ЗЕМЈОТРЕС!

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Пријатели, а добре ли сте? штети има ли нјакакви? Лоша работа... Сега казаха у нас по радиото - 285 југозападно от Софија
Сега эа сега нема никакви информации эа билокаква штета.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Па ако било тука од 6 до 7, требало рушевини да сме :nesvest:
Има две скали за мерење на земјотреси, Меркалиева и Рихтерова.
Рихтер е до степен 10, Меркалиевата е до 12.

Шести/седми степен според Меркалиева скала се манифестира со паѓање на објекти кои имаат слаби темели и со пукање на ѕидови. Од друга страна пак, шести/седми степен според Рихтер предизвикува колосални штети во радиус од 160 км од епицентарот.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
493
Поени од реакции
13
Јакичко беше, али не ми се веруе дека напраило некоја штета. Кај мене се стресе масата кај шо ми стои компот :vozbud:. Мислам дека двапати здрма еднаш па по неколку секунди уше еднаш или грешка сум ?:kesa:
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
Епицентарот му бил у близина на Гостивар. Такво нешто прочитав прееска јас. Така да таму највеќе требало да се осети... Ако има некој од таму, нека збори :)
Има има- од убајни не здрма... Се блокирав не знаев како да реагирам во моментот дали да останам в кревет или да станам и се стркалам и скријам под кревет :nesum:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.505
Поени од реакции
5.489
И во Тетово јако здрма, јас на приземје живам па осетив :S
 

La Española

Лекот е отров!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1.808
Поени од реакции
556
таа скала неке да е рихтер.. можда е некоја друга... пошо со 6 или 7 имаше да бидеме пепел
Не е Рихтерова, ете Јове погоре ми објасни...
Се работело за цифри по Меркалиева скала :)
 

Emma

Supergirl.
Член од
7 јуни 2006
Мислења
3.045
Поени од реакции
157
Ја чим го осетив, што у живот не сум осетила земјотрес... :icon_conf Озбилно, 3 - 4 ги имало до сега, откако памтам за себе, и тоа два пати на школо бев од тие, паника дигнаа невидена, а не успеав никогаш ништо ни да почувствувам ни да да укапирам.
Слабо или јако не знам, али не беше баш пријатно у секој случај. Особено не се пријатни цифрите по вести. :icon_conf
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Аман бе, што сте се испотресле сите? :)
Јас сум на 6 спрат у центар, осетив али ништо посебно :) Здрма малку ама не беше јако, ништо не мрдна дома (а обично се` крцка)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Зависи, има вертикално и хоризонтално бранување. Зависи како ќе се движат подземните води. Вертикалното бранување е многу поопасно отколку хоризонталното.
Не можам да го објаснам ова убаво затоа што бев копиљче кога бев на предавања на ПМФ, не се сеќавам убаво, ама сфаќате отприлика за што зборувам:)
 
Член од
17 март 2007
Мислења
702
Поени од реакции
26
Обаче... лошо се зав'рта... п'рво Софија, след това при вас... да видим к'де ште е следваштото...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
4.9 според Рихтер и не е баш малку :toe:
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
И да, заборавив да допишам горе... штом земјотресот се означува со римски цифри, тогаш е пресметан според Меркалиева, штом е со нормални(арапски) тогаш е според Рихтер. Значи овој денеска бил 4.9 степени според Рихтерова скала, VI степен според Меркалиева скала.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom