ЗЕМЈОТРЕС!

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
11.09.201612:26
Сеизмолошка oпсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години
По утринските потреси кои ги вознемирија граѓаните од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника.

– Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална магнитуда од 3,9 степени, почуствуван е во Скопје и околината со интензитет од 6 до 7 степени според Европската макросеизмична скала, изјави доктор Вера Чејковска од сеизмолошката обсерваторија.

Од таму додаваат дека според информациите со кои се располага, ваквите земјотреси со јачина од околу 4 степени според Рихтер се случуваат на 10 до 15 години.

– Во текот на минатиот век се имаат случено околу 10 -15. Истите, како што беше и случајот утринава, можат да бидат придружени со помали потреси. По неколку минути утрово се случи помал потрес од 2, 8 степени според Рихтер, велат од обсерваторијата.
http://republika.mk/651610
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.115
Поени од реакции
20.191
Сакам да ги знам вашите реакции кога почна земјотресот(првите мисли).

Јас,бев во двор,на маса со стариот.Седев на пластично столче.Почна тресење,помислив абе столчето почна да се витка,ми дојде чуство како да стојам на конец,балансирам,скокнав подклекнав малку абе земјотрес !? почнав ова е 4ка ова е 4ка 4ка( мислев на јачина,зборувајки кон татко ми). Абе ништо не е :LOL:
Мене ме затече во кревет, прејаден... Почна да тресе и си викам "аф, земјотрес", и си отворив нов таб во Мозилата.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Колку драматизирање и дигање паника од медиумиве, страшно.:facepalm: Место да ја смират ,тие само подгреваат.
Здрмало малку,чудо големо,природна работа, какви евакуации,спасувачи и слично.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
нит сум осетил нит ништо сите у паника ја ништо изгледа центарот ми е прегорен од тоа алкохолот исто и кучето на степеници легнало се оптегнало гајле му е божем они осеќаат попрво од нас ништо како мрцина не реагира
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Браво, ме уби.

Оди сеа позајми пари од лихвари и плати си курва, имај секс малце, ќе ти ги намали фрустрациите и комплексите.
И поиграј покер малце на компјутер.
Why so serious? :(

:Кезец:
 
V

viktora

Гостин
гр,
11.09.201612:26
Сеизмолошка oпсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години
По утринските потреси кои ги вознемирија граѓаните од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника.

– Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална магнитуда од 3,9 степени, почуствуван е во Скопје и околината со интензитет од 6 до 7 степени според Европската макросеизмична скала, изјави доктор Вера Чејковска од сеизмолошката обсерваторија.

Од таму додаваат дека според информациите со кои се располага, ваквите земјотреси со јачина од околу 4 степени според Рихтер се случуваат на 10 до 15 години.

– Во текот на минатиот век се имаат случено околу 10 -15. Истите, како што беше и случајот утринава, можат да бидат придружени со помали потреси. По неколку минути утрово се случи помал потрес од 2, 8 степени според Рихтер, велат од обсерваторијата.
http://republika.mk/651610
Изјава од 12:26.Земјотрес во петнаесет и кусур со 5,3 рихтер.А бе пет саата не поминаа а не 10-15 години.Уште една институција која џаболебари на наш грб,к луч под хитно.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
гр,
Изјава од 12:26.Земјотрес во петнаесет и кусур со 5,3 рихтер.А бе пет саата не поминаа а не 10-15 години.Уште една институција која џаболебари на наш грб,к луч под хитно.
Најверојатно им е кажано тоа да го изјават за да не се шири паника.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.439
гр,
Изјава од 12:26.Земјотрес во петнаесет и кусур со 5,3 рихтер.А бе пет саата не поминаа а не 10-15 години.Уште една институција која џаболебари на наш грб,к луч под хитно.
А што да кажат? Дека ќе има земјотреси? Дека ЗНААТ дека ќе има? Кој знае во светов дека ќе има?
Сигурно тоа кажаното им е од некои си статистики според видот на земјотресот дали и колку често се јавуваат.

Абе дај тресни си ја главата од тастатурата, попаметно ќе излезе тоа напишано него оваа глупост.
 
C

Castiel

Гостин
гр,
Изјава од 12:26.Земјотрес во петнаесет и кусур со 5,3 рихтер.А бе пет саата не поминаа а не 10-15 години.Уште една институција која џаболебари на наш грб,к луч под хитно.
Свесен/на си дека земјотрес не е возможно да се предвиди ?
 
V

viktora

Гостин
А што да кажат? Дека ќе има земјотреси? Дека ЗНААТ дека ќе има? Кој знае во светов дека ќе има?
Сигурно тоа кажаното им е од некои си статистики според видот на земјотресот дали и колку често се јавуваат.

Абе дај тресни си ја главата од тастатурата, попаметно ќе излезе тоа напишано него оваа глупост.
Оф бе воле едно не барам да ми предвиди дали ќе има или ќе нема земјотрес.Барам реакција од нивна страна,протокол како се постапува во вакви ситуации.Еден Истанбул со 15-20 мил жители десет дена живееше по шатори на улици поради можни земјотреси.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Бем ли му матер,какви нервози денеска.

Ме фати вториот земјотрес во кладилница во Ѓорче,во Моцарт.Легнат на столчињата чекам Лацио да почне и почна да тресе јако,а пошо кладилницата се наоѓа на приземје во зграда сите излегоа наеднаш од околните згради,почнаа тикети у ваздух да летаат.

Се јавувам дома да видам дали се добри и татко ми ми вика,абе кучето лаеше пет минути пред да дрмне земјотресот,ќе го скинеше ланецот и само што престана почна да дрма земјотресот.
Сестра ми кај баба ми во Лисиче сама била,таму бил појак потресот и пукнал едниот зид и паднал болјерот во веце,кога ми се јави не знаеше да изусти два збора од страв и од паника,па среќа татко ми во меѓувреме ја запалил колата и дојде ме собра од пред кладилиница и мислам дека додека стигавме таму ми се свртеја сто катаклизма филмови во глава.Татко ми такоџе,може направи 100 сообраќајни прекршоци,ама за ќерка се работи.
Сестра ми пак паметно направила,ама ми падна смешно кога ја видов,и камен од срце ми падна.
Си земала столче,седнала во нивата,пошо напред има огромен празен простор,си ставила сок и не чека.На цела мака и паника,добро е не расположи.

Тек сега доаѓаме дома у курац нек иде,гужва многу од Горно Лисиче и низ Аеродром,језиви глетки со исплашен народ излезен на улица,некои жени со бебиња во раце,некои мачките си ги бараат.
Нека остане на ова,празников денешен православен нека помогне и да не се повтори.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.237
Поени од реакции
35.871
11.09.201612:26
Сеизмолошка oпсерваторија: Нема простор за паника, вакви земјотреси се случуваат на 10 до 15 години
По утринските потреси кои ги вознемирија граѓаните од сеизмолошката обсерваторија за ТВ Нова велат дека нема простор за паника.

– Земјотресот е од скопското епицентрално подрачје, случен на длабочина од околу пет километри со Рихтерова локална магнитуда од 3,9 степени, почуствуван е во Скопје и околината со интензитет од 6 до 7 степени според Европската макросеизмична скала, изјави доктор Вера Чејковска од сеизмолошката обсерваторија.

Од таму додаваат дека според информациите со кои се располага, ваквите земјотреси со јачина од околу 4 степени според Рихтер се случуваат на 10 до 15 години.

– Во текот на минатиот век се имаат случено околу 10 -15. Истите, како што беше и случајот утринава, можат да бидат придружени со помали потреси. По неколку минути утрово се случи помал потрес од 2, 8 степени според Рихтер, велат од обсерваторијата.
http://republika.mk/651610
Овој е за утринскиот земјотрес. И во право се, такви имаме на 10тина години сигурно еден. А за овој од 5,3 изјавија дека бил изненадување што дошол толку касно после првиот и за скопско подрачје се случува еднаш на 100 до 150 години.

Факт е дека земјотрес не постои начин точно да се предвиди. Може само да претпостави врз основа на претходни случувања во подрачјето.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.439
Оф бе воле едно не барам да ми предвиди дали ќе има или ќе нема земјотрес.Барам реакција од нивна страна,протокол како се постапува во вакви ситуации.Еден Истанбул со 15-20 мил жители десет дена живееше по шатори на улици поради можни земјотреси.
Каков протокол бе, каква реакција? Не трескај глупости ебате беља, земјотрес беше тоа без поголеми последици (за среќа), какви протоколи сакаш???

Ти реков - тресни си ја главата од тастатурата и пастирај тука што ти излегло, ќе изгледа попаметно од овие бљувотини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom