Значењето на Јосип Броз - Тито за Македонија и Македонците

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Makedonija po 1945 godina imala recisi 50 procenti analfabeti..Steta sto toj procent ne e smenet od togash do sega.Steta..Mislam deka rodoljubivosta i ljubovta kon tatkovinata ne e pravoproporcionalna so udiranjeto vo gradi.Idejata e bitna..Makedonija i nikogash ne najde poinspirativna ideja od Jugoslovenskata Federacija..kade site bea svoi..Steta.koga ke slusnam kako se razgoruva nacionalizmot,a ne ljubovta kon tatkovinata..kon lugjeto voopsto..bez razlika na veroispovest,boja na koza,nacionalnost..Makedonija-zemja na trgovci.Se trguva,se premeruva sekoj zbor,a ne se raboti..Zaradi takviot stav,opshtoprifaten od masata,od stadoto zaslepeno,ne moze da odime napred..Kvazi patrioti..i najnakraj..seto bilo trgovija..Sto bi rekol Dilan : Blowin' in the Wind..pa prodolzete i ponatamu,jas treba da rabotam,na mojata zemja sto pod nokti si ja nosam...Idioti..bez pocit..

P.S. I ve molam,postedete me od komitskiot period,posramno nesto nema..:) Love Jay and Silent Bob..
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
1
Анастазија напиша:
Леле значи колку го сакам ова! Ко албанец си јеботе! Сега како кога сум малолетна (ако воопшто сум) се насили се насили ко не знам што да е. Хехехе

Не сум албанец.... :) хе хе! А вистината те боли, боли! Гледам дека немаш зборови... Па може ќе ми кажеш дека сум и незнам....Таџикистанец
:) хе хе хе. И се лажеш на тебе воопшто не сум се насилил, тоа е само твојата бујна фантазија и желба за внимание!
И пак не ми одговори на поставените прашања.....немаш одговор???
или сеуште не сте ја земале таа лекција по историја??? :)
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
1
strumics напиша:
Го прочитав делот за Челичната рака и не сфатив ништо друго освен тоа дека заради шпионите е потребна челична рака да не држи, која според тебе, била УДБА. Така?

Е баш УДБА ти е шпионска работа. Страв и трепет за народот кој е на поинаква бранова должина од Белград и другарот Тито, негов инструмент на власт за елиминација на неистомислениците. Држава без основните човекови политички права е тоталитарна држава. Тито беше тоталитарен владетел, сакал ти тоа да го признаеш или не. И цитираниот закон претходно за ликот и делото на ЈБТ е дел од тоталитаристичката легислатива. За мислење се казнува. Бог да чува...

Америка и дегените нивни воопшто не ме интересираат, а и дали Кенеди е спасен 1961. Мене ме интересира Македонија.
Да, да баш така....убаво си го сватил тој дел... за овој народ потребно е само такво владеење!!! Во спротивно поголемиот дел се како одврзани кучиња. Незнаат што поголеме глупост да напраат откако се на слобода. Голем доказ за тоа се другите теми на форумите за педери,лезбејки и сл. тоа пред 15 години беше непозната тема за овој народ. И како за твоја информација УДБА е организација што дејстува на надворешната политика повеке од 85%, за внатрешни работи е КОС (контра обавештајна служба). А тоа дека Америка не те интересира....ок само онака го спомнав бидејки УДБА дејствувала и таму.
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
1
strumics напиша:
Чекај малку... Целата тешка индустрија во Словенија ли беше сконцентрирана? Тоа е повеке од факт. Бугарија не се распаѓаше како СФРЈ . Ресурсите се наоѓаат на нивна територија, и се води попаметна политика во последните 15 год. ама тоа е веке друга тема... Србија не е во ништо понапред од Македонија. Напротив. Хрватска има развиена индустрија уште од времето на Тито и широкограда помош од Германија и Австрија. Македонија Тито ја броеше како земјоделски регион кој треба да обезбедува зеленчук и др. земјоделски производи за СФРЈ. Индустрија - слабо. Факт.

За затвараните македонци од страна на титовиот режим: Ченто, Панко Брашнаров... Македонски дејци и македонски патриоти, кои не сакале да му слугуваат на Белград. И уште безброј обични луге на кои не им се допаѓал тој нов систем кои систематски биле затварани кога требало да помине макар некој државен функционер низ нивното место...

Да, од Струмица сум иначе. Од таму (Струмица) има најмалку 5 фамилии кои побегнале по 1945 по белиот свет и таму барале парче леб и почнале од нула, а тука биле видни луѓе. Темкови, Атанасови, дел од Топчеви, дел од Белеви, Калкашлиеви... Нивните куќи на старата струмичка чаршија зборуваат кои биле тие луѓе.

Кога некој ке те остави на патот и ке ти земе се ке бегаш стравувајки дури и за својот живот или ке им се покориш на нивната моќ?
Точно така, секогаш имаме со што да се извадиме нели??? Ови биле вака оние биле у закрила на другине и нон-стоп се вадиме бе со тоа..
и кога ке се стабилизира ова знаеш???? - Никогаш ! се додека се вадиме на такви глупости Македонија ќе оди надоле.-ФАКТ

Точно дека постоеле такви луѓе како Ченто и остантите меѓутоа таа нивна идеја била НЕВОЗМОЖНА во тоа време поради Британците во Грција и Црвената армија во Софија. Тајмингот не бил ОК... И тогаш некој како Тито не признал во цела таа заедница иако имало многу други како Едвард Кардељ кој биле против оваа идеја, Тито решил да не прими во Југославија како Народ со сопствена држава и јазик - нешто што сме го немале од Цар Самоил т.е. околу 950 години! Па види ти сеа....

А тоа за 5-те фамилии па и 10 нека се од Струмица тоа се колатерална штета на тој систем 10Х5 члена да речеме тоа се 50 луѓе на колку има Струмица??? 25000-30000 население??? Па ајде да ги споредиме сегашните жртви на овој систем: 440000 невработени во однос на 2 милиони народ%%&*‘&*‘‘’???? нема логика! И не ми се верува како можеш да го оправдаш ова???? no comment
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Класичен напиша:
Не сум албанец.... :) хе хе! А вистината те боли, боли! Гледам дека немаш зборови... Па може ќе ми кажеш дека сум и незнам....Таџикистанец
:) хе хе хе. И се лажеш на тебе воопшто не сум се насилил, тоа е само твојата бујна фантазија и желба за внимание!
И пак не ми одговори на поставените прашања.....немаш одговор???
или сеуште не сте ја земале таа лекција по историја??? :)
Гив ми а брејк аман! Ако имаш нешто паметно да кажеш - кажи го, а ако не, за име Господово - доста ми реплицираш. И кои прашања?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Класичен напиша:
Точно така, секогаш имаме со што да се извадиме нели??? Ови биле вака оние биле у закрила на другине и нон-стоп се вадиме бе со тоа..
и кога ке се стабилизира ова знаеш???? - Никогаш ! се додека се вадиме на такви глупости Македонија ќе оди надоле.-ФАКТ

Точно дека постоеле такви луѓе како Ченто и остантите меѓутоа таа нивна идеја била НЕВОЗМОЖНА во тоа време поради Британците во Грција и Црвената армија во Софија. Тајмингот не бил ОК... И тогаш некој како Тито не признал во цела таа заедница иако имало многу други како Едвард Кардељ кој биле против оваа идеја, Тито решил да не прими во Југославија како Народ со сопствена држава и јазик - нешто што сме го немале од Цар Самоил т.е. околу 950 години! Па види ти сеа....

А тоа за 5-те фамилии па и 10 нека се од Струмица тоа се колатерална штета на тој систем 10Х5 члена да речеме тоа се 50 луѓе на колку има Струмица??? 25000-30000 население??? Па ајде да ги споредиме сегашните жртви на овој систем: 440000 невработени во однос на 2 милиони народ%%&*‘&*‘‘’???? нема логика! И не ми се верува како можеш да го оправдаш ова???? no comment
440000 невработени се колатерална штета на титовиот систем, неговата економска политика, поконкретно. А за тоа што сметаш човечки судбини за колатерална штета, браво! Убаво размислување. Од тоа нас не не бива, и нема да не биде. И на ниедно место не го оспорив признавањето на македонската нација од страна на тој систем. Тоа е позитивното. Јас се осврнав на тоталитаризмот на системот и економијата. Не мешај.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
абе класичен ти не си ни бил роден кога умрел ТИТО затоа немаш право да кажуваш како било тогаш....разбра сега
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Абе луѓе што гледате пред 30 години гледајте што се случува сега
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Што напраил Тито? Не сте ми јасни...

Како може Македонец повеќе да цени еден Тито од Гоце? Што се „попаливте” толку на Тито? Ќе го правиме Чегевара? Ќе печатиме маички со неговиот лик?

Глупости... Тито бил и поминал, не вреди да губиш време за него, поготово не на форум.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
Tито што направил - направил и фала му за тоа....меѓутоа зашто никој не спомне за Албанците што ги насели во Косово и Македонија?

Така да после 21 година ние си добивме "рамковен договор", за кој Тито на некој начин има голема заслуга за тоа.
 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
До го доловиме визулено:


 
Член од
21 мај 2006
Мислења
428
Поени од реакции
6
Go2bed напиша:
Тито што направил - направил и фала му за тоа....меѓутоа зашто никој не спомне за Албанците што ги насели во Косово и Македонија? Така да после 21 година ние си добивме "рамковен договор", за кој Тито на некој начин има голема заслуга за тоа.
Za ova sami si sme krivi.

Pamtite Frchko ko im delese makedonski pasosi na kosovarine?

Togas Tito umren bese.:pishtoldz
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Acid напиша:
Што напраил Тито? Не сте ми јасни...
Како може Македонец повеќе да цени еден Тито од Гоце? Што се „попаливте” толку на Тито? Ќе го правиме Чегевара? Ќе печатиме маички со неговиот лик?
Јебига затоа што Гоце бил лузер и не ја остварил својата цел,додека за денешнава држава ФАЛА на Тито
 

фио

The Magnificent Seven in One
Член од
19 април 2006
Мислења
58
Поени од реакции
1
Да ти разјаснам

Acid напиша:
Што напраил Тито? Не сте ми јасни...
Како може Македонец повеќе да цени еден Тито од Гоце? Што се „попаливте” толку на Тито? Ќе го правиме Чегевара? Ќе печатиме маички со неговиот лик?

Глупости... Тито бил и поминал, не вреди да губиш време за него, поготово не на форум.
Ај коа више си решил да изгубиш 1 минута за постот, и јас ќе изгубам.

Ај потсети ме што направил Гоце?

Јас само знам дека во времето на Гоце, турците салата ми ги праеле предците, а во времето на Тито, одевме на 3 одмори годишно со нормални плати и без визи :)

А и имаше ред и закон во државата. Кој смееше да прекршува закони тогаш како што се прави денес на секој чекор?

Појма немате...
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
3наете зашто ви беше убаво тоа време...зашто работеле не работеле,на први си земавте плата..а сега богами треба да работите за да земете плата,а може и да не ја земете..

И дај доста веќе со тој Тито Тито....да беше арен и да беше арна таа држава немаше да се распадне...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom