Здравството кај нас

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.709
Поени од реакции
9.541
Завчера 25 минути ја чекав брзата помош во 3 сатот сабајле кај мене да дојди за старата моја којашто има 75 години и има доживеано мозочен удар од 2018 година, а причината беше ептен висок притисок. Па нема ни 1 километар од каде што живеам јас до брзата помош.

А лекариве наши кај богатите фамилии знаат одма да идаат па макар и мал проблем да имаат. Ако треба и две амбулантни возила ќе дојдат кај нив и со сати ќе се задржуваат...

Па добро бе што сме ние за лекариве обичните луѓе предмет/потрошен материјал/употребен куртон???
Kako dojde do ovoj zakkucok deka samo kaj bogatte idele lekarite?
Vidi duso, ne si vo pravo....znaeme deka zdravstvoto ni e katastrofa, no sto se odnesuva do brzata pomos, veruvaj deka tie vraboteni tamu se za zalenje.
Neispravni vozila i guzva vo soobrakajot, nemanje posebna lenta na ulicite za niv, se vinovni sto ne mozat da stignat nekogas pobrzo.
@bijons @Kadaif ..ne mi se veruva deka neznaat sto lekovi treba da dadat pri visok pritisok.
Normalno deka diuretik sekogas se dava zaedno so lek za namaluvanje na pritisokot.
A sto treba da se dade?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
pp-9-956x1024.jpg

,,... 51-годишниот прилепчанец Горан Димески, утринава е пронајден мpтов на клупа пред прилепската Болница, откако вчера, по едномесечно лекyвање на ампyтиpaната нога во Болницата, бил иcфpлен од установата. Семејството на сега веќе починатиот Горан, кој инаку бил бездомник, обвинува за негрижа и најавува тyжба пpoтив Болницата!..,,
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
@bijons @Kadaif ..ne mi se veruva deka neznaat sto lekovi treba da dadat pri visok pritisok.
Normalno deka diuretik sekogas se dava zaedno so lek za namaluvanje na pritisokot.
A sto treba da se dade?
Ти објасни биџонс во коментарот дека е глупост на крвоносен сад со вазоконстрикција да даваш диуретик кој кој нема влијание на истата. Има логика да се дава диуретик со нитрат само кај пациенти со срцева слабост или исхемија со отоци, ама пак кај тие нема логика да се става дијазепам пошто ко кочи центарот на дишење и ја намалува фрекфенцијата на дишење.

Во секој случај тоа не е терапија за секого!

За хипертензивна криза без знаци на срцева исхемија и слабост се даваат калциеви антагонисти како нитредипин на пример.

Друга алтернатива се централно делувачки медикаменти како клонидин кој масовно се користи во соседството доколку нема знаци на брадикардија. Малку му е зезнат rebound ефектот ама за тоа на време ќе се земе амбулантната терапија.

За ептен ургентна состојба може да се даваат периферни алфа 1 рецепторни антагонисти во вена под постојан мониторинг.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/obala/dalmatinski-lijecnici-prvi-u-hrvatskoj-izveli-ovu-operaciju-izvadili-su-organe-kroz-prirodni-otvor-u-tijelu-novom-tehnologijom-prednosti-su-ogromne-evo-price-1224524?fbclid=IwAR2-PrG61OEJ65Dl5VvpmuQ6UaEoNg_s7rQibGH8GBANlI3isdPVpiB7c9I

има и во Хрватска понекогаш пропусти, ама генерално се далеку пред нас...
Prva vNOTES operacija u Hrvatskoj trajala je 50 minuta, što je značajno kraće od drugačijeg načina izvođenja operacije. Istraživanja su pokazala i da je upotreba analgetika nakon vNOTES operacija puno manja, čak 50 posto....
Postoji više vrsta NOTES kirurgije, koriste se i drugi prirodni otvori, primjerice gNOTES (gastro), koja ide kroz želudac, ili rNOTES (rectal) koja ide kroz debelo crijevo – kaže dr. Matak.


Кај нас не само државно, па и приватните се шупелки... ете пред 20тина години бев на клиника на гастро.чекав 3-4 сата.., таа главната таму, мислам Мери се викаше,ми кажува да можеш ти да голтнеш црево па да видам, ако нема ништо јас би ти го одстранила Вагусот... а и кажувам на докторката, абе во УК уште 80тите измислија капсула со камера што ја голтнуваш, сега има таква метода во Хрватска, зошто нема кај нас ни во Приватните ???
Таа ми кажа. капсула со камера за гастро преглед НЕМА ДА ИМА кај нас НИ ЗА 50 години ни на Приватно...
А мојот матичен, постар доктор од Србија дојден ми кажа тогаш, какви глупости тресе таа, Ваготомија е напуштена работа, денес не се користи....
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kako dojde do ovoj zakkucok deka samo kaj bogatte idele lekarite?
Vidi duso, ne si vo pravo....znaeme deka zdravstvoto ni e katastrofa, no sto se odnesuva do brzata pomos, veruvaj deka tie vraboteni tamu se za zalenje.
Neispravni vozila i guzva vo soobrakajot, nemanje posebna lenta na ulicite za niv, se vinovni sto ne mozat da stignat nekogas pobrzo.
@bijons @Kadaif ..ne mi se veruva deka neznaat sto lekovi treba da dadat pri visok pritisok.
Normalno deka diuretik sekogas se dava zaedno so lek za namaluvanje na pritisokot.
A sto treba da se dade?
Јака им душа на вработените во брзата помош и на шоферите на комбињата и на медицинскиот персонал. За да се пробиеш низ Скопскиов секојдневен сообраќај и итно да стасаш до таа и таа адреса во некоја х населба или село е навистина хероизам и чудесија !
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Taze slucaj :
Odam na kontrola, specijalusticki pregled... Pred mene, gi citaat I povikuvaat tie so zakazan termin. 6 dusi po red. Site sipci. Nikoj ne bese prisuten. Nikoj!
Osven ako nekoj nemal seriozna pricina, sve da im ebam po spisok... Takvi ljocki ke go zafatat terminot, pa posle za drugite ke nema sloboden termin po nekolku meseci, a tie nema da se pojavat. Gnidi.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
Taze slucaj :
Odam na kontrola, specijalusticki pregled... Pred mene, gi citaat I povikuvaat tie so zakazan termin. 6 dusi po red. Site sipci. Nikoj ne bese prisuten. Nikoj!
Osven ako nekoj nemal seriozna pricina, sve da im ebam po spisok... Takvi ljocki ke go zafatat terminot, pa posle za drugite ke nema sloboden termin po nekolku meseci, a tie nema da se pojavat. Gnidi.
Шипо прво си закажуе термин, па после оди на приватно а термин не откажуваат пошто може да се најде терминот за некој роџак од косовес бе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
...ги слушам на ТВ како се правдат дека се криви сите само тие како фактори што ги водат овие болнички институции не се криви за недостаток или дефицит на неоопходни лекови, па си реков ај да видиме колку е вистина, дека не се криви тендерите туку странските фирми што не можат да ја покријат навреме МКД со тие биолошки лекови.
Биолошки лекови - делуваат на различен начин, некои може да ги стопираат или контролираат процесите кои овозможуваат раст на канцерот, додека пак други ги обележуваат туморските клетки правејќи ги препознатливи за имуниот систем кој потоа ги уништува, некои ја зголемуваат моќноста на имуниот систем сам да се бори против ракот или пак го спречуваат создавањето на крвни садови во туморот што го оневозможува понатамошното негово растење.

ice_screenshot_20220922-185443.jpeg
ice_screenshot_20220922-185507.jpeg
ice_screenshot_20220922-185527.jpeg

... за сите кои се зависни од овие лекови и поминуваат тешки моменти од својот живот на ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија една информација доколку им се кажува дека ги „нема“ да се знае дека тендерот за набавка на истите им е во тек, како што е чита понудите се даваат на 26.10.2022, па дури да се потпишат удрите уште една недела, па уште една недела да се набават, најрано може да пристигнат на крај на ноември 2022.

ice_screenshot_20220922-182951.jpeg
ice_screenshot_20220922-183956.jpeg ice_screenshot_20220922-185915.jpeg


П.С.
...со напомена дека овие податоци се слободни и транспарентни за било кој на Нет.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Kako dojde do ovoj zakkucok deka samo kaj bogatte idele lekarite?
Vidi duso, ne si vo pravo....znaeme deka zdravstvoto ni e katastrofa, no sto se odnesuva do brzata pomos, veruvaj deka tie vraboteni tamu se za zalenje.
Neispravni vozila i guzva vo soobrakajot, nemanje posebna lenta na ulicite za niv, se vinovni sto ne mozat da stignat nekogas pobrzo.
@bijons @Kadaif ..ne mi se veruva deka neznaat sto lekovi treba da dadat pri visok pritisok.
Normalno deka diuretik sekogas se dava zaedno so lek za namaluvanje na pritisokot.
A sto treba da se dade?
Видов јас со мои очи кога одев се возев со точак на настанот од сообраќајката 2016 година на патот Охрид - Струга.

Се работи за оваа личност:
siljan-micevski2.jpg




И поседува ваква кола со личен шофер:

dekemvri_01-05-12_pcayene1.jpg









Oдма од Болницата Коснозглобна Свети Еразмо Охридски се собраа десетици лекари, а тој немаше ниту една гребнатинка.

Па кој фактор е овој личност што зедол на душа доста илдајници фамилии!!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257
Видов јас со мои очи кога одев се возев со точак на настанот од сообраќајката 2016 година на патот Охрид - Струга.

Се работи за оваа личност:
Прегледај го приврзокот 345939




И поседува ваква кола со личен шофер:

Прегледај го приврзокот 345940









Oдма од Болницата Коснозглобна Свети Еразмо Охридски се собраа десетици лекари, а тој немаше ниту една гребнатинка.

Па кој фактор е овој личност што зедол на душа доста илдајници фамилии!!
На овој и на битолчани нај-битна им е Битола. Па охриѓани од шо ги сакет битолчани, да не се брукет. Се собрале за да не му се случи нешто на нај-битниот битолчанец.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704

...се' разбирам, ама да се бламира вака медицинско лице и да ги прави слушателите овци, стварно нема смисла, посебно ако се смета за дама Ирена Пановска Ставридис од Клиника за хематологија,

Screenshot_20220922-223534.png

...како вистината ништо не е подобро, ама да се префрлува вина на други тоа е најлоша работа во сопствен карактер посебно кога се работи за таква осетлива тема околу онколошките лекови за болни од леукемија.

...пациентите сами кажуваат колку време немале терапија, јавната набавка секој може да ја види транспатентно кога е распишана, склучен договор датум кога е склучен, така се побива многу работи!
....дискутабилно како се склучува договор за онколошки лек ако го нема од странската фирма Адвентис или потврда за дистрибуција од истата или каснење или било која Виша сила, се тендерира нештото што го нема онака на воздух на претпоставка дека ќе ќе ќе ќе се има?
...нема искреност од нејзина страна доволно да се види на видеото нејзиниот поглед додека министерот ја оправдува (на други Тв снимки), тешко и горко на болните од леукемија прашање дали воопшто и октомври ќе го имаат лекот според датумите на тендерската процедура чиј увоз најмалку шест месеци треба да се планира однапред, која ЕУ држава дава онколошки лек за месец дена побарување?
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.298
Поени од реакции
7.257

...се' разбирам, ама да се бламира вака медицинско лице и да ги прави слушателите овци, стварно нема смисла, посебно ако се смета за дама Ирена Пановска Ставридис од Клиника за хематологија,

Прегледај го приврзокот 345958

...како вистината ништо не е подобро, ама да се префрлува вина на други тоа е најлоша работа во сопствен карактер посебно кога се работи за таква осетлива тема околу онколошките лекови за болни од леукемија.

...пациентите сами кажуваат колку време немале терапија, јавната набавка секој може да ја види транспатентно кога е распишана, склучен договор датум кога е склучен, така се побива многу работи!
....дискутабилно како се склучува договор за онколошки лек ако го нема од странската фирма Адвентис или потврда за дистрибуција од истата или каснење или било која Виша сила, се тендерира нештото што го нема онака на воздух на претпоставка дека ќе ќе ќе ќе се има?
...нема искреност од нејзина страна доволно да се види на видеото нејзиниот поглед додека министерот ја оправдува (на други Тв снимки), тешко и горко на болните од леукемија прашање дали воопшто и октомври ќе го имаат лекот според датумите на тендерската процедура чиј увоз најмалку шест месеци треба да се планира однапред, која ЕУ држава дава онколошки лек за месец дена побарување?
Тука почнуваш да зборуваш работи кои не ги разбираш.

Терапијата за хронична миелоична леукемија е тирозин киназни инхибитори.

Тие се многу скапи дури прескапи и за западна европа. Само 25% од болните со оваа леукемија во светот ја добиваат оваа терапија. Многу болни во Америка и Шведска не ги добиваат овие лекарства кои чинат околу 45 000 евра на годишно ниво.

Иначе тирозин киназните инхибитори се само т.н. циторедуктивна терапија која прави т.н. "лабораториска козметика" за да го намали бројот на леукоцити иако многу пациенти го поднесуваат високиот број на леукоцити и без терапија.

Има поефтини варијанти како уреазни инхибитори кои коштаат 1500 евра на годишно ниво.

Оваа тема повеќе звучи како политички активирана од тепих.

Тоа Америка не ги набавува овие лекарства. Ама за тоа ќе ви каже повеќе биџонс ако се потруди да погугла поубо ;) а не само да постира фотки од бирото за јавни набавки без да знае што медикаменти постирала и за која болест се користат истите.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
Тука почнуваш да зборуваш работи кои не ги разбираш.
Терапијата за хронична миелоична леукемија е тирозин киназни инхибитори.
Тие се многу скапи дури прескапи и за западна европа. Само 25% од болните со оваа леукемија во светот ја добиваат оваа терапија. Многу болни во Америка и Шведска не ги добиваат овие лекарства кои чинат околу 45 000 евра на годишно ниво.
Иначе тирозин киназните инхибитори се само т.н. циторедуктивна терапија која прави т.н. "лабораториска козметика" за да го намали бројот на леукоцити иако многу пациенти го поднесуваат високиот број на леукоцити и без терапија.
Има поефтини варијанти како уреазни инхибитори кои коштаат 1500 евра на годишно ниво.
Оваа тема повеќе звучи како политички активирана од тепих.
Тоа Америка не ги набавува овие лекарства. Ама за тоа ќе ви каже повеќе биџонс ако се потруди да погугла поубо ;) а не само да постира фотки од бирото за јавни набавки без да знае што медикаменти постирала и за која болест се користат истите.
...јас само гледам и читам не знам во моментот за кој онколошки лек се работи, затоа што не го кажаа лекот нит пациентот нит дотичната од хематологија, тој кажа само дека лекот му е за леукемијата (не кажа ни каква), а дотичната само ја спомна Новартис фирмата за кривец на дефицит на лекот, а ти сега ако вртиш литература за тоа, јас вртев да видам што договори склучиле, па наидов на
Screenshot_20220922-223534.png

,,crisantaspase"...што е поврзано со пациенти со леукемија.

Screenshot_20220922-235351.png

...тоа за политички тепих кажи им ти на нашиве пациенти што го немаат лекот, јас само ги следев денешниве вести што беше актуелна тема и си реков баш да проверам дали се искрени, инаку овој ,,тепих" не е од денес ни од вчера, а тоа пациентите си знаат на сопствена кожа на жалост, а дали нашиве соодветно препорачуваат и даваат терапија околу леукемијата тоа е нивна одговорност и срам ако грешат, не е на биџонс, таа само кажува дека не сме овци ниту трева пасиме што ги слушаме нивните оправдувања.

...во тек на Клиника за хематологија е тендер за лично обезбедување, да видиме на крај колку средства таму ќе се потрошат, нели пошто за лек немаат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom