За мажите: машинка за бричење или стариот добар брич?

Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Машинка зашто не се бричам скроз оставам малце брада а имам и такво како на Антоние ама моето е пластика не би го менувал за ништо екстра е.
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.979
Поени од реакции
3.696

ова е мојата опрема и погон за бричење, сапунче (од турските не е на слика), четче, некни си купив поново ова беше бајаги старо, стар брич (го острам на кожен ремен обесен на шајка) и обавезно чавче шљивка да смирам раката и релаксирам душата, и како капак - Брион, за да мажот мириса на маж...
Вистински ритуал друже, фали уште огледалце да закачиш во дворот (по можност искршено) на чешма и на сабајле по мајца :)
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.828
Поени од реакции
11.000
Баш ваква е? Зш јас земав од оние на пазар што ги продаваат по 50 ден, вршат работа ама ме интересира од кај ја имаш земено и што пари е, бидејќи делува на по-профи.
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.308
Поени од реакции
3.064
Една година веќе цепам со машинка..и некако подобро ми лежи од брич .
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Јас имам едно прашање до постарите т.е. до поискусните.

Имам 18 години, на почетокот почнав да се бричам со брич што го користеше татко ми, ама видов дека не иде и после ми купи машинка.

Сега за сега ми е супер, но после бричење еден или два дена почнуваат да ми изглегуваат мали бубулици по лицево на тие места каде што се бричам. Е сега да ве прашам некој совет ако може да ми дадете ?

Користам афтер шејв лосиони али ни тоа не ми помага толку.

Помош ?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Јас имам едно прашање до постарите т.е. до поискусните.

Имам 18 години, на почетокот почнав да се бричам со брич што го користеше татко ми, ама видов дека не иде и после ми купи машинка.

Сега за сега ми е супер, но после бричење еден или два дена почнуваат да ми изглегуваат мали бубулици по лицево на тие места каде што се бричам. Е сега да ве прашам некој совет ако може да ми дадете ?

Користам афтер шејв лосиони али ни тоа не ми помага толку.

Помош ?
Ракија 2 пати препечена друже:icon_lol: Че изгори се. И не ги провоцирај зошто кога ги дираш више изкачаат.:)
 
П

Пепси_

Гостин
Јас имам едно прашање до постарите т.е. до поискусните.

Имам 18 години, на почетокот почнав да се бричам со брич што го користеше татко ми, ама видов дека не иде и после ми купи машинка.

Сега за сега ми е супер, но после бричење еден или два дена почнуваат да ми изглегуваат мали бубулици по лицево на тие места каде што се бричам. Е сега да ве прашам некој совет ако може да ми дадете ?

Користам афтер шејв лосиони али ни тоа не ми помага толку.

Помош ?
Како прво не смееш да користиш друг брич - мора да имаш само свој !
Друго,18 години уште салам брада немаш ти машинка користиш,без потреба ја иритираш кожата.
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Машинка од Микрон Прилеп - за руски пазар со кабел у струја што иде, трофазна :D , бричењето е уникатно доживување, искубен цел, црвен, остава влакна чисти ја после секое бричење...имам и Вилкинсон кватро со машинка - тример од долната страна што е, МАХ 3 - турбо, Мах 3 оној со батерија што е со вибрации, Вилкинсон Михаел Шумахер еден црвен, Пума класичен брич - од дедо ми ама не смеам со него да пробам. Од се горе наведеново, најзадоволен сум од Вилкинон Кватрото - од тримерот што е на батерии (како мини машинка за шишање) во рачката, а за „мокро“ бричење само МАХ 3 - закон е, нешто најдобро што сум го користел. Зошто онаа машинка од почетокот на постот - немам време на сабајле, се будам касно...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055



Користам вакво,не како на сликата али тој тип на брич,кога со пена кога со сапун зависи дали се брзам и после колонска али што повеќе алкохол ако не пече не функционира.

Убедливо најдобар жилет.За 1 секунда се чисти од влакна,бакембарда симиња во еден потег.Само никако од Gillette жилети дека им се катастрофа.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Јас имам едно прашање до постарите т.е. до поискусните.

Имам 18 години, на почетокот почнав да се бричам со брич што го користеше татко ми, ама видов дека не иде и после ми купи машинка.

Сега за сега ми е супер, но после бричење еден или два дена почнуваат да ми изглегуваат мали бубулици по лицево на тие места каде што се бричам. Е сега да ве прашам некој совет ако може да ми дадете ?

Користам афтер шејв лосиони али ни тоа не ми помага толку.

Помош ?
Кориси добра пена ако ти е нешно лицето пример Нивеа они се за нежно лице и го прават помеко и понежно и прво со топла вода го измиј лицето да омекнее па после тоа што следува и на крај измиј се со Нивеа имаш течен сапун па афтер шејф исто од Нивеа, и нема да имаш проблем барем испробано ми е и како бебешко газе сум мазен и понежно оти ако стругаш нормално дека ќе има црвенило.
Да не испадне дека ги рекламирам ама според мене имаат најдобри прозиводи за нега на лице. Инаку за бричот подобро е таков како на сликата над мене ама купи си нов 30 ден е. :D :)
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Последно користев Wilkinson Quattro Titanium сега пред неколку месеци барав од истиот да купам ама немаше никаде па зедов Gillette Fusion ама не е нешто посебно, а стандард користам Eucerin Silver Shave гел и лосион за после бричење
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.898



Користам вакво,не како на сликата али тој тип на брич,кога со пена кога со сапун зависи дали се брзам и после колонска али што повеќе алкохол ако не пече не функционира.

Убедливо најдобар жилет.За 1 секунда се чисти од влакна,бакембарда симиња во еден потег.Само никако од Gillette жилети дека им се катастрофа.
Ова ме потсетува на бричот што го користеше татко ми на времето. И памтам ич не го сакаше.


Моментално користам и машинка и Gillette Fusion. Ако имам мала брада или ме мрзи да се бричам ко што треба, ја користам машинката. Ако имам поголема брада морам со брич зошто иначе ме скубе машинката.
Многу ми се допаѓа Gillette Fusion-ов, немам пробано друг брич прошливе.... 3-4 години. 5 сечила за да се распореди притисокот, подвижна глава за да се прилагоди на контурите на лицето... Скоро невозможно е да се исечеш.
Не знам што е поентата со рачката што вибрира...
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Јас имам едно прашање до постарите т.е. до поискусните.

Имам 18 години, на почетокот почнав да се бричам со брич што го користеше татко ми, ама видов дека не иде и после ми купи машинка.
Е алал да ти е!18 години имаш а користиш брич од татко ти ? До каде бе со овој памет?:pos:Да не се бричиш сегде со еден брич или со машинка ? :гик:
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
bikce od 10 den vrsi rabota, pena nivea i losion nivea(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom