Живот после смртта

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Им се чудам на луѓето кои се оптеретени со тоа дали има живот после смртта. Покомфортно прашање би било - дали веруваме во живот пред смртта? За тоа повеќето не сакаат да чујат.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
За секоја акција има и реакција,какво семе се посее такво и се жнее,ако посадиме
семе од цвет ќе изникне цвет,ако посееме трн ќе изникне трн.
Како е горе така е и долу,како е долу така е и горе.
Какво семе посееметакво семе и ќе никне.
Универзумот бележи се.
Ако во овој живот сум била некаков силеџија,во другиот живот ќе бидам силувана,ќе ја доживеам истата судбина.
Секоја мисла,секое дејствување се бележи.
Да,кога ќе размислите се прашувата„Зошто оваа мене ми се случува„
одговорот пронајдете ги во вашата потсвест.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
Значи џимеј, нашиот живот пред смртта зависи од претходните животи, односно од се што да сега преживеала нашата душа. Живот после смртта не се однесува на тоа дека коа ќе умреш ќе отидеш таму и ќе ти речат сега ти ќе одиш во пеколот или во рајот.....такво нешто нема, според мене
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Смртта е само еден длабок сон...


Смртта не е длабок сон,туку е смрт,но само за телото,а за душата е будење,затоа што преминува од едно нешто во друго..Почеток на нешто ново..
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.370
Поени од реакции
25.099
Значи џимеј, нашиот живот пред смртта зависи од претходните животи, односно од се што да сега преживеала нашата душа. Живот после смртта не се однесува на тоа дека коа ќе умреш ќе отидеш таму и ќе ти речат сега ти ќе одиш во пеколот или во рајот.....такво нешто нема, според мене
Нашиот живот пред смртта зависи од што преживеала душата во претходните животи? Јас сум тотално неупатен низ што таа преживеала. Во наредниот живот ќе бидам таков каков што душата поминала низ овој?
Чисти измислици. Животот ти се случува сега, во една точка од времето. Твое е дали ќе веруваш во претходни животи, живот после смртта. Мој став е ова, ништо лично немам.:smir:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
За оваа најмногу може да пронајдете нешто во Клиничката смрт,таму многу добро се опишани некои работи во врска со живот после смртта.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Не верувам сигурен сум за претходни, а за следен можеби ако сеуште постои планетава земја.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
170
Поени од реакции
20
Значи темата е „Живот после смртта„ т.е дали постои живот после смртта-тоа значи дали откако човекот ќе замине од овој материјален свет опстојува на друга димензија,секако физички и материјално не,но духот секако да.Се е енергија.Не случајно ја спомнав клиничката смрт кога на пр.пациентот е прогласен за клинички мртов што значи нема знаци на живот,срцето повеќе не чука воедно престануваат сите животни функции,но во многу книги,списанија има луѓе кои после прогласената клиничка смрт го опишуваат своето искуство откако истиот повторно се врати во живот,а како тоа?(оваа е од прочитано)-Пациентот е на операциона маса каде истиот е прогласен за мртов,се исклучуваат апаратите,но истиот тој пациент тимот од лекарите ги вика дека тој сеуште е жив оти тој така се чувствува,цело време ги гледа како трчаат околу него,значи тој цело време е свесен за себе..но како?неговиот дух,неговата енергија сеуште постои,а кога истиот пациент го вратат во живот во точни детали опишува дека цело време видел се што се случува и тоа лебдеејќи над своето тело.Незнам колку сте запознаени(со извинување кон оние кои се запознаени)за АП-Астрална Проекција каде човекот може да патува низ времето и просторот со неговото Астрално тело и повторно да се врати во својот дупликат-можеби тоа некој и го доживеал преку „сон„несвесно се оделува астралното тело од физичкото тело,но има некои луѓе кои со вежби успеваат да ја достигнат таа состојба...значи не постои само оваа физичко материјално тело.
Незнам колку се слагате со оваа,но тоа е моето мислење,верување.
 
Член од
21 јули 2006
Мислења
24
Поени од реакции
0
najinteresno e so site se pretstavuvate kako hristijani, a ustvari povekjeto veruvte vo reinkarnacija ili voopsto ne veruvate vo zivot posle smrtta. Fakticki ispagja deka Makedonija e ateisticka zemja... Inace jas cvrsto veruvam vo zivot posle smrtta, posto nema sansi se da zavrsi tuka... dusata mora da odi nekade t.e. vo raj ili pekol
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ја знаете книгата Галебот Џонатан Ливингстон од Роберт Ленгдон ?? Нема ништо за смртта но за мислите
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ste isklucile kompjuter???? toa bi bilo toa :) ni dza ni bu... :)......ima teoriska moznost sekoja misla na sekoj mozok da e nekako nekade....registrirana....nekako zapisana pa da trae mnogu podolgo od naseto poimanje na vremeto .......
......ako nekoj nekade znae ili iznajde nacin da gi cita.................. eeee, togas ke dojde denot koga mrtvite ke "stanat"...:) , ama belja........... mnogu mrtvi ima....kako ke se pravi izbor koj i po koj red ke se "podigne"...:)
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ste isklucile kompjuter???? toa bi bilo toa :) ni dza ni bu... :)......ima teoriska moznost sekoja misla na sekoj mozok da e nekako nekade....registrirana....nekako zapisana pa da trae mnogu podolgo od naseto poimanje na vremeto .......
......ako nekoj nekade znae ili iznajde nacin da gi cita.................. eeee, togas ke dojde denot koga mrtvite ke "stanat"...:) , ama belja........... mnogu mrtvi ima....kako ke se pravi izbor koj i po koj red ke se "podigne"...:)
Ќе ги подредиш по важност :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
zelbata za vecen zivot e religiozno cuvstvo nezavisno od religijata koe se izveduva od nasata zelba da gi vidime nasite blisi od koi smrtta ne razdelila.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom