Зошто атеистите немаат одговор на следниве прашања.

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Море јас на негово место сите би ве сотрел, вие мене сте нашле да ме критикувате! :D
Ама првин мора да најдеш дежурен виновник кој ќе биде причина за сето зло кое си го направил, за да можеш ти да бидеш добриот........да бидеш љубов!
И несмееш да ги уништиш сите, затоа што после ќе нема кој да ти го дудла и кој да ти кажува колку си добар, мудар, совршен, безгрешен......итн, итн.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Библијата е книга која не дошла со молњи од небото. Ја напишале луѓе кои живееле во конкретно место и во конкретно време. Стариот Завет е коренот на христијанството. Исус Христос бил Евреин кој внел револуционерни новини во односот на верата и свештенството.

Библијата не е учебник од којшто може да се изведуваат експерименти за да може да се докаже енјзината веродостојност. Библијата е приказна во слики, искуства на луѓето со Бога и со традицијата.

еве еден од моите омилени теолози што вели за Исус:
http://www.youtube.com/watch?v=lJICIGQl0JU
 
F

Frankie Yale

Гостин
Ама првин мора да најдеш дежурен виновник кој ќе биде причина за сето зло кое си го направил, за да можеш ти да бидеш добриот........да бидеш љубов!
И несмееш да ги уништиш сите, затоа што после ќе нема кој да ти го дудла и кој да ти кажува колку си добар, мудар, совршен, безгрешен......итн, итн.
Еве ти ќе ми бидеш дежурен виновник, сатанист кој го 'обожува' Луцифер, подобар изговор нема :D
Ќе ги оставам Мики и Чорбаџија, а за Dback кој ме нарекуваше наркоман на тема еволуција имам посебно место во пеколот :sneaky:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
2. Мартин Лутер Кинг, реформаторот кој својот живот го посветил на борбата за правата на црнците и на крајот успеал да се изброи за нивната рамноправност, по вероисповед бил баптист т.е. протестантски христијанин.
...и бил црнец.

Тибам манипулаторот. Заборави дека е црнец....
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Јас верувам во "бог" еве така да го наречам за да ме разберете, ама на сосема друго ниво. Сметам дека бог е енергијата што не опкружува и наместо да веруваме дека имаме одредени ограничувања на кои што христијанскиот бог наложува, т.е сите богови наложуваат, и што тие ограничувања ни ја скратуваат креативноста, љубовта и интелектуалното воздигнување. Сметам дека човекот е слободен да прави се што ке посака,и треба самиот себе повеќе да се цени и сака. Треба да ги проучуваме и развиваме сопствените духовни способности а не да ги слушаме ограничувањата и мрзата која ни ја предаваат свештените лица.Го почитувам и поддржувам говорот и учењето на Osho, но не во целост.
Гревот како што вели Osho го создала самата религија со тоа што на Адам и Ева покрај 100 други дрва им ставила и едно т.н "забрането дрво". Со самото тоа што е забрането, му се дава важност на тоа дрво, и тоа дрво во очите на човекот вреди повеќе него другите дрва и нормално секој би посакал да го има повредното, и затоа забранетото е послатко.
Треба самите да научиме да размислуваме свесно и да го живееме моментот сега, да бидеме што поначитани, да медитираме, затоа што медитацијата те учи на самоспознавање и пронаоѓање на вистинските наши вредности, способности и чувства. Не како некој што ке ни наложи не како некој што ке ни каже во што да веруваме и да ни даде ограничувања да направиме како жртва на тоа верување.
 
R

Rock me Amadeus

Гостин
Глеам другиве се срамат па ај ја ќе пробам ,епа вака.

1.Ништо ,после дошол чика биг банг (за оваа тема ќе причекаме некоја година да видиме од Церн што ќе ни кажат младичите)

2.Е сеа што има ова везе со религија незнам ,али имаш повеќе опции па ти бирај(метеор ,глобално затоплување ,нуклеарна војна ,зомби инвазија) значи чисти шпекулации а можда ќе ја имаме таа среќа да населиме некоја друга планета пред да ја сјебеме оваа.

3.Ништо ,си умираш и толку.Зборам за чисти докази кога ќе се врати некој да каже вака и вака е тогаш ќе се сменат фактите ,а до тогаш останува на гаме овер и толку.

4.Ние имаме прпс оф егзистенц исто колку што имаат животнине.Значи вака ако (по некоја грешка) гледаме на ова низ очите на Дарвин тогаш ние имаме исти предци како и животните ,само што ние имаме поголем мозок и со тоа повеќе време трошиме на прашањето зашто сме тука.Значи додека животните си бркаат работа ние со нашата убер епик ароганција сметаме дека сме ставени од некој тука за да смениме све живо и диво.Заклучок немит море чупе поента на животчево.

5.Е за ова ќе барам експлнејшн ,пошто јас не гледам некоја шема по која дедо боже не создал.

6.Зашто врежано е во човековата психа да не прави лошо ,твојте ко мал шо ти викале "на шипкава иди смени му личен опис на комшијата" или "на топка иди играј надвор не ме замарај".Значи моралот и етиката немаат благе везе со религијата постоеле пред нејзе и ќе постојат по нејзе.Е сеа проблемот е што религијата ја киднапирала етиката пред 2000 години и сеа лаже дека и е биолошка мајка.

7.Зашо у глобала луѓето се идиоти ,кукавици и затоа мораат да веруваат во нешто појако од нив што ќе ги чува и што ќе го убие кучето на комшијата шо ги лае секое сабајле.За оваа тема има многу да се збори али ај ја да прашам нешто ,зашто сите цивилизации не верувале во еден ист бог ?? зашто сите верувале у тотално различни богови кој супер им се вклопувале во калапот на нивните идеи (пр. агресивни империи имале воиствени богови кој барале крв од непријателите)

8.Повторно се враќаме на фактот дека луѓето у глобала се добри ,и прилично сум сигорен дека свеста е дело на општествотo (пр. Фројдовите Ид ,Его и Супер Его) ако нас никој не ни кажува што е добро а што е лошо ние ќе си прајме што ни душа сака без размислување како тоа ќе има ефект на други.

9.Биг Банг ,како што реков чекаме некоја година за овие од Церн да кажат.

10.Who came first ??? hmmm.... прилично сум сигурен дека ни едно ни друго ,петелот came first :pipi:
jao ljudi,a bre kako mozes da imas svest ,ego,ili sum,a da ne emitiras nikakva energija!! znaes deka cika frojd se zanimaval i so sonot ,okultizmot i regresijata,kaj sto ti na primer ako se roknes odis vo toj vakum prostor ili astral "sto ljudite sakaat da si go vikaat-gore" i ucis i pak biras nekoj zivot ili ti nalozuvaat duhovnite vodaci kaj sto pak treba da naucis nesto.
i toj cist dokaz ako se vrati nekoj od mrtvite,toj kaj tebe ke dojde,a moze i ke dojde,nisto ne se znae.
vo psihata nisto ne e vrezano,ako sakas,malku nauka,covekoviot mozok e blanko koga se ragjas.a moralot ,etikata i religijata se UCAT so vreme,za da imame edno ubavo opsestvo vo koe sto imame policija,jas sum sega pred pc a i ti isto i sme gore-dole mirni i spokojni :)
i ako gledame vo globala,zirni vo filozofijata,alhemizmot i slicno,covekot vo globala e EGOIST! ti go pisuvas postot za da se istaknes,jas za da se istaknam,sve ti e gore dole zakon na dzunglata,ako nesto ne vi e jasno vo ova dinamicno opsestvo,samo napravete back to basics,sve ke vise razjasni. pozz i sekoe dobro
--- надополнето: Aug 20, 2011 2:33 PM ---
p.s. sve odi vo eter (i ako eter vi e lame,da receme univerzum,globalna energija,koja se pretvora od eden vo drug vid) taka da ne se treskajte od zemja,i bidete podgotveni na se` sto ste se sprotivstavile da vi se obie ISTOTO od nos,cisto da krkate kjutek,karma,i da vidite deka sekogas ima 2 strani,lice i opacina,2 vistini itn.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Two Hands working can do more than thousand clapsed in prayer = Изрека од Атеист

Или на мкд : Две работнички раце можат да направат повеќе него илјада споени во молитва ;)
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Two Hands working can do more than thousand clapsed in prayer = Изрека од Атеист

Или на мкд : Две работнички раце можат да направат повеќе него илјада споени во молитва ;)
Баш тоа го бара капитализмот од тебе, продолжи така.
Јас мислам да почнеш со мешање малтер.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Баш тоа го бара капитализмот од тебе, продолжи така.
Јас мислам да почнеш со мешање малтер.
Значи се што се работи со 2 раце е капитализам, можеби ти треба да мешаш малтар
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Значи се што се работи со 2 раце е капитализам, можеби ти треба да мешаш малтар
Jaс користам молитва ;)
--- надополнето: Aug 20, 2011 6:30 PM ---
Може ама ако се лажеме ;)
Prayer does not mean saying something to god, asking for something, prayer means listening to god. If you have to say something it can only be a thank you. A simple yes is enough. But organized religions all over the world have been teaching people unnecessary prayers. And people are repeating those prayers, parrotlike. They have lost all meaning, they have become pure ritual, they are only formal.
Be silent, more and more unoccupied, more and more available, and soon you will start hearing the still, small voice within. God does not speak from the outside, he speaks from your innermost core, he is already there. And to be connected with your innermost core is true prayer. The moment you are connected... it is so blissful, so ecstatic that you can only bow down in deep gratitude. There is nothing to say, or only a deep yes. One may cry in joy or dance almost like a drunkard -- that is okay, that is absolutely right. But a Christian prayer, a Hindu prayer, a Mohammedan prayer, are all nonsense. Prayer cannot be Christian or Hindu, just like love cannot be Christian or Hindu.
Гледам го злоупотребуваш поимот молитва, па да те опраам ако можам.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
775
Поени од реакции
33
Дали некој од атеистите, било кој може да одговори зашто постојат живи организми, животни и човек во два пола, машко и женско? И како настанале машко и женско?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Дали некој од атеистите, било кој може да одговори зашто постојат живи организми, животни и човек во два пола, машко и женско? И како настанале машко и женско?
http://evolution-101.blogspot.com/2006/06/why-did-sex-evolve.html

пиши си у гугл и прочитај си. не мора џвакано, нели.
 
Член од
31 јануари 2011
Мислења
779
Поени од реакции
382
Дали некој од атеистите, било кој може да одговори зашто постојат живи организми, животни и човек во два пола, машко и женско? И како настанале машко и женско?
"Очигледно" бог ги создал Адам и Ева. Па они имале деца, па тие деца преку инцест имале други ретардирани или полуретардирани деца, па тие деца преку инцест имале ретардирани деца и така настанал the circle of human life. Најголем аргумент во корист на оваа теорија е дека и денес 80%(ако не и поише) од луѓето се ретардирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom