дека човекот не егзистира по принцип на докажување... Онда ти егзистираш ли воопшто? Да не си роб случајно? :pos:

Продолжи вака да си даваш автоголови..
Можда еден ден стварно место христијанството ќе ја прифатиш религијата на Тестенините - Паста, Шпагети, Макарони....
Не би ме чудело... .(n)
 

liberij

ТЕРИРЕМ
Член од
3 април 2012
Мислења
2.037
Поени од реакции
1.018
Ако човекот не егзистира по принципот на докажување.. онда што овде цело време се докажуваш?
Патем, ако се докажуваш, а при тоа велиш дека човекот не егзистира по принцип на докажување... Онда ти егзистираш ли воопшто? Да не си роб случајно? :pos:

Продолжи вака да си даваш автоголови..
Напротив, укажувам на реалниот проблем на човекот.
Еве утре е задушница прошетајте сите вие кои демек не ме разбирате низ гробиштата, можеби ќе разберете, ако сакаш пристапи и со научна методологија, провери, докажи што се случува со човекот...
А за автоголовите, многу ми е гајле, дали ти изгледа интелектуално, академски, логично или незнам како тебе ти одговара..., битното е те има или те нема= проблемот за смртта, но за ова на соодветна тема, иако по мене, атеистичкиот проблем на опсесија со религија и Бог е директно поврзан со неа.
Имено кога атеистот ја критикува религијата, Бог..., всушност мислам дека сака да ја критикува т.н. егзотична, апсолутистичка религија, која заборава на проблемот за смртта, што е конструктивно и со право.
Изгледа у дискусијава немаше прави атеисти, но без разлика, сите сме луѓе, смртни сме, вреди да се размисли.
Ја толку за опсесијата атеистичка. Проштевајте.:)
 
Член од
6 јануари 2009
Мислења
103
Поени од реакции
43
Ај, уште еден атеист, ист, интелектуалец..., читај у комплет, со Христос се победува смртта(бај д`веј за Khazar, ова е објаснувањето за потписот, глеам не ти се чита).
Дедовска, христијанска порака: Верувај му на дедо, внучко!
Aj koa vekje zborime za smrtta, vechniot zhivot za nekogo e blagoslov, za nekogo e kletva.....

Ja lichno vechen zhivot gledam kako kletva....eve i objasnuvanje zoshto:

Prvo, od moralni prichini - koga znaesh deka nema da umresh, ednostavno nema da ti e gajle za mnogu raboti shto se deshavaat okolu tebe
Vtoro, ti teknuva na Highlander filmot? Choekot kje si najdeshe zhena, kje ja nadzhivee (normalno) i taka sekoj pat do beskonechnost.....dali sakash da ja trpish taa agonija na gubenje na sakaniot povtorno i povtorno?
Treto, ako zhiveesh vechno, nemash potreba od nasledstvo...samiot sebe si si nasledstvo.

Od druga strana, koga znaesh deka zhivotot ni e ogranichen, gledash maksimalno da go iskoristish toa vreme i gledash da ostavish nasledstvo posle tebe - familija i deca
Ako gledame realno, denes onie "besmrtnite" shto lugjevo gi zborat naokolu, stanale takvi zatoa shto ostavile neshto znachajno pozadi niv.....dali nekoja nauchna teza, dali neshto drugo, ama ostavile neshto.....

Taka da ako vekje nekoj reshil da stane besmrten, spored mene pologichno e da se potrudi da ostavi neshto znachajno pozadi sebe si, neshto po shto kje go pamtat lugje. Toa e celata sushtina.....
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Напротив, укажувам на реалниот проблем на човекот.
Еве утре е задушница прошетајте сите вие кои демек не ме разбирате низ гробиштата, можеби ќе разберете, ако сакаш пристапи и со научна методологија, провери, докажи што се случува со човекот...
А за автоголовите, многу ми е гајле, дали ти изгледа интелектуално, академски, логично или незнам како тебе ти одговара..., битното е те има или те нема= проблемот за смртта, но за ова на соодветна тема, иако по мене, атеистичкиот проблем на опсесија со религија и Бог е директно поврзан со неа.
Имено кога атеистот ја критикува религијата, Бог..., всушност мислам дека сака да ја критикува т.н. егзотична, апсолутистичка религија, која заборава на проблемот за смртта, што е конструктивно и со право.
Изгледа у дискусијава немаше прави атеисти, но без разлика, сите сме луѓе, смртни сме, вреди да се размисли.
Ја толку за опсесијата атеистичка. Проштевајте.:)
И ?? Шо е ова.. сакам кажам не знам речам?!?

Уште еден автогол..
Па треба да ти е гајле.. малку да се замислиш што зборуваш.. користиш накитени и префинети зборови, за да звучиш паметно, но забегуваш од самата тема и не објаснуваш ништо... како и сега..

Не знам..
Пак, еве, не објасни „зошто атеистите се замараат со Бог и религија?“ .. или пак.. по стара логика,, колку нешто да се каже?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Лисицата кога не можела да го докачи грозјето се утешила со тоа дека било зелено....
Атеистите не се способни да го „пронајдат“ Бог, па мора да се „тешат“ дека не постои...
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Лисицата кога не можела да го докачи грозјето се утешила со тоа дека било зелено....
Атеистите не се способни да го „пронајдат“ Бог, па мора да се „тешат“ дека не постои...
Гурџи бе, зошто си толку опседнат со атеисти и телемити?

Ти ја најде формулата за Бог, те боли сега...

:)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Гурџи бе, зошто си толку опседнат со атеисти и телемити?

Ти ја најде формулата за Бог, те боли сега...

:)
Абе брат,,,коментирам на тема Религија....опседнат сум со религија...не коментирам во наука...за разлика од вас

Ама останавте само вие и еден талемит на овој подфорум, а за религија не ве бива.Тоа талемитот ги затвори сите религиозни теми, па сега на ваши теми „тепам“ време....

иначе брат...џабе е да ти ја кажам формулата.....Тесла одвај ја разбрал, та ти ле......:pos:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Абе брат,,,коментирам на тема Религија....опседнат сум со религија...не коментирам во наука...за разлика од вас

Ама останавте само вие и еден талемит на овој подфорум, а за религија не ве бива.Тоа талемитот ги затвори сите религиозни теми, па сега на ваши теми „тепам“ време....

иначе брат...џабе е да ти ја кажам формулата.....Тесла одвај ја разбрал, та ти ле......:pos:
Ти кажав за Тесла еднаш, да знаеше дека ти ќе го цитираш, еден збор немаше да напише во животот...

;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom