Заби и сѐ во врска со забите

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Два дена ме болеше цела лева страна, секој ден сѐ повеќе. Денес бев на заболекар, 8цата ги буткала сите заби, чаре било вадење. Го помина со ласер, се напив аналгин џабе, вентор џабе, антибиотици ми препиша, од нив се напив, некои апчиња nymer, диазепам од 2мг, ја плакнев двапати устата со млака солена вода, не знам што повеќе? Ќе спобудалам, ми иде главава да си ја пресечам.
Некој совет плус? Се мрднав од болка. Го вадам 100%, ама до тогаш... Изгледа сите три ќе треба да ги вадам. Знам дека голем дел сте го поминале ова, ама чаре малку да се смири бар вечерва око да склопам? Изгуглав све мислам. Не престанува, збеснав. Знам дека и треба да боли, ама константнава болка... :unsure:
Аналгин пиев пред 24 часа веќе, вентор пред 18, амоксиклав пред 8, nymer и диазепам негде пред 4 саати. Да бапнам ли пак вентор, или многу е? :(
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Два дена ме болеше цела лева страна, секој ден сѐ повеќе. Денес бев на заболекар, 8цата ги буткала сите заби, чаре било вадење. Го помина со ласер, се напив аналгин џабе, вентор џабе, антибиотици ми препиша, од нив се напив, некои апчиња nymer, диазепам од 2мг, ја плакнев двапати устата со млака солена вода, не знам што повеќе? Ќе спобудалам, ми иде главава да си ја пресечам.
Некој совет плус? Се мрднав од болка. Го вадам 100%, ама до тогаш... Изгледа сите три ќе треба да ги вадам. Знам дека голем дел сте го поминале ова, ама чаре малку да се смири бар вечерва око да склопам? Изгуглав све мислам. Не престанува, збеснав. Знам дека и треба да боли, ама константнава болка... :unsure:
Аналгин пиев пред 24 часа веќе, вентор пред 18, амоксиклав пред 8, nymer и диазепам негде пред 4 саати. Да бапнам ли пак вентор, или многу е? :(
Кафетинот подобро делува од аналгин, за забоболка и главоболка увек ми се наоѓа. Аналгинот е више за олабавување на болка во мускули.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Два дена ме болеше цела лева страна, секој ден сѐ повеќе. Денес бев на заболекар, 8цата ги буткала сите заби, чаре било вадење. Го помина со ласер, се напив аналгин џабе, вентор џабе, антибиотици ми препиша, од нив се напив, некои апчиња nymer, диазепам од 2мг, ја плакнев двапати устата со млака солена вода, не знам што повеќе? Ќе спобудалам, ми иде главава да си ја пресечам.
Некој совет плус? Се мрднав од болка. Го вадам 100%, ама до тогаш... Изгледа сите три ќе треба да ги вадам. Знам дека голем дел сте го поминале ова, ама чаре малку да се смири бар вечерва око да склопам? Изгуглав све мислам. Не престанува, збеснав. Знам дека и треба да боли, ама константнава болка... :unsure:
Аналгин пиев пред 24 часа веќе, вентор пред 18, амоксиклав пред 8, nymer и диазепам негде пред 4 саати. Да бапнам ли пак вентор, или многу е? :(
Имаш ли дома каранфилче - зачинот? илу ѓумбир?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам ѓумбир во прав само...
Стави 1 лажиче заедно со 1 цимет, и 1 оригано ако имаш во врела вода, остај да стојат 20 минути покриени, со водата прави гаргара на местото најмалце 2-3 минути, повторувај по потреба само покриј да не испарува.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Изгледа малку ми ги олабави болките, поспав 50тина минути, ме разбуди тактирање во забот, пробав пак со мешавинава, нејќе и се напив вентор, па шо сака нека е, ми пукна главава. И грозница почна да ме тресе, налет...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Изгледа малку ми ги олабави болките, поспав 50тина минути, ме разбуди тактирање во забот, пробав пак со мешавинава, нејќе и се напив вентор, па шо сака нека е, ми пукна главава. И грозница почна да ме тресе, налет...
Зошо побогу уште Вентор препорачуваат? Негде читав дека во многу земји е исфрлен од употреба.
Јас иам еднаш пиено баш за заб, врска си нема, ни болка ни бутур намали.

Мислам да земеш некако да се заспиеш најарно. Доста си се лупала со апчиња.
За болка едино можам Блокмакс да ти препорачам, мене тоа ми е за циклус и главоболка измислено, кафетин не сум користела никад. Али тоа утре можеш да пробаш ако ти е при рака, за заб неам пробано дали делува на ист начин.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Изгледа малку ми ги олабави болките, поспав 50тина минути, ме разбуди тактирање во забот, пробав пак со мешавинава, нејќе и се напив вентор, па шо сака нека е, ми пукна главава. И грозница почна да ме тресе, налет...
Имаш инфаламација на самото место, треба да држиш подолго да се намали.....по неколку пати на ден, аналгетиците не ти го решаваат проблемот од аспект на регенерација и санирање на инфекцијата - инфламацијата. Ако најдеш зачин каранфилче, или масло многу по ефикасно е, и ќе ти ја реши болката.
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Имаш инфаламација на самото место, треба да држиш подолго да се намали.....по неколку пати на ден, аналгетиците не ти го решаваат проблемот од аспект на регенерација и санирање на инфекцијата - инфламацијата. Ако најдеш зачин каранфилче, или масло многу по ефикасно е, и ќе ти ја реши болката.
Маслото исто така се става во водата со циметот и ориганото...?
Матичниот заболекар ме прати итно на хирург, се надевам дека ќе завршам денес со тоа, ако е покомплицирано ќе треба уште некој ден да пробувам да се спасам со растворите и апчињава...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не, се раствара со обично масло, 2 -3 капки каранфилче во 10 мл масло, и со него држиш на местото едно 15 минути. Немој да се заборавиш и да го голтнеш маслото, само држи.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Луѓе, знаете ли некои апчиња за олабавување на вилицата? Пред една недела го извадив умникот и уште не можам убаво да си ја отворам вилицата, ми се јаде :LOL:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Луѓе, знаете ли некои апчиња за олабавување на вилицата? Пред една недела го извадив умникот и уште не можам убаво да си ја отворам вилицата, ми се јаде :LOL:
Како бе не можеш да ја отвориш вилицата? Болка ли има?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Луѓе, знаете ли некои апчиња за олабавување на вилицата? Пред една недела го извадив умникот и уште не можам убаво да си ја отворам вилицата, ми се јаде
Ибупрофен 400 мг 2x1 и диазепам 2мг2x1
Плус прави вежби со вилицата. Отвори ја максимум и држи ја колку можеш, тоа повторувај го почесто во денот

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ибупрофен 400 мг 2x1 и диазепам 2мг2x1
Плус прави вежби со вилицата. Отвори ја максимум и држи ја колку можеш, тоа повторувај го почесто во денот

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Како бе вака се кочи вилицата, нус појава е или? Четири умника извадив a не ми се случи :D
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Како бе вака се кочи вилицата, нус појава е или? Четири умника извадив a не ми се случи :D
Да точно. Тризмус се јавува понекад, дали од анестезијата дали од поголема траума при екстракцијата

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom