Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
@cholismo зошо 7-9 месеци за работна виза? Нели е рокот 3 месеци? Барем јас така го паметам. Иначе во секој случај мора таа да се чека надвор од Шведска.
А ако планираш и ти да заминуваш со него, би ти препорачала да аплицирате заедно, пошо од после е многу долга процедурата, ние чекавме 7 месеци. Ако имате доказ дека сте живееле заедно 6 месеци нека те стави како самбо.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Dobro be aman, ke si ostanam Capari. Eee pa i ti zlopamtilo :sneaky:.
Patem receno nastrana majtapot ova sto go tvrdis ni oddaleku ne e tocno :mad:.
Што не е точно? Кој имаше иницијатива да им се земе македонското државјанство на иселените од овде? Еден Владе од Цапари :pos:
Убаво си памти Агда, седи Битоља, нема нигде одење.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
@cholismo зошо 7-9 месеци за работна виза? Нели е рокот 3 месеци? Барем јас така го паметам. Иначе во секој случај мора таа да се чека надвор од Шведска.
А ако планираш и ти да заминуваш со него, би ти препорачала да аплицирате заедно, пошо од после е многу долга процедурата, ние чекавме 7 месеци. Ако имате доказ дека сте живееле заедно 6 месеци нека те стави како самбо.
кој вие ? ти и мажот ти или ти и другар ти ? овде во конкретниов случај не знаеме точно на што сме, дали таа е со другар, љубовник или дечко, може и нешто друго.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
@cholismo зошо 7-9 месеци за работна виза? Нели е рокот 3 месеци? Барем јас така го паметам. Иначе во секој случај мора таа да се чека надвор од Шведска.
А ако планираш и ти да заминуваш со него, би ти препорачала да аплицирате заедно, пошо од после е многу долга процедурата, ние чекавме 7 месеци. Ако имате доказ дека сте живееле заедно 6 месеци нека те стави како самбо.
Така ни рекоја во миграционо, од 7-9 месеци, зависи, таа ни вели и ние не знајме точно колку ќе земи време, ама отприлика толку.
Инаку да, заедно аплицираме оти како шо велиш ти отпосле треба и за мене наново да чекам, одзема многу време така.
Автоматски споено мислење:

кој вие ? ти и мажот ти или ти и другар ти ? овде во конкретниов случај не знаеме точно на што сме, дали таа е со другар, љубовник или дечко, може и нешто друго.
Јас, мажот ми, другар ми и швалерот, туто комплето сите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Што не е точно? Кој имаше иницијатива да им се земе македонското државјанство на иселените од овде? Еден Владе од Цапари :pos:
Убаво си памти Агда, седи Битоља, нема нигде одење.
Koga toa? Jas si imam problem so specificna sorta na iselenici koi patem receno ne se nasa dijaspora tuku bugarska i onie sto jadat gomna. I uste imam.
Agdeto pojma nemam niti sto sfatila niti sto pamti :toe:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
А зашто морам да бидам во главен град?
Друго што ако компанијата која ми понудила договор нема канцеларии во Стокхолм?
Да не зборам за чекање förstahandskontrakt во Стокхолм и Гетеборг?

Али како што пиша некој тука да не разглабаме многу што како за изборот на град, ако има тема за тоа да се преселиме таму ако не да си направиме тема во ПП
Затоа реков, ако си некој кој има можност да бира кај да живее ( а сите со ИТ имаат ), не гледам зошто би седел во Гетеборг. Океј е градот, но во поглед на можности Стокхолм е неприкосновен.
А со моменталните каматни стапки не знам ни зошо би размислувал за стан од прва рака.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
ауууу мислам дека ја загледано темава некогаш ногу одамна, може сум ја обришал од следени ради пристојни објаснувања од некои членови ама гледам забавно било изминатиов период :)

Jas sigurno ne znam se.
Ama sigurno ti tvrdam deka vo Svedska do 31 Oktomvri ima opsta zabrana za vlez na gragjani od non Eu zemji I deka nema vlez pa makar bil vakciniran I so dve dozi. :pipi: za ne vakcinirani ni da ne pravime muabet
Чисто процедурално :) дозволен е влез во Шведска со две дози на вакцина, од 6.10 до 31.10. Не е потребен негативен тест.

А таман помислив дека не знам есап да терам, она голтнала нула. :)) И плус дознав дека дарк лејди е во Шведска. :love::backa:
Од 20 и некој Септември беше дозволено завлез на лица вакцинирани од мкд да влезат, знам прашував зашто јас имав гости кои дојдоа на 1ви Октомви и следна тура на 8ми сите се со мкд пасоши

Со тоа што пример вакцинирани во Србија мораше да извадат мкд сертификат иначе немаа право на влез

Затоа реков, ако си некој кој има можност да бира кај да живее ( а сите со ИТ имаат ), не гледам зошто би седел во Гетеборг. Океј е градот, но во поглед на можности Стокхолм е неприкосновен.
А со моменталните каматни стапки не знам ни зошо би размислувал за стан од прва рака.
Не знам колку си тука ама да ти олеснам каматните стапки во моментов се ВИСОКИ за тоа како беа пред 1 година пример.
И не знам што толку убаво гледаш во стокхолм, не е дека не е убав градот ама ништо посебно го направи гетеборг дека е Долно дупени. Искрено ме интересира кои се тие можности што стокхолм ги има а гетеборг не
Едноставно тука добив понуда за работа пред да се преселам и останав тука, но тоа не значи дека утре нема би се преселил.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не знам колку си тука ама да ти олеснам каматните стапки во моментов се ВИСОКИ за тоа како беа пред 1 година пример.
И не знам што толку убаво гледаш во стокхолм, не е дека не е убав градот ама ништо посебно го направи гетеборг дека е Долно дупени. Искрено ме интересира кои се тие можности што стокхолм ги има а гетеборг не
Едноставно тука добив понуда за работа пред да се преселам и останав тука, но тоа не значи дека утре нема би се преселил.
Па не би рекла дека се толку високи, сепак е индивидуално како ќе испреговараш со банката.
Лично мене не ми се допаѓа Гетеборг, тоа е сепак индивидуално, но ете градот ми нема некој шарм. Можеби и го посетив во време кога беше стварно хаотично и се градеше на многу места, така ми е останат, дека нема естетика некоја.

Зошто мислам дека Стокхолм има повеќе можности? Пошо секој главен град воглавном има повеќе можности? За ИТ конкретно имаш огромен избор на фирми, пример знам дека некои од фирмите имаат канцеларии и во Гетеборг но понудата е сепак ограничена во споредба со Стокхолм. Стартап културата, можностите за развивање контакти, можностите за работа на различни проекти и поголемиот избор на клиенти ( доколку работиш како самостоен консултант ).
Не дека Гетеборг е Долно Дупени, само се изненадив бидејќи мислам дека ти си прв од сферата на ИТ кој мигрирал за Гетеборг, бар од тие што ги знам.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Па не би рекла дека се толку високи, сепак е индивидуално како ќе испреговараш со банката.
Лично мене не ми се допаѓа Гетеборг, тоа е сепак индивидуално, но ете градот ми нема некој шарм. Можеби и го посетив во време кога беше стварно хаотично и се градеше на многу места, така ми е останат, дека нема естетика некоја.

Зошто мислам дека Стокхолм има повеќе можности? Пошо секој главен град воглавном има повеќе можности? За ИТ конкретно имаш огромен избор на фирми, пример знам дека некои од фирмите имаат канцеларии и во Гетеборг но понудата е сепак ограничена во споредба со Стокхолм. Стартап културата, можностите за развивање контакти, можностите за работа на различни проекти и поголемиот избор на клиенти ( доколку работиш како самостоен консултант ).
Не дека Гетеборг е Долно Дупени, само се изненадив бидејќи мислам дека ти си прв од сферата на ИТ кој мигрирал за Гетеборг, бар од тие што ги знам.
Не се разбравме за каматите изгледа, стапка од 1.54-1.59% во никој случај не е висока. Ама споредено со пред околу година дена кога беше 1.09% е висока :)

Да Стокхолм има поголем избор, ама има и повеќе гужва. Бар тука не мора да се бутаме сите во главниот град демек имало избор само таму. Јас и во СК имав избор и одлична плата ама го мразев градот ради гужвите. Платите се исто повисоки ама не е толку голема разликата (е тоа што мислам дека имате помал данок ве вади тука нема збор). Станови се малтене иста цена како бо гбг ама куќите се доста поскапи (а јас стан тука не би купил, бар не по цените што ги бараат за право да живееш во станот не си сопственик на истиот)
Исто е битно што од ИТ работиш пример девелопер за ембедед не иде во Стокхолм, исто како што c# не доаѓа во гбг. Мада јас не сум ни едното ни друго ДевОпс работам и сеедно ми е дали сум во едниот или другиот град. Двата града имаат интересни конекции со околината пример од стокхолм имаш повеќе избор за фери до другите земји, од гбг мешано фери и воз. Од тоа кратко лето што го имаме гбг и околината имаат доста поголем избор на плажи пример

Али пак ќе ти речам мене понуда ми дадоа за Гбг и дојдов тука, што не значи дека цел живот би седел во градов. Исто така не значи дека никогаш не би го сменил за Стокхолм или Вестерос од кај да знаеш или Кируна или некое село. Искрено единствено нешто што мене ми е проблем во гбг е значително поголемо количество на дожд споредено со Стокхолм, за ништо друго не наоѓам замерка. Има избор на компании каде да работиш со лопата да ринеш, не е дека си лимитиран за тоа (иако да точно е дека има помалку стартапи тука него во стокхолм). Од друга страна ако погледнеме за девојка ми нит стокхолм нит гбг се добри за нејзината струка има само по 1 компанија во двата града и таа е истата АстраЗенека, најдобро за неа би било у Лунд и сеа што да речам ааа у тоа село нема шанси или стокхолм или ништо?
Али ете во нашиот сличај двајцата имаме работа тука, она две години бараше работа и стокхолм и гбг едвај најде. Не е проблемот јас да сменам каде скоро секаде можам, зашто да се оставиме со 1на плата кога може две. Подобро прв во село него последен во град (во преговорите она кога збореше за малку не се преселивме во лунд [јас и таму лесно ке најдев работа] ама на крај и дадоа ремоте да работи па останавме тука)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom