Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
@CafeDelMar инаку пред три недели е дозволено да влегуваат граѓани од Македонија со две дози вакцини, на секој две недели мислам дека се прави апдејт на ситуацијата, низ цела Европа е така ако не се лажам.
Ние кога слетавме Македонија беше во земји исклучок, тогаш сеуште вакцините не ги признаваа тука, барем не за трети земји како нашата.
И да си вакциниран без тест не смееше да влезиш Шведска,за со Македонски пасош зборам.
Автоматски споено мислење:

И јас се збунив со цифрите, викам веројатно мисли на евра, не круни.
Дарк лејди, аман бе човек! :pos:
Јбг се бунам со валутите, цело време во евра ми е умо зато :ROFLMAO:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Абе лејди и ти нацртавме и пак не сфаќаш, кој дел од напишаното не ти е јасен, ти пуштив скрин од полиција, по релевантен извор од тоа здравје ама ти си знаеш, седи си ти долу Охрид арна си :)
CafeDelMar е таму. Таа вели од 06.10 можело да се влезе до 31.10. Што и верувам, затоа што ЗНАЕ.
Во твојот линк никаде не прочитав датум 06.10
Овие шведиве бетер од нас, информацииве ги менуваат како чорапи :pos:

Седи си ти Трелеборг и свиркај си.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
хахахахаххаха темава сеа ја читам, well thats escalated quickly.

Дај некоја нека ме земе за документи, брак мрак нешто, добар сум, ќе си одговарам со швеѓаните. Иам и роднини у Гетеборд ќе се снајдам за смештај и работа, имав и една симпатија таму ама се омажи и роди, сеа само ја манијачам на инстаграм, и така.
Kako sto trgna site ke ne vdomi vo Svedska, samo da resi so vizata.
Ete stegame palci cholismo za srekja za pobrzi da bidni taa rabota.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Прво глумеше сезнајка дека многу ги познаваш тука законите, па кога ти постирав линк дека нема рестрикции за влез во Шведска, освен сертификат не знаеше како да се извадиш па глумеше дека тролаш тука, типична селска Охриѓанка од Лескоец
Типична граѓанке од Баирот :pipi:

Ајде по што си глупа, па не разбираш да ти нацртам

Убаво го погледнав твојот линк. Последниот апдејт на линкот е од 11.10 т.е. денес

Кога ќе го отвориш убаво си пишува дека во Шведска има „There is an entry ban for travels to Sweden from non-EEA* countries until 31 October 2021
Entry from a non-EEA* country
  • Must be covered by at least one exemption to the general entry ban (e.g. reside in an exempted country) or be fully vaccinated and hold a vaccine certificate from a so called approved country.
  • Vaccinated travellers
    Recovered travellers
Како што тука се менуваат мерките и регулативите, така се менуваат и во Шведска, и со оглед дека не сум таму и не планирам да одам годинава, немам потреба да ги пратам. Спрема тоа, јас го променив мојот став, затоа што увидов дека веќе не било така, како што сум знаела дека било.
Знаеш, единствено амо глупавите луѓе не ги менуваат никогаш ставовите. Ама ти тоа не можеш да го сватиш:pipi:

Препрочитај си го целиот разговор, за да видиш какви се глупости изнатреска, од
- утре ќе оди,
- за другар
- за дечко ми
- бев ме
- беа со другарка ми
- јас не бев
- на 19 се враќам
- не се враќам
- два пати голташе нули случајноооооооооооооооооо
- пишуваше дека се круни
- па после само на евра размислуваше
- па на крај дојде и до спермата на татко ми

П.С. Сега вези до утре, ќе ја имаш честа да бидеш прават личност на мојата игнор листа:love:
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.147
Поени од реакции
8.974
Искрено,ДА ВИ СЕ ИСПОСЕРАМ ВО ВАКВАТА сатанистичка ЕУ полна со неморал,предрасуди,глупи закони и затворени граници!
nogu sila voa brat mi.
kaj nas vikat, sila na lozjeto, ne na muabet samo :ROFLMAO:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Не идеш ни во Шведска, ќе си седиш во Македонија. Дека ти сметаа иселениците на времето. :D
Dobro be aman, ke si ostanam Capari. Eee pa i ti zlopamtilo :sneaky:.
Patem receno nastrana majtapot ova sto go tvrdis ni oddaleku ne e tocno :mad:.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.689
Поени од реакции
35.058

Kajgana Shop

На врв Bottom