За користење нелиценциран софтвер затворска казна до пет години

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
Добро, не мора на секоја тема да се правиш паметен, како прво и на запад (ЕУ и други земји) имаш лаптопи што немаат никаков оперативен, па ти ако сакаш линукс ставај, ако сакаш виста купи си, ако сакаш пират ставај, што сакаш - тоа. Тоа дека некој ти дал тебе компјутер на поклон, а продавачот не ставил лиценциран оперативен, тоа не е негова грешка, туку твоја и на тие што ти го купиле (добро, ај не е нивна, тие се покажале и ти купиле поклон). Ако ти го дале поклон, можеш ти да си се частиш една 50ка со кромид (евра за лиценцирано), не го наоѓај крив продавачот.

А ако инсталирал нелиценциран, тоа ти направил услуга, затоа што ако не ти ставеше никаков, можда не ќе имаше на што да пишуваш, и ќе сереше дека не ти инсталирале никаков оперативен. За тоа крив ни е менталитетот, оти ете, тебе не ти се даваат 50 евра, па ај да не сереш дека немаш оперативен ќе ти инсталирам нелиценциран. Оти ако нема никаков, другиот ден одма ќе отидеш да му се буниш да ти инсталира.

А како одговор на ова твое мислење:
Му донесле поклон на некое дете, па дека нема една 50ка со кромид крив му е продавачот што нема лиценциран софтвер.
hehehehe me iznasmea
abre more KIRCE kako da te narecam ne znam
do sega sum kupil 4 lap topa za licna upotreba i toa vo evropa nikogas vo makedonija i na sekoj kompjuter si ima licenciran softver sto mu odgovara............ovoj sto mi go poklonija mi go poklonil nekoj taka zaradi respekt i ne go plati skapo okolu 420 evra
istiot kompjuter vo evropa kosta 360 evra i imas se licencirano koga ti go prodavaat i office i sve sto ima na eden kompjuter normalen licenciran.....a vo slucaj da napravis nekoja greska so softverot imas nalepnica od pozadi na komot zalepena so KOD od 16 bukvi brojki sto e licencata da si ja vneses i da ja imas
drugo da ti kazam ako ima licenciran softver za 50 evra odma ke go kupam tuku kosta 130 evra bre kromid mlad ti
a koga sve e kinesko kaj nas toa e veke drugoi.,,,,,,,,,,
za da kupis kom vo evropa i da nemas softver togas nemas ti kom bre KIRCE moj ti
ne postoi takvo nesto toa go ima samo kaj nas i uste mrsis muda
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
hehehehe me iznasmea
abre more KIRCE kako da te narecam ne znam
do sega sum kupil 4 lap topa za licna upotreba i toa vo evropa nikogas vo makedonija i na sekoj kompjuter si ima licenciran softver sto mu odgovara............ovoj sto mi go poklonija mi go poklonil nekoj taka zaradi respekt i ne go plati skapo okolu 420 evra
istiot kompjuter vo evropa kosta 360 evra i imas se licencirano koga ti go prodavaat i office i sve sto ima na eden kompjuter normalen licenciran.....a vo slucaj da napravis nekoja greska so softverot imas nalepnica od pozadi na komot zalepena so KOD od 16 bukvi brojki sto e licencata da si ja vneses i da ja imas
drugo da ti kazam ako ima licenciran softver za 50 evra odma ke go kupam tuku kosta 130 evra bre kromid mlad ti
a koga sve e kinesko kaj nas toa e veke drugoi.,,,,,,,,,,
za da kupis kom vo evropa i da nemas softver togas nemas ti kom bre KIRCE moj ti
ne postoi takvo nesto toa go ima samo kaj nas i uste mrsis muda
Претпоставував дека луѓето кои имале 5 лаптопи во својот живот се малку пописмени и дека ако веќе незнаат како се може да се купи лаптоп може да прочитаат туѓ коментар и да научат. Очигледно сум погрешил.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ај да не навлегуваме во теми за кои немаш познавање, до сега единствен човек кој купил 4 лаптопа за лична употреба од европа и добил на поклон 1, е можда Бил Гејтс и за него не претставува проблем 1 лиценциран софтвер.

И ако до сега не си бил информиран, нема компјутер кој не е произведен во кина или нема барем 80% делови од кина, без разлика од кај го земаш. Земи го Apple, како бренд кој си стои на квалитетот на своите конфигурации, комплетното прозиводство и склопување е во кина (земја за која ти имаш погрешна претстава, можда затоа што купуваш роба од кинески Шоп).

Ако сакаш квалитетен компјутер што не е произведен во кина, да ти дадам комодорето од подрум, мислам дека е од Искра фабриката, сигурно уште работи :)

Него назад на темата, ако сакаш поевтина лиценца, купи си ја од европа, да ти кажам и подобро ти е така, што ќе се замараш на некој локален дилер да му даваш 500 денари за инсталација на нелиценциран, кога можеш сам да го инсталираш? Изборот е твој, само јас сепак мислам дека моментално гуглаш Windows Genuine Advantage Crack, бар на еден од 5-те компјутери.
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
of bre luge
ako bev pismen kompjuterdzija jas sigurno nemase da se pukam so nekogo tuka
jebi ga taa e nepismen sum i kraj
i mavnete mi se bre pismeni deca od glavava
izgleda ne se razbravme ubavo so nekogo taka da da ne ve teram u PM ne vredi da lapam ban
kupuvajte si proizvodi kakvi sakate vas zivot vase pravo
zatoa ke ve trujat so amerikanski kopani i salami so usi
mnogu se razbirate ve gledam
ne deka sum pismen i jas :)
a imas kinesko i kinesko bre KOLE
--- надополнето: Aug 18, 2011 9:48 PM ---
Претпоставував дека луѓето кои имале 5 лаптопи во својот живот се малку пописмени и дека ако веќе незнаат како се може да се купи лаптоп може да прочитаат туѓ коментар и да научат. Очигледно сум погрешил.
se kupuva od prodavnica kade sto se prodavaat kompjuteri
ako znaev da gi sklopuvam ke otvorev fabrika
--- надополнето: Aug 18, 2011 9:52 PM ---
Ај да не навлегуваме во теми за кои немаш познавање, до сега единствен човек кој купил 4 лаптопа за лична употреба од европа и добил на поклон 1, е можда Бил Гејтс и за него не претставува проблем 1 лиценциран софтвер.

И ако до сега не си бил информиран, нема компјутер кој не е произведен во кина или нема барем 80% делови од кина, без разлика од кај го земаш. Земи го Apple, како бренд кој си стои на квалитетот на своите конфигурации, комплетното прозиводство и склопување е во кина (земја за која ти имаш погрешна претстава, можда затоа што купуваш роба од кинески Шоп).

Ако сакаш квалитетен компјутер што не е произведен во кина, да ти дадам комодорето од подрум, мислам дека е од Искра фабриката, сигурно уште работи :)

Него назад на темата, ако сакаш поевтина лиценца, купи си ја од европа, да ти кажам и подобро ти е така, што ќе се замараш на некој локален дилер да му даваш 500 денари за инсталација на нелиценциран, кога можеш сам да го инсталираш? Изборот е твој, само јас сепак мислам дека моментално гуглаш Windows Genuine Advantage Crack, бар на еден од 5-те компјутери.
jas ne kupuvam od kineski sop jasno mi e deka se e vo kina
kupen vo prodavnica specijalizirana za kom
i ne moze da ti prodava kom bez licenca
samo toa sakav da ti go kazam.............ne postojat prodavnici sto prodavaat kompjuteri bez softver
imas li pamet da mi prskas tuka gluposti
odis vo prodavnica i si kupuvas kompjuter i ti dava kom bez nisto
znaci 99% od svetov imaat softver vo vnatresniot i go uklucuvas i rines
i ne sum bil gejts za da imam 5 kompjuteri izgoreni se ostanatite i taka da se ima vremetraenje i se vo kantata
i ne sum se zamaral do sega so vakov problem
a komodore sum nemal bidejki ne sum mnogu bogato dete
--- надополнето: Aug 18, 2011 9:57 PM ---
50 evra licenciran ti go prodavaat a tuka nekako cenive ne mi se jasni
http://www.microsoft.com/windows/buy/default.aspx
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.552
Поени од реакции
2.130
[

--- надополнето: Aug 18, 2011 9:52 PM ---

jas ne kupuvam od kineski sop jasno mi e deka se e vo kina
kupen vo prodavnica specijalizirana za kom
i ne moze da ti prodava kom bez licenca
samo toa sakav da ti go kazam.............ne postojat prodavnici sto prodavaat kompjuteri bez softver
imas li pamet da mi prskas tuka gluposti
odis vo prodavnica i si kupuvas kompjuter i ti dava kom bez nisto
znaci 99% od svetov imaat softver vo vnatresniot i go uklucuvas i rines
i ne sum bil gejts za da imam 5 kompjuteri izgoreni se ostanatite i taka da se ima vremetraenje i se vo kantata
i ne sum se zamaral do sega so vakov problem
a komodore sum nemal bidejki ne sum mnogu bogato dete[/quote]

Јас ти каживам дека во АМЦ на нов компјутер не секогаш ти даваат лиценциран Виндоус.Во каталогот пишува во неколку конфигурации „Барај лиценциран Виндоус“.Според ова во другите ти инсталираат нелиценциран. А ти изгледа не си доволно информиран(Бидјки го изјаво следново:
jas ne kupuvam od kineski sop jasno mi e deka se e vo kina
kupen vo prodavnica specijalizirana za kom
i ne moze da ti prodava kom bez licenca).Прошетај малце по нашиве „специјализирани“ продавници за компјутери и ке се увериш
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
[

--- надополнето: Aug 18, 2011 9:52 PM ---

jas ne kupuvam od kineski sop jasno mi e deka se e vo kina
kupen vo prodavnica specijalizirana za kom
i ne moze da ti prodava kom bez licenca
samo toa sakav da ti go kazam.............ne postojat prodavnici sto prodavaat kompjuteri bez softver
imas li pamet da mi prskas tuka gluposti
odis vo prodavnica i si kupuvas kompjuter i ti dava kom bez nisto
znaci 99% od svetov imaat softver vo vnatresniot i go uklucuvas i rines
i ne sum bil gejts za da imam 5 kompjuteri izgoreni se ostanatite i taka da se ima vremetraenje i se vo kantata
i ne sum se zamaral do sega so vakov problem
a komodore sum nemal bidejki ne sum mnogu bogato dete
Јас ти каживам дека во АМЦ на нов компјутер не секогаш ти даваат лиценциран Виндоус.Во каталогот пишува во неколку конфигурации „Барај лиценциран Виндоус“.Според ова во другите ти инсталираат нелиценциран. А ти изгледа не си доволно информиран(Бидјки го изјаво следново:
jas ne kupuvam od kineski sop jasno mi e deka se e vo kina
kupen vo prodavnica specijalizirana za kom
i ne moze da ti prodava kom bez licenca).Прошетај малце по нашиве „специјализирани“ продавници за компјутери и ке се увериш[/quote]
ke se uveram koga ke mu dojde den za nov sega za sega nemam sto da baram
za zal ne ziveam vo MKD i ne sum kupil od MKD za da vidam se do sega
toa sakav da go kazam
a softver mora da ima sekoj kom sto ti go prodava nov i toa treba da bide licenciran
pogresno se izraziv i pograsno bev razbran za kineskata roba
takvi se kupeni bez softver i posle sekoj si vmetnuva koj sto saka
ajde tolku od mene brkajte muvi
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
a softver mora da ima sekoj kom sto ti go prodava nov i toa treba da bide licenciran
Уште еднаш, ова не е точно. (Мораш да се ослободиш од погрешните сфаќања, за твое добро, за да не се нервираш многу).

Кога купуваш компјутер, купуваш хардвер (освен ако не се работи за Apple, кој доаѓа и со софтвер). А изборот за оперативен е твој (но има неколку примери, читај потаму). Лично имам купено 1 лаптоп од МК и еден од странство (не за мене). Тој од МК беше со лиценцирана Виста Бизнис, која одеше како препорачан оперативен за таа машина, и така беше спремен за ти само да го уклучиш и сам се да си инсталира. Имаше и поевтин таков, без оперативен, во случај да си Линуксаш, тогаш нема потреба да плаќаш лиценца, ама кај нас ги немаа тие модели (опа, гледаш, се усложнува работата, сега и модели почнавме да мешаме :) ама не се секирај, ништо сложено). Другиот што го зедов од странство (значи како што ти милуваш да кажиш „од специјализирана продавница“), немаше оперативен, затоа што го сакав тој модел кој беше поевтин од истиот со оперативен, а оперативен лиценциран си имаше сопственикот на тој лаптоп, како студент на странски факултет, имаше студентска лиценца. Кога го донесов, фино лепо си го инсталира тој оперативен и толку.

Во принцип не сум толерантен толку нашироко да објаснувам, ова го правам чисто за твое добро, за следен пат ко ќе влезиш во „специјализирана продавница“ да не побараш кило РАМ и еден калап хард диск, од тие галичките.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
mnogu e loso koga pravis muabet so nepismeni luge., Kupil 5 laptopa, da ne igras kanter u mreza so niv.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Мора да се вмешам во муабетов. Значи вака, повеќе од 2 години користам Fedora оперативен систем и сум презадоволен. Се што користам е бесплатен софтвер и ништо не ми фали:
браусер Google Chrome (бесплатен)
office suite Open Office (бесплатен)
видео и аудио плеер VLC (бесплатен)
антивирус не ти треба
развојна околина Eclipse (бесплатна)
Image Editor GIMP (безплатен)
IM клиенти Emesene, Skype Pidgin (бесплатни)
Burner Brasero Disc Burner (бесплатен)
Е сега за играње нови игри тнка е работата ама па затоа има бесплатни игри за Linux кои што и не се така лоши. Али па уосталом ако сакаш топ ствари мора да ги платиш
--- надополнето: Aug 19, 2011 8:30 AM ---
Ако имате било какво прашање за Fedora OS слободно обратете ми се колку можам ќе ви помогнам
 
Член од
2 декември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Секое лице кое што во иднина неовластено ќе користи софтвер, фонограм, видеограм или топографија на интегрални кола, може да одлежи затворска казна и до пет години. Ова се предвидува со новиот Законот за авторски и сродни права, според кој неовластеното користење на авторско право, се изедначува со кривичното дело кражба и ќе се третира како кражба на интелектуален имот.

Целите на донесување на новиот Закон, кој беше денеска претставен во просториите на Американската стопанска комора во Македонија (AmCham), се да се востанови нов режим на колективно остварување на авторското право и сродните права кој ќе функционира поефикасно.

Претставникот на Business Software Alliance, Валентин Пепељуговски истакна дека при имплементацијата на новиот закон биле следени искуствата на државите членки на ЕУ.

„Мислам дека јавноста во Македонија, компаниите, корисниците на авторските дела и авторските права ќе мораат да сфатат дека секое неовластено користење на авторско право ќе се третира како кривично дело, за што ќе се одговара согласно кривичниот законик, во кој се предвидена казна затвор до пет години“, изјави Пепељуговски.

Оценувајќи дека Македонија со новиот закон ги исполнува европските критериуми, Пепељуговски сепак напомена дека имплементацијата на Законот не може да се спроведе преку ноќ, поради актуелната економска состојба.

Претседателот на Координативно тело за интелектуална сопственост (КТИС) Мите Костов, потврди дека во изминатите години во Македонија биле регистрирани големи повреди во сите делови на заштита на авторските права и тоа во речиси сите индустриски производи.

Притоа Костов наведе дека КТИС доследно на терен го спроведува Законот за авторски и сродни права преку инспекции и упати апел до сите оние кои што не знаат како да заштитат авторско право, да се обратат до ова тело.

„Ќе бидат посетени сите фирми, кои што досега не биле посетени од инспекциите. Ова не треба да се сфати како некаков притисок, туку сакаме јавноста да знае дека работиме согласно законот“, рече Костов, додавајќи дека во проверката на софтверите нема да бидат изземени ниту медиумските куќи.

Наведувајќи дека КТИС редовно процесирала казни за нарушување на авторските права, Костов се пожали дека судовите досега биле кочничари на спроведувањето на овој закон, но изрази надеж дека таквата состојба ќе се промени, со оглед на тоа, како што рече, во Македонија постои политичка воља овој закон да се спроведува.

Извор: Tocka

Кои се шансите ова да им успее?
--- надополнето: Dec 2, 2011 9:09 AM ---
Ова веке ги надминува сите граници. Трошат пари за рекламации и објавување на телевизиите дека сакат младите да ги потикнат за да отвараат фирми а не ги запознаваат младите што државата прави во позадина со тие инспекции и казни за сеедно нешто само да можат да го наполнат буџетот. Спроведуваат некои закони за коишто и самите тие не се способни да се носат со нив. Само да прашате дали во една УЈП во Македонија постои лиценциран софтвер за работење ке видите дека никого нема да сака да ви одговори затоа што кај нив тоа не смее да се спроведе затоа што тие и самите се полначи на буџетот. Сега сигурно оваа држава се договорила со Микрософт кај кој ке може да се лиценцира софтверот и ке зема некој процент а со тоа ке профитираат и државата и Микрософт на сметка на сиромашниот народ. Па ова е веке срамота народе. Не знам како можете да го трпите овој тиранизам од самата држава која што наместо да стои зад овој народ за подобар живот таа самата го протерува на изумирање.Па каде да одиме ние и да бидеме слободни ако не во родната земја.Со оваа веке треба да се стави крај. Доста е на овие политички партии било да е ВМРО или СДСМ и двете се исти,само земаат од нас и си го зголемуваат имунитетот. А што се однесува до ЛИЦЕНЦИРАНИОТ СОФТВЕР јас сум бил во многу земји како ИТАЛИЈА, АУСТРИЈА и многу др. каде што се користи ама имаат стандарди и успеваат тоа да го платат. И кај нив изнесува 200 еура да платаш лиценциран софтвер ама на плата, односно профит поголем од 1500 еура. Епа сега размислете дали кај нас тоа треба да успее или не или ке ги богатиме големите главатари да возат разни коли и да купуваат се во оваа држава а некој да гладува и да живее од ден за ден.
Поздрав од Струмица
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
--- надополнето: Dec 2, 2011 9:09 AM ---
Ова веке ги надминува сите граници. Трошат пари за рекламации и објавување на телевизиите дека сакат младите да ги потикнат за да отвараат фирми а не ги запознаваат младите што државата прави во позадина со тие инспекции и казни за сеедно нешто само да можат да го наполнат буџетот. Спроведуваат некои закони за коишто и самите тие не се способни да се носат со нив. Само да прашате дали во една УЈП во Македонија постои лиценциран софтвер за работење ке видите дека никого нема да сака да ви одговори затоа што кај нив тоа не смее да се спроведе затоа што тие и самите се полначи на буџетот. Сега сигурно оваа држава се договорила со Микрософт кај кој ке може да се лиценцира софтверот и ке зема некој процент а со тоа ке профитираат и државата и Микрософт на сметка на сиромашниот народ. Па ова е веке срамота народе. Не знам како можете да го трпите овој тиранизам од самата држава која што наместо да стои зад овој народ за подобар живот таа самата го протерува на изумирање.Па каде да одиме ние и да бидеме слободни ако не во родната земја.Со оваа веке треба да се стави крај. Доста е на овие политички партии било да е ВМРО или СДСМ и двете се исти,само земаат од нас и си го зголемуваат имунитетот. А што се однесува до ЛИЦЕНЦИРАНИОТ СОФТВЕР јас сум бил во многу земји како ИТАЛИЈА, АУСТРИЈА и многу др. каде што се користи ама имаат стандарди и успеваат тоа да го платат. И кај нив изнесува 200 еура да платаш лиценциран софтвер ама на плата, односно профит поголем од 1500 еура. Епа сега размислете дали кај нас тоа треба да успее или не или ке ги богатиме големите главатари да возат разни коли и да купуваат се во оваа држава а некој да гладува и да живее од ден за ден.
Поздрав од Струмица
Значи вака, Не мора да имаш windows i microsoft office за да водиш фирма. Било која дистрибуција на меинстрим Линукс (Федора, Убунту,Минт) ќе ти заврши работа. Open Office и Libre Office се сосема соодветни замени за Офисот на Мајкрософт.
Е сега ако сакаш да проектираш и да користиш CAD софтвер на Адобе ќе си платиш бато пошто ти од тој софтвер правиш пари.
И нејќу да слушнам глупости од типот Линукс е за гикови ја не се разбирам итн итн пошто ако моеш да се снајдеш и да симнеш пиратски верзии и кракови ондак моеш и по форуми да прочиташ како се прават некои работи во врска со Линукс
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ова веке ги надминува сите граници. Трошат пари за рекламации и објавување на телевизиите дека сакат младите да ги потикнат за да отвараат фирми а не ги запознаваат младите што државата прави во позадина со тие инспекции и казни за сеедно нешто само да можат да го наполнат буџетот. Спроведуваат некои закони за коишто и самите тие не се способни да се носат со нив. Само да прашате дали во една УЈП во Македонија постои лиценциран софтвер за работење ке видите дека никого нема да сака да ви одговори затоа што кај нив тоа не смее да се спроведе затоа што тие и самите се полначи на буџетот. Сега сигурно оваа држава се договорила со Микрософт кај кој ке може да се лиценцира софтверот и ке зема некој процент а со тоа ке профитираат и државата и Микрософт на сметка на сиромашниот народ. Па ова е веке срамота народе. Не знам како можете да го трпите овој тиранизам од самата држава која што наместо да стои зад овој народ за подобар живот таа самата го протерува на изумирање.Па каде да одиме ние и да бидеме слободни ако не во родната земја.Со оваа веке треба да се стави крај. Доста е на овие политички партии било да е ВМРО или СДСМ и двете се исти,само земаат од нас и си го зголемуваат имунитетот. А што се однесува до ЛИЦЕНЦИРАНИОТ СОФТВЕР јас сум бил во многу земји како ИТАЛИЈА, АУСТРИЈА и многу др. каде што се користи ама имаат стандарди и успеваат тоа да го платат. И кај нив изнесува 200 еура да платаш лиценциран софтвер ама на плата, односно профит поголем од 1500 еура. Епа сега размислете дали кај нас тоа треба да успее или не или ке ги богатиме големите главатари да возат разни коли и да купуваат се во оваа држава а некој да гладува и да живее од ден за ден.
Поздрав од Струмица
Епа како да профитираат тие што го изработиле софтверот??
Кога ти би правел софтвер за нешто сигурно нема без пари да го даваш, ние сме да не кажам ептен либерални во однос на лиценците, тие ти требаат само ако правиш пари од софтверот што е и легитимно, додека домашните корисници не се чепкаат, што на запад и не е баш така. И некој да ми кажеш дека Windows-от е добар може мисли само на Xp-то се друго е срање, па и новиот во најава 8-ца е срање, додека линукс-от во последно време е направен да биде далеку покориснички ориентиран, т.е направен е да биде сличен на Xp-то и да не троши ресурси, да нема многу одржување итн и можеш да најдеш се што ти треба за него бесплатно, дури можеш и Windows апликации да работиш на него. Тоа што во самата администрација, односно тие што казнуваат користат нелиценциран софтвер, можеш да пратиш e-mail до компанијата за што се работи пример Микрософт и верувај дека ќе работат на случајот како што треба бидејќи тие добиваат најголем профит од компаниите продавајќи им лиценци и плус некој од администрацијата ќе лета од работа и најмногу треба да веруваш дека ќе се случи нешто бидејќи Микрософт не е домашна компанија со која може да се договори некоја компензација
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Епа како да профитираат тие што го изработиле софтверот??
Кога ти би правел софтвер за нешто сигурно нема без пари да го даваш, ние сме да не кажам ептен либерални во однос на лиценците, тие ти требаат само ако правиш пари од софтверот што е и легитимно, додека домашните корисници не се чепкаат, што на запад и не е баш така. И некој да ми кажеш дека Windows-от е добар може мисли само на Xp-то се друго е срање, па и новиот во најава 8-ца е срање, додека линукс-от во последно време е направен да биде далеку покориснички ориентиран, т.е направен е да биде сличен на Xp-то и да не троши ресурси, да нема многу одржување итн и можеш да најдеш се што ти треба за него бесплатно, дури можеш и Windows апликации да работиш на него. Тоа што во самата администрација, односно тие што казнуваат користат нелиценциран софтвер, можеш да пратиш e-mail до компанијата за што се работи пример Микрософт и верувај дека ќе работат на случајот како што треба бидејќи тие добиваат најголем профит од компаниите продавајќи им лиценци и плус некој од администрацијата ќе лета од работа и најмногу треба да веруваш дека ќе се случи нешто бидејќи Микрософт не е домашна компанија со која може да се договори некоја компензација
Друже да не се лажеме, windows 7 е одлично направен оперативен и вреди за парите (100-150 долари) ако МОРА да го користиш (Има апликации што се windows only а истите ти требаат за работа и од нив правиш пари) Ако би требало да бирам меѓу седмицата и XP седмицата би ја одбрал у секое време. На XPто времето му е поминато и треба што побргу да се замени со посоодветната седумка
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Добра прилика да се формира мојата омилена партија и во Македонија: Пиратската партија! (y)



Инаку, јас сум да се плаќа за софтвер, но само ако се користи во комерцијални цели, т.е. ако на корисникот му носи пари.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Друже да не се лажеме, windows 7 е одлично направен оперативен и вреди за парите (100-150 долари) ако МОРА да го користиш (Има апликации што се windows only а истите ти требаат за работа и од нив правиш пари) Ако би требало да бирам меѓу седмицата и XP седмицата би ја одбрал у секое време. На XPто времето му е поминато и треба што побргу да се замени со посоодветната седумка
Не би рекол, сум работел на седмицата и е стварно катастрофа, значи имаш гром компјутер со 8ГБ рам од кои 6ГБ секогаш биле зафатени, што е потценување на интелигенцијата на тој што работи бидејќи даваш пари за хардвер, што пред 15 години се сметал за супер компјутер и нормално бараш од него да работи баш така, а всушност не добиваш никаков бенефит од новиот компјутер, јес да технологијата оди напред, ама пред 7 години 2ГБ рам беа поим и на таков компјутер можеше да работиш 3Д анимација во Маја и Photoshop во исто време, ама Window XP бараше тогаш само 256МБ рам, јес да овие програми имаат напреднато во однос на ресурси, ама исто и оперативниот систем, а всушност многу малку е напреднато во однос на хардверот од тогаш т.е нема некоја голема значајна промена на хардверската архитектура (како што беше случајот со RISC и Italium) за што е потребно да се пишува од почеток нов оперативен систем, како што направија со Виста, т.е почнаат да прават ново јадро, требаше они само да продолжат да со развојот на XP-то да се стабилизира како што треба и да го направат оптимално за 64-битна архитектура, т.е после поправање на багови од 10 години Window XP да биде постабилен од кој било друг. Ама ете бизнис плановите на Микрософт не се поклопуваат со тие на корисниците, и си играат пет камења со нив, а во меѓувреме корисниците се едуцираа повеќе, дознаа за други варијанти на ОС, како линукс кои станаа далеку по кориснички ориентирани, дел од нив останаа на XP бидејќи им врши работа, а дел се префрлија на 7-цата бидејќи тоа што го работат и е забрането да го прават на XP-то, па од мораа да се префрлат. Се на се, ако Микрософт не смени стратегија, на подолг пат ќе изгуби, може не денес или утре, ама за десет години може Windows да биде тоа што денес е ИЕ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom