За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.213
Поени од реакции
9.091
Кога ќе ја оставам брадата подолг период (а често ми се случува) првин ја ретчам со машинка па после користам Gillete Fusion и до сега добро функционира. Користам обична машинка од пазар од 200 ден. Ама кога сакам да ја обликувам брадата со неа тешко оди.Дали знае некој каде може да се најдат машинки на Philips или некои други поквалитетни, низ Скопје ?
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183


Многу комбинации сум пробал но морам да кажам дека оваа досега најдобро ми делува. После бричење нема црвенила, ситни исекотини и изоставени места/влакна. Кремата понекогаш ја менувам, моментално сум на една слична на оваа, италијанска ама не е иста марка. Колонската вода не ми претставува проблем, каква и да користам ми помага, но секогаш после колонска вода ставам алкохол, по можност домашна ракија а понекогаш користам и стипса доколку исечам некоја раничка или брунка на лицето. Сега засега сум задоволен...

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.100
Поени од реакции
21.749
Не дека нешто кожата ми се иритира или се касапам, туку едноставно кажано мрза сум и бричењето ми било, ми е и најверојатно ке ми биди смрт.Порано користев гилете најобичен со две сечива и гел за бричење. Сега имам една машинка за стрижење на батерии од ефтините и со неа си се врвам. Не дека ме прави мазен како цицка на лице, далеку од тоа ама баш и така си се бендисвам кога е малце подизлезена и боцка;) . После бричење не користам ништо пошто нема потреба, подкожни влакна нема а и релативно брзо е и практично.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Дај предложите некоја добра коланска за после бричење, ама не многу скапа, до кај 500че најсила..
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Омилената моја комбинација :love: Супер чувство после бричење и мазен како газе бебешко :)



 
Член од
3 август 2011
Мислења
16
Поени од реакции
8
Ај малку помош од некој фин дечко :) Препорачајте ми добра машинка за бричење, јас гледав нешто ама многу видови има беее, без колца, со две, со три, стварно не знам што е разликата, ако може да ми појасне некој. И дали скрос се бричи брадата со машинка или боцка малку:D
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
ајде едно прашање до тие што имаат сменето повеќе машинки...
да земам машинка за бричење со фолија или ротирачки глави.... Brown и Philips
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09034581/braun-835-150-1
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09041152/philips-hq-6940

имам тврда брада ... и неколкумина ми ја препорачаја филипсо претежно другари... ама продавачот на машинкиве пак ми го препорача броунов..
 
Член од
13 декември 2007
Мислења
2.409
Поени од реакции
428
Mach 3 од кога почнав да се бричам. Пените и лосионите - зависи кој производ е на акција :facepalm:

Пред некое време ми подарија машинка за бричење. Супер си работи на лицето, арно ама на вратот ренде ме прави (нормално не го бричам вратот, знаете на кој дел од вратот мислам). Не сум пробал со друга машинка, ама претпоставувам дека кожата ми е осетлива на вратот.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Некој со предлог за машинка за бричење?
Мека брада....иритирачка кожа!

Да не се истресам за џабе пари.....кажете некоја !
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Некој со предлог за машинка за бричење?
Мека брада....иритирачка кожа!

Да не се истресам за џабе пари.....кажете некоја !
Phillips ама од оние стандардните не со ротирачки глави...мислам ги има во Техномаркет провери, не би требало да се многу скапи.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.543
Поени од реакции
1.783
ајде едно прашање до тие што имаат сменето повеќе машинки...
да земам машинка за бричење со фолија или ротирачки глави.... Brown и Philips
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09034581/braun-835-150-1
http://www.tehnomarket.com.mk/products/09041152/philips-hq-6940

имам тврда брада ... и неколкумина ми ја препорачаја филипсо претежно другари... ама продавачот на машинкиве пак ми го препорача броунов..

philips zemi si, takvite masinki so rotiracki glavi najdobro bricat. jas i vo pubertetot koga imav akni na liceto, ne mi gi iritirase voopsto. plus ako imas i osetliva koza odlicna e.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Phillips ама од оние стандардните не со ротирачки глави...мислам ги има во Техномаркет провери, не би требало да се многу скапи.
Какви стандардни.......како шо глеам освен со ротирачки глави нема друго!

Башка мое мислење.... оние рамните (обично Браун се такви) помалку фаќаат на краевите на муцката.....
Овие ротирачките мислам дека повеќе треба да фаќаат на такви места.

Имаш користено? Дај предлог..... ја до сеа користев обична за шишање... ама почнаа многу често да ми ја користат баш за шишање, па се одлучив да си купам посебно.
--- надополнето: 25 февруари 2013 во 11:17 ---
philips zemi si, takvite masinki so rotiracki glavi najdobro bricat. jas i vo pubertetot koga imav akni na liceto, ne mi gi iritirase voopsto. plus ako imas i osetliva koza odlicna e.
Да ама каква Филипс.....и ја мислам дека ротирачките глави се подобри....
Поентата ми е каква да земам....во Нептун гледам има еден куп... појма неам каква да земам!
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Какви стандардни.......како шо глеам освен со ротирачки глави нема друго!

Башка мое мислење.... оние рамните (обично Браун се такви) помалку фаќаат на краевите на муцката.....
Овие ротирачките мислам дека повеќе треба да фаќаат на такви места.

Имаш користено? Дај предлог..... ја до сеа користев обична за шишање... ама почнаа многу често да ми ја користат баш за шишање, па се одлучив да си купам посебно.
Па постојано користам таква обична за шишање и јас....само што само јас си ја користам :) Тие со ротирачките глави не ми се баш добри што знам...можеби зошто и некад пуштам брада по недела дена па тешко се бричи после :)) во секој случај овие обичните повеќе ги преферирам.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Па постојано користам таква обична за шишање и јас....само што само јас си ја користам :) Тие со ротирачките глави не ми се баш добри што знам...можеби зошто и некад пуштам брада по недела дена па тешко се бричи после :)) во секој случај овие обичните повеќе ги преферирам.

Па и ја за ваква глава сечев.... ама коа дојдеше ред да мора да се бричам, тогаш морав со брич.... а тогаш исто ко со нинџа да сум се борел.

Затоа сакам си земам специјализирано машинче.... а за таква да користиш мора да имаш кратка брада. Ти си требало да се скратиш па после да пробаш.
Ја имам користено за бричење... ама стара од татко ми.
Ми вршеше работа ама ножевите се иступија и неможев веќе. Па тамн коа сакав да земам машинка за бричење, мене ми купија за Шишање :) па си се бричев со неа.

Сега веќе мора да земам....

Се мислам за оваа

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=55&product_id=192852

Пошто и цената ми е прикладна.

Ама па додека читав ривјуа... и слични глупости насекаде наидов на оваа...
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=199993

Е на оваа цената ми е малку солена.... па се плашам да не треснам пари за џабе ако ја има истата функција како онаа погоре.
Оваа гледам има мокро бричење.... ама ја мислам дека нема да ми користи тоа....или шо знам дека не знам како би фубкционирало тоа, па затоа.


Може има некој друг шо користил некој од овие....или слични на овие па да кажа каква и која е таа!
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.543
Поени од реакции
1.783
Па и ја за ваква глава сечев.... ама коа дојдеше ред да мора да се бричам, тогаш морав со брич.... а тогаш исто ко со нинџа да сум се борел.

Затоа сакам си земам специјализирано машинче.... а за таква да користиш мора да имаш кратка брада. Ти си требало да се скратиш па после да пробаш.
Ја имам користено за бричење... ама стара од татко ми.
Ми вршеше работа ама ножевите се иступија и неможев веќе. Па тамн коа сакав да земам машинка за бричење, мене ми купија за Шишање :) па си се бричев со неа.

Сега веќе мора да земам....

Се мислам за оваа

http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=55&product_id=192852

Пошто и цената ми е прикладна.

Ама па додека читав ривјуа... и слични глупости насекаде наидов на оваа...
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=199993

Е на оваа цената ми е малку солена.... па се плашам да не треснам пари за џабе ако ја има истата функција како онаа погоре.
Оваа гледам има мокро бричење.... ама ја мислам дека нема да ми користи тоа....или шо знам дека не знам како би фубкционирало тоа, па затоа.


Може има некој друг шо користил некој од овие....или слични на овие па да кажа каква и која е таа!

i dvete philips ti se arni, na linkovite so gi dade, ama tie se za sekoj ili preku den bricenje. ne se ko tie za sisanje za koga imas pustena brada. jas veke 7 godini bric ne sum koristel. koa sakam ic brada, koristam masinka ko ovie na linkot, samo mojata e remington, koga iam dlga brada koristam masinka za kosa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom