Заповеди (и закони) божји, дали ги почитувате?

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
За мене божјите заповеди се само интересно поучно четиво за првооделенци.
По тоа и во главном се разликува атеист од теист

Доколку го земам како ултимативно точен твојов пророчки прво лице еднина исказ, тогаш можам да заклучам дека во рајот нема нов жител последниве 50-тина години.

А баш се надевав дека барем Џим Морисон ќе го видам горе... Уствари, изглеа ќе го видам.:vozbud:

Шала на страна, тоа што го имаш напишано е сосема во ред кога станува збор за почитување на некои норми, правила и прописи. Строго држење до нив и исполнување.

А јас пак сум грешник кој ја сноси целата одговорност за она што го прави или не го прави а е во врска со пишаните 10 заповеди. Зошто сум таков, а се сметам за верник или сакам да сум верник?

Верата за мене е повеќе од книга.

I'll C U When U Get There. :smir:
Џим Моисон е кај Маниту, то е башка рај за башка верници,
а инаку не се “брои“ дали ти се сметаш или сакаш да си верник
Поени се даваат за тоа дали Бог ќе те види како верник.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Јееее.... едвај чекам Бог да ме оцени. Се осеќам како на јавен час по пијано во трето оделение.

Рид битвин д лајнс, брадр.

И, тоа за Џим беше трик прашање. Како зошто? Е што, и Елвис да не е мртов? Свашта. :)
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Член на раководството напиша:
Џим Моисон е кај Маниту, то е башка рај за башка верници,
а инаку не се “брои“ дали ти се сметаш или сакаш да си верник
Поени се даваат за тоа дали Бог ќе те види како верник.
А зошто на South Park кажуваат дека само мормоните идат во рајот?

Инкау во врска со тоа теист и атеист, да точно воглавно си во право, и двајцата се придржуваат до горе доле сличните морални норми, само едниот верува во господ и верува дека господ му ги пишал во библијата, а другиот само си ги поставил тие норми и не верува во господ.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Во денешно време прави теисти нема има луѓе шо мислат дека се, а всушност не се.:wink:
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
А зошто на South Park кажуваат дека само мормоните идат во рајот?
Тој е башка рај - мормонски, не е ист со православниот или католичкиот или лутеранскиот или методистичкиот или презбетаријанскиот или несторијанскиот....................
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Тој е башка рај - мормонски, не е ист со православниот или католичкиот или лутеранскиот или методистичкиот или презбетаријанскиот или несторијанскиот....................
А пеколи исто толку има? Или еден е универзален, пошто ако грешиш грешено е исти кур ти се фаќа.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
не е исто и со пеколите, не на секој верник му е универзален и стравот, некој се плаши од католици па пеколот (кај него) е полн со нив, некој од православни.....
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Ова стварно бара размислување. Во кој пекол одиш уствари ако си атеист, то географски се одредва која вера си ја „одбил“. Ами на места кај шо има појќе вери како се знај во кој пекол одиш. Или се делат пропорционално сите неверници меѓу пеколите.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
не е исто и со пеколите, не на секој верник му е универзален и стравот, некој се плаши од католици па пеколот (кај него) е полн со нив, некој од православни.....
Предлагаш систем на повеќе небесни места, каде за едните тоа би било рај а за другите пекол?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Н се сите атеисти еднакви. Зависи во кој бог не веруваш во неговиот пекол одиш.
Јас не верувам ама баш во ниеден бог, како ќе бидам поделен. Физички растргнат и расфрлан по сите пеколи или ќе се менувам на временски интервали.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Јас не верувам ама баш во ниеден бог, како ќе бидам поделен. Физички растргнат и расфрлан по сите пеколи или ќе се менувам на временски интервали.

Епа тогаш ке се донеси судска одлука за старателството над тебе ... ама сигурно преку викендот ке ги посетуваш другите богови кои ке те земат впазува и нежно ке те галат.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
ти мислиш дека не веруваш подеднакво во сите богови, но сепак....
како пример одиш на забар и не знаиш кој заб точно те боли... само осеќаш болка (на пример) во горниот десен ред... и убаво забарот (кој е всушност продолжение на инквизицијата) зема оној инструмент со тенка и остра кука и дупи еден по еден дур не вресниш со очите ококорени црвен во лицето додека со спотнати дланки во грч се држиш за рачките од столот. И ете ... се најде болното меесто
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Значи одиш во пеколот на религијата шо ти е наметната од роџење. А ако твоите родители се атеисти и си израснал со атеизам. Кој кур фактор одлучва во кој пекол ќе одиш. Географски се гледа кој бог владеј таму или се тера назад низ фамилијарното дрво да се најдат корените на некоја религија. Ами ако си од мешан религиски брак и не ти се наметнува религија или пак ти се наметнуваат две и обете ги одбиваш. Тогаш како?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Значи одиш во пеколот на религијата шо ти е наметната од роџење. А ако твоите родители се атеисти и си израснал со атеизам. Кој кур фактор одлучва во кој пекол ќе одиш. Географски се гледа кој бог владеј таму или се тера назад низ фамилијарното дрво да се најдат корените на некоја религија. Ами ако си од мешан религиски брак и не ти се наметнува религија или пак ти се наметнуваат две и обете ги одбиваш. Тогаш како?
Ќе одиш во пеколот на оној бог во кој најмалку веруваш, а географски ... нема врска, едно време Италија (пред 2000 години) беше паганска, сега е христијанска, Јужна Америка е сега претежно христијанска а беше паганска, Русија беше паганска сега е православна (ваљда не ги селат душите како се менуваат религиите)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom