Живот и работа во Шведска

Вистина или рекламирање

  • Вистина

    Гласови: 5 71,4%
  • Реклама

    Гласови: 2 28,6%

  • Вкупно гласачи
    7
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Blaze tebe, so takov decko :love:
Jas za 1300 kruni, ne stanuvam od krevet :icon_mrgr:.
Tamu ti bilo betar od Makedonija, so 1300 kruni vo gradezen sektor be sekerce ni za semki nema da mu ostanuvaat, a I ke treba da zivee na vozduh :(
Минималната плата е таа, законски, конкретно тој ќе зема минимум 2200 круни после скат ( данок ) и во барањето така стои и таа е платата која му се нуди, со можност за екстра сати.
Смештај не плаќа, тоа е огромен буст за почеток, поготово тука каде кириите се оган и шансите да најдиш стан испод 7000 круни се многу мали.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Za kraj na muabetov

Prvo da vi posakam sreka I tebe I na decko ti. Sledniot pat ne go vikaj drugar, greota e, decko e decko. Odi sega da mu se izvinis I da mu kazes " Alskling, jag alskar dig sa jatte himla mycket" Pocituvaj go kako takov, osven ako ne se sramis od nego :cautious:
Vtoro, prvicnoto prasanje mi bese kako vlegovte ti I decko ti vo Swedska pred 31 Oktomvri so makedonski pasosi, ne vakcinirani. Od prosta pricina sto Svedska ima vovedeno opsta zabrana za vlez na lica od Makedonija, pa makar bile vakcinirani I so dve dozi.
Smetaj se za srekna licnost sto bas vas co dozvolile vlez.
Zaradi korona krizata ic ne trebalo da se macite da odite vo migracionoto. Mozevte fino, lepo I kulturno da se razberete preku, email, telefon ili posta. Dzabe ste izgubile vreme, za obicna informacija

Moze ne znam kako e da se zivee I raboti vo Irska, Francija, Germanija, ama barem znam kako e da se zivee I raboti vo Swedska. :pipi:
Ubav pomin vo Treleborg sekerce:love:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Za kraj na muabetov

Prvo da vi posakam sreka I tebe I na decko ti. Sledniot pat ne go vikaj drugar, greota e, decko e decko. Odi sega da mu se izvinis I da mu kazes " Alskling, jag alskar dig sa jatte himla mycket" Pocituvaj go kako takov, osven ako ne se sramis od nego :cautious:
Vtoro, prvicnoto prasanje mi bese kako vlegovte ti I decko ti vo Swedska pred 31 Oktomvri so makedonski pasosi, ne vakcinirani. Od prosta pricina sto Svedska ima vovedeno opsta zabrana za vlez na lica od Makedonija, pa makar bile vakcinirani I so dve dozi.
Smetaj se za srekna licnost sto bas vas co dozvolile vlez.
Zaradi korona krizata ic ne trebalo da se macite da odite vo migracionoto. Mozevte fino, lepo I kulturno da se razberete preku, email, telefon ili posta. Dzabe ste izgubile vreme, za obicna informacija

Moze ne znam kako e da se zivee I raboti vo Irska, Francija, Germanija, ama barem znam kako e da se zivee I raboti vo Swedska. :pipi:
Ubav pomin vo Treleborg sekerce:love:
Епа изгледа не знаеш баш се, Македонија пред еден месец беше ставена на листата на исклучок земји кои можат да патуваат со негативен тест, еден куп пријатели и роднини се претераа летово во Шведска така и никој немал проблем на граница.
Од 21 септември ги олабавија мерките и иако не сме поќе на листата за најбезбедни земји вакцините се признаени и можи да се патува слободно ако си вакциниран со две дози.

Инаку фала, не се срамам од дечко ми таман работа, вреден дечко, млад, здрав, прав, личен машала :)
А за тоа што го нареков другар, па пред се и другар ми е :) Боже здравје и маж ќе ми биди за скоро :ROFLMAO:
Инаку преку меил контактиравме со миграционо, не беа конкретно за информацијата појдени таму, имавме други причини.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Епа изгледа не знаеш баш се, Македонија пред еден месец беше ставена на листата на исклучок земји кои можат да патуваат со негативен тест, еден куп пријатели и роднини се претераа летово во Шведска така и никој немал проблем на граница.
Од 21 септември ги олабавија мерките и иако не сме поќе на листата за најбезбедни земји вакцините се признаени и можи да се патува слободно ако си вакциниран со две дози.
Jas sigurno ne znam se.
Ama sigurno ti tvrdam deka vo Svedska do 31 Oktomvri ima opsta zabrana za vlez na gragjani od non Eu zemji I deka nema vlez pa makar bil vakciniran I so dve dozi. :pipi: za ne vakcinirani ni da ne pravime muabet
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Jas sigurno ne znam se.
Ama sigurno ti tvrdam deka vo Svedska do 31 Oktomvri ima opsta zabrana za vlez na gragjani od non Eu zemji I deka nema vlez pa makar bil vakciniran I so dve dozi. :pipi: za ne vakcinirani ni da ne pravime muabet :sneaky:
Будно ја следев целата ситуација со рестрикции и сигурно ти тврдам дека така беше, еве ти доказ чувам скриншот од разговорите пред да тргниме неколку дена.
Не се закренуван јас за време на пандемија пред да знам со сигурност дали смеам да поминам граница Screenshot_20211011-142322.png Screenshot_20211011-142539.png
Пред една недела дојдоа пријатели вакцинирани, освен серификат не им побараја ништо друго, еден од нив беше вакциниран само со една доза ама тест имаше за секој случај, е него на нашиот аеродром му правеа проблемк, тука влезе без проблем.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Ok Opstata zabrana za vlez vo Svedska vazi za site OSVEN, za bitolcani :pipi: moze taka?

31 oktomvri tuku taka go stavija da se zaebavaat so drugive:sneaky:

Letovo imase golem broj na doselenici od Swedska vo Makedonija TOCNO, bea I moite, ednite veke si zaminaa, a drugite se seuste tuka. Ama tie se nivni rezidenti,
Zabranava ti e druze za turisticki poseti na Swedska od strana na non eu gragjani.

Da ti prevedam, po sto ocigledno ne me.razbiras ili taka ti cini
Ne e vozmozno tvoite prijateli pred 1 nedela da napravile vlez vo Swedska so makedonski pasos, pa makar bile I so 10 vakcini.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Ok Opstata zabrana za vlez vo Svedska vazi za site OSVEN, za bitolcani :pipi: moze taka?

31 oktomvri tuku taka go stavija da se zaebavaat so drugive:sneaky:

Letovo imase golem broj na doselenici od Swedska vo Makedonija TOCNO, bea I moite, ednite veke si zaminaa, a drugite se seuste tuka. Ama tie se nivni rezidenti,
Zabranava ti e druze za turisticki poseti na Swedska od strana na non eu gragjani.

Da ti prevedam, po sto ocigledno ne me.razbiras ili taka ti cini
Ne e vozmozno tvoite prijateli pred 1 nedela da napravile vlez vo Swedska so makedonski pasos, pa makar bile I so 10 vakcini.
Автоматски споено мислење:

Ok Opstata zabrana za vlez vo Svedska vazi za site OSVEN, za bitolcani :pipi: moze taka?

31 oktomvri tuku taka go stavija da se zaebavaat so drugive:sneaky:

Letovo imase golem broj na doselenici od Swedska vo Makedonija TOCNO, bea I moite, ednite veke si zaminaa, a drugite se seuste tuka. Ama tie se nivni rezidenti,
Zabranava ti e druze za turisticki poseti na Swedska od strana na non eu gragjani.

Da ti prevedam, po sto ocigledno ne me.razbiras ili taka ti cini
Ne e vozmozno tvoite prijateli pred 1 nedela da napravile vlez vo Swedska so makedonski pasos, pa makar bile I so 10 vakcini.
:popce:
Ок те лажам
Еве ти читај, ова не го пишувам да се докажувам, туку има тука некои на кои ќе им биде во корист информацијава.
.
Забраната за влез во Шведска моментално не е на сила, барем не за резиденти од Македонија.
Повторувам, граѓани од Македонија можат туристички да влезат во Шведска со вакцини, за другите земји како е не знам и не ме ни интересира искрено.
Автоматски споено мислење:

Значи другарите мои се во илузија дека се Шведска,а можи и јас :pos:
Ме изнасмеа ексик да фатиш
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.217
Бевме
Другар ми
Дечко ми
Не бевме, он беше
Беа другарите
втф [mention]cholismo [/mention]?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ona klasicnoto za drugarka prasvam muabetot koga tinejderka ima simptomi na trudnoca pa se srami da prasa :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Значи другарите мои се во илузија дека се Шведска,а можи и јас :pos:
Ме изнасмеа ексик да фатиш
Утре ќе се јавам во миграционото, да прашам како те пуштија тебе и другар ти т.е. дечко ти покрај entry ban for travels to Sweden from non-EEA* countries until 31 October 2021. и тоа НЕВАКЦИНИРАНИ само со тест. :cautious:
Што толку специјални гости ќе бевте. Па мораа да прават такви исклучоци

Или пак добивте покана од Кралицата Силвија?

А овие другарите што дојдоа пред 1 недела и тие ти се другари како дечково или? да си прашам за секој случај:cautious:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Утре ќе се јавам во миграционото, да прашам како те пуштија тебе и другар ти т.е. дечко ти покрај entry ban for travels to Sweden from non-EEA* countries until 31 October 2021. и тоа НЕВАКЦИНИРАНИ само со тест. :cautious:
Што толку специјални гости ќе бевте. Па мораа да прават такви исклучоци

Или пак добивте покана од Кралицата Силвија?

А овие другарите што дојдоа пред 1 недела и тие ти се другари како дечково или? да си прашам за секој случај:cautious:
Ами изгледа симпатични му се видовме на граница и не пуштија. Зошто да се јавуваш еве ти пиши на страната детално кој смее кој не смее да влези, се фати како пијан за бандера со тоа 31 Октомври
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.548
Поени од реакции
34.866
Работодавецот требало да му исплаќа минимум 1300 круни месечно. Амааааааа ќе му исплаќал 2200 круни.

Шеќерче, па дали барем пресмета пред да треснеш, колку се вкупно 2200 круни?

Ај да не се мачиш, јас ќе ти прерачунам,
12,000 денари.

И ти и дечкото ти и другарка ти се мафтате до миграционото за мочани 12,000 денари????????????

Па со 2200 круни бе шеќер, во Трелеборг нема да може сладолед да си купи, а не па да преживее
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Работодавецот требало да му исплаќа минимум 1300 круни месечно. Амааааааа ќе му исплаќал 2200 круни.

Шеќерче, па дали барем пресмета пред да треснеш, колку се вкупно 2200 круни?

Ај да не се мачиш, јас ќе ти прерачунам,
12,000 денари.

И ти и дечкото ти и другарка ти се мафтате до миграционото за мочани 12,000 денари????????????

Па со 2200 круни бе шеќер, во Трелеборг нема да може сладолед да си купи, а не па да преживее
Шеќер 22 000 мислев, голтнав една нула.
не замарај поќе не си интересна, да не манам уште некоја ракија и Трелеборг и Готланд ќе го видиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom