Заповеди (и закони) божји, дали ги почитувате?

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
сигурно нејкиш да кажиш дека треба јас поинаку да ја викам Сабота ... а тоа од каде потекнува тоа е контраверзно ...
без разлика од каде доаѓа општоприфатено е во речникот наш , така да секој така го користи ... макар бил сатанист

а за тоа со славењето незнам а и не ме интересира е сум ни славел ни ке славам пошто не сум верник ..


и во контекст на темата пошто ништо не не напишав , ке ме бришат :smir:

ги почитувам некои од нив ама не како страв од бога него како морални норми за подобар мој живот, ама не како заповеди..... заповеди ...бахх...колку патетично звучи
Затоа и не треба тебе да те оптоварува проблемот “зошто не се почитува саботата“ пошто тоа е чисто вернички и христијански проблем, а она дека почитуваш некои... не те прават верник, за тоа треба да ги почитуваш СИТЕ без исклучок ма колку ти изгледале, застарени, нелогични, непотребни. (Исто како државни закони.. некои ги почитувам а некои не... тоа бне те право добар граѓанин)
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
se trudam kolku sto mozam
ama za da uspeam treba da ne ziveam so lugje, osobeno ne vo ova vreme
priznavam deka e tesko da se pocituvaat site 10 zapovedi
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
se trudam kolku sto mozam
ama za da uspeam treba da ne ziveam so lugje, osobeno ne vo ova vreme
priznavam deka e tesko da se pocituvaat site 10 zapovedi
А кои се најтешки?
Пробај малку прелистај го Левитикот, (законите) па обиди се да ги сватиш тогашните верници и тие времиња.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Јас тврдам дека ти си грешник.... барем еднаш во животот си прекршил една од тие заповеди, иако не е само еднаш и ти знаеш ..

не само ти него секој нормален човек го прави тоа ... ненамерно или намерно безразлика
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Да во право си, затоа многу “верници“ кои се мислат дека за да влезиш во рајот и милоста Божја е доволно да бидиш добар со комшиите, редовно одиш во црква, вапцаш јајца и имаш златно ланче со крст, ќе бидат непријатно изненадени кога ќе дојди моментот на вистината.
Рајот не е пренатрупан со души кои ете... живеееа колку толку добар живот (колку што се можеше во дадените услови) , припаѓаа на “вистинската“ црква и јадеа посно гравче в петок.
Кога ќе се суди, ќе се суди по законите дадени од Бог, заверени и запечатени. Нема амандмани, нема “рамковни договори“ или “дупки“ во законот. За да се здоби со живот ВЕЧЕН, ни е мака малку да се помачиме во живото овоземски, краток и смртен.
Бре!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да во право си, затоа многу “верници“ кои се мислат дека за да влезиш во рајот и милоста Божја е доволно да бидиш добар со комшиите, редовно одиш во црква, вапцаш јајца и имаш златно ланче со крст, ќе бидат непријатно изненадени кога ќе дојди моментот на вистината.
Рајот не е пренатрупан со души кои ете... живеееа колку толку добар живот (колку што се можеше во дадените услови) , припаѓаа на “вистинската“ црква и јадеа посно гравче в петок.
Кога ќе се суди, ќе се суди по законите дадени од Бог, заверени и запечатени. Нема амандмани, нема “рамковни договори“ или “дупки“ во законот. За да се здоби со живот ВЕЧЕН, ни е мака малку да се помачиме во живото овоземски, краток и смртен.
Бре!
Морам да признаам дека прв пат на форумов се согласувам во целост со твојот пост...
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Морам да признаам дека прв пат на форумов се согласувам во целост со твојот пост...
Така сите почнаа, пост по пост....
И трилко гледам се колеба веќе
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ајде сега ..пак финти. Далеку си од тоа...ама и слепите кокошки погодуваат по некое зрно. Па така и овде може во нешто да се согласиме. Другиот дeл не го коментирам ...ваша работа.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
А бе малку шала... не е штос на форумот само копја да кршиме, можиме малку понекогаш и да се опуштиме. Не беше озбилна напомената (барем за тебе што се однесува)
 
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Член од
1 септември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
Clencho, nikade ne vidov ti da se izjasnis kako na tebe ti odi pocituvanjeto na Bozjite zapovedi.
Uste ke molcis i ke peckas? :wink:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Доволно сум паметен да си поставам свои морални и етички принципи, нема потреба некој друг приказни да ми кажва. За мене божјите заповеди се само интересно поучно четиво за првооделенци.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Да во право си, затоа многу “верници“ кои се мислат дека за да влезиш во рајот и милоста Божја е доволно да бидиш добар со комшиите, редовно одиш во црква, вапцаш јајца и имаш златно ланче со крст, ќе бидат непријатно изненадени кога ќе дојди моментот на вистината.
Рајот не е пренатрупан со души кои ете... живеееа колку толку добар живот (колку што се можеше во дадените услови) , припаѓаа на “вистинската“ црква и јадеа посно гравче в петок.
Кога ќе се суди, ќе се суди по законите дадени од Бог, заверени и запечатени. Нема амандмани, нема “рамковни договори“ или “дупки“ во законот. За да се здоби со живот ВЕЧЕН, ни е мака малку да се помачиме во живото овоземски, краток и смртен.
Доколку го земам како ултимативно точен твојов пророчки прво лице еднина исказ, тогаш можам да заклучам дека во рајот нема нов жител последниве 50-тина години.

А баш се надевав дека барем Џим Морисон ќе го видам горе... Уствари, изглеа ќе го видам.:vozbud:

Шала на страна, тоа што го имаш напишано е сосема во ред кога станува збор за почитување на некои норми, правила и прописи. Строго држење до нив и исполнување.

А јас пак сум грешник кој ја сноси целата одговорност за она што го прави или не го прави а е во врска со пишаните 10 заповеди. Зошто сум таков, а се сметам за верник или сакам да сум верник?

Верата за мене е повеќе од книга.

I'll C U When U Get There. :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom