Заработување со YouTube во Македонија

батеМаче

Човек
Член од
3 декември 2008
Мислења
319
Поени од реакции
271
јас сакам да пробам некој гејминг стил нешто такво, ама знам дека нема да ме гледаат и затоа и се колебам..
За гејминг да се надеваш од старт на успех треба да имаш некој позади тебе или да имаш име ама тоа не значи дека треба да се откажуваш. Пред сѐ според мене треба да сакаш да го правиш тоа и по цена да не заработиш ни цент, а мислам дека играњето е најмалата работа во целиот тој процес. Само напред и со среќа ако имаш време на располагање можеш да го потрошиш на многу побескорисни активности од гејминг
 

Jankoff

Run that, pass that.
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.669
Поени од реакции
2.650
па паметно, нема пари во ова тука, во друга земја да идеш едино да.. добар е Марко, ќе си гази у програмирање.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.148
Поени од реакции
7.709
Не сум се бавел со снимање за Јутјуб. Единстврно што сум праел видеа со песни текстови на песни и нешто што сум снимал од телевизии па сум го прикачувал на Јутјуб.

Сепак сум гледал многу македонски и јутјубери од соседниве поранешни ју дрмави и мислам сака доста работа за ова па макар била хоби и заработка додатно а да не збориме ако сакаш да го тераш префесионално со сите нишани.

Како и за многу работи така и за ова. Но мислам дека ова Јутјуб е нешто кое бара да се посфетиш стрикно на тоа. Бара редовност, бара доста работење од смислување што ќе снимаш, до монтажа, дизајн и се останато.
 
Последно уредено:

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Пошо тука го спонуваме GP он се откажа од снимање за Јутјуб. Толку беше и од него.
А зошто не снима повеќе? Ме мрзи да го гледам цело видео саат време.. некој да кажи во 2-3 реченици. плс..
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.148
Поени од реакции
7.709
А зошто не снима повеќе? Ме мрзи да го гледам цело видео саат време.. некој да кажи во 2-3 реченици. плс..
Имаше повеќе причини но првата онаа за која се откажува беше дека нема време за да постигне и со факултет и со пракса. Друга беше дека сака малку приватен живот да олади од многу деца што сакале со него да се сликаат каде и да е присутен низ град.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.720
Поени од реакции
2.607
Како нема пари од јутуб кога дечкото си купи нов СУВ од ножица со фул опрема? :unsure:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.148
Поени од реакции
7.709
GP во видеото спомна 500 евра заработка од монетизација на Јутјуб.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.720
Поени од реакции
2.607
GP во видеото спомна 500 евра заработка од монетизација на Јутјуб.
Пикот му бил 500 евра, што значи не земал секогаш по толку.
Сепак преку јутуб сигурно ја има рекламирано и сигурно не би продал толку примероци за кола да купи.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Сепак преку јутуб сигурно ја има рекламирано и сигурно не би продал толку примероци за кола да купи.
Па нормално дека ја има рекламирано, ама тие пари не се директна заработка од монетизација на видеа туку од продажба на книга. Инаку продадоа над 10 000 примероци, од кои 1000 во првите саат време. Јас работам со книги и книга со 500 тираж се продава со години.

Рекордни 10.000 продадени примероци од „Нашиот пат“! (faktor.mk)

A другиот Стефонатор? Нели заедничка им е книгата?
Па и тој земал, не знам каков им е договорот со издавачката куќа ама на толкав број продадени книги сигурно секој од нив земал барем по петнаесетина илјади евра.

Мислам, да не шпекулирам со бројкиве ама дефинитивно огромен број на книги продадоа и заработката од прегледи на јутјуб видеа им е ситна пара во споредба со ова. Фактички заработија со јутјуб со тоа што изградија публика која ќе им ја купува книгата.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
15.148
Поени од реакции
7.709
Gp од кога почнав да го следам имеше голема публика. Кога и да правеше во живо стрим чатот како бројчаник врти од коментари GP pozz me и разно разни прашања.

Јас им симнувам капа на тие тогаш екипица што беа македонски јутјубери што правеа собири каде што деца трчаат, викаат.. Буквално како на Битлси кога лудувале девојки на концерти.. Штета тоа што се растурија и веќе ретко кој со кого се дружи затоа што се испокараа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
Gp од кога почнав да го следам имеше голема публика. Кога и да правеше во живо стрим чатот како бројчаник врти од коментари GP pozz me и разно разни прашања.

Јас им симнувам капа на тие тогаш екипица што беа македонски јутјубери што правеа собири каде што деца трчаат, викаат.. Буквално како на Битлси кога лудувале девојки на концерти.. Штета тоа што се растурија и веќе ретко кој со кого се дружи затоа што се испокараа.
славата им удри во глава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom