Повеќе причини да бидеш атеист

Во што верувате?

  • Во Бог

    Гласови: 521 49,9%
  • Во Науката

    Гласови: 523 50,1%

  • Вкупно гласачи
    1.044

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Член ајде одговори ми вака. Веќе ти го поставив прашањето , дали кога ќе те навреди детето дома го каменуваш и ја викаш цела маала да ти се придружи, дали одиш исклучиво во волна и лен на работа, но пред тоа му опнуваш нож на некои животинче на олтарот во дворот. Да ли ти фали дел од телото, и свинското е табу за тебе. Дали се применливи овие закони денес и колку држат вода. Зборувам за верници.
ОБРЕЗУВАЊЕ-
Обрезувањето по Исус е во Духот ,а не во телото. Да беше потребно, Отецот уште во утробата на вашата мајка ќе ве обрезаше.
-ЖРТВИ-
Тој е жртва помирница за нашите гревови; не само за нашите, туку и за гревовите на целиот свет
За ова не ми даде објаснување,

Не ми даде и за многу други работи само се префрлаш од тема на тема ..и ми филозофираш ..таму каде што ти одговара.
Иначе темата е атеизам.
Мене повеќе гледај ме како доктор кој додека пали цигара го советува пациентот да го остави пушењето. Јас и Бог си имаме посебно разбирање, јас го почитувам него а тој мене и нашите односи се ... подруги, и до сега тоа добро функционира. Не се наоѓај лично погоден од овие дискусии, ние разговараме на тема која се однесува за христијанството, заклучивме дека постојат многу цркви многу секти фракции и сфаќања што би требало да биди христијанството значи да останеме на тоа. Ти прифати едно од тие гледања и ставови и имаш неколку цитати да го потврдиш тоа (исто како што такви цитати имаат и сите други цркви секти и фракции христијански)

Инаку кога сме кај обрежувањето... тоа е жртва кон бога и знак на завет и припадност кон Бог. Твојот одговор би можел да се преиначи и во ова: “Да беше потребно Отецот уште во утробата на вашата мајка ќе ве направеше верници“ Се нешто се избегава да ми се одаде поччит и жртва кон бога, се се оди на некои побезболни “жртви“.. некои .. морални и духовни жртви кои не можат да нанесат болка, непријатност или финансиска несигурност. Божјите закони се разводенија и претворија во закон на некоја Хипи комуна од 60 сетите. Моќниот Бог кој без да му трепни око го избриша од лицето на замјата човештвото со све бебиња, деца, млади стари жени и мажи (та и цел животински свет) сега се претвара во добар чичко кој седи на облаците и со прст добродушно му се заканува на несташните луѓе.
Зошто?
Затоа што тоа е панхеленистичкиот Бог на Павлета. Тој е оној бог кој можел да му стани допадлив на паганите и на Римјаните. Тие закони можеле да поминат кај нив. Тој го оттргнал христијанството од своите изворни начела и темели и го прилагодил за потребите на “другите“ Та затоа во тој стил оригиналните прикаски за Исус и неговото дело се дотерувани и преправани во вековите по него за да најдат симаптии кај публика која немаше појма од јудаизмот и која ги сметаше Евреите за смртни неприатели (истовремено правејќи го контардикторни, спротиставени и нејасни) . Затоа Пилат стана речиси светец обидувајќи се кутриот да го спасе Исус од збеснатите Евреи (Ете уште една тема - Пилат ... наскоро) затоа тешките неразбирливи и комплицирани обреди закони и заповеди јудејски Павле ги смени и ги упрости до максимум за да не бидат пречка да се прифатат од паганите.....

Јудаизмот беше вера и религија на Евреите. Исус и сите апостоли и ученици беа Евреи и го почитуваа тој закон и заповеди. Никогаш јудаизмот како таков неможеше да стане светска религија. Но Павле го упрости, исфрли се што беше непожелно, уфрле се што мислеше дека ќе помогни да се рашири и ВОАЛА - еве ви тазе нова религија. На кој денес христијанин му е гајле и ли знае кои беа законите старозаветни или каде е Моаб или каде е Синај или каде е Арарат и дали Ерусалем е во Јудеја или колакви димензии е шаторот кој го носеа Израилците низ пустината или како се одабирал свештеник или кој бил обредот..... Тоа му е важно на одбраните, на оние кој Бог ги прогласил за свој народ и синови свои и на оние кои уште живеат по тие закони
Ова другото... тоа е ... турбофолк, не е ни изворно не е ни народно.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Раководителе, по последниов пост претпоставувам дека те "пеал" некој муслиман, бидејќи имаш слични, ако не и исти недоразбирања и дилеми како и муслиманите. Слично на нив не ги разбираш Стариот и Новиот Завет, а за Еванегелието да не збориме. Се надевам еден ќе ги разбереш, иншаллах :)

Теологијата на Павле воопшто не се разликува од онаа на која поучувале Христос и Апостолите.
Најблиските апостоли на Исус, оние кои што биле сметани како Столбови на Христовата вера (Петар, Јаков и Јован) биле во заедништво со Павле. Тоа го гледаме од следниов стих:

"..и кога ја познаа благодатта, што ми е дадена, Јаков, Кифа (Петар) и Јован, кои беа сметани за столбови, ни ги дадоа, мене и на Варнава, десниците во знак на заедништвото;" (Галатјаните 2:9)

И не само тоа. Доколку теологијата на Павле била спротивна од онаа на Христос и Апостолите, тогаш би се очекувало апостолите да реагираат на оваа ерес и да ги осудат писмата на Павле, но напротив, кај посланието на Петар гледаме дека тој со почит ги спомнува посланијата на Павле, а него го нарекува "нашиот возљубен брат".

"А долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост; како што и во сите свои писма зборува за ова;" (2 Петрово 3:15,16)
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Да тие реагирале и го прекорувале Павлета за ерес и му наложиле да се исчисти од гревовите, а тој продолжил по старото непочитувајќи ги пораките на Јаков. Со Петар се искарал, со Варнава се искарал, Јакова не го слушал.....
А инаку Павле го цитираш за да докажеш дека Павле е на вистинскиот пат?!?!
Бре
Иако Павликанството (кое ти го викаш христијанство) направи се да се исфрлат сите за Павле незгодни текстови од писмата сепак останаа многу делови во писмата по кои се гледаат различните струи во раното христијанство од кои најважните беа она на Јакова и Петра контра онаа на Павле.
Па и Хајнц Зарнт германски библист и протестанстски теолог вели “Историскиот Исус го дели од Спасителот на црквата толкава бездна што е невозможно да се согледаат некакви заеднички особености кај овие два лика“
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
А инаку Павле го цитираш за да докажеш дека Павле е на вистинскиот пат?!?!
Бре
Не, Петар го цитирам. Кратенката "2 Петрово" значи Второ писмо на апостол Петар". Значи Петар го цитирам, а не Павле.

"А долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост; како што и во сите свои писма зборува за ова;" (2 Петрово 3:15,16)

За Размислување:
Доколку теологијата на Павле била спротивна од онаа на Христос и Апостолите, тогаш би се очекувало апостолите да реагираат на оваа ерес и да ги осудат писмата на Павле, но напротив, кај посланието на Петар гледаме дека тој со почит ги спомнува посланијата на Павле, а него го нарекува "нашиот возљубен брат".
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
"..и кога ја познаа благодатта, што ми е дадена, Јаков, Кифа (Петар) и Јован, кои беа сметани за столбови, ни ги дадоа, мене и на Варнава, десниците во знак на заедништвото;" (Галатјаните 2:9)
велиш.. “Ја не су оттуа.. не разбира...“

Писма и реакции има, имна и во Новиот завет. Али Павликанството преовлада така да некои работи се ... преправани, изоставени.. доработени.
Сепак Новиот завет е искомпилитан, составен одбиран од луѓе. А они писма кои не се влезени во него , кои се отфрлени.. кажуваат доволно
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Темава е 11 причини да бидеш атеист. Ќе каже ли некој една, ама вредна, причина зошто човек би бил атеист?

Или, ако трпи таква модификација прашањето, зошто Бог не постои? Аргументи?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Им друга тема во архива е се вика „Дали постои господ?“
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Или, ако трпи таква модификација прашањето, зошто Бог не постои? Аргументи?
Ако може поконкретно на кој бог мислиш?
Шива?, Кришна?, Marduk? Антум?, Озирис?, Ра?, Зевс? Хермес? Аполон?, Митра?, ? Хунаб Ку? Јупитер?, Дажбог?, Велес?..........................
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ти пишувај за Митра, а за другите...
Бог = Создател на Небото и Земјата, на се видливо и невиднило, Дизајнер, Животодавец, Законодавец на природните и моралните закони..
Зошто Бог не постои? Аргументи?
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ти пишувај за Митра, а за другите...
Бог = Создател на Небото и Земјата, на се видливо и невиднило, Дизајнер, Животодавец, Законодавец на природните и моралните закони..
Зошто Бог не постои? Аргументи?
Прво не ми е веројатно и сфатливо тврдењето дека бог се создал сам себе си изговарајќо го сопственото име
“Со силата на изречената реч се создаде самиот себе“
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Бог е Вечен, нема почеток, не е создаден, тој е самобитен, контигентен, причината за Неговото постоење е во Самиот Него...затоа и во Библијата се објавува како "Јас Сум" или "Јас Сум Тој што Сум" - тоа ја објавува Неговата самобитност и вечност...

Но не мора да навлегуваме во Библијата, ајде онака да се исфрламе со вон-библиски аргументи, ме интересира дали атеистите, без да ја напаѓаат веродостојноста на Бибилјата, имаат некакви аргументи за нивната вера дека Бог не постои.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Бог е Вечен, нема почеток, не е создаден, тој е самобитен, контигентен, причината за Неговото постоење е во Самиот Него...затоа и во Библијата се објавува како "Јас Сум" или "Јас Сум Тој што Сум" - тоа ја објавува Неговата самобитност и вечност...

Но не мора да навлегуваме во Библијата, ајде онака да се исфрламе со вон-библиски аргументи, ме интересира дали атеистите, без да ја напаѓаат веродостојноста на Бибилјата, имаат некакви аргументи за нивната вера дека Бог не постои.
Мислам дека најголемиот аргумент дека не постои Бог (за атеистите) е тоа што тој не постои. (значи нема докази дека постои што е доказ дека не постои)
Си го видел? си го допрел? имаш слика или клип од него? На што се потпира доказот дека постои?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Члену Бог постои, но човекот со слободната волја одлучува во што ќе верува
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Мислам дека најголемиот аргумент дека не постои Бог (за атеистите) е тоа што тој не постои.
:pos2: Некој друг атеист? со некој друг "аргумент"?

Аргументи дека Бог постои имаш на темата за сведоштава за Божјото постоење..ај утре ќе ти ги пласирам сите во еден пост, а ти или било кој друг, дајте нешто поаргументирано...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Чорбаџи има една работа а тоа е дека имаш атеисти кои се убедени 100% во еволуцијата и тврдат дека нема господ, и следствено не веруваат во него. После имаш атеисти кои викаат дека нема доказ за постоењето ама нема доказ ни за непостоењето на господ, со голема веројатност е дека еволуцијата се одвивала и дека зачетокот на целиот жив свет на земјата е со прокариотите, и овие се атеисти бидејќи не веруваат во господ, бидејќи едноставно немаат потреба да веруваат, но не го потврдуваат ниту го отфрлаат неговото евентуално посотење.
Така да неможеш да ги генерализираш сите атеисти. И те молам прави разлика во верување и тврдење дека постои односно дека не постои нешто, бидејќи некои нит веруваат дека постои нит веруваат дека не постои, едноставно веруваат во работите кои ги опкружуваат и околината во која преживуваат. Од твој гледен аспект може да ги израмниш и со животни. А тоа дали некому му смета тоа што и човекот е животно или не тоа е друга приказна, и тука веќе се влегува во психологија, исто како што во доменот на психологија е потребата да се верува во надприродна сила или во господ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom