Заби и сѐ во врска со забите

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
За еден заб ми е, една кокошка пред многу години ми го извади живецот и почна да ме боли ненормално на ладно у задње време па појдов на забар и ми рече тој дека не ми ги исчистила корењата ми стави лек па да го преснимам, тука у ѓорче поликлиниката имаат чкљ апарат од 1969та и не вади убава слика, затоа барам некаде кај што е поубаво.
Па овде, преку снимка за 8ца, ми открија дека имам и гнојни ќеси на двата корена на пломбирана 6ка и така со еден удар две муви. :ROFLMAO: Пошто ме убедуваа дека од 8цата ме болат сите други заби од таа страна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Па овде, преку снимка за 8ца, ми открија дека имам и гнојни ќеси на двата корена на пломбирана 6ка и така со еден удар две муви. :ROFLMAO: Пошто ме убедуваа дека од 8цата ме болат сите други заби од таа страна.
Ќути, немам никаква доверба во забари, и кај овој што одам, еднаш ми гледа кариес на некои заби на друго видување на други, а овие претходниве здрави се, доколку не ме боли на ладно не ни ми се ризикува да отворам некој, ќе ти рече ах овој не чини оној не чини колку да ти ги земе парите, тап 400 денари од пломба и ќе шеташ со отворен заб кој што после некое време ќе се расипува одвнатре и пак ќе одиш на забар.
 
Последно уредено:
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Како може да се поправи преден скршен заб ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Како може да се поправи преден скршен заб ?
Со надоградба и ако има малце штоф забарот, нема ни да се познава дека бил скршен.
 
Член од
7 април 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Можно е при стружењето да е воспалена пулпата. Ќе треба да се стави лек за умртвување ако не се смири болката набрзо

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Повеќе од три недели се труди лекаров да го умртви нервот,ама ја и понатаму ги имам истите болки. Докторов тврди дека нервот е умртвен. Не бев мрзлив па побарав мислење од друг доктор,кој исто така при преглед утврди дека нервот е умртвен и дека се е во ред. Ама болката не намалува,туку е константно иста,боли како болен заб...Е сега бидејки мене ми се стругани осумката и петката(за петката зборам дека е умртвена),дали има шанса,сега и осумката да ме боли? Никако не можам да ја лоцирам болката од кој заб доаѓа...Почнува ова нешто да ме фрустрира бидејки само апчиња ми смуруваат болка,а после дејството само чекам кога ке почне да боли...Не знам дали е исправно во консултација со лекаров да ја отвори и осумката да види дали можеби сега она ствара проблеми? Доколку нема решение,дали треба да го вадам мостот?И дали ако се вади,ке треба брусење на други заби или на истите овие што се обработени?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.369
Поени од реакции
38.346
Повеќе од три недели се труди лекаров да го умртви нервот,ама ја и понатаму ги имам истите болки. Докторов тврди дека нервот е умртвен. Не бев мрзлив па побарав мислење од друг доктор,кој исто така при преглед утврди дека нервот е умртвен и дека се е во ред. Ама болката не намалува,туку е константно иста,боли како болен заб...Е сега бидејки мене ми се стругани осумката и петката(за петката зборам дека е умртвена),дали има шанса,сега и осумката да ме боли? Никако не можам да ја лоцирам болката од кој заб доаѓа...Почнува ова нешто да ме фрустрира бидејки само апчиња ми смуруваат болка,а после дејството само чекам кога ке почне да боли...Не знам дали е исправно во консултација со лекаров да ја отвори и осумката да види дали можеби сега она ствара проблеми? Доколку нема решение,дали треба да го вадам мостот?И дали ако се вади,ке треба брусење на други заби или на истите овие што се обработени?
направи рентген снимка на тие заби
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Повеќе од три недели се труди лекаров да го умртви нервот,ама ја и понатаму ги имам истите болки. Докторов тврди дека нервот е умртвен. Не бев мрзлив па побарав мислење од друг доктор,кој исто така при преглед утврди дека нервот е умртвен и дека се е во ред. Ама болката не намалува,туку е константно иста,боли како болен заб...Е сега бидејки мене ми се стругани осумката и петката(за петката зборам дека е умртвена),дали има шанса,сега и осумката да ме боли? Никако не можам да ја лоцирам болката од кој заб доаѓа...Почнува ова нешто да ме фрустрира бидејки само апчиња ми смуруваат болка,а после дејството само чекам кога ке почне да боли...Не знам дали е исправно во консултација со лекаров да ја отвори и осумката да види дали можеби сега она ствара проблеми? Доколку нема решение,дали треба да го вадам мостот?И дали ако се вади,ке треба брусење на други заби или на истите овие што се обработени?
Ако на ренген се е чисто и ако нема некој процес на коренот, тогаш нека проба со друг лек докторот, или пак нека го отвори и другиот заб затоа што е можно болката да се пренесува кон цела вилица и да не можеш точно да ја лоцираш.
И не треба пак да ти ги струга забите ако се веќе истругани за мост

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 април 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ако на ренген се е чисто и ако нема некој процес на коренот, тогаш нека проба со друг лек докторот, или пак нека го отвори и другиот заб затоа што е можно болката да се пренесува кон цела вилица и да не можеш точно да ја лоцираш.
И не треба пак да ти ги струга забите ако се веќе истругани за мост

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Нема више со што не проба докторов,и како што пишав,и двајцата доктори потврдија дека е умртвен,а болката се упте ја имам...Значи ке мора да пробаме да го отвориме и другиот заб,па да видиме што ќе се случи. Во секој случај фала на одоговорите и препораките...
 
Член од
29 март 2014
Мислења
99
Поени од реакции
32
Извадив еден овој ми е втор умник ама со овој како што разбрав се две кончиња и работава е што местово ај што ми е натечено малку е модро нормално ли е тоа и на моменти додека јадам и зборувам како не знам како да објаснам како да ми се изместува вилицата некој звук и многу ми е страв. Да не се скинат конциве знам дека тоа многу тешко ама што знам сега е подруго од првиот пат
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Извадив еден овој ми е втор умник ама со овој како што разбрав се две кончиња и работава е што местово ај што ми е натечено малку е модро нормално ли е тоа и на моменти додека јадам и зборувам како не знам како да објаснам како да ми се изместува вилицата некој звук и многу ми е страв. Да не се скинат конциве знам дека тоа многу тешко ама што знам сега е подруго од првиот пат
Нормално е да е модро, требало повеќе мраз да држиш по вадењето
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Држев мраз цело време ама ме измалтретира доста при вадењето и затоа. Денеска еве не ми е модро само отечено.
се дешава и јас имав модрици, не е страшно тоа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom