Заповеди (и закони) божји, дали ги почитувате?

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
1. САБОТА си остана од бога уште дадено САБАТ не се смена ни името.
2. Сончев ден денес ти личи на плажа но на земјоделец му личи на ден за на нива
3.Не рече Бог “делете го датумот со седум па пута корен од Пи....)
4. Сабота во Израел е исто кога и кај нас???
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Не си разбрал, значи не споменав дали зборуваат или не македонски само споменав дека кога е во израел понеделник и во македонија е понеделник, кога во израел е вторник и во македоније е вторник кога во израел е среда и во македонија е среда.... Не си ја разбрал поентата, си се испомешал со називите на деновите, па еве ќе ти појаснам САБОТА САБАТ ШАБАТ тоа е библискиот свет ден нема потреба да рачунаш ниту да користиш логаритамска таблица за да знаеш кој ден е САБОТА. Ден кој Бог го прогласил за свет. (од постанокот на светот) Тука зборував за називи на денови.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Токму и јас зборував за тоа, Шабат на еврејски значи одмор, а и Недела на македонски значи одмор. Одмор си е одмор.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Во библијата пишува САБОТА, САБОТИ не НЕДЕЛА НЕДЕЛИ

Отвори и провери:
Излез 16: 23, 25, 26, 29, 30
Излез 20: 8, 10
Излез 31: 13, 14, 15, 16
Излез 35: 2, 3
..............................
САБОТА... не НЕДЕЛА вели Бог... не НЕ ДЕЛАЈ него САБОТА... Точно по име го споменува.
А која ти тоа библија имаш која вели НЕДЕЛА???
 
Член од
28 јули 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
“Тој ден беше петок и саботата веќе настапуваше. По него одеа и жените што беа дошле со Исуса од Галилеја, и го видоја гробот и полагањето на телото Негово. Па кога се вратија приготвија мириси и миро, а во саботата одморија според заповедта“ Лука 23. 54-56

Еве еден интересен цитат од Новиот завет и почита на првите Христијани кон Саботата (која е наложена од Бога во 10сете заповеди и тоа неколку пати). Ова е по распнувањето на Исус и нема ниту трага од “престанок на важење“ на истите
Aman so taa sabota aman....:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Во врска со темава:
За сите има надеж.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
1. САБОТА си остана од бога уште дадено САБАТ не се смена ни името.
2. Сончев ден денес ти личи на плажа но на земјоделец му личи на ден за на нива
3.Не рече Бог “делете го датумот со седум па пута корен од Пи....)
4. Сабота во Израел е исто кога и кај нас???

Ме интересира само дали ти ова го тврдиш и си сигурен 100%
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Ме интересира само дали ти ова го тврдиш и си сигурен 100%
За саботата!!

Нема тврдење и ли процентуална сигурност, не мора мене да ми веруваш, отвори ја библијата и прочитај што и како заповеда и кажува Бог за саботата.
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
За саботата!!

Нема тврдење и ли процентуална сигурност, не мора мене да ми веруваш, отвори ја библијата и прочитај што и како заповеда и кажува Бог за саботата.

тоа ми е поентата ... дали знаеш дека за делата на Шекспир сеуште има полемики за нивното потекло , па камоли за Библијата каде е ''зборот божји'' која од првобитната состојба па досега има претрпено милион промени ... немој да се правиш како да незнаеш што се направи црквата во средниот век само да се задржи на тронот и да владее со се во името на бог.

затоа немој да избувнуваш со толкава самодоверба како да си 100% сигурен и да спушташ други.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
А кога денес читаш Хамлет на корицата пишува Вилијам Шекспир... или на плаката за претстава пишува Сон на летната ноќ од Шекспир.

Саботата како свет ден важи за ВЕРНИЦИ кои веруваат во Бог и во неговите зборови, а оној кој се сомнева декла библијата е Божје дело... за него нема никакво значение (тој си слави 1ви мај)
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
сигурно нејкиш да кажиш дека треба јас поинаку да ја викам Сабота ... а тоа од каде потекнува тоа е контраверзно ...
без разлика од каде доаѓа општоприфатено е во речникот наш , така да секој така го користи ... макар бил сатанист

а за тоа со славењето незнам а и не ме интересира е сум ни славел ни ке славам пошто не сум верник ..


и во контекст на темата пошто ништо не не напишав , ке ме бришат :smir:

ги почитувам некои од нив ама не како страв од бога него како морални норми за подобар мој живот, ама не како заповеди..... заповеди ...бахх...колку патетично звучи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom