Зошто атеистите немаат одговор на следниве прашања.

S

smart ass

Гостин
Еве јас како Атеист отварам тема во религија која многумина би ја сватиле како контра атеистичка или САМ СЕБЕ УБИЈАЛ ТЕМА:pos2:

но не е така,всушност целта е да развиеме дискусија,дали има одговор на овие прашања,дали религијата го нуди одговорот,филозофијата...
дали е полошо да кажеш научен доказ кој потоа ќе биде побиен,отколку да признаеш дека не знаеш-туку веруваш???

1. What was in the beginning?
2. How will life on earth end?
3. What happens after death?
4. What is the purpose of existence?
5. Why there is order in all of creation?
6. Why there is morality in every civilization?
7. Why does every civilization believe in a Creator?
8. Why does every sane person have a conscience, even when it is not dictated by society?
9. How did nothing create everything?
10. Which came first--the chicken or the egg?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Во што веруваат атеистите?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
Како чист атеист ќе го кажам следното: Јас верувам повеќе него верниците, само што јас верувам дека не постои тоа во што тие веруваат и ниту во еден момент не се сомневам во таа моја верба.
 
Член од
23 ноември 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Во што веруваат атеистите?
Тие веруваат дека „возвишена сила“ не постои !

10. Which came first--the chicken or the egg?
А кај е Петелот ? Сите гледаат 2 можни одговори , а всушност се 3 :tapp:.
 
?

..........

Гостин
Еве јас како Атеист отварам тема во религија која многумина би ја сватиле како контра атеистичка или САМ СЕБЕ УБИЈАЛ ТЕМА:pos2:

но не е така,всушност целта е да развиеме дискусија,дали има одговор на овие прашања,дали религијата го нуди одговорот,филозофијата...
дали е полошо да кажеш научен доказ кој потоа ќе биде побиен,отколку да признаеш дека не знаеш-туку веруваш???

1. What was in the beginning?
2. How will life on earth end?
3. What happens after death?
4. What is the purpose of existence?
5. Why there is order in all of creation?
6. Why there is morality in every civilization?
7. Why does every civilization believe in a Creator?
8. Why does every sane person have a conscience, even when it is not dictated by society?
9. How did nothing create everything?
10. Which came first--the chicken or the egg?
A vernicite imaat???
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Еве јас како Атеист отварам тема во религија која многумина би ја сватиле како контра атеистичка или САМ СЕБЕ УБИЈАЛ ТЕМА:pos2:

но не е така,всушност целта е да развиеме дискусија,дали има одговор на овие прашања,дали религијата го нуди одговорот,филозофијата...
дали е полошо да кажеш научен доказ кој потоа ќе биде побиен,отколку да признаеш дека не знаеш-туку веруваш???

1. What was in the beginning?
2. How will life on earth end?
3. What happens after death?
4. What is the purpose of existence?
5. Why there is order in all of creation?
6. Why there is morality in every civilization?
7. Why does every civilization believe in a Creator?
8. Why does every sane person have a conscience, even when it is not dictated by society?
9. How did nothing create everything?
10. Which came first--the chicken or the egg?
Глеам другиве се срамат па ај ја ќе пробам ,епа вака.

1.Ништо ,после дошол чика биг банг (за оваа тема ќе причекаме некоја година да видиме од Церн што ќе ни кажат младичите)

2.Е сеа што има ова везе со религија незнам ,али имаш повеќе опции па ти бирај(метеор ,глобално затоплување ,нуклеарна војна ,зомби инвазија) значи чисти шпекулации а можда ќе ја имаме таа среќа да населиме некоја друга планета пред да ја сјебеме оваа.

3.Ништо ,си умираш и толку.Зборам за чисти докази кога ќе се врати некој да каже вака и вака е тогаш ќе се сменат фактите ,а до тогаш останува на гаме овер и толку.

4.Ние имаме прпс оф егзистенц исто колку што имаат животнине.Значи вака ако (по некоја грешка) гледаме на ова низ очите на Дарвин тогаш ние имаме исти предци како и животните ,само што ние имаме поголем мозок и со тоа повеќе време трошиме на прашањето зашто сме тука.Значи додека животните си бркаат работа ние со нашата убер епик ароганција сметаме дека сме ставени од некој тука за да смениме све живо и диво.Заклучок немит море чупе поента на животчево.

5.Е за ова ќе барам експлнејшн ,пошто јас не гледам некоја шема по која дедо боже не создал.

6.Зашто врежано е во човековата психа да не прави лошо ,твојте ко мал шо ти викале "на шипкава иди смени му личен опис на комшијата" или "на топка иди играј надвор не ме замарај".Значи моралот и етиката немаат благе везе со религијата постоеле пред нејзе и ќе постојат по нејзе.Е сеа проблемот е што религијата ја киднапирала етиката пред 2000 години и сеа лаже дека и е биолошка мајка.

7.Зашо у глобала луѓето се идиоти ,кукавици и затоа мораат да веруваат во нешто појако од нив што ќе ги чува и што ќе го убие кучето на комшијата шо ги лае секое сабајле.За оваа тема има многу да се збори али ај ја да прашам нешто ,зашто сите цивилизации не верувале во еден ист бог ?? зашто сите верувале у тотално различни богови кој супер им се вклопувале во калапот на нивните идеи (пр. агресивни империи имале воиствени богови кој барале крв од непријателите)

8.Повторно се враќаме на фактот дека луѓето у глобала се добри ,и прилично сум сигорен дека свеста е дело на општествотo (пр. Фројдовите Ид ,Его и Супер Его) ако нас никој не ни кажува што е добро а што е лошо ние ќе си прајме што ни душа сака без размислување како тоа ќе има ефект на други.

9.Биг Банг ,како што реков чекаме некоја година за овие од Церн да кажат.

10.Who came first ??? hmmm.... прилично сум сигурен дека ни едно ни друго ,петелот came first :pipi:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Еве јас како Атеист отварам тема во религија која многумина би ја сватиле како контра атеистичка или САМ СЕБЕ УБИЈАЛ ТЕМА:pos2:

но не е така,всушност целта е да развиеме дискусија,дали има одговор на овие прашања,дали религијата го нуди одговорот,филозофијата...
дали е полошо да кажеш научен доказ кој потоа ќе биде побиен,отколку да признаеш дека не знаеш-туку веруваш???

1. What was in the beginning?
2. How will life on earth end?
3. What happens after death?
4. What is the purpose of existence?
5. Why there is order in all of creation?
6. Why there is morality in every civilization?
7. Why does every civilization believe in a Creator?
8. Why does every sane person have a conscience, even when it is not dictated by society?
9. How did nothing create everything?
10. Which came first--the chicken or the egg?
1. Не знаеме, и немам сеуште средства навистина да имам барем некои почетни претстави што било
2. не знаеме
3. како и секое живо суштество едноставно ќе се распаднеме како материја
4. ако се однесува на човекот и живото, тогаш до одредена мера причината е за побрзо да ја зголемиме ентропијаат во универзумот, ако се однесува на материјата, сеуште не знаеме.
5. Овде има погрешна премиса, нема секогаш ред во нешто то е креирано, земи ги за пример уметничките дела, имаат ли тие ред?
6.Смртноста на секоја цивилицација е исто што и смртноста на секоја популација наживи суштествам за подетално фатите да учите за популациона екологија.
7. Секоја досега посечка, не значи дека и секоја идна ќе верува во креатор, додека причината лежи точно во погорните одговори имено свесноста дека нешто не знаеме кај многу создава несигурност и страв и се ќувствуваат посигурни и помирни кога веруваат дека сето тоа е производ и желба на некој си креатор, туак станува збор за чиста психологија
8. Тоа е вродена одлика на секое социјално животно. Дури и сите клетки кои припаѓаат на еден повеќклеточен организам имаат генетски кодирани механизми за кои процеси ќе бидат активирани ако не се има контакт со други клетки од дадениот организам.
9. Дека ништо создало нешто тоа неможем да го знаме за да прашуваме како, имено кога сме веќе кај тоа прашање што ако е обратната ситуација, нешто да создава ништо?
10. Биолошко-генетски гледано е јајцето прво
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Глеам другиве се срамат па ај ја ќе пробам ,епа вака.

1.Ништо ,после дошол чика биг банг (за оваа тема ќе причекаме некоја година да видиме од Церн што ќе ни кажат младичите)

2.Е сеа што има ова везе со религија незнам ,али имаш повеќе опции па ти бирај(метеор ,глобално затоплување ,нуклеарна војна ,зомби инвазија) значи чисти шпекулации а можда ќе ја имаме таа среќа да населиме некоја друга планета пред да ја сјебеме оваа.

3.Ништо ,си умираш и толку.Зборам за чисти докази кога ќе се врати некој да каже вака и вака е тогаш ќе се сменат фактите ,а до тогаш останува на гаме овер и толку.


4.Ние имаме прпс оф егзистенц исто колку што имаат животнине.Значи вака ако (по некоја грешка) гледаме на ова низ очите на Дарвин тогаш ние имаме исти предци како и животните ,само што ние имаме поголем мозок и со тоа повеќе време трошиме на прашањето зашто сме тука.Значи додека животните си бркаат работа ние со нашата убер епик ароганција сметаме дека сме ставени од некој тука за да смениме све живо и диво.Заклучок немит море чупе поента на животчево.

5.Е за ова ќе барам експлнејшн ,пошто јас не гледам некоја шема по која дедо боже не создал.

6.Зашто врежано е во човековата психа да не прави лошо ,твојте ко мал шо ти викале "на шипкава иди смени му личен опис на комшијата" или "на топка иди играј надвор не ме замарај".Значи моралот и етиката немаат благе везе со религијата постоеле пред нејзе и ќе постојат по нејзе.Е сеа проблемот е што религијата ја киднапирала етиката пред 2000 години и сеа лаже дека и е биолошка мајка.

7.Зашо у глобала луѓето се идиоти ,кукавици и затоа мораат да веруваат во нешто појако од нив што ќе ги чува и што ќе го убие кучето на комшијата шо ги лае секое сабајле.За оваа тема има многу да се збори али ај ја да прашам нешто ,зашто сите цивилизации не верувале во еден ист бог ?? зашто сите верувале у тотално различни богови кој супер им се вклопувале во калапот на нивните идеи (пр. агресивни империи имале воиствени богови кој барале крв од непријателите)

8.Повторно се враќаме на фактот дека луѓето у глобала се добри ,и прилично сум сигорен дека свеста е дело на општествотo (пр. Фројдовите Ид ,Его и Супер Его) ако нас никој не ни кажува што е добро а што е лошо ние ќе си прајме што ни душа сака без размислување како тоа ќе има ефект на други.

9.Биг Банг ,како што реков чекаме некоја година за овие од Церн да кажат.

10.Who came first ??? hmmm.... прилично сум сигурен дека ни едно ни друго ,петелот came first :pipi:
Во глобала секоја генерација од предходната треба да е попаметна, но во случајот со атеистите тоа оди контра. Ако ти се мислиш дека си атеист и си попаметен од другите или си Џон Рамбо а ние сите верници кукавици гадно се лажеш. Ако треба да се решава дали да се прави нешто или не верник побрзо ќе реши неголи некој скапан атеист и ко пичка ќе избега. Разговарав еднаш со еден атеист ми вика „ Не верувам во Господ, дури не го видам не верувам“ според тоа Наполеон Не постоел, Александар Македонски непостоел, пра дедому кој исто така не го има видено не постоел, му кажал дедому ама дека постоел па затоа и верува дека прадедому некогаш живеел. Атеизмот е глупава работа која е за несозреани мозоци или луѓе без грам мозок...

1. Во почетокот беше словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог... И Словото стана тело и се настани меѓу нас.
2.Со второто доаѓање на Исус Христос (ГогМагог), прочитајте откровение од Св.Јован Златоуст.
3.После смртта телото се распаѓа, а духот оди или во рајот или во пеколот после 40 дена судење.
4.Од Него беше се направено, на земјата, во рајот се видливо и невидливо (апостол Павле). Кој незнае да љуби не го познава Господ, зошто Господ е љубов. Од тука Господ не направил да го сакаме и да ги исполнуваме неговите заповеди и не не создал за негово задоволство туку за умножување на љубовта.
5.За да нема хаос затоа има ред.
7.Најпрво верувале затоа што неможеле да си ги објаснат појавите, но и незнаеле дали постои тој Креаторот и кој е тој. Сега веруваме (бар повеќето) во Креатор затоа што знаеме дека не се создала земјата и универзумот сам по себе.
8.Совеста е дар, ако ја немавме за сите дела ку* немаше да не боли, создадена е за да се покаиме.
9.Господ го нарекуваш ништо ? (nothing).
10. The Chicken.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom