Живот после смртта

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
eve ti odgovor, zivot posle smrtta nema i da ima( ama nema ) toa e posle smrtta a ti si pred smrtta i ne e bitno sea toa, sea e bitno da si zivees kolku moes poubavo a za posle ic da ne ti e gajle posle ako ima neso site u raj ke ideme posto sto e ovoj kratok zivot za vecnosta cela nisto zatoa gleaj za sega da bides ok a posle za posle.
Ne e zivot posle smrtta tuku e nareden zivot(nareden ciklus na rajgajne rastejne i smrt) ili taka barem se nadevam deka ce bidi zatoa sto ne mozam da ja predvidam svojata idnina a sum svesen za odreden del od svoeto minato.Znam za minatoto pa se nadedevam deka toj ciklus ce se povtori i vo idnina.So tebe se slozuvam samo za edna rabota deka covek treba da uziva vo momentot i zivotot koj sto go zivee sega(pozitivno i konstruktivno a ne negativno i destruktivno)pa posle toa rabotite ce si se naredat sami od sebe.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
vidi proucavav reinkarnacija i na kraj svativ (mislam) deka poentata e u stvari deka vecno ke ima luge, to est rodot se obnovuva i vo taa smisla ke ima nekoj ja, ko sega ti sto si ja za sebe, ama nema da bides ovoj sega ja, posto ke bides drug, se odnovo i ke imas drugi roditeli se ke bide ko nekoj drug, u stvari ke bides drug, i nie ne pamtime na proslite zivoti posto sme umrele isto koa sea koa ke umreme ke zaboravime za ovoj zivot.taka da reinkarnacija mu doaga kao neveruvanje u licnosna besmrtnost nego mislenje deka sme vecni preku rodot.
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
јас ја отворив темава со цел на некое филоозофирање или што и да е, а не да читам глупи постови како
нема..
има..
можда..
бла бла бла...

јас барав ваше мислење и да објасните зашто е така а не да ми се карате за сапун тука...
темава ми текна да ја отворам зашто мајка ми ме инспирираше да размислував на таа тема...
така да ве замолувам во иднина по реални постови!
:smir:
Ок, еве ја мојата филозофија. Човекот е составен од тело и душа (за жал душата не ја рецкаме, гледаме само телото да го задоволиме, затоа и грешиме). Телото умира, душата е енергија и таа останува. Човекот умира кога ќе ја заврши мисијата за тој живот, некој има многу мала мисија, некој поголема, зависи од нивото на развиеност на душата. Потоа душата одбира друго тело (бебе) и повторно од ново....Тоа бебе таа го одбира во зависност од тоа низ какво искуство треба да помине во тој живот (ако треба да искуси болест, ке одбере такво бебе). И така натаму...предлабоко е морам да упростам и скратам. Значи ние самите си бираме ама не сме свесни за тоа...

Инаку душата исто така има еволуција, прво била во некој микроорганизам, па растение, животно па човек...значи душата расте и го акумулира целото искуство од сите животи, на кои ние не се сеќаваме бидејки сме преокупирани со тоа што кола вози комшијата, дали утре ќе ме испраша историја, дали јас сум најдобра во се, како да го скршам оној.......За жал, уште како мали сме принудени да се прилагодиме на таквиот начин на живот. А замислете да го имаме сето знаење на нашата душа :vozbud:

Јас вака размислувам, не мора никој да се сложи со ова :nenene:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
vidi proucavav reinkarnacija i na kraj svativ (mislam) deka poentata e u stvari deka vecno ke ima luge, to est rodot se obnovuva i vo taa smisla ke ima nekoj ja, ko sega ti sto si ja za sebe, ama nema da bides ovoj sega ja, posto ke bides drug, se odnovo i ke imas drugi roditeli se ke bide ko nekoj drug, u stvari ke bides drug, i nie ne pamtime na proslite zivoti posto sme umrele isto koa sea koa ke umreme ke zaboravime za ovoj zivot.taka da reinkarnacija mu doaga kao neveruvanje u licnosna besmrtnost nego mislenje deka sme vecni preku rodot.
Neznam dali vecno ce ima lujge zatoa sto uste utre mozi da ima nuklearna vojna ida nema nisto povejce na ovaa planeta.Se sto tvrdam jas ne doajga od nekoja kniga napisana od nekojsi tuku seto toa go kazuvam od moe licno iskustvo od sejcavajna i od soznasnie na minatite vrtejna(taka si gi velam jas minatite ciklusi da ne recam zivoti poso zivotot e kontinuitet na rajgajne rastejne i umirajne i pa odnovo).Licnosta ne umira samo nejzinoto telo.
 
Член од
27 мај 2008
Мислења
54
Поени од реакции
9
Ок, еве ја мојата филозофија. Човекот е составен од тело и душа (за жал душата не ја рецкаме, гледаме само телото да го задоволиме, затоа и грешиме). Телото умира, душата е енергија и таа останува. Човекот умира кога ќе ја заврши мисијата за тој живот, некој има многу мала мисија, некој поголема, зависи од нивото на развиеност на душата. Потоа душата одбира друго тело (бебе) и повторно од ново....Тоа бебе таа го одбира во зависност од тоа низ какво искуство треба да помине во тој живот (ако треба да искуси болест, ке одбере такво бебе). И така натаму...предлабоко е морам да упростам и скратам. Значи ние самите си бираме ама не сме свесни за тоа...

Инаку душата исто така има еволуција, прво била во некој микроорганизам, па растение, животно па човек...значи душата расте и го акумулира целото искуство од сите животи, на кои ние не се сеќаваме бидејки сме преокупирани со тоа што кола вози комшијата, дали утре ќе ме испраша историја, дали јас сум најдобра во се, како да го скршам оној.......За жал, уште како мали сме принудени да се прилагодиме на таквиот начин на живот. А замислете да го имаме сето знаење на нашата душа :vozbud:

Јас вака размислувам, не мора никој да се сложи со ова :nenene:
Е да си ми жив и здрав :smir: конечно некој што размислува слично.
Има прекрасна книга за оваа тема:
ПАТОТ НА ДУШИТЕ - Мајкл Њутон
ремек дело кој сака може да ја земе во матица ја сретнав дека ја има а и на нет ја има нека си ја симне. Се си пишува за патпт на душата послем смртта каде оди, што прави таму, како се враќа, во кое тело, кој го бира телото, и се се ако некој е заинтересиран да научи нешто слободно нека ја прочита оваа книга.
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
PA VIDETE VAKA ...NAJNORMALNO VECER KOGA KE ZASPIETE KE GO VIDITE ZIVOTOT POSLE SMRTA...............POZDRAV ZA FREDDY KRUGER:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Neznam dali vecno ce ima lujge zatoa sto uste utre mozi da ima nuklearna vojna ida nema nisto povejce na ovaa planeta.Se sto tvrdam jas ne doajga od nekoja kniga napisana od nekojsi tuku seto toa go kazuvam od moe licno iskustvo od sejcavajna i od soznasnie na minatite vrtejna(taka si gi velam jas minatite ciklusi da ne recam zivoti poso zivotot e kontinuitet na rajgajne rastejne i umirajne i pa odnovo).Licnosta ne umira samo nejzinoto telo.
da, znaci principot na individualnosta kako uslov da postoi soznanie za ona sto postoi e vecen.
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Јас верувам дека постои живот после смртта, а во др, прилика ке објаснам и зошто верувам, поврзано со карма реинкарнацијата:helou:
 

g0d

Член од
16 јули 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
Veruvam vo gospod i veruvam vo zadgroben zivot.

WE ALL GONE DIE!!!!!2012
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Леле ако има живот после смртта значи нема смрт лоооол.А иначе верувам.Преку „смрта“ изгледа одиме кај господ и после одиме каде?е незнам каде?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Ако во овој живот завршува со смрт и има живот по смртта ... како завршува тој другиот живот. Не е логично да има два животи а само една смрт.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
1.495
Поени од реакции
38
Ако во овој живот завршува со смрт и има живот по смртта ... како завршува тој другиот живот. Не е логично да има два животи а само една смрт.
Па двапати се умира. Еднаш на земјата и после кога ке дојде божјото царство. Сите ке воскреснат, добрите ке продолжат да живеат, а тие кои грешеле ке умрат засекогаш.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Па двапати се умира. Еднаш на земјата и после кога ке дојде божјото царство. Сите ке воскреснат, добрите ке продолжат да живеат, а тие кои грешеле ке умрат засекогаш.
pravoslavnata crkva uci deka vecno ke gorat vo pekolot.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Па двапати се умира. Еднаш на земјата и после кога ке дојде божјото царство. Сите ке воскреснат, добрите ке продолжат да живеат, а тие кои грешеле ке умрат засекогаш.
А што прават мртвите додека да дојде вечното царство ?? Чекаат па тогаш да им се суди? каде се до тогаш, има некои кои веќе 2000 години чекаат доаѓањето Исусово и страшниот суд, каде се тие ? собрани топтан злосторниците и добрите ?? како се вика тоа место?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom