Заштита при лажна пријава за силување

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.733
Заштитата на таксистите е стварно на ниско ниво кога доаѓа за наплата. Често има случаеви каде што две-три мажишта ќе ги однесе некој до некое село и нема да сакаат да платат. Овде таксистот буквално нема никаква моќ, ако им се противи ќе го претепат и толку.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Деликатна тема е ова, дури и за инспекторите по крвни деликти и крим-техника. Само на правниците од старт све ѝм е јасно :)

Пред 7-8 години и мој втор братучед два дена го шлаеја де до станица, де на испитувања... со лисички на рацете. Браќата на дотичната дури и му порачуваа преку посредници да ја земе за жена ако сака да живее.

Излезе дека типката штотуку била бремена од друг кој ја откачил, па го намамила (барала татко на детето де). Спиеле ноќта и утредента лека полека се докопала до станица. Цела среќа некоја сосетка ги видела како излегуваат заедно од дома, натпросечно расположени, нели.

Сакам да кажам, некогаш може да има материјални докази, а да нема дело, и обратно. Се е во ситните детали и искуството на криминалистот. Овде единствено што можам да порачам е да си имате даш-камери во возилата ако треба и од вас таксистите поединечно купени (иако пак не знам колку е тоа според законот за заштита на лични податоци или некој сроден закон, ама па и не мора камерата да е видлива...)
Би ја обесил курвата на плоштад.

Господ да те чува од женска беља. Многу скапана биологија се. Со тоа дундите нивни се способни да ти го превртат животот наопаку.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Во последно време надоаѓа бран на епидемија на силување, поточно тоа се случува во САД, каде се користи статистика дека една од секои 5 жени ќе биде силувана во својот живот. Дефинициите се менуваат за да можат да бидат опфатени што е можно повеќе луѓе и се турка зборот на жртвата како доволен доказ за осуда, поддржано од феминистички организации.

За движење кое се бори и за мажите, прилично се отворени да станат ловци на вештерки.
USA e ednoa a Evropa drugo... eve vo Romanija..

http://mkd-news.com/kanibal-ja-izel-zhenata-i-dvete-baldski-a-pushten-e-slobodno-da-sheta-ne-bil-opasen/
 
Член од
15 април 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
796
Вака јавно кога кажуваш само на некој жени ќе им дадеш идеја... Немам идеја како да помогнам ни што би советувала да сториш, освен да не се нервираш можело да биде и полошо
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Абе го нема човекот што ја отвори темата изгледа е приведен!
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А мене еден таксист ми раскажа дека возел некоја девојка и кога ја однел до посакуваната дестинација му рекла дека нема пари и го замолила да му го испуши како надоместок.
дали ја запомна дестинацијата?
За девојката прашуваш или за таксистот?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Здраво на сите. Се регистрирав специјално на форумот да ја раскажам мојата приказна и да побарам помош за она што ми се случи на работа.

Јас сум таксист, работам во сегашната такси компанија година и пол. Пред празниците ми се качи во кола една госпоѓа да ја префрлам меѓу две спротивни места во градот.

Значи се работеше за подолга релација. Кога ја донесов до местото каде што побара да ја префрлам, жената мртва ладна излезе од колата без да плати. Јас тргнав по неа и на неколку метри пред автомобилот ја пресретнав и реков дека мора да ја плати сметката.

Дотичната се сврте кон мене и арогантно ми одговори: тргни се од мене или ќе те пријавам дека сакаш да ме силуваш. Јас бев упорен и и возвратив: госпоѓо какво силување, го барам само своето. Да ја платите сметката што ја направивте.

Тогаш почна да ми вика: море тргај ми се од пред очи ќе почнам тука да пиштам дека сакаш да ме силуваш и ќе ти дојдам со полиција.

Немав избор и не сакав да ризикувам. Цело време додека траеше расправијата од околу една минута немав никаков физички контакт со дотичната. Се повлеков и си заминав на такси станица.

Подоцна додека седевме со колегите на станица и им кажував што ми се случи, еден од колегите раскажа дека и на него му се случило нешто многу слично пред 2 години.

Помлада девојка му излегла од такси без да плати. Тргнал по девојката која почнала трчајки да бега. Успеал да ја стигне девојката и и рекол плати си ја сметката или дојди со мене во полиција да се разбереме.

Девојчето во тој момент почнала да вреска на цела глас: Помооош сака да ме силува !Силување помагајте ми ве молам.

Во тој момент поминувала група од тројца дечки што кога виделе дека девојката бара помош помислиле дека навистина сака да ја силува.

Му рипнале на мојот колега и го истепале. Девојката веднаш шпринт избегала. Човекот останал без пари и со скршен нос.

Вчера разговарав со мое братучетче што е постдипломец на правен.

Тој ми вели дека најчесто жените што лажно пријавуваат силување многу често не добиваат никакви реперкусии од судот и законот. Со цел да не се обесхрабрат вистинските жртви на силување.

За секое лажно пријавување на кривично дело се одговара кривично, освен за силување каде што поемотивно се гледа на лажната жртва и таа најчесто се излекува без кривична одговорност со цел да не се обесхрабрат од пријавување вистинските жртви на полов напад.

Лично јас сум сум за најстрога можна казна за силувачите и малтретирачите на жените. Ама некои знаат да злоупотребат. Кој мене ќе ме заштити од лажна пријава за силување како што ми се закани дотичната?

Дали доколку бидам неправедно обвинет и мојата невиност биде докажана на суд некој ќе поднесе одговорност за стресот кој ќе ми го предизвика на мене и моето семејство.

Татко сум на две малолетни деца, работам по 12 саати за 150 евра месечно што не стигнуваат за сметки само.

Значи ако мене некој лажно ме пријави за провала ќе одговара за лажна пријава. Да ме пријави некоја жена за лажно силување големи се шансите да не одговара.

Дајте ве молам.

Ги барав статистиките на интернет колку наводни "жртви" одговарале за пријава за лажно силување. Не можев да ги најдам. Ако некој нешто најде нека ми прати, сакам да видам дали во другите земји е вака.

Не добив кривична пријава. Но ја платив од сопствен џеб сметката на госпоѓата од 350 ден. Со плата од 150 евра секој денар е вреден. А јас ги дадов 350 на гладно срце. Други колеги исто ми кажуваат дека на оваа финта им бегале жени и девојки без да платат

Ве молам доколку на некој му се има случено нешто слично како на мене да го раскаже тоа тука, да видиме колку не има.Споделете ја вашата приказна

Ако ја знаеш како се вика и презива, ќе и лупнеш тужба за лажно пријавување (не ми текнува стручно како се кажува) и ќе дадеш предлог со сведоци да оди на гинеколог да проверат дали навистина е силувана од тебе. А кога ќе видат дека не е ќе ја изгориш со уште една тужба за нарушување на твојот углед така што ќе преку суд ќе мора да ти наплати десетструко. А и убаво е камера да си инсталираш во такси.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Ако ја знаеш како се вика и презива, ќе и лупнеш тужба за лажно пријавување (не ми текнува стручно како се кажува) и ќе дадеш предлог со сведоци да оди на гинеколог да проверат дали навистина е силувана од тебе. А кога ќе видат дека не е ќе ја изгориш со уште една тужба за нарушување на твојот углед така што ќе преку суд ќе мора да ти наплати десетструко. А и убаво е камера да си инсталираш во такси.
Не си разбрал добро. Жената не го пријавила туку му се заканила. Во таков случај е немоќен. Нема докази за да потврди. Единствено да си помогни со поставување камери со аудио, но не знам дали дозволува законот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Вака јавно кога кажуваш само на некој жени ќе им дадеш идеја... Немам идеја како да помогнам ни што би советувала да сториш, освен да не се нервираш можело да биде и полошо
ima i drugo... ako te prijavi daj kontra prijava, a ako te prašat zošto si čekal argument e deka ti bilo sram :D
... a imaše slučaj vo Južna Afrika deka nekoj ženski klan kidnapiral maški na pat i prisilno im ja kradel spermata koja posle ja koristele za nekoj verski obredi
 

Kajgana Shop

На врв Bottom