Заработување со YouTube во Македонија

Член од
27 септември 2010
Мислења
4.940
Поени од реакции
6.952
Член од
29 јуни 2014
Мислења
20.431
Поени од реакции
32.442
Најди некој питач, снимај видеа со него, докажи дека си хуман, колку пати го имаме видено ова?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.449
Поени од реакции
3.216
Добри се, фали нешто вакво на МК јутјуб, ама им фали експлозивноста и енергијата на Mr. Beast, треба повеќе да гледаат од него. Плус Mr. Beast заработува многу од реклами и ги реинвестира парите во видеата, овие од кај нас со наша публика од реклами нема повеќе од 500 евра месечно да земат. Ваљда ќе најдат некој спонзор или нешто.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.132
Поени од реакции
4.480
Три видеа имаат, од пред 2 недели, а веќе илјадници прегледи на видеата и 2.62K subscribers ?
Не ми се верува на бројкиве ...
 
Член од
15 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Дечки, имам прашање околу банкарскиот дел од примање на средствата од Адсенсе заработени преку Јутуб.
Во банка се стигнати парите на девизна сметка и ми бараат да одберам некоја од шифрите по кој основ ги примам средствата(услуги, трансфери, продажба итн.).
И сега овде има милион понудени опции, па доколку некој од вас прима пари од Адсенс да ми објасни како да ги пријавам парите за да не излезе да плаќам непотребни даноци, пошто Јутуб веќе ми зима 30% од заработката.

Фала.

"Није знање знање знати, веч знање дати."
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.169
Дечки, имам прашање околу банкарскиот дел од примање на средствата од Адсенсе заработени преку Јутуб.
Во банка се стигнати парите на девизна сметка и ми бараат да одберам некоја од шифрите по кој основ ги примам средствата(услуги, трансфери, продажба итн.).
И сега овде има милион понудени опции, па доколку некој од вас прима пари од Адсенс да ми објасни како да ги пријавам парите за да не излезе да плаќам непотребни даноци, пошто Јутуб веќе ми зима 30% од заработката.

Фала.

"Није знање знање знати, веч знање дати."
Сега не знам дали има некои нови опции, но кога ја правев Адсенс уште пред 10 години, не се замаравме многу многу што ќе заокружевме пошто не мешање.
Оваа процедура е само првиот пат, сите следни месеци ќе ти легнуваат автоматски. Штиклирај таму интернет услуги или нешто слично.

Како и да е, ќе имаш даноци бидејќи ти легнуваат на сметка. Види на крај на година на Ујп колку имаш за плаќање.
 
Член од
15 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Сега не знам дали има некои нови опции, но кога ја правев Адсенс уште пред 10 години, не се замаравме многу многу што ќе заокружевме пошто не мешање.
Оваа процедура е само првиот пат, сите следни месеци ќе ти легнуваат автоматски. Штиклирај таму интернет услуги или нешто слично.

Како и да е, ќе имаш даноци бидејќи ти легнуваат на сметка. Види на крај на година на Ујп колку имаш за плаќање.
Најверојатно се имаат променето некои работи во последниве 10 год. А во врска со УЈП, сами тие знаат и ќе ми испратат колку данок да плаќам или јас лично треба да пријавам? И колку посто е одприлика данокот доколку имаш информација?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.169
Најверојатно се имаат променето некои работи во последниве 10 год. А во врска со УЈП, сами тие знаат и ќе ми испратат колку данок да плаќам или јас лично треба да пријавам? И колку посто е одприлика данокот доколку имаш информација?
Како данок на добивка се рачуна и е 10%. Колку што знам, сами го калкулираат од пред некоја година бидејќи легнуваат на сметка. До март беше фората за да се плати.

Најубаво да се јавиш во Ујп и да ги прашаш. Не објаснувај јутуб адсенсе пошто врска ќе немаат 90% од тие што ќе ти кренат, туку кажи интернет работа и пари на сметка ќе ми легнуваат.
 

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
311
Поени од реакции
270
По закон треба секој месец да си пријавуваш приход од странство преку e-pdd.ujp.gov.mk и така си го плаќаш на делови ако не го направиш тоа УЈП ти го пресметува еднаш годишно на годишната даночна пријава
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
13.859
Поени од реакции
6.998
Член од
23 ноември 2022
Мислења
3
Поени од реакции
3
Мојот канал веќе две години создава оригинални содржини на Македонски јазик, во склоп на моите можности имам инвестирано и во технологија, но пред сѐ моите инвестиции се во истражување на содржини кои би биле интересни. Упорноста придонесе и да убедам редица луѓе да ми бидат гости и да направиме интервјуа. Ако цените дека заслужува подршка, знаете како се прави, like&subscribe. https://www.youtube.com/channel/UCZurbQEGb_LsNtUDpxHr9uQ
 
Член од
15 април 2020
Мислења
8
Поени од реакции
4
Мојот канал веќе две години создава оригинални содржини на Македонски јазик, во склоп на моите можности имам инвестирано и во технологија, но пред сѐ моите инвестиции се во истражување на содржини кои би биле интересни. Упорноста придонесе и да убедам редица луѓе да ми бидат гости и да направиме интервјуа. Ако цените дека заслужува подршка, знаете како се прави, like&subscribe. https://www.youtube.com/channel/UCZurbQEGb_LsNtUDpxHr9uQ
Одлична содржина. Имам затечено едно од твоите видеа а сега онака чисто ги разгледав и останатите. Имаш доста добар темел на знаење и продолжи со оваа содржина, иако е доста неатрактивна за македонскиот не упатен и не заинтересиран народ. :)

Овие значајни теми што ги обработуваш се крајно неинтересни за поголемата македонска јавност, дури некогаш и банални, а поголемиот дел од тие луѓе посетуваат психијатари и се дозираат со антидепресиви или наркотици баш поради незаинтересираноста и непознавањето на овие содржини(живот,смисла,религија,философија итн.)

Секое добро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom