Значењето на Јосип Броз - Тито за Македонија и Македонците

Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
наместо да засеруваме теми со тито е наш или ваш, и титови и нетитови, ако се прај муабет за Тито, ај да си напрајме малку муабет за „Малиот Јоже“...

тука, на Историја...

значи, Животот и Делото на Јосип Броз

и нормално, влијанието на неговите „херојски дела“ врз Македонија

па, бујрум...
 
Член од
6 јануари 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
ARNO TI E TEKNALO BRATCE DA POSTAVES TAKVA TEMA PRAVO DA TI KAZAM KO KE SLUSNAM TITO MI SE NAEZUVAM NEZNAM STO TOLKU GLEDAT U TOJ COVEK KOGA NE NAPRAVIL AMA BAS NISTO ZA MAKEDONIJA
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
sunglases the black напиша:
ARNO TI E TEKNALO BRATCE DA POSTAVES TAKVA TEMA PRAVO DA TI KAZAM KO KE SLUSNAM TITO MI SE NAEZUVAM NEZNAM STO TOLKU GLEDAT U TOJ COVEK KOGA NE NAPRAVIL AMA BAS NISTO ZA MAKEDONIJA
:cid: cid: :cid: :cid: :cid:

„Кога би било вака... тогаш ” термини не треба да се употребуваат...
Ако не бил Тито можеби ќе сме биле самостојна МКД можеби не... Единственото нешто што треба да го знаеме.. е дека додека бил тој, ако не друго барем не се жалале за невработеност... после него не оставија да терааме... сите заедно не издржавне 10 години.. а после тие 10 па и скрос пропаднавне... така да како и да е... Тито бил и наш маршал...
И јас верувам дека ако не бил тито и ако не го отепале Кузман Јосифоски Питу, македонија ќе била многу појака... ама проблемот е дека не се случило тоа... Така да Тито треба да се почитува пошто и самиот е дел од македонската историја и на неговиот споменик цвеќе да се положува..
А не како што се случува сега, да се омаловажува и навредува.
Тоа е мое мислење
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
не треба да се заборави дека КПЈ чиј секретар беше Тито во 20-тите години од прошлиот век го призна македонскиот народ како посебен и се залагаше за решавање на македонското прашање во рамките на Југославија. Едно прашање за сите

-Што ќе се случеше доколку КПЈ не го признаеше македонскиот народ како посебен и го третираше како српски?
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Чекам да дојде Јаков и да ни каже на која земска конференција на Коминтерната при крајот на 30-тите години на минатиот век е фактички признаен макдонскиот народ...

Значи, практично, заслугата не утилатерална на КПЈ, туку на македонските комунисти, кои успеале да издејствуваат меѓународно признавање преку комунистичката интернационала.

Сега за сега за Тито ќе кажам дека имам спротивнставени мислења: многу позитивни, но и по некое негативно, а понатаму и ќе ги образложам. Позитивните се во социјална и национална (југословенска) смисла, а оние кои имаат негативна нишка се поврзани со македонската самобитност и идеите и вековние стремежи на Македонецот, кои македонските комунисти сакале да ја реализираат во тој, историски погоден, момент.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
мислам дека тоа беше на конгресот во Вуковар 1921 год. кога беше даден предлог кој беше прифатен а за понатака ме мрзи сеа да барам по литература точни места и години..
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Dzver напиша:
-Што ќе се случеше доколку КПЈ не го признаеше македонскиот народ како посебен и го третираше како српски?
A shto ke se slucheshe aku Makedoncite vo NR Makedonija go imaa pravoto slobodno da se isjasnat dali sakat da sa vo Jugoslavija..na referendum ili na demokratksi izbori ? Pri Tito toa ne e bilo mozno.
 
Член од
12 јануари 2006
Мислења
60
Поени од реакции
1
Katia: малку ја претеруваш со тие твои бугарски тези. Како тоа и Вие и Србите и Грците подобро знаете за нас од нас самите?
Си чула ли за Пирузе и Кузман-Питу?

По темата: што мислите Вие? Македонските партизани кои се изборија за слободна Македонија беа комунисти?
Јас не верувам во такви приказни.

Да беа комунисти нема да мораше тој Тито да го праќа Темпо во Македонија за да ги воспитува нашите бригадни команданти.

А за 1948 година и граѓанската војна во Грција и улогата на тој Ваш Тито веројатно треба целосно нов топик па за да почне на некои од Вас делумно да им се расчистува ставот за њега (само њега нема ....).
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
katia напиша:
A shto ke se slucheshe aku Makedoncite vo NR Makedonija go imaa pravoto slobodno da se isjasnat dali sakat da sa vo Jugoslavija..na referendum ili na demokratksi izbori ? Pri Tito toa ne e bilo mozno.
Епа единствена партија уште во кралството Југославија што го призна македонскиот народ беше комунистичката на чело со Тито.

И таа партија повика на борба во Македонија против бугарскиот окупатор! КОМУНИСТИТЕ ЗАСТАНАА ЗАД БОРБАТА ПРОТИВ ОКУПАТОРОТ!
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Dzver напиша:
епа единствена партија уште во кралството Југославија што го призна македонскиот народ беше комунистичката на чело со Тито.и таа партија повика на борба во Македонија против бугарскиот окупатор! КОМУНИСТИТЕ ЗАСТАНАА ЗАД БОРБАТА ПРОТИВ ОКУПАТОРОТ!
А КПJ дали го повика народот за борба срешту српскиот окупатор преди 1941 и дали застана зад борбата срешту него ?
А праша ли го народот КПJ на слободни избори или на референдум што сака да биде след 1945 г?
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Дали некој ја прочитал "Предавствата и антентатите во македонската историја" од В. Ачкоска и Н. Жежов
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
katia напиша:
А КПJ дали го повика народот за борба срешту српскиот окупатор преди 1941 и дали застана зад борбата срешту него ?
А праша ли го народот КПJ на слободни избори или на референдум што сака да биде след 1945 г?
Референдум во Југославија имаше, а прашањето беше нешто во стилот дали сте за враќање на кралот во земјата?

Тој референдум важно постоеше, е сега колку бил демократски не дискутирам. И нормално е комунистите да не дозволат некој друг да се кити со нивните перја и некој друг да дојде на власт затоа што најмногу комунисти загинаа во 2-та светска војна во Југославија.

Но не одрекувам дека и некој со поинакви идеали гинел и давал жртва во таа војна и нив ги почитувам...

А дали имаше референдум во бугарија за симнување на кралот од власт и доаѓање на власт на БКП?

И да, КПЈ ги повика народите против сите окупатори и се заложи за слобода на сите народи. Впрочем, баш затоа Македонците масовно се придружија, како и останатите народи.
 
Член од
15 јануари 2006
Мислења
4
Поени од реакции
0
Gledam deka od okolu samo kazhuvate po neshto samo.... a i od kaj da znaete shto kako.. koga site ste rodeni posle negovata smrt... ama prednost e shto na nekoj mu teknalo da napishi neshto za " MARSHALO"
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Malku off topic .... VOJVODATA ...kazi mi od kade ja najde taa slika sto ti e na avatarot?!?!?!
 
Член од
16 јануари 2006
Мислења
32
Поени од реакции
9
!!!

gOJDO напиша:
Дали некој ја прочитал "Предавствата и антентатите во македонската историја" од В. Ачкоска и Н. Жежов
te molam poentata t.e. vrskata so josip?:lud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom