Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

 1. shumecha.tableta

  shumecha.tableta Модератор

  Член од:
  26 декември 2013
  Мислења:
  2.611
  Допаѓања:
  13.502
  Па овде, преку снимка за 8ца, ми открија дека имам и гнојни ќеси на двата корена на пломбирана 6ка и така со еден удар две муви. :ROFLMAO: Пошто ме убедуваа дека од 8цата ме болат сите други заби од таа страна.
   
  На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.481
  Ќути, немам никаква доверба во забари, и кај овој што одам, еднаш ми гледа кариес на некои заби на друго видување на други, а овие претходниве здрави се, доколку не ме боли на ладно не ни ми се ризикува да отворам некој, ќе ти рече ах овој не чини оној не чини колку да ти ги земе парите, тап 400 денари од пломба и ќе шеташ со отворен заб кој што после некое време ќе се расипува одвнатре и пак ќе одиш на забар.
   
  Последно уредено: 7 февруари 2018
  На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ferguson

  ferguson

  Член од:
  30 декември 2009
  Мислења:
  539
  Допаѓања:
  141
  Како може да се поправи преден скршен заб ?
   
 4. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  73.582
  Допаѓања:
  146.850
  Со надоградба и ако има малце штоф забарот, нема ни да се познава дека бил скршен.
   
 5. entusiasti

  entusiasti

  Член од:
  7 април 2010
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  Повеќе од три недели се труди лекаров да го умртви нервот,ама ја и понатаму ги имам истите болки. Докторов тврди дека нервот е умртвен. Не бев мрзлив па побарав мислење од друг доктор,кој исто така при преглед утврди дека нервот е умртвен и дека се е во ред. Ама болката не намалува,туку е константно иста,боли како болен заб...Е сега бидејки мене ми се стругани осумката и петката(за петката зборам дека е умртвена),дали има шанса,сега и осумката да ме боли? Никако не можам да ја лоцирам болката од кој заб доаѓа...Почнува ова нешто да ме фрустрира бидејки само апчиња ми смуруваат болка,а после дејството само чекам кога ке почне да боли...Не знам дали е исправно во консултација со лекаров да ја отвори и осумката да види дали можеби сега она ствара проблеми? Доколку нема решение,дали треба да го вадам мостот?И дали ако се вади,ке треба брусење на други заби или на истите овие што се обработени?
   
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  6.942
  Допаѓања:
  7.481
  направи рентген снимка на тие заби
   
  На entusiasti му/ѝ се допаѓа ова.
 7. entusiasti

  entusiasti

  Член од:
  7 април 2010
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  Правев рентген на цела таа десна страна, и двајцата доктори од снимката потврдија дека се е во ред со забите :( А болка сеуште имам....
   
 8. Cannon

  Cannon Doctor

  Член од:
  22 март 2009
  Мислења:
  4.465
  Допаѓања:
  5.144
  Ако на ренген се е чисто и ако нема некој процес на коренот, тогаш нека проба со друг лек докторот, или пак нека го отвори и другиот заб затоа што е можно болката да се пренесува кон цела вилица и да не можеш точно да ја лоцираш.
  И не треба пак да ти ги струга забите ако се веќе истругани за мост

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На entusiasti му/ѝ се допаѓа ова.
 9. entusiasti

  entusiasti

  Член од:
  7 април 2010
  Мислења:
  12
  Допаѓања:
  1
  Нема више со што не проба докторов,и како што пишав,и двајцата доктори потврдија дека е умртвен,а болката се упте ја имам...Значи ке мора да пробаме да го отвориме и другиот заб,па да видиме што ќе се случи. Во секој случај фала на одоговорите и препораките...
   
 10. Dark Horse

  Dark Horse

  Член од:
  29 март 2014
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  22
  Извадив еден овој ми е втор умник ама со овој како што разбрав се две кончиња и работава е што местово ај што ми е натечено малку е модро нормално ли е тоа и на моменти додека јадам и зборувам како не знам како да објаснам како да ми се изместува вилицата некој звук и многу ми е страв. Да не се скинат конциве знам дека тоа многу тешко ама што знам сега е подруго од првиот пат
   
 11. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  73.582
  Допаѓања:
  146.850
  Нормално е да е модро, требало повеќе мраз да држиш по вадењето
   
 12. Dark Horse

  Dark Horse

  Член од:
  29 март 2014
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  22
  Држев мраз цело време ама ме измалтретира доста при вадењето и затоа. Денеска еве не ми е модро само отечено.
   
 13. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  73.582
  Допаѓања:
  146.850
  се дешава и јас имав модрици, не е страшно тоа
   
 14. poimanemam

  poimanemam

  Член од:
  28 август 2013
  Мислења:
  991
  Допаѓања:
  1.345
  Јас цела недела бев така :)
   
 15. Dark Horse

  Dark Horse

  Член од:
  29 март 2014
  Мислења:
  59
  Допаѓања:
  22
  Па еве и ја вторник сум на факс ама не ми се испаѓа до продавница а не на факс како што сум подуена ептен глупаво се осеќам како питбул некој :D:D
   

Сподели преку: