Здравството кај нас

Член од
7 септември 2016
Мислења
20.013
Поени од реакции
35.503
Бјонс душо, темата е здравство а не за синдикати.Бјонс душо, држи се за темите со здравје, оти немаш знаење за работата на синдикалните организации.......и..
Бијонс душо, не е финтата ти да членуваш своеволно во кој сакаш синдикат, ниту некој би те одбил да му ја полниш сметката од чланарина, НАЈбитно е тој синдикат да биде репрезентативен, да има право да седне на преговарачка маса со власта.
...па за кој синдикат зборувам? за шумарство па сум оф топик? што сум ти јас крива сега што си во администрација како соработник!? во здравството не спаѓа и нејзина синдикална организација?
... јас немам знаење за работата за синдикални организации? :pos:...а бев таму кога дојдоа тоа од твојот екс клинички синдикат :facepalm:
...почна и ти како некои членови на форумов... изгледа заразно е... иди во ординација иди во играчница, а ти, разбира се секаде со сеопфатното знаење :cautious: а немате објаснување веднаш „ниски“ е добро де ќе идам во „здравје“ оти не знам ништо друго, а ти каде би одела, во која тема си силна ? има тема за администрација? (не прави го тоа што не сакаш да ти го прават тебе)
...ти ги читаш извадоците што ги поставив од Статутот на самостоен синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на РМ или мислиш ова е времето на Тито, па сите сите членови исто? па седна- д-р Љубиша се избори за покачување на платата на здравствени работници оти сите ќе побегнат од болниците нема да има здравствен кадар поради ниските плати
...проблем е правникот и економистот во болницата, ако си оди или докторот и сестрата??!:toe:
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.910
Поени од реакции
9.669
...
...проблем е правникот и економистот во болницата, ако си оди или докторот и сестрата??!:toe:
Било кој да си оди, проблем ќе има, оти вработените во здравствената установи се еден нераскинлив синџир, секоја алка е потребна и неможе да функционира исправно ако било која алка фали во тој синџир.
Носечка дејност е доктор и затоа тој има најголема плата а потоа се знае како оди скалилото удоле....не е битно тоа душо, јас работам во иста куќа со сите тие, мене ме има на платен список, ме има во систематизацијата, ме има во колективниот договор и неможе да не одвојат(прв пат ова во историјата на Мк и екс Ју) или просто кажано да не заборават.
Ако планирале цела администрација да не одвојат, тогаш требало прво да ни сменат "лична карта" место на престој, нови бодови, систематизација, решенија и др. дминистративни правни документи а после да си играат со нас.
:backa:
Клинички центар е терцијално здравство и ве неговиот синдикат немаат право да челнуваат другите болници кои се секундарни, затоа сме ние под гранка тс во синдикат на здравство.фарм. и соц.зашт.
Извини ако билокако те навредив, немав таква намера, но верувај ми дека за синдикалните работења и движења знам многу повеќе од тебе, па и тој " лепотанот" со долгата коса го знам лично:backa:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.013
Поени од реакции
35.503
...нема едукација како треба да се користи заштитната опрема!

ice_screenshot_20200416-202948.png ice_screenshot_20200416-203536.png ice_screenshot_20200416-202527.png

... еден фактор на ширење на коронавирусот е незнаење на носење на заштитна опрема, таа не е моден детаљ, ниту оправдување дека се почитуваат препораките... вака заштитна маска не се носи под брада да „испарува“ вирусот доколку го има на маската директно во уста... и зошто се воопшто ракавиците кога нема заштита на главните влезни места ...уста, нос и очи?

ice_screenshot_20200416-201647.png ice_screenshot_20200416-201919.png ice_screenshot_20200416-201059.png

... ваков новинарски пренос во домашни услови или во затворено студио, со одело и вратоврска а со заштитна маска? не е малку за подсмев, кога треба да се знае каде и како треба да носиме заштитни опрема како маска, наочари и ракавици?
ice_screenshot_20200416-201616.png ice_screenshot_20200416-201726.png ice_screenshot_20200416-200801.png

... и политичарите на ист начин со заштитни маски под брада и со ракавици на рацете? која е целта да додека се зборува со устата тоа маската „испраќа“ све што е на неа прилепена „нагоре“ во устата?

ice_screenshot_20200416-202759.png ice_screenshot_20200416-202857.png

... политичарите советуваат, а истите несвесно поради незнаење или свесно поради народната „гром во коприва не удира“ воопшто не се заштитуваат!

ice_screenshot_20200416-201827.png ice_screenshot_20200416-200924.png

... после ќе се чудат зошто се позитивни на Ковид19 тестовите!
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
94
Поени од реакции
41
Pisav i vo (opsti muabeti) veruvam deka prasanjeto kje go postavam na pigresno mesto no mi treba pomos ako nekoj znae..

Nekoj sto znae da me upati ili da mi objasni..
Se odjaviv od firma,ne rabotam nemam osiguranje zdrastveno...
E sega kako i kade se vadi toa,drzavno preku socijalno li e sto vrska nemam...
Eden prijatel mi rece u naselba u poluklinika samo licna karta,kniska i nekoj obrazec i odma utredenta osiguran,ali ne raboti toj salter..
Kaj da se upatam sto mi treba...ako znae nekoj neka pomogne...Blagodaram

Se izvinuvam sto tuka go postaviv prasanjeto..
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.716
Поени од реакции
12.144
не успеав да ја најдам темата за најлошото здравство во Европа, па тука
Фокус: На пациентка по грешка и ги подврзале мочните канали, ќе и откажеле бубрезите
Еве ја
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.396
Поени од реакции
7.586
Секоја ковид сторија по медиумите е за оваа тема!
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.405
Поени од реакции
28.595
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.013
Поени од реакции
35.503
19.06.2022

288207191_1234301290641164_4461259565937134673_n-768x1024.jpg

„....Татко ми лежи на неврохирургија на интензивно, во кома е.
3 недели не смеам да го видам, не дозволуваат посета.
Секој ден одам и му носам течна храна. Они бараат.
Денес одам таму и ечи турбо-фолк до даска од внатре!
Седнале сестри и докторот у сред соба меѓу пациенти галамат, се дерат ко у кафана.
Повторувам на интензивно каде што пациенти мораат да мируваат!!!
Кога конечно после 10 минути ми отворија врата реков дека носам храна и прашав "Се извинувам, шо е со музикава"
Сестрата ме направи од гомно подоле,ми затвори вратата и урлаше. "Сеа до 1 ќе чекаш надвор"
Не ја зема храната. Продолжи да се дере навредена од внатре и да му се жали на докторот од мене и моето прашање.
Намалија малку музиката и продолжија да се журкаат.
Чекавме 1 саат и никој не дојде....“

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.910
Поени од реакции
9.669
Slusam luge se zalat, nemalo moj termin, cekaat so meseci za da zakazat spec.pregled....dusicki, grevcinja :(..
Kako ke ima termini, koga rabotno vreme na doktorite im e do 14 casot..pa i porano...za sramota, doktor nemozes da najdes posle 14 casot, site ja kidnale.:mad:
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.141
Поени од реакции
2.792
Ова кај нас не може да се нарече здравство...

И министерството за здравство треба да се преименува во „МИНИСТЕРСТВО ЗА СМРТНОСТ“... Само не знам кој би бил најсоодветен министер???
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.396
Поени од реакции
7.586
Треба граѓаните да прават притисок на премиерот и наредните премиери дека е крајно време да се инвестира во здравството и тоа да биде ДОСТАПНО за секој граѓанин! Барем да имаме здравство како земјите во регионот, еве не мора да сме на ниво западна Европа. На пример 40 години заостануваме зад една Бугарија каде се има ред за да не лутаат пациентите по лавиринти ко македонските (лавиринти за кој никој не носи одговорност)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom