Македонија со најлошо здравство во цела Европа

Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
Како тогаш да се улови големата риба? Ќе може ли со трска и јадица или ќе треба харпун? Дали министерот има легална одговорност за условите во болниците, кога веќе очигледно нема општествена и морална одговорност? Дали може народот да влијае врз СЈО и да се отвори случај или да се инстигира некаква легална постапка или пак ќе треба тука да се оди по брза директна постапка и линчување?




кој колку може
кој колку може
кој колку може

А тој што не може? Или пак зошто воопшто да има здравство? Какви се тие левичарски глупости? Кој си е здрав, нека си е, кој не, епа нека му е со здравје... а и кој фактор е државата бе па да се меша у природна селекција!??1!
Генијално решение, сигурен сум дека е доста популарно во некои врвни норвешки институции и тхинк тенкови, како на пример овие... Навистина штета што тие генијални идеи никогаш нема да бидат разбрани од повеќето норвежани кои за жал од неукост и старомодност ќе продолжат да го користат сосема функционалното и најсовремено државно здравство, кои им ги плаќа сметките дури и во странство...

Ново најново! Според истражување на *рандом неолибтардирана институција*:
Нудењето на здравствени услуги во Слободниот Пазар придонесува за Негова неефикасност, преку непродуктивност кај мизерните човечките ресурси кои создаваат потреба за здравствени услуги кои не можат да си ги дозволат со нивните патетични финансиски ресурси, и потпаѓаат под искушение на Социјалната Држава, тоа безнаситно зло, вечен паразит, вирусот во Слободниот Пазар, и резултатот е големи загуби за нивните Сопственици, кои приморани од злонамерните регулации понекогаш дури мора да плаќаат и платено боледување за бескорисните ресурси, а и во таква состојба Невидливата Рака не може да ги шамари ефективно кон продуктивност и сето тоа води кон пад на Профитот и намалена Капитална Добивка кај Шерхолдерите Небесни, кои се на небото. Затоа за да му се удоволи на Слободниот Пазар, нашите VR Економисти, кои не се во допир со реалноста, предлагаат да се жртвуваат човечките ресурси од таков тип пред Слободниот Пазар со најновиот иновативен финансиски инструмент и метод „Кој колку може“, кој е максимално во склад со нашата најсвета светост, Слободата на Избор, која означува избор да можеш колку што можеш, избор да не можеш колку што можеш, избор да можеш колку што не можеш, избор да можеш ама да не мораш колку што можеш колку не можеш...

.
.
.

Сега конечно почнувам да го согледувам пристапот кон животот кај сеснаодливото северномакедонче...
Во главата на северномакедончето доминираат следниве неколку животни филозофии, по категорија:
Политичка: Снајди се па владеј
Економска: Снајди се па живеј
Здравствена: Снајди се па преживеј
Општествено-реформаторска: Арно е, се е океј
Компаративно-анализаторска: Има и полошо, глеј
Граѓанско-демократска: Работи си, свиркај си и пеј
Патриотско-идентитарска: Купувај италијански споменици и не биди северџгански геј
Меѓународно-дипломатска: Умрете *внеси соседно племе*, бреј
Жртвено-калимерска: Каде е сега правдина, о Господи, ле ле ле леј

Продолжете си ја листата, епа слободно, ах бре северномакедончета, море хеј...
Мислењето кое го напишав е само опис на реалната слика на она што се случува и што следува. Не реков дека се сложувам или дека го посакувам тоа. АЛи на индивидуално ниво јас во врска со тоа не можам ама баш ништо да сторам. Она што можам да го сторам се две опции: или да сум богат во македонија, или да емигрирам кај што има здравство. Да чекам на Македонија е лудост, точно ми е јасно дека ако некогаш не дај боже се побољам, ќе сум на Господа оставен. Зашто да давам пари за систем кој ќе ме остави на Господа баш во момент кога најмногу ќе ми треба?
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Мислењето кое го напишав е само опис на реалната слика на она што се случува и што следува. Не реков дека се сложувам или дека го посакувам тоа. АЛи на индивидуално ниво јас во врска со тоа не можам ама баш ништо да сторам. Она што можам да го сторам се две опции: или да сум богат во македонија, или да емигрирам кај што има здравство. Да чекам на Македонија е лудост, точно ми е јасно дека ако некогаш не дај боже се побољам, ќе сум на Господа оставен. Зашто да давам пари за систем кој ќе ме остави на Господа баш во момент кога најмногу ќе ми треба?
Ok fair enough, абе ми фалеше малку драма на темава, да разбие ова црнилото :toe:

И јас не сум државно здравство по секоја цена, посебно овакво оставено во рацете на корумпирани политичари на кои им е сеедно какво е здравството кога они секогаш може да се лечат приватно или во странство. Но сепак мислам дека има и трета опција: демократизирано здравство, наместо ова исполитизирано каде политичарите добиваат избори со лажни ветувања а народот добива чадори у болнички тоалети.
Точно е дека на индивидално ниво немаш многу моќ овде. И ако чекаш на политичарите да сменат нешто ќе се начекаш. Но доколку се почне со некоја колективна граѓанска иницијатива за длабока реформа на здравството, да се почне со јавни дебати и преговори меѓу доктори, пациенти, економисти, работодавци, влада, ако треба и еден референдум да се направи, веќе кога има толкаво незадоволство мора некои драстични промени, вака на ништо не личи.
И зошто мислиш дека приватно здравство ќе ги реши сите проблеми? Што ако само повеќе се зголемат цените и премиумите за приватно откако ќе се накачи побарувачката? И јас сум за ефективно, ефикасно и одржливо здравство ама не верувам дека ако само крене раце државата тоа автоматски ќе стане такво, а не изкомерцијализирано, изрекламирано, изпрофитизирано здравство со надуени цени до небото, каде ќе немаш многу избор кога се работи за живот или смрт и ќе си плаќаш како попче :popce:
Еве јас како застапник на Господ за Северна Македонија ( :angel: ) ќе речам дека Господ ни оставил доволно разум та да може да си направиме функционален здравствен систем кој нема да не праќа директно кај Господ предвреме и кој ќе не натера да тргнеме по стапките на Исцелителот и да се лекуваме како што умееме спрема потребите како што е во сите цивилизирани општества, а не спрема можностите како во децивилизираните. Ова овака како што е е грев и греота.

П.С. Еве како е објаснет проблемот со приватно здравство од Ezra Klein (Kleinsplaining :tapp:):

 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
Ok fair enough, абе ми фалеше малку драма на темава, да разбие ова црнилото :toe:

И јас не сум државно здравство по секоја цена, посебно овакво оставено во рацете на корумпирани политичари на кои им е сеедно какво е здравството кога они секогаш може да се лечат приватно или во странство. Но сепак мислам дека има и трета опција: демократизирано здравство, наместо ова исполитизирано каде политичарите добиваат избори со лажни ветувања а народот добива чадори у болнички тоалети.
Точно е дека на индивидално ниво немаш многу моќ овде. И ако чекаш на политичарите да сменат нешто ќе се начекаш. Но доколку се почне со некоја колективна граѓанска иницијатива за длабока реформа на здравството, да се почне со јавни дебати и преговори меѓу доктори, пациенти, економисти, работодавци, влада, ако треба и еден референдум да се направи, веќе кога има толкаво незадоволство мора некои драстични промени, вака на ништо не личи.
И зошто мислиш дека приватно здравство ќе ги реши сите проблеми? Што ако само повеќе се зголемат цените и премиумите за приватно откако ќе се накачи побарувачката? И јас сум за ефективно, ефикасно и одржливо здравство ама не верувам дека ако само крене раце државата тоа автоматски ќе стане такво, а не изкомерцијализирано, изрекламирано, изпрофитизирано здравство со надуени цени до небото, каде ќе немаш многу избор кога се работи за живот или смрт и ќе си плаќаш како попче :popce:
Еве јас како застапник на Господ за Северна Македонија ( :angel: ) ќе речам дека Господ ни оставил доволно разум та да може да си направиме функционален здравствен систем кој нема да не праќа директно кај Господ предвреме и кој ќе не натера да тргнеме по стапките на Исцелителот и да се лекуваме како што умееме спрема потребите како што е во сите цивилизирани општества, а не спрема можностите како во децивилизираните. Ова овака како што е е грев и греота.

П.С. Еве како е објаснет проблемот со приватно здравство од Ezra Klein (Kleinsplaining :tapp:):

Неможе Севернџанија да се мери со Америка и Европа во одност на приватизација на здравствени услуги поради фактот што примањата на македонскиот работник се многу мали а со тоа и недоволни за да се покријат трошоците за новите медицински процедури. Муабетов ти е: жабата ја кренала ногата кога го видела коњот како го потковуваат.

Во држава како ////// може само да функционира социјално државно здравство со строга финансиска регулатива за да биде функционално и ништо повеќе! Вмро барем реагираа на притисоците од јавноста и колку толку се трудеа да имаат некакви резултати. Овие сега обиџуковци уво не му чуе дека младите на 30 години прави здрави изумреа по болниците од неспособноста на системот.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.306
Поени од реакции
7.288
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Мене не ми се верува што прочитав пред малку. Немам коментар.

 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.091
Поени од реакции
15.952
Филипче во форма е.

 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Филипче во форма е.

Неможам да поверувам дека ова е вистина...нема шанси!!!!!
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Голем скандал го тресе Тетовскиот универзитет: Најмалку 7 професори плагирале научни трудови

"Добро познатото списание „Веритас“ во една неодамнешна публикација откри обемно истражување за плагијат и копирање во научните дела на некои професори на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово, како што се Неџбедин Беадини, Шеќибе Беадини, Албулена Беадини, Емира Беџети, Мирлинд Беџети , Дестан Халиди, Екрем Исмани и други."

А, ма јок бре. Сфе се тоа интељектуалци.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558


БРУКИ :cujte:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031


БРУКИ :cujte:
Темава треба да добие и друга димензија: менталитетот на докторите во МК во комбинација со здравството.
Бев сведок како доктор не сака да излезе да помогне на ковид-пациент бидејќи не бил од владеачката партија и не ја подржувал политиката на министерот. На пријателот отворено му побарале пари за подобра грижа.
Какви сведоштва се не слушнав... профитери пуштени на најјако. Се е во игра: партија, парички...
Неколку случаи веќе слушам на луѓе кои по секоја цена сакаат да излезат од интензивна мада и самите се свесни дека состојбата сеуште не им е добра. Еден лекар на не знам колку пациенти. Немаат луѓе за елементарни потреби на пациентите.
Заради некакви изроди на лош глас ќе биде и некој кој гинел месеци наназад и стоел чесно зад својата професија. И заради нив ми е искрено жал што постојат вакви теми и сигурно паѓаат во очај кога читаат за својата фела.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Темава треба да добие и друга димензија: менталитетот на докторите во МК во комбинација со здравството.
Бев сведок како доктор не сака да излезе да помогне на ковид-пациент бидејќи не бил од владеачката партија и не ја подржувал политиката на министерот. На пријателот отворено му побарале пари за подобра грижа.
Какви сведоштва се не слушнав... профитери пуштени на најјако. Се е во игра: партија, парички...
Неколку случаи веќе слушам на луѓе кои по секоја цена сакаат да излезат од интензивна мада и самите се свесни дека состојбата сеуште не им е добра. Еден лекар на не знам колку пациенти. Немаат луѓе за елементарни потреби на пациентите.
Заради некакви изроди на лош глас ќе биде и некој кој гинел месеци наназад и стоел чесно зад својата професија. И заради нив ми е искрено жал што постојат вакви теми и сигурно паѓаат во очај кога читаат за својата фела.
Мене една работа не ми е јасна на цело ова здравствено лудило. Ако го прочита целиот текст, каде на крајот е изјавата од директорот Костов каде вели МОЖНО Е ДА МУ ДАДАТ ОТКАЗ...:facepalm:....МОЖНО ???????
Тој не е нормален...четири години кој го криел дека не доаѓа на работа, кој го плаќал???
Срамотилаци, безобразлук!!!
Некој треба дебело да одговара за ова, а не да размислувале за дали да му дадат отказ!!!!
Тој специјализант сигурно е од рамковните:mad:
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Мене една работа не ми е јасна на цело ова здравствено лудило. Ако го прочита целиот текст, каде на крајот е изјавата од директорот Костов каде вели МОЖНО Е ДА МУ ДАДАТ ОТКАЗ...:facepalm:....МОЖНО ???????
Тој не е нормален...четири години кој го криел дека не доаѓа на работа, кој го плаќал???
Срамотилаци, безобразлук!!!
Некој треба дебело да одговара за ова, а не да размислувале за дали да му дадат отказ!!!!
Тој специјализант сигурно е од рамковните:mad:
Еее и ти па сеа. Не биди таква лоша. Ја мислам дека на човеко треба да му дадат посебно признание и некоја наградичка за радник на деценијата. Ретки се таквите радници шо опстојуват да радат 4 години онлајн.
 
Член од
28 јуни 2009
Мислења
274
Поени од реакции
258
Голем скандал го тресе Тетовскиот универзитет: Најмалку 7 професори плагирале научни трудови

"Добро познатото списание „Веритас“ во една неодамнешна публикација откри обемно истражување за плагијат и копирање во научните дела на некои професори на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово, како што се Неџбедин Беадини, Шеќибе Беадини, Албулена Беадини, Емира Беџети, Мирлинд Беџети , Дестан Халиди, Екрем Исмани и други."

А, ма јок бре. Сфе се тоа интељектуалци.
ШТУЛ поеарен е од тетовскиот?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.895
Голем скандал го тресе Тетовскиот универзитет: Најмалку 7 професори плагирале научни трудови

"Добро познатото списание „Веритас“ во една неодамнешна публикација откри обемно истражување за плагијат и копирање во научните дела на некои професори на Медицинскиот факултет при Универзитетот во Тетово, како што се Неџбедин Беадини, Шеќибе Беадини, Албулена Беадини, Емира Беџети, Мирлинд Беџети , Дестан Халиди, Екрем Исмани и други."

А, ма јок бре. Сфе се тоа интељектуалци.
Нема везе. Според имињата на професорите се глеа одма дека се невини и дека е ова дело на српски тајни служби.
нема друго
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Мене една работа не ми е јасна на цело ова здравствено лудило. Ако го прочита целиот текст, каде на крајот е изјавата од директорот Костов каде вели МОЖНО Е ДА МУ ДАДАТ ОТКАЗ...:facepalm:....МОЖНО ???????
Тој не е нормален...четири години кој го криел дека не доаѓа на работа, кој го плаќал???
Срамотилаци, безобразлук!!!
Некој треба дебело да одговара за ова, а не да размислувале за дали да му дадат отказ!!!!
Тој специјализант сигурно е од рамковните:mad:
Не знам сеуште за кого се однесува изјавата, па ќе зборам на слепо, ама, специјализантите кои се вработени во јзу и пратени на специјализација, за време на специјализацијата треба да се ослободени од работни обврски во матичната установа и програмата за специјализација ја спроведуваат во здравствена установа која одговара на соодветниот турнус, а по избор на менторот на специјализантот. Во суштина тоа се универзитетските клиники, иако одреден сегмент од програмата може да биде покриен и во ГОБ 8ми Септември и општите и клинички болници низ државава, но во многу помал обем. Така што, нема ништо чудно и незаконски ако специјализантот програмата за специјализација ја спроведува во клинички центар, за тоа е и пратен и платен од матичната установа, да се едуцира и да се врати како специјалист. Е ако ни таму не се појавувал, има потпишано лихварски договор како гаранција, и ќе ги врати повеќекратно сите средства што неговата установа ги платила за неговата едукација сите години наназад, отказот ќе му биде најмалиот проблем.

Проблемот е всушност во друга насока, заради огромниот дефицит на кадар, здравствените установи, спротивно на закон, а со механизми на мобинг, уцени и сл. ги користат специјализантите за покривање на разно разни задачи, смени, дежурства, оперативен програм итн. и покрај тоа што се истовремено задолжени да ја спроведуваат програмата за специјализација во клиничкиот центар, па овие доктори трчаат од сабајле или ноќе на клиника па се враќаат во својата установа да покријат амбуланта, сала или да истераат дежурство, практично спроведувајќи повеќе од две полни работни времиња, за само една плата. Има и една категорија на специјализанти, кои се вработени во одредена установа само на хартија, некогаш и во сосема други градови, затоа што таму имало законска можност за да се реализира вработување, ама им е ветено и планирано префрлање на клиника, па се чека погоден момент за истото, додека врската си го сработи своето, а за тоа време си тераат специјализација на клиника. Ќе разбереме бргу што сака Костов да постигне со ова, и зошто чекал толку време за баш сега да го објави истото, директор е од 2017та и можел многу порано да интервенира, можеби удел има партиската припадност бидејќи кофинансирани специјализанти се примаа само во времето на претходната власт, под услови познати на сите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom