За христијаните СПЕЦИЈАЛНО

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
1. Имам прочитано многу повеќе, не е само Писмото во прашање.
2. Тоа што атеистите ја читале Библијата и тоа читање не им оставило никаква трага, е одличен доказ за состојбата од нивните умови.
3. Блекаут „правилно „ размисливал? А што е тоа кое е реферетно и кое ќе укаже на правилното или неправилното размилсување!?
4. Полн е Светов со луѓе кои мислат дека се здрави. Исус дојде заради болните а не заради здравите, или, поинаку кажано, сите луѓе )и целата пророда) се болни.
5. Тоа што младите денес размислувале со својот ум, е најблаго речено, тешка произволност. И? До кој заклучок дојдоа младите, кои, ете, демек мислеле со својата глава? Што открија во текот од тоа свое интензивно мислење, дека има топла вода во бојлерот?
Сето тоа читање не те научило на граматички правилности или тие не важат за тебе? Зошто зборуваш ко да си бил таму и да си го видел?

За петката, погледни околу себе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сето тоа читање не те научило на граматички правилности или тие не важат за тебе? Зошто зборуваш ко да си бил таму и да си го видел?

За петката, погледни околу себе.
1. За тебе сум професор по граматика , лингвистика и лексика,, верувај. Внимавам на моето пишување, иако може да ми се протне понекоја вишок или кусок буква.
2. За петтото, ќе го кажам само ова: „копи-пејст„. Ако под „мислење со своја глава„ подразбираш непрекидно „симињање„ информации од Интернет, е па - јаааааако е тоа „милсење„ со своја глава, кое се сведува на „голтање„ информации, кои некој ДРУГ ги создал.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако под „мислење со своја глава„ подразбираш непрекидно „симињање„ информации од Интернет, е па - јаааааако е тоа „милсење„ со своја глава, кое се сведува на „голтање„ информации, кои некој ДРУГ ги создал.
Информациите што ти ги голташ и овде ни ги натураш...кој ги создал?

„симињање- викаш професор по граматика , лингвистика и лексика си бил:pos2:
 
Д

Демијан

Гостин
Абе ти само со библијата, ко да нема други книги...некои атеисти ја читале наведената книга...и не научиле ништо.Да имаше нешто вредно во неа ај некако.

Blackout правилно размислува и сигурно нема да потпадне под влијанието на религијата. А тоа му гарантира здрав разум и логичко мислење за разлика од повеќето верници.
Си пропуштил да видиш дека од младиве денес има и такви кои мислат со сопствен ум.
Види сеа и јас сум верник,не којзнае каков ама сепак верувам во "нешто".

Во средниот век како што беше воведниот дел на темава,црквата имала ПРЕГОЛЕМА улога во сите пори на општеството.Неукоста на народот се искористувал максимално.Во ова модерно време има многу верници,не како тие тогаш ама сепак си веруваат во Господ,ги почитуваат верските обичаи и слично.Многуте работи,современи работи,а исто така и напредокот на технологијата и многуте работи физички докажани,го прават овој денешниов човек малце да се оддалежи и да не верува слепо во Господ.

Јас верувам во нормална мера во Него,дали со верувањето имам некаква надеж,се чуствувам посигурно и прочистено кога ќе влезам во црква.
Треба да се верува,ама не треба да се биде верски фанатик(а ваквите скоро и да ги нема)
 
R

RAYTHEON23

Гостин
1. Имам прочитано многу повеќе, не е само Писмото во прашање.
2. Тоа што атеистите ја читале Библијата и тоа читање не им оставило никаква трага, е одличен доказ за состојбата од нивните умови.

хорхе бе болни не напрај


3. Блекаут „правилно „ размисливал? А што е тоа кое е реферетно и кое ќе укаже на правилното или неправилното размилсување!?

ум и разум


4. Полн е Светов со луѓе кои мислат дека се здрави. Исус дојде заради болните а не заради здравите, или, поинаку кажано, сите луѓе )и целата пророда) се болни.

и не ги излечи


5. Тоа што младите денес размислувале со својот ум, е најблаго речено, тешка произволност. И? До кој заклучок дојдоа младите, кои, ете, демек мислеле со својата глава? Што открија во текот од тоа свое интензивно мислење, дека има топла вода во бојлерот?

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 
Член од
26 февруари 2009
Мислења
45
Поени од реакции
1
2. Твојата претства за тој век е заснована на „црните„ информации кои ги добиваш преку образовниот систем па од „црни„ информации се добиваат „црни„ претстави за тој период.
Па дај претстави ни како изгледал средниот век по сликовито.
 
Член од
29 април 2008
Мислења
184
Поени од реакции
9
epa vidi napredokot do kade ne donese kaj i da e ke crkneme site za nekolku godini
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
1. За тебе сум професор по граматика , лингвистика и лексика,, верувај. Внимавам на моето пишување, иако може да ми се протне понекоја вишок или кусок буква.
2. За петтото, ќе го кажам само ова: „копи-пејст„. Ако под „мислење со своја глава„ подразбираш непрекидно „симињање„ информации од Интернет, е па - јаааааако е тоа „милсење„ со своја глава, кое се сведува на „голтање„ информации, кои некој ДРУГ ги создал.
Епа „професоре“ чим не ни примети за што ти зборувам(не зборував на ВИШОК или КУСОК буква), а и од остатокот од тексот може да се примети колку си ја заслужуваш самопрогласената титула „професор“.
Не знаев дека ти си ја создал библијата и останатите информации кои ги поседуваш.

Види сеа и јас сум верник,не којзнае каков ама сепак верувам во "нешто".

Во средниот век како што беше воведниот дел на темава,црквата имала ПРЕГОЛЕМА улога во сите пори на општеството.Неукоста на народот се искористувал максимално.Во ова модерно време има многу верници,не како тие тогаш ама сепак си веруваат во Господ,ги почитуваат верските обичаи и слично.Многуте работи,современи работи,а исто така и напредокот на технологијата и многуте работи физички докажани,го прават овој денешниов човек малце да се оддалежи и да не верува слепо во Господ.

Јас верувам во нормална мера во Него,дали со верувањето имам некаква надеж,се чуствувам посигурно и прочистено кога ќе влезам во црква.
Треба да се верува,ама не треба да се биде верски фанатик(а ваквите скоро и да ги нема)
Ми се допаѓа твоето мислење :)

Не ми сметаат религиозни луѓе, не го ни наметнувам моето мислење за Бог и религијата, само не ми се допаѓа дискриминацијата и предрасудите од страна на верниците за атеистите или за другите религии (истото важи и за атеистите), а и било кој фанатизам (позитивен и негативен) не е производ на религијата, таа само може да го охрабри али тоа си е до човекот. Повеќето религии не те прават добар или лош, ти ако си фанатик или едноставно лош човек религијата ќе ти биде само изговор за да ги правиш тие работи (конкретно инквизицијата). Има доста тука што треба да се пронајдат во текстот, ако некој мисли сум мислел да го посочам, а он/а смета дека не се наоѓа во оваа група, се лаже.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Информациите што ти ги голташ и овде ни ги натураш...кој ги создал?

„симињање- викаш професор по граматика , лингвистика и лексика си бил:pos2:
За неписмени (како тебе), мало објаснување: изразот „симињање„ токму затоа е поставен во знаци-наводници, кои очигледно не можеш да ги ВИДИШ.

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Ова е ред од прашалници, а не коментар.

Па дај претстави ни како изгледал средниот век по сликовито.
Сликовито-со слика?

Епа „професоре“ чим не ни примети за што ти зборувам(не зборував на ВИШОК или КУСОК буква), а и од остатокот од тексот може да се примети колку си ја заслужуваш самопрогласената титула „професор“.
Не знаев дека ти си ја создал библијата и останатите информации кои ги поседуваш.

.
Посочи ми, во кој мој пост си „приметил„ стои дека јас сум ја создал Библијата (која се пишува со големо „Б„ а не со мало „б„)?
Изразот „професор„ не го споменав како моја професија, туку чисто во преносно значење.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
За неписмени (како тебе), мало објаснување: изразот „симињање„ токму затоа е поставен во знаци-наводници, кои очигледно не можеш да ги ВИДИШ.



Ова е ред од прашалници, а не коментар.



Сликовито-со слика?


Посочи ми, во кој мој пост си „приметил„ стои дека јас сум ја создал Библијата (која се пишува со големо „Б„ а не со мало „б„)?
Изразот „професор„ не го споменав како моја професија, туку чисто во преносно значење.
Со следниот пост:

1. За тебе сум професор по граматика , лингвистика и лексика,, верувај. Внимавам на моето пишување, иако може да ми се протне понекоја вишок или кусок буква.
2. За петтото, ќе го кажам само ова: „копи-пејст„. Ако под „мислење со своја глава„ подразбираш непрекидно „симињање„ информации од Интернет, е па - јаааааако е тоа „милсење„ со своја глава, кое се сведува на „голтање„ информации, кои некој ДРУГ ги создал.
Никој не е роден со сето знаење, мора да го научено, а еве конкретно „знаењето“ што го имаш од Библијата не си го напишал ти, што значи му правиш copy - paste, знам дека не си професор, саркастичен бев. Исто така наводници се пишуваат „збор“.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
За неписмени (како тебе), мало објаснување: изразот „симињање„ токму затоа е поставен во знаци-наводници, кои очигледно не можеш да ги ВИДИШ.



Ова е ред од прашалници, а не коментар.



Сликовито-со слика?



Посочи ми, во кој мој пост си „приметил„ стои дека јас сум ја создал Библијата (која се пишува со големо „Б„ а не со мало „б„)?
Изразот „професор„ не го споменав како моја професија, туку чисто во преносно значење.

грешка.....тоа е кодирано 1+1+1=1:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


и навреда
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
За неписмени (како тебе), мало објаснување: изразот „симињање„ токму затоа е поставен во знаци-наводници, кои очигледно не можеш да ги ВИДИШ.
Ај ај..само ти навредувај..ти личи....ко за христијанин.....:vozbud:

..абе ти цел си во наводници:pos2::pos2:.....



1+1+1=MPS:pos2::pos2:

п.с. само ако пак го начекам Денвер во тревникот...не му гине љута пиперка во...:pos2::pos2:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
Навистина е чудно она што го споменуваат дека среден век, земји со нормално функционирање на религиите...се најзаостанати и слично... ако забележиме дека во тие времиња и во земјите каде наводно биле санкционирани напредни сфаќања, и порано и денеска научните достигнувања се импозантни, уметноста била слободна и креативно насочена, многу општествени достигнувања и креации се створени баш таму или во тие земји. Не е логично према тврдењето дека тој период или тие земји се погубни за општествените текови. Завршиле одреден број учени на клади и слично, но сепак од тоа време е најголемата оставштина за денешното човештво.

Што знам, не дека не верувам во таа инквизиција и не дека оправдувам, но секогаш постојат одредени групи, држави кои вршат репресија...па не е ништо необично. И пред и после тој период се гонети и убивани напредни умови (лекарите, интелигенцијата и воените лица во СССР)... Нели католичката црква се има и извинето и се кае за тој период? Не сум католик, тоа го имам прочитано по сајтовите.

Се знаело дека не смееш да кажеш што мислиш
па и во многу други општества и периоди ситуацијата е таа. Дали во сфрј се смеело да се каже? Или пак сега во фирма дали смееш да кажеш нешто што не треба...исто е.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
1. За тебе сум професор по граматика , лингвистика и лексика,, верувај. Внимавам на моето пишување, иако може да ми се протне понекоја вишок или кусок буква.
2. За петтото, ќе го кажам само ова: „копи-пејст„. Ако под „мислење со своја глава„ подразбираш непрекидно „симињање„ информации од Интернет, е па - јаааааако е тоа „милсење„ со своја глава, кое се сведува на „голтање„ информации, кои некој ДРУГ ги создал.

E не ти верувам оти врска немаш од повеќето работи. Сепак морам да ти признаам дека си експерт за фалење, (по се изгледа умрела циганката што те фалела), па за избегнување на одговори, за навредување, цинизам, и сл. особини. А иначе малце се лугето што вистински измислиле нешто, се друго е сервирано без разлика дали е на интернет, во весник, на телевизија,во книга итн. итн.
Мислење со своја глава не се само знаењата што ги имаме туку и ставот кој го имаме кон работите околу нас и за нас самите.

Сликовито-со слика?



.


Пак избегнуваш одговор а???
по кој пат:pos2:
навика ти станува:nenene:

Навистина е чудно она што го споменуваат дека среден век, земји со нормално функционирање на религиите...се најзаостанати и слично... ако забележиме дека во тие времиња и во земјите каде наводно биле санкционирани напредни сфаќања, и порано и денеска научните достигнувања се импозантни, уметноста била слободна и креативно насочена, многу општествени достигнувања и креации се створени баш таму или во тие земји. Не е логично према тврдењето дека тој период или тие земји се погубни за општествените текови. Завршиле одреден број учени на клади и слично, но сепак од тоа време е најголемата оставштина за денешното човештво.

Што знам, не дека не верувам во таа инквизиција и не дека оправдувам, но секогаш постојат одредени групи, држави кои вршат репресија...па не е ништо необично. И пред и после тој период се гонети и убивани напредни умови (лекарите, интелигенцијата и воените лица во СССР)... Нели католичката црква се има и извинето и се кае за тој период? Не сум католик, тоа го имам прочитано по сајтовите.

па и во многу други општества и периоди ситуацијата е таа. Дали во сфрј се смеело да се каже? Или пак сега во фирма дали смееш да кажеш нешто што не треба...исто е.
Барем таму не ги палеле среде плоштад, еве ти пример Галилео Галилеј рекол дека земјата не е плоча и дека се врти па му рекле дека ќе го убијат. Ама типот не бил лигле па им рекол сепак се врти и го отепале. Не дека во други периоди немало такви инциденти ама сепак биле ИНЦИДЕНТИ
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак избегнуваш одговор а???
по кој пат:pos2:
навика ти станува:nenene:
/quote]


Не бе, не избегнувам овговори, туку избегнувам одговарање на исти прашања (по којзнае кој пат...) на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom