За христијаните СПЕЦИЈАЛНО

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Ме интересира како верниците ја објаснуваат инквизацијата. Средниот црн век кога сме затупеле највеке шо може. Еј 1000 години не бил дозволен никаков напредок. Секој уметнички израз, секој обид за технологија бил осудуван. Литературните обиди (и тие најмалите што давале послободно толкување на Библијата) биле палени на плоштадот а исто и лугето што мислеле малку понапредно и се обидувале да докажат дека земјата не е плоча и дека не грми поради тоа што господ се лути. Тогаш владеела црквата и очигледно не сме виделе многу аир.......:toe:
Црквата била виновна , не христијанството.
Христијанството како и секоја друга религија е , нормално не наложува ништо. А црквата не ја ценам како институција од многу причини, една од нив е и ова што го наведе. После тоа , Бог ги казнил луѓето кога граделе тотеми и храмови , а црквата е токму тоа, Храм.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црквата била виновна , не христијанството.
Христијанството како и секоја друга религија е , нормално не наложува ништо. А црквата не ја ценам како институција од многу причини, една од нив е и ова што го наведе. После тоа , Бог ги казнил луѓето кога граделе тотеми и храмови , а црквата е токму тоа, Храм.
Шизик, покажуваш азбучно непознавање на поимите „црва„,„храм„,„религија„„христијанство„,...и така натаму.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Шизик, покажуваш азбучно непознавање на поимите „црва„,„храм„,„религија„„христијанство„,...и така натаму.
Азбучно непознавање? :pos:

Објасни ми , како всушност ти ја разбираш црквата ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Поимот „црква„ (еклесиа-на старогрчки) означува заедница од слободни поединци, кои исповедаат ист Бог и иста вера.
2. Поимот „црковен храм„ е објект за исполнување на верски потреби од заедницата.
3. Поимот „релија„ значи „релација со Бога„.
4. „Христијанство„ е општествена појава-религиозно учење и движење, начин на живот и работење, именувано според неговиот основач.
 
M

makedon^

Гостин
Додека религијата е институција тогаш не важи
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Имам повеќе поим за Средниот век отколку што ти имаш поим за сегашното време.
Ако имаш сподели го, не вади само празни постови.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
1. Поимот „црква„ (еклесиа-на старогрчки) означува заедница од слободни поединци, кои исповедаат ист Бог и иста вера.
2. Поимот „црковен храм„ е објект за исполнување на верски потреби од заедницата.
3. Поимот „релија„ значи „релација со Бога„.
4. „Христијанство„ е општествена појава-религиозно учење и движење, начин на живот и работење, именувано според неговиот основач.
Црква и Храм..Хм.
Храм за верски потреби од заедницата... Океј , гуд.
Крштевка(Baptizing) е верски обред , можеш и во мали црквички и во огромен храм да ја „извршиш“ така?

I stand uncorrected.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако имаш сподели го, не вади само празни постови.

Тао веќе би било нова тема, која не би имала религиозен призвук, како што е овој подфорум на „Кајгана„.
Во некоја друга прилика...
 
R

RAYTHEON23

Гостин
1. Поимот „црква„ (еклесиа-на старогрчки) означува заедница од слободни поединци, кои исповедаат ист Бог и иста вера.
2. Поимот „црковен храм„ е објект за исполнување на верски потреби од заедницата.
3. Поимот „релија„ значи „релација со Бога„.
4. „Христијанство„ е општествена појава-религиозно учење и движење, начин на живот и работење, именувано според неговиот основач.
а ха тука ТЕ ЧЕКАВ....ОПШТЕСТВЕНА ПОЈАВА...и социолозите велат така ај за анатомија не се сложуваш ама социологија знаеш:vozbud:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ме фати-признавам! (Ха-ха-ха!).
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
1. Не си живеел во средниот век и немаш поим како тој всушност изгледал.
2. Твојата претства за тој век е заснована на „црните„ информации кои ги добиваш преку образовниот систем па од „црни„ информации се добиваат „црни„ претстави за тој период.
3. Уметностите во средниот век никој не ги затупел, туку напротив: очигледно е дека немаш претстава за уметностите од тој период.
4. Инквизицијата е последица од новотариите кои римокатолицизмот ги воведе од средината на првиот милениум и тоа искрививање ја произведе инквизицијата која нема блага врска со изворното хриситјанство.
5. И денес имаш инквизиторски појави во Светот: зашто и нив не ги критикуваш, кога ти се поблиски од инквизицијата од Средниот век?



1.Informacii za sredniot vek imam poveke od sto ti imas za Adam i Eva, za Noe itn. Barem moive gi pisuvale vistinski luge.
2.Pa ako imalo ''beli'' informacii ke gi pisele i niv, ama kako da nemalo
3.Umetnosti nemalo! ako ti gi smetas crkvite za umetnost ok, ama mislam deka se mnogu 1000 god. da se posvetis na edna tema neli????
4.Toa e crkvata koja narodot ja pocituval. dokolku nemalo tolku sledbenici, nemalo na vatikan da im tekne deka mozat da go kontroliraat svetot preku niv
5.nemozam da recam deka nema a ti nemozes da reces deka ne gi kritikuvam bidejki ne go znaes toa. Ama pomegu denesnive i tie tie yogas ima mnoooooooooooooooooooooooooogu golema razlika.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1.Informacii za sredniot vek imam poveke od sto ti imas za Adam i Eva, za Noe itn. Barem moive gi pisuvale vistinski luge.
2.Pa ako imalo ''beli'' informacii ke gi pisele i niv, ama kako da nemalo
3.Umetnosti nemalo! ako ti gi smetas crkvite za umetnost ok, ama mislam deka se mnogu 1000 god. da se posvetis na edna tema neli????
4.Toa e crkvata koja narodot ja pocituval. dokolku nemalo tolku sledbenici, nemalo na vatikan da im tekne deka mozat da go kontroliraat svetot preku niv
5.nemozam da recam deka nema a ti nemozes da reces deka ne gi kritikuvam bidejki ne go znaes toa. Ama pomegu denesnive i tie tie yogas ima mnoooooooooooooooooooooooooogu golema razlika.





Te molam prosvetli ne so tvoeto znaenje
1. Информациите за Средниот век кои ти ги имаш, се само најобична предрасуда од модерните луѓе кон средновековието! Па како може луѓе од денешно време да критикуваат нешта кои самите не ги ни виделе, ни слушнале, ни доживеале, а?
2. Да, имало и има и „бели„ информации, но твојата предрасуда кон средновековиети не ти дозвлолува да ги примиш.
3. Уметност(и) имало и во тоа време и тоа како? За оние на кои тоа и ме познато, разбира се...Уметноста НЕ познава ваков или таков век!
4. Тоа НЕ Е Црквата која Христос ја основа! Тоа е само извитоперена човекова институција.
5. Нема разлика-принципот е ист, а формата е различна!

Кон последното:
тоа цело време го правам...
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
не се нервирај..

Само извитоперени личности можат да си тераат Оправдание и да го бараат во средниот век..

ТОТАЛНА НЕПИСМЕНОСТ... Злоупотреба.. МАнипулација..

за пример би ви посочил, што е стариот век, ама во едно друго царство.. Христијанско..
Овај пат малце по источно..

за сите тие гои го злоуптербуваат христијанството.. НЕка повелат да прочитаат каде била лулката на цивилизацијата цели 1100 години. со уметност, наука,,

ВИЗАНТИЈА...

не ми барајте оправдание.. пред вашата совест во инквизицијата на католицизмот, која настанала баш поради сатанизмот и привикување на демони...

Ако сте сатанисти ,.. тоа е само ваш избор, ничив друг.. и одговорноста е потполно ваша...
 

Marko vojvoda

Archduke - Archangel
Член од
31 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
5
Инквизацијата е за кретените кој не сваќаат не.оваа наука шо ја иаме сеа е многу голема за човечката свест.ДА за напред со науката ама исто времено треба и свеста да се развива а не да се мааме со бомби со низок ураниум и нуклеарки.Се сложувам со Питерс.:duel:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.326
Поени од реакции
7.788
Ме интересира како верниците ја објаснуваат инквизацијата. Средниот црн век кога сме затупеле највеке шо може. Еј 1000 години не бил дозволен никаков напредок. Секој уметнички израз, секој обид за технологија бил осудуван.
Ова прашање ти што го поставуваш, е исто како 500 години од сега некој во иднина да го поставува за нашиот правосуден систем. Пример зошто стечаите во Македонија во просек траат по 8 години.
Што да ти речам минато време минат судски систем, денешно време денешен судски систем, идно време иден судски систем :toe:.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom