Заби и сѐ во врска со забите

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ровамицин пиев доста долго време. Сега само жабуркам чај од кантарион и мачкам со кантарионово масло. Инаку можно ли е да има нешто останато од умникот? Јас го видов забот, цел беше, плус веќе доста време помина откако го извадив, ако има нешто поопасно би требало да има некои симптоми нели? Не знам ама ете ме мава малку психата, ме мачи ова што не ми мине и кога допрам со прст на местото има како нешто тврдко одвнатре..
Сега овие денови морам и другиот да го вадам исто оперативно и многу ми е страв. :(
Кога има и најмал сомнеж за инфекција на забот а чим го вадиш скоро секогаш има инфекција се дава антибиотик баш за да се превенира да не се случи тоа што ти се случило. Порано секогаш даваа антибиотик при вадење (со инфекција) а денес гледам некоја нова мода се поретко па ако ти отече местото тогаш го лечат со антибиотици што е според мене многу погрешна и за пациентот многу поопасна тактика.

Мене ми остана неубаво изваден заб со операција (останало делче од коренот) па ми отече местото и недела дена ме умре од болење. Втора операција од друг хирург ја корегира првата од личност што се чудам како добила дозвола за работа ама кај нас земја од третиот свет во однос на здравството е сѐ можно.

Треба да одиш или на болести на уста или на орален хирург да го проверат местото и по потреба да се направи снимка иако чим нема веќе болки тешко да има останат дел од забот, причината за здебелувањето се веројатно последици од операцијата и инфекцијата претходно, истекла крв се згрутчило местото итн. Ќе ти требаат неколку месеци па сѐ до 6 месеци убаво да зарасне, ама зијан да се провериш секако нема да има.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Кога има и најмал сомнеж за инфекција на забот а чим го вадиш скоро секогаш има инфекција се дава антибиотик баш за да се превенира да не се случи тоа што ти се случило. Порано секогаш даваа антибиотик при вадење (со инфекција) а денес гледам некоја нова мода се поретко па ако ти отече местото тогаш го лечат со антибиотици што е според мене многу погрешна и за пациентот многу поопасна тактика.

Мене ми остана неубаво изваден заб со операција (останало делче од коренот) па ми отече местото и недела дена ме умре од болење. Втора операција од друг хирург ја корегира првата од личност што се чудам како добила дозвола за работа ама кај нас земја од третиот свет во однос на здравството е сѐ можно.

Треба да одиш или на болести на уста или на орален хирург да го проверат местото и по потреба да се направи снимка иако чим нема веќе болки тешко да има останат дел од забот, причината за здебелувањето се веројатно последици од операцијата и инфекцијата претходно, истекла крв се згрутчило местото итн. Ќе ти требаат неколку месеци па сѐ до 6 месеци убаво да зарасне, ама зијан да се провериш секако нема да има.
Благодарам за мислењето. Се убаво, но јас за три недели морам да одам во странство, а во тоа време морам и другиот да го извадам. Снимка не ми се пак прави бидејќи правев пред вадење и многу скоро е сега за пак да се зрачам.За да одам на орален хирург ќе треба да го сменам овој стоматолог и да одам кај друг што ќе ми даде упат а некако незгодно ми е. Во оваа ситуација во која што сум ќе оставам на времето па да се надевам дека сега и со другиот нема да биде исто. Ви благодарам
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.492
Поени од реакции
80.551
Денес на забар правев два заба, едниот веќе беше отворен, другиов денес почна да ми го бушат.

Е на овој што почнаа денес да ми го прават, докторов му стави само обичен лек од тој смрдливиот, колку да не ме боли забот и во Среда ќе треба да појдам да ми го доправат.

На овој вториов отворениов, денес му ставија лек за умртвување на живецот. Е сега нормално потребно е живецот саат до два да умртви од лекот, али овој кога почна од 10 часот па еве до сега уште ме боли. И ко за беља додека ме боли овој забов со живецот, болката се префрли и на новоотворениов :несвест:.

Докторов преку викенди не работи во ординацијата, а и не е во Скопјево овие 2 дена. Ми рече само ако ме боли да се напијам еден Вентор...а во случај ако болката не престане да земам една чачкалица и сам да го извадам лекот од живецот :unsure:. Ај остај тоа, туку ми кажа дека сум можел целиот да отечам од таа страна ако продолжел да ме боли забот.

Пич мајчин, незнам што да правам ако недајбоже дојде до тоа.

Некој совет да дадевте да ми олесни на душава, не на забиве :(

П.С. Заборавив да напоменам, пијам и Алмацин, антибиотик за забиве.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Сега брзо ќе ги вадам протезите.Препорака за како да ги избелам забите најбрзо ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сега брзо ќе ги вадам протезите.Препорака за како да ги избелам забите најбрзо ?
Ќе ти ги исполираат од забната ординација и ништо друго не прави освен ако не сакаш за 4-5 години ни чаша вода да не можеш да се напиеш без болки.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Имам проблеми со умник, ми расте хоризонтално и овие 3 дена имам огромни болки, цела лева страна ми е потечена и не можам убаво да џвакам и голтам. Денес ми закажа зафат за дури еден месец во државна. Дали со тек на време болкава ќе се намали? Ептен касно е, не знам дали болкава ќе ја издржам до тогаш. Се мислам дали да барам друго чаре.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Имам проблеми со умник, ми расте хоризонтално и овие 3 дена имам огромни болки, цела лева страна ми е потечена и не можам убаво да џвакам и голтам. Денес ми закажа зафат за дури еден месец во државна. Дали со тек на време болкава ќе се намали? Ептен касно е, не знам дали болкава ќе ја издржам до тогаш. Се мислам дали да барам друго чаре.
И мене ми растеа така горните осмици и исто имав болки ама периодично, два дена ќе имам па недела дена ќе немам па ако си ист како мене, ќе те олабави малку. Кој ќе те оперира на државна ако не е тајна? Плакни го местото пред спиење со оладен чај од камилица или со солена вода.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Пак јас. :) Откако го извадив десниот долен умник, сега сакам да го вадам и левиот. Ситуацијата е иста, вертикално поставен, бута во другите заби. Проблемот е што за две недели одам надвор од земјата и кога ќе се вратам не знам, можеби 8 месеци, а може и подолго. Денес бев кај стоматолог и тој исто така се двоуми, времето било многу кратко за заздравување ако го вадиме (бидејќи со претходниот отечев целата, примав инекции, итн), а од друга страна не сакал да го остави за да не ме заболи додека сум во странство. Ве молам за ваш совет, што да правам? Дали да го вадам, или ако го оставам можно ли е да напредува уште повеќе накај другите заби или со добра хигиена ќе се задржи така? Ќе ви прикачам и слика за да видите.. Поздрав до сите
А, исто така сакам да ве прашам и за таа 6ката. Ми го умртвуваа забот,потоа го напунија со пломба, пред една недела почна да ме боли. Реагира на топло, ладно, исто боли.. Му кажав денес на докторот вика се ми изгледа добро не знам зошто би можел да те боли. А јас уште помалку :vozbud:
 

Attachments

Член од
7 април 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Ја пред една недела ставав 4 порцелански, од кои два цели и два на струганите заби. Е сега првите два три дена се си беше во ред ама еве последниве три дена почна да ме боли,и болката ја смирувам само со вентор. Инаку болката се јавува без никаква иритација на забите,значи не мора да е кога јадам, туку и кога мирувам се јавува посилна болка. Бидејки забарот е грипосан, не знам ни зошто ми се јави болка. Двата заба кои ми беа стружени се здрави и ги снимав пред да биде направен зафатот. Се плашам бидејки порцеланските заби се залепени,платени се 200 евра и незнам што би можело да се интервенира за да се види од каде потекнува болката. Како уствари може(и дали може воопшто) да се одлепат и да се види кој заб ми прави проблем...
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Пак јас. :) Откако го извадив десниот долен умник, сега сакам да го вадам и левиот. Ситуацијата е иста, вертикално поставен, бута во другите заби. Проблемот е што за две недели одам надвор од земјата и кога ќе се вратам не знам, можеби 8 месеци, а може и подолго. Денес бев кај стоматолог и тој исто така се двоуми, времето било многу кратко за заздравување ако го вадиме (бидејќи со претходниот отечев целата, примав инекции, итн), а од друга страна не сакал да го остави за да не ме заболи додека сум во странство. Ве молам за ваш совет, што да правам? Дали да го вадам, или ако го оставам можно ли е да напредува уште повеќе накај другите заби или со добра хигиена ќе се задржи така? Ќе ви прикачам и слика за да видите.. Поздрав до сите
А, исто така сакам да ве прашам и за таа 6ката. Ми го умртвуваа забот,потоа го напунија со пломба, пред една недела почна да ме боли. Реагира на топло, ладно, исто боли.. Му кажав денес на докторот вика се ми изгледа добро не знам зошто би можел да те боли. А јас уште помалку :vozbud:
Две недели се доволно време за зараснување и на поголеми операции а не пак за еден умник.
Оралната хигиена нема никакво влијание на тоа дали или не ќе те боли умникот бидејќи тој не е во оралната празнина. Вади го и биди си раат во странство ( зошто ако таму имаш проблем со заби спреми си неколку илјади евра резерва)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Ја пред една недела ставав 4 порцелански, од кои два цели и два на струганите заби. Е сега првите два три дена се си беше во ред ама еве последниве три дена почна да ме боли,и болката ја смирувам само со вентор. Инаку болката се јавува без никаква иритација на забите,значи не мора да е кога јадам, туку и кога мирувам се јавува посилна болка. Бидејки забарот е грипосан, не знам ни зошто ми се јави болка. Двата заба кои ми беа стружени се здрави и ги снимав пред да биде направен зафатот. Се плашам бидејки порцеланските заби се залепени,платени се 200 евра и незнам што би можело да се интервенира за да се види од каде потекнува болката. Како уствари може(и дали може воопшто) да се одлепат и да се види кој заб ми прави проблем...
Можно е при стружењето да е воспалена пулпата. Ќе треба да се стави лек за умртвување ако не се смири болката набрзо

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
7 април 2010
Мислења
13
Поени од реакции
1
Можно е при стружењето да е воспалена пулпата. Ќе треба да се стави лек за умртвување ако не се смири болката набрзо

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Во таков случај,како би се нанел лекот за умртвување ако забите се веќе залепени? Ќе мора да се струга порцеланот за да се дојде до болниот заб????
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.096
Поени од реакции
5.836
Во таков случај,како би се нанел лекот за умртвување ако забите се веќе залепени? Ќе мора да се струга порцеланот за да се дојде до болниот заб????
Да се струга мало дупче со борер и потоа се пополнува тоа со пломба. Не е ништо страшно

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Две недели се доволно време за зараснување и на поголеми операции а не пак за еден умник.
Оралната хигиена нема никакво влијание на тоа дали или не ќе те боли умникот бидејќи тој не е во оралната празнина. Вади го и биди си раат во странство ( зошто ако таму имаш проблем со заби спреми си неколку илјади евра резерва)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А за таа 6ката да не имате некакво мислење? Ете мојот стоматолог не знае зошто ме боли, постојано само ми ги чисти тие заби таму и ми наплаќа дебело као демек да не се збирало храна во џепчето кога не се работи за тоа, мене пак ме боли. Аман веќе од мојте заби...
 
Член од
27 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo jas baram lek za mojot dedo(toj e 67godini) veke go bole 3godini..toa zapocna od koga mu izvadoa zagnoan zab i od togas go bole (.Dolna vilica ..ocen zab ..desna strana.
Bolkite se kako preseceno kluka nogo bole ne moze da jade ni da govore i otecena mu e zleblinata izglede kako izgoreno i mu otecuva ..a koga go pocnuva da go bole duri pocnuva i nagore da go bole glava oci duri koga go bole mu se kacuva pritisokot ..zabolekarot veli deka e nerv..i mu dadoa apcinja тигретол цр (400mg),
Енап (20mg) , nalgestin(550mg) i ko go bole nogo go prakat na ушното му stavat inekci blokator na obrazo odnatre).a doktorto i zabolekarto kazuvat deka e nerv. I ne mu zaminuva od nisto ni od apcina ni od inekci ..ne moze ni da jade ni da spie ni da govore od bolka..bese sekade deka so mu rekoa deka ima lek ama ne mu pomogna nisto.ima duri i pluski ili brunki na jaziko ve molam ako ima nekoj nekoe resenie da mi kaze da pomogne oti ima golemi bolki vi blagodaram odnapred i dali e mozno da bide nekoj vid na rak ili nesto slicno oti ne se izdrzuva edna bolka eden den a ne pa 3godini nogoo ee pomognetee
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom