Живот после смртта

Вампирката

Well, I tried to say there's nothing wrong with me
Член од
20 мај 2006
Мислења
3.819
Поени од реакции
95
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Ne veruvam vo zivot posle smrtta!!Toa sto go imas go imas sega na ovoj svet..toa raj pekol..mi se zivi gluposti..ili onoa ke bidam dobar nema da gresam za posle da idam vo rajot!!!:lud:
 
S

Sith_Lord

Гостин
Zivot posle smrtta? Za koj k*r? Zosto da go devalvirame zivotot na Zemjata do toj stepen da toj se tretira samo kako cekalna za "The Glorious Afterlife"?

Sith
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
~ThE_VaMpIrE~ напиша:
Sto mislite dali ima zivot posle smrtta? Mislite deka vasata dusa talka zasekogas po zemjata,ke idete vo pekolot ili rajot ili se ragate kako nov covek ama ne se sekavate na predhodniot zivot...kazete mi gi vasite mislenja zaso mnogu sum zanteresirana!!!

одговорот би бил не, бидејќи не верувам во господ, ама интересно е вака како фантазија :) единствен начин да се дознае е кога ке скинеме конци
 

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
Gaea напиша:
Животот не е точка туку запирка во сечиј живот.
хм.......сепак мислам дека е точка...се раѓаш и тука почнува животот после се случуваат болести...несреќи кои сепак се преживуваат и тука се става запирката продолжуваш да живееш и да му се радуваш на се што те опкружува и на крај доаѓа смртта и става ТОЧКА!!!
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
53
Поени од реакции
3
Фино ако така си мислиш.
 

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
neznam...sum razmisluvala mnogu pati na ovaa tema...so ogled na toa deka veruvam vo Gospod del od mene veruva deka mozebi posti zivot posle smrtta,a i mi se imaat deseno mnogu jezivi stvari sto me teraat da veruvam vo toa...ama pak koga kje razmislam jas,a i site drugi kolku pati sme imale dezavu,zosto da ne pomislam deka mozebi sum imala predhoden zivot...neznam sto mislam,kako sto rece gizo kje doznaeme koga kje skineme konci :) vo sekoj slucaj ubvo bi bilo da ima zivot posle smrtta :)
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
И ја ко Гижо поштувам атеизам (како посовремен степен во развојот на човековото сваќање, верување и објаснување на нештата), така да не верувам ни у живот после смртта. Иначе би било интересно :)
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Death is not the end, it`s only a transition...
Yeah, right...
Nema vrska, toa so raevi i pekoli e totalno nepotrebna stvar i kolku i da postoi nemislam da se zamaram sega dodeka ziveam, i da se otkazuvam od raboti koi sakam da gi pravam so cel eden den da zavrsam vo `rajot`... Ja ako cel zivot tuka si go pominam ko sto sakam, koj go e*e, barem ke znam deka ima pricina da goram vo pekolot... :))))
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
Живот после смртта-има. За црвите и бактериите кои го раградуваат телото.
Вампирче, а ти да земеш да си го живееш животов сега и тука? Што те кошта? Ако има нешто после, супер, три од карти. Ја, ако нема?
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Веројатно прашањето за постоење живот по смртта е прашање кое, кај многумина, е условено од одговорот на прашењето за смислата на животот. Нивниот правопропорционален однос условува одговор дека „нешто има”. Барем од аспект на религиозната, пред се` христијанска, теологија.



П.С. Почнав со ниет да дадам сериозно образложение, ама после овие 2-3 мои реченици се откажав од намерата од страв да не ми даде Офчарот (види му ник :)) по јубилеен стоти пат црвено со образложение: „Каде ти е младостааа”.
 

albanian_boy

pershendetje te gjitheve
Член од
14 април 2006
Мислења
252
Поени од реакции
10
zivot posle smrt postoi vo toa bidete sigurni ok?koj veruva vo Gospod toj nema sto da se dvoumi za ovaa prasanje,jas sum kategoricen deka ima zivot posle smrt bidejki site raboti sto gi pravime na ovoj svet bez razlika dali pravime dobri ili losi raboti makar i da si mislime za nekoj loso ili dobro ni se pisuvat i nema sansi da se spasime od odgovornosta koja ja imame pred Boga koga ke odgovarame na sudniot den,a se znae deka vo sudniot den nema da se poznavat megu sebe lugeto ,nema da se poznavat ni tatkoto so sinot bas bukvalno nema da pomaga nisto osven ako sme napravile ubavi raboti na ovoj svet ,ubavo dela, togas tamu samo Gospod kje ni pomogne a za ovie sto pravat losi raboti ne znam sto da kazam ednostavno bi im kazal da ne pravat zla,da napravat ubavi raboti da bidat humani da se pomagat megu sebe ,barem da ne mu mislime na nekoj drug nesto loso ,pa za nas ostanuva da si go zieveeme i da go iskoristime zivotot za ubavi raboti i dela inake nema druga sansa da ni se vrati ovoj zivot koj sto go ziveme sega,vi se slucilo li nekogas da sonuvate nekoj blizok sto vi umrel bez razlika dali od semejstvoto ili od drustvoto ,koj dodeka bil ziv pravel ubavi raboti,ubavi dela,im pomagal ne lugeto ednostavno da go sonuvate mnogu ubavo kako zive vo zelenilo, reki, svekinja i tn..... sto tie ubavini ne postojat na ovoj svet ,mene mi se ima sluceno ne ednas tuku poveke pati da sonuvam vaka .pozdrav
 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
ne ne znaes so e fintava rabotava e ako veruvas u gospod veruvas i u zadgroben zivot ako ne veruvas u gospod ne veruvas i u toa ali sea vidi vaka tie sto veruvaat u gospod a velat deka postoi reinkarnacija znaci tie ne ja poznavaat dovolno biblijata i sto bi rekol gospod deka se gresni. Vo reinkarnacija da veruvam zasto pa da ne zasto imam slusano citani gledano deka toa e taka sea da ne tipkam edno pet sest strani da objasnuvam ednostavno u reinkarnacija da ali u zadgroben zivot i deka setame po zemjava odnosno ke setame ke ni skita dusata toa za mene blage veze nema
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
има во рајот или во пеколот , а дека ќе се родам пак по некое време мислам дека малце потешко и не верувам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom