За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
955
Што користите? Порано имав пробано да се избричам со машинка, ама не ја биваше. Пред некој ден пробав Philishave, од новите модели и можам да кажам дека бричењето беше феноменално. Подобро отколку да се стругаш контра, ниедно влакно останато.

Што искуства имате? Сакам да си купам машинка, ама да не се зезнам? : )
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
2.358
Поени од реакции
14
Јас веќе подолго време користам машинка за бричење поради претераното иритирање на кожата на лицето од брич, пена за бричење, лосиони и слични ствари. Но не користам обична машинка туку си имам машинка шо уствари е за шишање и со неа се бричам и можам да кажам дека ми е екстра. Може не бричи како регуларните машинки за бричење но јас сум презадоволен од нејзе.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
955
Оваа ја пробав, со 2
ножиња што брмчат (многу е тивка всушност) во круг.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
2.358
Поени од реакции
14
купи си ја на изглед изгледа екстра ако си ја пробал и ако си задоволен нема зошто да не си ја купиш
 
Член од
6 март 2005
Мислења
897
Поени од реакции
5
Која цена е отприлика, зашто сум смртно заинтересиран да си купам.. :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
Брич или брада! Смрт или Слобода!
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.221
Поени од реакции
41
Јас сум класичен тип, одам на брич. Ги има пробано некој новите Willkinson со 4 сечила?

BTW, темава оди во „Мода ем лепота”, као повеќе ќе да е за таму...
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
822
Поени од реакции
8
Veke podolgo vreme koristam Gillette MACH 3, i sum prezadovolen od nego.
Za sega nemam nikakva namera da go menuvam.

A, masinka za bricenje, hmmm, ne sum imal, i ne sum ni razmisluval da imam.
Porano pred da se vrabotam se bricev na 4-5 dena, ama sega toa go pravam sekoj den, osven za vikend, e togas malku se opustam :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
А некој пробал зелено џамче? Офчар и ти сеа, не се сите теми за сеир!
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.842
Поени од реакции
57
А онаков олдскул брич за сечење гркљан?! Шо ти дере кожа? Е тоа е вуна. Или жилет за шиење?

И четкица за сапуњање!

Ја дома увек си се „пењам“ со четкица. Леееј лезетско. Па после си се фатам со џилетот, оп трт.. пу бе, зашо неам брада, не дека ќе ја бричев често, ама ќе ја бричев со лезет!

Па и чупалица по некад.. абе милина :)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
955
Јузер, не е скапа. Овој модел е 2 илјадарчиња. Тие со 3 ножиња се малку поскапи. Инаку, ножињата траат 2 - 3 години.
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.402
Поени од реакции
29.429
Немам пробано машинка до сега и со оглед на цената на една квалитетна машинка, не верувам дека ќе пробам во блиска иднина.

Gillette Sensor Excel засега добро ме служи.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
808
Поени од реакции
7
секој ден си мачам мака со бричењето и сум барал бааги начини како да си олеснам. проблемот ми е што од стругањето контра на вратот ми се иритира вратот и станувам реднек :) барав на интернетов нешто да се најде фајде за бричењето и читав дека од машинките се ствараат подкожни влакна (растат само у кожата не надвор) па ја одјебав таа варијанта. барајќи друго решение дознав дека најдобро било да се става пењата за бричење со четкичка за пења. И тоа најдобри биле оние четки со влакна од јазовец. (а екстремно најдобрите со влакна од вратот на јазовецот :raz: ) демек многу полесно било за бричење после со било кој брич али се препорачува стариот класичен брич. (али со дисклејмер првите 3-4 пати можеш да се сјебеш дур да се одвикнеш од старите потези научени со „модерен“ брич). Уште не сум набавил ни четка ни па брич класик па не знам колку е тоа точно :( моментално сум на Gillette M3 Power, знае да ме направи реднек али за тоа секогаш кога можам сбричам уз туширање кога лицето е омекнато од вода и пареа и нема проблеми
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.076
Поени од реакции
955
Дерматолозите препорачуваат машинки, далеку помала иритација. За поткожни влакна незнам колку држи теоријата, бидејќи принципот на бричење е сосема ист како и со обичен брич.
 
На врв Bottom