Зошто атеистите немаат одговор на следниве прашања.

Член од
11 август 2011
Мислења
266
Поени од реакции
169
А ти кои свети книги ги имаш прочитано?

Баш ме интересира колку се сеќаваш од Библијата што си ја читал. Еве едно најелементарно прашање за проверка: Дали книгата на пророкот Илија се наоѓа во стариот или во новиот завет?
А зашто мислиш дека нема да пребарува на гугл? Атеистите се нечесни :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Tocno,diskutabilno e.Nihilista,spored duhovnosta eden e Kreatorot-Bog,t.e. bezuslovna ljubov,vistina svetlina,A TOA e taka spored gore-dole ucenjata na site religii,Nessa.

E sega,utkata uopste ne e vo tie 350 000 religii.Utkata e tamu sto nie uste se tepame prakticno koja e"najdobrata,pravilnata,vladejackata" religija.
Bidejki religijata e tesno povrznana so lugjeto na eden kraj na svetot kade sto taa se razvila,i normite vo edna drzava.

Da go zememe muslimanstvovo,(hristijanka sum...) Zarem ne smetate deka moralot,etikata,normite na ovaa religija nastanale takvi kakvi sto se i poradi klimata,lugjeto i istorijata na tie prostori? Aj na tolkava zestina ti zemi jadi da te vidam svinsko i pij crveno vino. Onda hristijanstvoto e daleku poslobodoumna religija.Poglednete ja istorijata na evropa sto pominala sito i reseto,narodot,klimata....
Religija ne e isto so vera.
Vo sad imas kolku sakas religii so nekoj si svetec ili bozestvo so crna koza,crti na belec oblecen vo obleka na indijanec....se so cel da se zadovoli opstestvoto,da veruvas vo nesto sto e blisku do TEBE,inace bi nastanal haos.
The churc of the flying spageti? Ali jebiga,ima privrzanici.
Е така де. Да се задоволи општеството. Да можат да се контролираат масите. Да може да се дојде до профит величејќи некое божество. Што сакаш да кажеш спиритуалните верници за кои природата е се (не Бог) не се морално и етички развиени и не одат според човековите норми? Ти ако си веруваш во бог, не треба некој да ти каже ако каснеш свинско нема да одиш во рајот, или да ти каже бог нема да те сака ако се шминкаш или не носиш марама во црква.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
А ти кои свети книги ги имаш прочитано?

Баш ме интересира колку се сеќаваш од Библијата што си ја читал. Еве едно најелементарно прашање за проверка: Дали книгата на пророкот Илија се наоѓа во стариот или во новиот завет?
Само библијата
Dude, please... :pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
Сериозен бев со прашањата. Очекувам и сериозен одговор, за воља на форумската дискусија.
За воља на форумската дискусија велиш... ние дискутиравме за тоа дека атеистите во принцип повеќе се запознаени со библијата, додека верниците многу малку ја имаат читано, за што ти дадов аргументи. Ти го направи тоа што го правите секогаш кога не ви се бендисува темата: почна да тресеш глупости за да ја однесеш у курац во друг правец.

Ај да ти поставам јас едно лесно прашање за волја на дискусијата: Светлина на земјата има поради сонцето, или прво настанал денот па потоа Сонцето?

Пошто ти си читано дете, знаеш во кој завет треба да го побараш одговорот.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
А зашто мислиш дека нема да пребарува на гугл? Атеистите се нечесни :)
Незнам дали сакаше да се направиш интересен, ама ова со, Атеистите се нечесни, ама ич не ти држи вода. Што сакаш да кажеш ако си атеист си нечесен? Тоа тебе така ти одговара или имаш некоја дефиниција од сите книги нели што ги имаме „прочитано“ овде на форумот.
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
koj kurac imaat ateistite so biblijata,dali ja citale ili ne,vernicite dali ja citale ili ne auuu.
I jas sum vernik,hristijanin,pokusavam da bidam dobra,se trudele ljudite preku religijava da vovedat poredok. Pusam cigara i ja citam biblijata i kuranot. I sto so toa? Veruvam onaka kako mislam deka treba da veruvam. I onaka obicaite se polni eden del na izmislici (dopolnuvani so tek na vreme)

Imav tolku mnogu paranormalni iskustva so majka mi (koja e pocinata uste koga bev malecka) na primer,svesno ne ni mislam na nea,a vecerta pred natprevar po matematika ja sonuvam vo kristalno jasno izdanie kaj sto mi vika aj da povtorime minus po plus dava minus drn drn. I mnogu drugi takvi nesta....
I aj nekoj ateist neka mi odgovori na toa. Ednostavno me ima "osvestuvano zenata" koga mi bilo najtesko. I kolku pati ke sum pomislela,pa mozda e kreacija na mojot um? Ama...sekogas ima edno ama.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
Imav tolku mnogu paranormalni iskustva so majka mi (koja e pocinata uste koga bev malecka) na primer,svesno ne ni mislam na nea,a vecerta pred natprevar po matematika ja sonuvam vo kristalno jasno izdanie kaj sto mi vika aj da povtorime minus po plus dava minus drn drn. I mnogu drugi takvi nesta....
I aj nekoj ateist neka mi odgovori na toa. Ednostavno me ima "osvestuvano zenata" koga mi bilo najtesko. I kolku pati ke sum pomislela,pa mozda e kreacija na mojot um? Ama...sekogas ima edno ama.
Што да ти одговориме бе девојче, што е прашањето? Каква врска имаат твоите соништа со религијата? И мајка ми е почината, и јас ја сонувам често. Што врска има потсвеста со религијата? Дали знаеш дека во твојата религија, мртвите се мртви и ќе останат такви се додека Исус не се врати и не ги воскресне? Толкувањето на твоето доживување е во директна спротивност со тврдењето на библијата.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Што да ти одговориме бе девојче, што е прашањето? Каква врска имаат твоите соништа со религијата? И мајка ми е почината, и јас ја сонувам често. Што врска има потсвеста со религијата? Дали знаеш дека во твојата религија, мртвите се мртви и ќе останат такви се додека Исус не се врати и не ги воскресне? Толкувањето на твоето доживување е во директна спротивност со тврдењето на библијата.
А и објасни некој на девојчето што значи да бидеш Атеист (не се лути мала и јас не знаев ама DBack ми разјасни :D)
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
koj kurac imaat ateistite so biblijata,dali ja citale ili ne,vernicite dali ja citale ili ne auuu.
I jas sum vernik,hristijanin,pokusavam da bidam dobra,se trudele ljudite preku religijava da vovedat poredok. Pusam cigara i ja citam biblijata i kuranot. I sto so toa? Veruvam onaka kako mislam deka treba da veruvam. I onaka obicaite se polni eden del na izmislici (dopolnuvani so tek na vreme)

Imav tolku mnogu paranormalni iskustva so majka mi (koja e pocinata uste koga bev malecka) na primer,svesno ne ni mislam na nea,a vecerta pred natprevar po matematika ja sonuvam vo kristalno jasno izdanie kaj sto mi vika aj da povtorime minus po plus dava minus drn drn. I mnogu drugi takvi nesta....
I aj nekoj ateist neka mi odgovori na toa. Ednostavno me ima "osvestuvano zenata" koga mi bilo najtesko. I kolku pati ke sum pomislela,pa mozda e kreacija na mojot um? Ama...sekogas ima edno ama.
Да му дојде да човек да си емигрира...ццц...:(
А 99 од 100 вакви се на факс...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
За воља на форумската дискусија велиш... ние дискутиравме за тоа дека атеистите во принцип повеќе се запознаени со библијата, додека верниците многу малку ја имаат читано, за што ти дадов аргументи.
Какви аргументи ми даде? :) Да влезам за Велигден во црква и да им поставам библиски прашања на „верниците“? Тоа не е аргумент, затоа што за Велигден во (претпоставувам православна) црква повеќе влегуваат атеисти, традиционалисти, суеверни луѓе отколку христијани.
Повели дојди било која недела во мојата локална (протестантска) црква и постави им прашања од Библијата на верниците таму. Наместо одговор има да добиеш 20 минутна проповед на прашањето :)

Бидејќи ти рече дека вие атеистите многу повеќе ги познавате светите книги (Библијата) од верниците, затоа и јас ти поставувам најелементарни прашања, за да видам дали ти воопшто си ја отворил Библијата.
После толку заобиколување се плашам дека мојата претпоставка е вистинита.
--- надополнето: Sep 8, 2011 3:13 PM ---
Ај да ти поставам јас едно лесно прашање за волја на дискусијата: Светлина на земјата има поради сонцето, или прво настанал денот па потоа Сонцето?
Одговори ми прво ти на двете поставени прашања, па јас со задоволство ќе ти одговорам на ова исто така лесно прашање.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Какви аргументи ми даде? :) Да влезам за Велигден во црква и да им поставам библиски прашања на „верниците“? Тоа не е аргумент, затоа што за Велигден во (претпоставувам православна) црква повеќе влегуваат атеисти, традиционалисти, суеверни луѓе отколку христијани.
Повели дојди било која недела во мојата локална (протестантска) црква и постави им прашања од Библијата на верниците таму. Наместо одговор има да добиеш 20 минутна проповед на прашањето :)

Бидејќи ти рече дека вие атеистите многу повеќе ги познавате светите книги (Библијата) од верниците, затоа и јас ти поставувам најелементарни прашања, за да видам дали ти воопшто си ја отворил Библијата.
После толку заобиколување се плашам дека мојата претпоставка е вистинита.
Мора да се согласам со Чорбаџија, во моето soul search и јас посетував предавања од протестантски Пастир (меѓу многуте други). Протестантите се единствени христијани што јас сум ги запознала кои нависина го слават Бог и кои одат единствено по библијата а не по некои адети и традиции (луѓето знаат во што веруваат и се држат до тоа). Иако почнав да размислувам како атеист, сепак, почит господине Чорбаџија.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.337
Поени од реакции
57.949
Какви аргументи ми даде? :) Да влезам за Велигден во црква и да им поставам библиски прашања на „верниците“? Тоа не е аргумент, затоа што за Велигден во (претпоставувам православна) црква повеќе влегуваат атеисти, традиционалисти, суеверни луѓе отколку христијани.
Повели дојди било која недела во мојата локална (протестантска) црква и постави им прашања од Библијата на верниците таму. Наместо одговор има да добиеш 20 минутна проповед на прашањето :)

Бидејќи ти рече дека вие атеистите многу повеќе ги познавате светите книги (Библијата) од верниците, затоа и јас ти поставувам најелементарни прашања, за да видам дали ти воопшто си ја отворил Библијата.
После толку заобиколување се плашам дека мојата претпоставка е вистинита.
--- надополнето: Sep 8, 2011 3:13 PM ---

Одговори ми прво ти на двете поставени прашања, па јас со задоволство ќе ти одговорам на ова исто така лесно прашање.
Не ти одговорив затоа што е цинично и провокаторско. Две години се дружиме на религија, јест да јас не сум активен како повеќето од вас ама до сега мислам дека ти е многу јасно.

Верувам дека во твојата црква оние кои доаѓаат се запознаени со библијата, како и сите други кои редовно ја практицираат верата. Зборуваме за пошироката маса на луѓе - верници, за кои верувам дека ти сам знаеш колку (не)знаат. Тука можеме да се правиме на Тошо ама сите знаеме.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Какви аргументи ми даде? :) Да влезам за Велигден во црква и да им поставам библиски прашања на „верниците“? Тоа не е аргумент, затоа што за Велигден во (претпоставувам православна) црква повеќе влегуваат атеисти, традиционалисти, суеверни луѓе отколку христијани.
Повели дојди било која недела во мојата локална (протестантска) црква и постави им прашања од Библијата на верниците таму. Наместо одговор има да добиеш 20 минутна проповед на прашањето :)

Бидејќи ти рече дека вие атеистите многу повеќе ги познавате светите книги (Библијата) од верниците, затоа и јас ти поставувам најелементарни прашања, за да видам дали ти воопшто си ја отворил Библијата.
После толку заобиколување се плашам дека мојата претпоставка е вистинита.
--- надополнето: Sep 8, 2011 3:13 PM ---

Одговори ми прво ти на двете поставени прашања, па јас со задоволство ќе ти одговорам на ова исто така лесно прашање.
Проповедта не функционира најдобро кај интелигентни, информирани личности, Чорбаџи. Најчесто иритира и одвраќа луѓе.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зборуваме за пошироката маса на луѓе - верници, за кои верувам дека ти сам знаеш колку (не)знаат. Тука можеме да се правиме на Тошо ама сите знаеме.
Кристално ми е јасно колку пошироката маса верници (декларативни христијани кои се нарекуваат христијани само затоа што се македонци) немаат основно познавање за христијанската вера, за Библијата. Но јас само ти предочувам дека и другите верници - атеистите исто така (не)знаат и покрај нивната интелектуална гордост која завива до небото.
Прости доколку моите прашања ти делуваат иритирачки и провокативно. Но не ми текна друг начин да го проверам твоето Библиско познавање и светите книги што ги имаш прочитано.
Поздрав.
--- надополнето: Sep 8, 2011 3:35 PM ---
Проповедта не функционира најдобро кај интелигентни, информирани личности, Чорбаџи. Најчесто иритира и одвраќа луѓе.
Под „проповед“ мислев на исцрпен, детален, аргументиран и контекстуален одговор.
Ако некој интелигентен човек влегол во црква, тој сигурно ќе сака да чуе нешто од Светото Писмо, освен ако не влегол туристички. Напротив, јас сметам дека токму попското поење и мафтањето со кандилото ги одбива интелигентните и информираните личности. Но секој со своето мислење и искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom