ЗЕМЈОТРЕС!

Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Што не рокна на сан сиро денес еден од 10 степени по рихтер, се ти ебам сеизмолошко.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
FB_IMG_1473634504647.jpg


Преку 120 земјотреси денеска низ цел свет и од сите тие во Скопје бил најјак. ДА живее Вмро

Sent from my HUAWEI GRA-L09 using Tapatalk
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
А што да кажат? Дека ќе има земјотреси? Дека ЗНААТ дека ќе има? Кој знае во светов дека ќе има?
Сигурно тоа кажаното им е од некои си статистики според видот на земјотресот дали и колку често се јавуваат.

Абе дај тресни си ја главата од тастатурата, попаметно ќе излезе тоа напишано него оваа глупост.
И јас будала, требаше да учам за сеизмолог или слично.

Метеоролог: Ја ќе врни - ја не.
Сеизмолог: Ја ќе треси - ја не.

Статистика, опрема, семплови, екселот, просекот, проценка, беља, веројатност проценка, изјава, и пак истото.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Како бе паника да не не фаќа. Во последните 20год сум осетил дали 3-4 земјотреси и тоа малечки, не е ова секојдневие па да знаеме што како. Друго, дома ти се клати се, паѓаат слики, чаши, вазни и ти требаш да се закопаш во место и да не паничиш. Па инстиктот не ти дава, ти доаѓа да викаш по најблиските и да гледаш да се спасиш, дали со искачање надвор или со криење.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Ја не бев во Скопје прееске, сега се вратив. Не знам што ми требаше да ја читам темава, ме фати паника од тоа што сите ги фаќало паника, и ми е страв да си легнам. А и да останам буден, на 5 кат во зграда сум :unsure:
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Зборам со другарка од Скопје на тел и само списка леле земјотрес и ми исклучи. Не поминаа ни 10 секунди и овде здрма. Од кревет се најдов во двор моментално. Му е. ам матер не сум паничар ама инстинкт за преживување нема мрдање.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Ја не бев во Скопје прееске, сега се вратив. Не знам што ми требаше да ја читам темава, ме фати паника од тоа што сите ги фаќало паника, и ми е страв да си легнам. А и да останам буден, на 5 кат во зграда сум :unsure:
Sea koga kje rokne ke zazalish sto si dosol hehehe ae dobra nojk i ne se zamarajte tolku bese izgleda pretstava zavrsi
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Го очекував ова прашање. Не знам, ќе си земам слобода да нагаѓам. Неколку поштени животи беа одземени, а народот полтронски си ќутеше, ни најмалку не се побуни, „си ја гледаше својата работа“. Ако некое дело е изразито светогрдие, тогаш тоа се нарекува грев кој повикува кон небото и следат последици.
Јас мислам дека земјотресот е казна од Госпот затоа што велат велат секад, никад и ондак. Посебно за ондак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom