Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

U

UnholY

Гостин
Смеј си се слободно, ако е до толку смешно.
И пафкај си ако сакаш додека ги гледаш клиповиве. Твој живот твое право.

Погледни околу себе имаш слични примери како клиповиве. Ти доаѓа тогаш да се згазиш од смееш?
Не ме тера да се згазам идејата за кампањата, тоа у ред, ништо против. Ама како е идејава осмислена и екранизирана на клиповиве, ако тоа не е за газење од смеа не знам шо е.
Кој нормален како симптоми на марихуана би прикажал агресија, напаѓање рандом старици по улица, ограбување, пробивање коли. За дел од секунда профи криминалец стануе.
Освен смеењето ни приближно ништо друго не е прикажано коо шо е.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.857
Поени од реакции
18.559
Ок реклами направиле само оваа последнава за тревата е хахаха. Замисли си некој напушен, крш напраен не може да стои, да му улета на некое бабе и да и ја украде ташната хахахаха. Ја да сум на местово на дечково само што ќе стигнам пред бабето ќе се прснам од смеење и ќе паднам на земја. Сега сериозно, шала на страна, ситуацијава со дрогиве е алармантна, со самиот факт што една паковка хероин на улица изнесува 300 ден, а една шипка гане е 500 - 600 ден. ни кажува која им е целта на дилерите. Што помасовно навлекување и поголем профит за нив. Инаку кога веќе правеле реклами за дрога можеле и за тромадоли да напрaват затоа што во Македонија најголем е бројот на зависници од тромадоли не од хероин, но бидејќи тромадолите престанаа да се произведуваат пред едно два месеца може да се каже дека сите што биле на тромадоли отишле на хероин.
Инаку да се вратам на рекламата за гането :pos2:. Ја мислев дека сценаристиве, режисериве и останатите припадници на фелата уметници поприлично експериментираат со недозволени супстанци па би морале да знаат како да ги прикажат штетните страни на марихуаната, ама изгледа не било така. Еве ја ќе пробам да им направам сценарио за четвртата реклама.
Значи еве нека се работи за "Студент" кој што со своите другарчиња сака да се опушти пред предавања, и така студентов со другарчињата си ролаат позади факс за да не им биде досадно на предавања и онака лом напраени од гането цели окезени влагаат на сред предавање. Професорот прави нервозна гримаса на лицето и со остар поглед им покажува каде да седнат. Ама само што седнуваат почнуваат да се газат од смеа на цел глас. Професорот нервозно се врти накај нив и ги опоменува, и кога гледа дека не се смируваат им ја отвара вратата од амфитеатарот. И така момциве лом направени само што почнало да ги пушта гането вадат уште една двојка за да се докрајчат. По долгата зезанција со другарчињата, едниот од студентите се враќа дома. Му се натрупале огромни материјали за учење а тој не ни почнал да чита. Пробува нешто малце, ама не му оди и заспива над книгата. Доаѓа и колоквиумската недела, студентот оди да полага ама џабе ништо не останало во главата и од тоа малку што го читал, го предава листот сосема празен без ниедно прашање заокружено. И така изнервиран си ги собира ранецот и јакната и излегува надвор, меѓутоа нервозата му поминува затоа што ги здогледува другарчињата со кои си рола добри џоинти, а плус му текнува дека вечер ќе се види со Марија, неговата девојка. Си помислува - "Ќе биде интересно и ништо не ќе може да ми го расипе денот". И така студентот и се јавува на Марија и се договараат да се видат вечерта. Влегуваат во дискотека, Марија малку се поднапива и почнува да игра у секси пози и да ги истканува своите заоблени атрибути. Таа е тотално запалена, го пипка "Студентот" по целото тело и му дава влажни бакнежи. Му шепка на увце носи ме кај тебе дома, и студентов среќен си вика леле леле кои сексови ќе паднат вечер. И така завршуваат во собата на "Студентот". Марија му ги соблекува панталоните и со јазикот му го гали "малиот" преку боксериците, му ги соблекува и боксериците ама што ќе види малиот е тотално во петти сон. Марија прави кисела фаца и go го прашува "Што е ова". "Студентот" и враќа "Ништо, ништо ти само продолжи, ќе се дигне он немај гајле". Марија продолжува уште неколку пати ама "малиот" не дава знаци на живот. Таа нервозно станува и почнува да си ги собира алиштата, му се издерава еднаш на Студентот - " Неспособен еден, ќе си најдам некој друг да ме задоволи" и демонстративно ја напушта собата трескајќи ја вратата. "Студентот" ја спушта главата разочарано и решава утре да отиде на лекар.
Toj седи пред лекарот а овој намуртено го гледа и му вика - "Жал ми е момак,имаш перманентна еректилна дисфункција на пенисот како резултат од ексцесивно користење на канабис сатива". "Студентот" со неверување и нервоза го прима соопштението. Сега ита накај дома сакајќи да си докаже дека пак може да постигне ерекција. Го вклучува компјутерот и си го пушта омилениот порнич со надарените црнкињи. Пробува да мастурбира, се препотува, џабе "малиот" неќе ни да чуе. Наеднаш го фаќа параноја и си помислува "О не, мртов пенис на само 20 години!!!" Студентот ја полни кадата со вода, влегува во кадата и го спушта вклучениот фен во водата. Неговото тело почнува да се тресе од струјата која поминува низ него. Наеднаш престанува да дише и главата му паѓа во водата.

THE END​

Ете како марихуаната може да убие :pos2: by the way сценариово ми пичи.
 
Член од
26 октомври 2009
Мислења
420
Поени од реакции
12
Pici Pici i toa kako :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:

Погледни околу себе имаш слични примери како клиповиве. Ти доаѓа тогаш да се згазиш од смееш?
Da mi doaga sa se zgazam od smeja gi sozaluvam i sakam ponekogas dobro da gi izmlatam posto tie ne se od Mara tuku od Heroin! Iam eden komsija st isusan e da zemes da go mlatis vo raci kje ti umre ali toa e toa pari i egzibicionizam!
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Смеј си се слободно, ако е до толку смешно.
И пафкај си ако сакаш додека ги гледаш клиповиве. Твој живот твое право.

Погледни околу себе имаш слични примери како клиповиве. Ти доаѓа тогаш да се згазиш од смееш?

Е да му е*ам ма*ер клипот со марихуаната е ептен,ама ептен отиден до крајност.Марихуана или џоинт како сакате неможе да ве одведе до тој степен кој што е прикажан на овој клип.Срање у боја,дува краде кола....глупости на кило.

За хероинот да се сложувам пошто знам примери за такви фаци што користат ваква дрога и верувајте клипот во најмала рака го доловува,кај некои случаеви е и многу полошо.

Да рекламиве имаат смисла,само по телевизииве баш и не сум видел некоја од овие реклами,треба да се пуштат да се едуцираат младите,вниманието да го насочат кон друга страна,подобрата страна.

Сум пробал некои од овие дроги и искрено не е убаво,ама воопшто.Ми се лоши,повраќам....Знам дека веќе нема да паднам во искушение за да консумирам.Пробав,осетив дека не е добро и баталив.

Не ме тера да се згазам идејата за кампањата, тоа у ред, ништо против. Ама како е идејава осмислена и екранизирана на клиповиве, ако тоа не е за газење од смеа не знам шо е.
Кој нормален како симптоми на марихуана би прикажал агресија, напаѓање рандом старици по улица, ограбување, пробивање коли. За дел од секунда профи криминалец стануе.
Освен смеењето ни приближно ништо друго не е прикажано коо шо е.
Па јбг знаеме дека е така,ама мора да се прикаже на тв во крајни граници и најлошото од марата.Ако ги прикажат ''добрите'' страни тогаш рекламите нема да успеат да го прикажат за тоа што се наменети,да ги оддалечат младите од дрогите:smir:
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Џабе се и кампањи и све браќа .... Против ова нема спас....:uvo: ПРОФИТ ПРОФИТ !
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Навистина не знам дали е така зошто авторот на блогот нема оставено линк од UK Council for Medical Research до конкретниот текст но сепак во целина анализата ја доловува поентата.
Од една страна имаме пропаганда зошто за да биде едукативна кампања треба релевантни типови да произнесат мислење околу оваа проблематика зошто вака според понуденото излегува дека секој што оди на рејв забава веќе спие со смртта и не ги познава вистинските вредности на општеството и како таква пропаганда уште повеќе ги зацврстува стереотипите на одредена група на популацијата за која е и намената.
За болдираното: Не ој синко на флипери дрога ставаат во флиперите :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Имам слушано за предизвици од повозрасни луѓе од мене, имено се имаат предизвикувано да поминат пред полициска сѕтаница со гранче од канабис сатива во рака, и го имаат правено луѓето тоа. Ама не било познато тоа растение тогаш за таква злоупотреба, туку врапчариве си ги хранеле врапчињата со семките од тоа растение.
Е сега има разни предрасуди и стреотипи секакви повеќето од нив се смешно невистинити.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Има ли други центри за лечење зависности ширум Македонија?
Има во Велес, под покровителство на црвениот крст е ама мислам дека повеќе личи на центар за згрижување зависници отколку на центар за лечење на зависници.

Инаку рекламиве не се лоши, освен таа за марихуаната што е хиперболизирана а и во добар случај се промашени симптомите.За екстазите исто така малку претерале.Тоа се веќе крајни симптоми по подолготрајно консумирање и поверојатно е дека ке умре на некоја транс журка поради испиено преголемо количество вода.
Во секој случај, добра замисла и добра реализација во поголем дел од случаите иако мислам дека ова не е вистински начин да се допре до засегнатата популација.

За болдираното: Не ој синко на флипери дрога ставаат во флиперите :pos::pos::pos::pos::pos::pos:.
Во жетоните!
 
D

Delux

Гостин
не пали финтата кај малдите со некој смешни клипчиња...сега пичињата се диват на наркомани,оти тие биле кул.
Свеста треба да работи кај родителите,ова е колку ради реда,оти ке биди премногу грубо ако кажеме за рејтинг на власта...
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
најекстермните можни случаеви се опфатени... клиповиве претежно се направени за малолетните џанкерчиња
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Во секој случај, добра замисла и добра реализација во поголем дел од случаите иако мислам дека ова не е вистински начин да се допре до засегнатата популација.
Што може да помогнат рекламите на телевизија и на Јутуб кај младите? Никој нема да ги гледа, си имаат попаметна работа по дома. Треба во училиште од мали нозе да им се внесе страв од дрогата. Но со вистински факти а не како тука, ако дуваш трава ке крадеш коли и ке газиш духови на девојчиња по Партизанска. Треба поголема едукација а не да се плашат да спомнат дрога во школо со страв од нив да не дознаат па после да се дрогираат.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Смеј си се слободно, ако е до толку смешно.
И пафкај си ако сакаш додека ги гледаш клиповиве. Твој живот твое право.

Погледни околу себе имаш слични примери како клиповиве. Ти доаѓа тогаш да се згазиш од смееш?
Каде да се свртам да видам слични примери како на клиповиве?
Живеам во Ново Лисиче, каде што, верувам, да се направи испитуање, каде се продаваат највеќе ризли низ Скопјево, Ново Лисиче ќе биде број еден!
А, верувале или не, и покрај тоа шо има полициска станица на крај на детска улица, низ населба нема ни еден џандар да помине, а за моиве 16 години шо сум ги поминал во населба, не сум бил сведок, а не сум ни чул за билокаков рекет, а камо ли рекетирање стара баба, крадење кола и убивање девојка...Живеам во населба каде што нема, ама баш ниеден инцидент.

Него, да ти ја доловам поентата, кажи ми, кое ти е омилено јадење?
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Каде да се свртам да видам слични примери како на клиповиве?
Живеам во Ново Лисиче, каде што, верувам, да се направи испитуање, каде се продаваат највеќе ризли низ Скопјево, Ново Лисиче ќе биде број еден!
А, верувале или не, и покрај тоа шо има полициска станица на крај на детска улица, низ населба нема ни еден џандар да помине, а за моиве 16 години шо сум ги поминал во населба, не сум бил сведок, а не сум ни чул за билокаков рекет, а камо ли рекетирање стара баба, крадење кола и убивање девојка...Живеам во населба каде што нема, ама баш ниеден инцидент.

Него, да ти ја доловам поентата, кажи ми, кое ти е омилено јадење?
Реков клиповите, не клипот. Kojшто знам да читам така пишува.

И во секоја реклама воопшто за да се дополови гледачот се покажува најдоброто, некогаш и се претерува т.е во случајов најесктремни ситуации се прикажани, кои и се нереални за одреден вид дрога. Ама за обичен гледач, за деца кои не ги разбираат разликите на дрогите и нивните последици добри се рекламите. Tие што се запознаени со сето ова и се конзумирачи ич нема да се замараат со рекламиве.

Не ми е гајле мене дали некој конзумирал марихуана, хероин, есктази итн. за мене се е дрога и секоја си има негативни последици што помали што поголеми. Ситуации негативни од дрогата има секаде околу нас. Токму за тие зборам, независно од која дрога е конзумирана. А и од марихуана лесно може да се префрли на друг појак вид дрога, така што марата нема може големи последици, но често знае да е почеток на добра наркоманска иднина. Терминов вришти :)

Лазањи иначе:)
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Што може да помогнат рекламите на телевизија и на Јутуб кај младите? Никој нема да ги гледа, си имаат попаметна работа по дома. Треба во училиште од мали нозе да им се внесе страв од дрогата. Но со вистински факти а не како тука, ако дуваш трава ке крадеш коли и ке газиш духови на девојчиња по Партизанска. Треба поголема едукација а не да се плашат да спомнат дрога во школо со страв од нив да не дознаат па после да се дрогираат.
Па си кажав јас дека начинот можеби и не е најдобар ама па ај сеа нека направат едукација по школите.Прво повеќе пари е.Второ, кој уште слуша што зборуваат на школо.Ако се бира помеѓу телевизија и школо, телевизијата дефинитивно е подобар медиум.На школо слушаат само бубалиците а тие и онака имаат всадено страв од дрогата кој можам да кажам дека е и нереален поради хиперболизираните последици кои се прикажуваат.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Него, да ти ја доловам поентата, кажи ми, кое ти е омилено јадење?
Oдма ти ја укапирав форава :pos:
Брокула? :pos::pos: Ај кењај сеа :pos:
Не ме тера да се згазам идејата за кампањата, тоа у ред, ништо против. Ама како е идејава осмислена и екранизирана на клиповиве, ако тоа не е за газење од смеа не знам шо е.
Кој нормален како симптоми на марихуана би прикажал агресија, напаѓање рандом старици по улица, ограбување, пробивање коли. За дел од секунда профи криминалец стануе.
Освен смеењето ни приближно ништо друго не е прикажано коо шо е.
:pos: да да...а на некои од зимскиве олимписки игри (постарите) - прво место во боб санкање била канада, ама не им го дале медалот бидејки еден од натпреварувачите бил под дејство на марихуана т.е. ...ај ке го кажам на англиски да се долови ефектот “skill enhancing drug" :pos: е ова е врв :):):)
Па си кажав јас дека начинот можеби и не е најдобар ама па ај сеа нека направат едукација по школите.Прво повеќе пари е.Второ, кој уште слуша што зборуваат на школо.Ако се бира помеѓу телевизија и школо, телевизијата дефинитивно е подобар медиум.На школо слушаат само бубалиците а тие и онака имаат всадено страв од дрогата кој можам да кажам дека е и нереален поради хиперболизираните последици кои се прикажуваат.
нас у школо ни дојдоа од полиција и имаше предавање за тоа која дрога како се вика, како дејствува, како изгледа, како се конзумира, уште како се витка гането да ни кажеа и топ ќе бевме спремни :) колку толку слушавме...не ради тоа шо сакавме, туку ради тоа што беа униформирани....е тогаш сите се праевме приглупи и никој не знаеше што е тоа џоинт :pos:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Па си кажав јас дека начинот можеби и не е најдобар ама па ај сеа нека направат едукација по школите.Прво повеќе пари е.Второ, кој уште слуша што зборуваат на школо.Ако се бира помеѓу телевизија и школо, телевизијата дефинитивно е подобар медиум.На школо слушаат само бубалиците а тие и онака имаат всадено страв од дрогата кој можам да кажам дека е и нереален поради хиперболизираните последици кои се прикажуваат.
На телевизија може да се смени канал. Нема со сила да те тераат да гледаш. Во школо е подобро. Давај им проекти за работа околу неа, истражувања, нешто што ке ги заинтересира и самите да спознаат што е лошото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom