Заштита при лажна пријава за силување

ʞönig

Миле... ми текна!
Член од
29 декември 2014
Мислења
131
Поени од реакции
614
Деликатна тема е ова, дури и за инспекторите по крвни деликти и крим-техника. Само на правниците од старт све ѝм е јасно :)

Пред 7-8 години и мој втор братучед два дена го шлаеја де до станица, де на испитувања... со лисички на рацете. Браќата на дотичната дури и му порачуваа преку посредници да ја земе за жена ако сака да живее.

Излезе дека типката штотуку била бремена од друг кој ја откачил, па го намамила (барала татко на детето де). Спиеле ноќта и утредента лека полека се докопала до станица. Цела среќа некоја сосетка ги видела како излегуваат заедно од дома, натпросечно расположени, нели.

Сакам да кажам, некогаш може да има материјални докази, а да нема дело, и обратно. Се е во ситните детали и искуството на криминалистот. Овде единствено што можам да порачам е да си имате даш-камери во возилата ако треба и од вас таксистите поединечно купени (иако пак не знам колку е тоа според законот за заштита на лични податоци или некој сроден закон, ама па и не мора камерата да е видлива...)
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
А мене еден таксист ми раскажа дека возел некоја девојка и кога ја однел до посакуваната дестинација му рекла дека нема пари и го замолила да му го испуши како надоместок.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
(1)Тој што друг со употреба на сила или закана дека непосредно ќе
нападне врз неговиот живот или тело или врз животот или телото на нему
блиско лице, ќе го присили на обљуба, ќе се казни со затвор од една до
десет години.
(2)Ако поради делото од став 1 настапила тешка телесна повреда, смрт
или други тешки последици или делото е сторено од страна на повеќе лица
или на особено суров или понижувачки начин, сторителот ќе се казни со
затвор најмалку четири години.
(3)Тој што друг ќе присили на обљуба со сериозна закана дска за него или
за нему блиско лице ќе открие нешто што би му наштетило на неговата
чест и углед или дека ќе предизвика друго тешко зло, ќе се казни со
затвор од шест месеци до пет години.
(4)Тој што во случаите од ставовите 1, 2 и 3 ќе изврши само друго полово
дејствие, ќе се казни за делото од став 1 со затвор од шест месеци до пет
години, за делото од став 2 со затвор од една до десет години, а за делото
од став 3 со затвор од три месеци до три години.

Ова членот кој го разработува силувањето. Што значи имаш нешто како ,,совладување на отпор" и дејствие. Таа евентуално може да се вади на првово, демек во обид, пошто делото има триста глупости во себе. Јас да сум на местото на таксистот, ќе викнам полиција лично јас, ќе им објаснам фино лепо што е како е, па тие нека си преземат, па нека се испита понатаму преку вештачење, вагинални секрети, напинања, траги од сперма, па остатоци од земја на палтото нејзино, па полиграфи, па крастајци дека мајчината фино лепо лажи, пошто може да се докажи самиот чин, а во случајов доказот кој таа го сака ќе падни по вода.

Тоа со камерите е таман муабет, а во државава наша, помало морген.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
А мене еден таксист ми раскажа дека возел некоја девојка и кога ја однел до посакуваната дестинација му рекла дека нема пари и го замолила да му го испуши како надоместок.
дали ја запомна дестинацијата?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не е тoлку еднoстaвнo дa се дoкaже силувaње. Иaкo не сум мнoгу нaвлезен вo oвaa oблaст сaмo знaм декa не секoј сексуaлен oднoс мoже дa се прикaже кaкo силувaње (кo примерoт штo гo кaжa кoниг). Oвa вaљдa пoпрецизнo мoжaт дa гo oбјaснaт гинекoлoзите, aмa знaм декa нaсилниoт сексуaлен oднoс oстaвa рaзлични трaги oд дoбрoвoлниoт, a зa силувaњетo е битнo дa имaлo упoтребa нa силa.


Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
А мене еден таксист ми раскажа дека возел некоја девојка и кога ја однел до посакуваната дестинација му рекла дека нема пари и го замолила да му го испуши како надоместок.
И мене ми имаат раскажувано нешто слично.
Типката му се понудила сексуално да си плати но многу смрдела и другаров ја натерал само да му го испуши. :pusigo::icon_lol:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
се жалат особено битолски таксисти, ги носат женските дури до Лерин и не им плаќаат со пари, туку во натура... ај ако е беќар има математика, ама ако е женет не се исплати никако... Но има и друго, било кој муштерија, и машко и жежнско може да излезе и да не плати на таксист... јас би увел билети за такси во различни апоени, зависи од релација и му се даваат на таксистот пред да тргне... муштеријата си има документ, фискална од билетара, таксистот е сигурен...
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Ги барав статистиките на интернет колку наводни "жртви" одговарале за пријава за лажно силување. Не можев да ги најдам. Ако некој нешто најде нека ми прати, сакам да видам дали во другите земји е вака.
gowAx.gif
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
51
Поени од реакции
52
Не ми се верува што ви се дешава по патиштата. Стави си камера и земи си палка за овој тип на клиенти :uzi:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Не ми се верува што ви се дешава по патиштата. Стави си камера и земи си палка за овој тип на клиенти :uzi:
i što korist od kamera ako nekoj ne plati ?? a sila ne smee da se primenuva, odgovaraš ; aj u prodavnica će mu ja zemat robata na građaninot što ne platil, tuka uslugata e veće izvršena... treba privatno da go tužiš. Pa za kražbi policija samo će napravi uvid, pomali kražbi ne se leži, ošteteniot treba privatno da tuži... Ne sfaćam zošto ne se naplaća odnapred _... eve, pred nekoj den, drugarot si go zabrai mobilniot, tatkomu otide i praša taksist kolku pari e da se odnese do taa i taa adresa, ovoj mu kaža, čovekot plati i čista rabota... pa vo privaten avtobus najprvin plaćaš na šoferot, posle vleguvaš...
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
51
Поени од реакции
52
i što korist od kamera ako nekoj ne plati ?? a sila ne smee da se primenuva, odgovaraš ; aj u prodavnica će mu ja zemat robata na građaninot što ne platil, tuka uslugata e veće izvršena... treba privatno da go tužiš. Pa za kražbi policija samo će napravi uvid, pomali kražbi ne se leži, ošteteniot treba privatno da tuži...
Страшно:popce:
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Во последно време надоаѓа бран на епидемија на силување, поточно тоа се случува во САД, каде се користи статистика дека една од секои 5 жени ќе биде силувана во својот живот. Дефинициите се менуваат за да можат да бидат опфатени што е можно повеќе луѓе и се турка зборот на жртвата како доволен доказ за осуда, поддржано од феминистички организации.

За движење кое се бори и за мажите, прилично се отворени да станат ловци на вештерки.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А мене еден таксист ми раскажа дека возел некоја девојка и кога ја однел до посакуваната дестинација му рекла дека нема пари и го замолила да му го испуши како надоместок.
Ете ти идеја како можеш без пари да се возиш. Како што не си многу бистар да заработиш, ова ти е тамам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom