Заби и сѐ во врска со забите

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од isabelle, 23 септември 2005.

1. shumecha.tableta

shumecha.tableta Модератор

Член од:
    26 декември 2013
    Мислења:
    2.611
    Допаѓања:
    13.502
    Па овде, преку снимка за 8ца, ми открија дека имам и гнојни ќеси на двата корена на пломбирана 6ка и така со еден удар две муви. :ROFLMAO: Пошто ме убедуваа дека од 8цата ме болат сите други заби од таа страна.

На Ron Burgundy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    6.942
    Допаѓања:
    7.481
    Ќути, немам никаква доверба во забари, и кај овој што одам, еднаш ми гледа кариес на некои заби на друго видување на други, а овие претходниве здрави се, доколку не ме боли на ладно не ни ми се ризикува да отворам некој, ќе ти рече ах овој не чини оној не чини колку да ти ги земе парите, тап 400 денари од пломба и ќе шеташ со отворен заб кој што после некое време ќе се расипува одвнатре и пак ќе одиш на забар.

Последно уредено: 7 февруари 2018
    На shumecha.tableta му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ferguson

ferguson

Член од:
    30 декември 2009
    Мислења:
    539
    Допаѓања:
    141
    Како може да се поправи преден скршен заб ?

4. Ilumious

Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    73.582
    Допаѓања:
    146.850
    Со надоградба и ако има малце штоф забарот, нема ни да се познава дека бил скршен.

5. entusiasti

entusiasti

Член од:
    7 април 2010
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    1
    Повеќе од три недели се труди лекаров да го умртви нервот,ама ја и понатаму ги имам истите болки. Докторов тврди дека нервот е умртвен. Не бев мрзлив па побарав мислење од друг доктор,кој исто така при преглед утврди дека нервот е умртвен и дека се е во ред. Ама болката не намалува,туку е константно иста,боли како болен заб...Е сега бидејки мене ми се стругани осумката и петката(за петката зборам дека е умртвена),дали има шанса,сега и осумката да ме боли? Никако не можам да ја лоцирам болката од кој заб доаѓа...Почнува ова нешто да ме фрустрира бидејки само апчиња ми смуруваат болка,а после дејството само чекам кога ке почне да боли...Не знам дали е исправно во консултација со лекаров да ја отвори и осумката да види дали можеби сега она ствара проблеми? Доколку нема решение,дали треба да го вадам мостот?И дали ако се вади,ке треба брусење на други заби или на истите овие што се обработени?

6. Ron Burgundy

Ron Burgundy

Член од:
    29 јуни 2014
    Мислења:
    6.942
    Допаѓања:
    7.481
    направи рентген снимка на тие заби

На entusiasti му/ѝ се допаѓа ова.
  7. entusiasti

entusiasti

Член од:
    7 април 2010
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    1
    Правев рентген на цела таа десна страна, и двајцата доктори од снимката потврдија дека се е во ред со забите :( А болка сеуште имам....

8. Cannon

Cannon Doctor

Член од:
    22 март 2009
    Мислења:
    4.465
    Допаѓања:
    5.144
    Ако на ренген се е чисто и ако нема некој процес на коренот, тогаш нека проба со друг лек докторот, или пак нека го отвори и другиот заб затоа што е можно болката да се пренесува кон цела вилица и да не можеш точно да ја лоцираш.
    И не треба пак да ти ги струга забите ако се веќе истругани за мост

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

На entusiasti му/ѝ се допаѓа ова.
  9. entusiasti

entusiasti

Член од:
    7 април 2010
    Мислења:
    12
    Допаѓања:
    1
    Нема више со што не проба докторов,и како што пишав,и двајцата доктори потврдија дека е умртвен,а болката се упте ја имам...Значи ке мора да пробаме да го отвориме и другиот заб,па да видиме што ќе се случи. Во секој случај фала на одоговорите и препораките...

10. Dark Horse

Dark Horse

Член од:
    29 март 2014
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    22
    Извадив еден овој ми е втор умник ама со овој како што разбрав се две кончиња и работава е што местово ај што ми е натечено малку е модро нормално ли е тоа и на моменти додека јадам и зборувам како не знам како да објаснам како да ми се изместува вилицата некој звук и многу ми е страв. Да не се скинат конциве знам дека тоа многу тешко ама што знам сега е подруго од првиот пат

11. Ilumious

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    73.582
    Допаѓања:
    146.850
    Нормално е да е модро, требало повеќе мраз да држиш по вадењето

12. Dark Horse

Dark Horse

Член од:
    29 март 2014
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    22
    Држев мраз цело време ама ме измалтретира доста при вадењето и затоа. Денеска еве не ми е модро само отечено.

13. Ilumious

Член од:
    29 јануари 2007
    Мислења:
    73.582
    Допаѓања:
    146.850
    се дешава и јас имав модрици, не е страшно тоа

14. poimanemam

poimanemam

Член од:
    28 август 2013
    Мислења:
    991
    Допаѓања:
    1.345
    Јас цела недела бев така :)

15. Dark Horse

Dark Horse

Член од:
    29 март 2014
    Мислења:
    59
    Допаѓања:
    22
    Па еве и ја вторник сум на факс ама не ми се испаѓа до продавница а не на факс како што сум подуена ептен глупаво се осеќам како питбул некој :D:D

Сподели преку: