Животот е мојот филм - Кампања на Владата на Р. Македонија

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Да појаснам:

Оваа тема е за Кампања [пропаганда] Против дрога -=> Одтука следи, дека самата Дрога е инволвирана -=> Одтука следи, коментирајќи ја Содржината на пропагандата против дрога треба да се искоментира самата дрога -=> Одтука следи дека е неизбежно да се каже збор два за дејството на дрогата, за да се долови ефектот на утката на пропагандата, како би можела да се искоментира нејзината успешност/неуспешност.


*keyword: Дрога.



Лично сум против било каква пропаганда. Али подржувам едукативна кампања која би била спонзорирана од владата. Однсно материјал заснован на факти за штетноста на дрогата, материјал кој ги става сите карти на маса, и ја остава единката да бира. А не ја лаже и труе со дезинформации...
Пропагандава, како Не и секоја друга, е тотална утка, и може да вроди некаков плод само во 70 годишен мозок на баба со 4то одд. која неможе да чита латиница доволно за да се едуцира самата.
И како тоа би го направила владата според тебе но да биде доволно едукативно и точно и истовремено интересно и нешто што ке допре во младите и ке се сеќаваат на него повеќе од 12 секунди.Нешто што ке привлече внимание на цела една популација а не само на оние кои сакаат да бидат едуцирани, бидејки на тие не им треба пропаганда.Ама во случајов не можеме да мислиме само на нив нели?
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Рекламите се моќни, браво, треба да се прават уште повеќе вакви кампањи за да се крени свеста на младите!
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Коа збор - два не се доволни, треба да се објасни малце повеќе, зашо милион паметни фаци на форум ги има што знаат нешто за дрогата колку шо знае баба ми.
А баш таквите, неедуцирани фаци, шо сега спамираат "НИКАД НЕ БИ ПРОБАЛ ТАКВО СРАЊЕ!" стануваат џанаци пошо се неписмени.


Што се однесува до тоа како влијае рекламата на мали деца. Ти ја сваќам поентата, и молам бога да е така.
Ама не е така. И оваа човечка аномалија по 10ти пат да ја објаснувам?
Деца Гледаат КЕЧЕРИ, и у 3то ОДЕЛЕНИЕ СЕ ЏИТКААТ ОД МАСА!
Мислам, колку треба да биде ебано нагласено дека кечерите се ШТЕТНИ ПО ЗДРАВЈЕ, фор фак сејк, за децата да не го прават тоа?

Деца гледаат ЏекЕсс и ги пробуваат истите фори у маало!
Тука се користи, она, на кое американските покераши дркаат "reversed pshychology"
Како, како човек да ви долови, дека на дете од 10/15 години, во гените му е запишано да го пробува се она што е опасно и забрането? Зашо дете не се ложи на првата добиена 5ка ко шо се ложи на првата запалена цигара?

Затоа, аманте, боже, сватете, лажење и плашење не е опција! Никогаш и не била опција! Се што те плаши ти е предизвик, а секој курназ сака предизвици! Глупаво дете попрво ќе проба ради рекламиве, одколку шо нешо паметно ќе му вметнат во глава...
А шо е нај трагично, она, најбитното, да не го болдирам сеа, е што коа ќе проба, ќе свати дека е излажан, и ќе му се вреже грешна слика у глава дека всушност другата е уреду, и дека не е штетна ко шо го лажат чичковците од телевизија, и ќе продолжи!

Едноставно ме иритира коа ќе почне да се шири ебана америчка пропаганда која не успеала у америка, а тука, со цел памет, после 30 години почнува да се практикува на ист начин.
Ебана пропаганда за дрога! Спонзорирана од тобако и алкохол гиганти!

Деца, не пушете LSD, не пушете шприцови и не се брцајте у вена со џоинт! Запали си пивце и испиј си цигарче, да те види господ.

Ебана бљувотина.

И како тоа би го направила владата според тебе но да биде доволно едукативно и точно и истовремено интересно и нешто што ке допре во младите и ке се сеќаваат на него повеќе од 12 секунди.Нешто што ке привлече внимание на цела една популација а не само на оние кои сакаат да бидат едуцирани, бидејки на тие не им треба пропаганда.Ама во случајов не можеме да мислиме само на нив нели?
Што треба да направи?
Нешто што не кошта ни една фракција од парите шо се фрлени за глумциве и камерманиве и целава ебана продукција.

Треба да направи еден ебан слајд факинг шоу у секое основно и средно училиште, односно, да го прави секоја година, секое полугодие.

Еден слајдшоу со Позитивни Карактеристики, и Негативни Карактеристики, и прашање на крај, "Дали сметате дека е луксуз кој можете да си го дозволите?" и еден пост скриптум "Дали е ризик што сметате дека вреди во споредба со задоволството кое го пружа дрогата?"
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ова со Хероинот е вистинска ствар, јака, интересна, реална.

Сум видел, вакви ликови, интересни пред се. Деца не си играјте со животот.

На крај забораиле да напраат клип за МЕТАДОНОТ, пошто никој не ја знае опасноста од него, а сите посегаат по него како последна станица на надежот.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Кога на тоа дете ќе му сервираш ваква реклама на ТВ наместо кечери ќе видиш дали у трето ќе се џитка од маса. Не за џабе пропаганда се вика.
Без разлика дали е тоа американска пропаганда или не, лично јас сметам дека на некој (па макар било тоа и минимален) начин ова ќе влијае ПОД УСЛОВ да се емитуваат подолго време на ТВ каналите.
И од ова нема профит ниту алкохолна, ниту тобако индустрија. Не за друго, и против пушење и против пиење има кампањи, само нив кој да ги коментира.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
А баш таквите, неедуцирани фаци, шо сега спамираат "НИКАД НЕ БИ ПРОБАЛ ТАКВО СРАЊЕ!" стануваат џанаци пошо се неписмени.

Имам импресија дека си дилер. Чисто да си прашам, ДИЛЕР СИ? :pipi:Господне`мрзисите, јас ќе бев среќна да постоеја такви фаци кои велат „никогаш не би пробал од тоа срање“. За жал, се ретчат ко никад. У шема е бе браааачкоооо рекреативно да дуваш, ме разбираааш? Ако сте пробале мара и ако ви било убоо, шо има да кажуете тука на темава? И ја пушам цигари, па никад не сум рекла дека се фасцинација во движење јебем ли га. :back:
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.687
Поени од реакции
11.079
Сум користел дроги со години...до психата е.
Рекламиве врска немаат од животот, само копи пејст се на ефтини американски филмови кои сите ги имаме гледано...фак.
И пак децата ќе се дрогираат и пак државата ќе прави пари од нив...ова е само маска зад која ќе се задскријат некое време...и пак по старо ќе си дојде се.
Децата се едуцираат со дебати и слични срања, овој дел на медиумска кампања е добар само поради квалитетот на филмчињата и момците и девојките од драмски, чат пат уште некој/а плус.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ова со Хероинот е вистинска ствар, јака, интересна, реална.

Сум видел, вакви ликови, интересни пред се. Деца не си играјте со животот.

На крај забораиле да напраат клип за МЕТАДОНОТ, пошто никој не ја знае опасноста од него, а сите посегаат по него како последна станица на надежот.
Ако знае некој нешо за метадонот, не е лошо да пише овде, пошто јас никогаш не сум ни размислувала за него никако освен како „станица пред смртта“... :smir:
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Да да, се сложувам реалноста е целосно, целосно поинаква, во моментите кога се почнува. Потоа, е веќе видено, нема потреба да се прават клипчиња.

Забранетото јаболко е само предизвик плус за афинитетот на љубопитниот и интелегентен момак.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
А баш таквите, неедуцирани фаци, шо сега спамираат "НИКАД НЕ БИ ПРОБАЛ ТАКВО СРАЊЕ!" стануваат џанаци пошо се неписмени.

Имам импресија дека си дилер. Чисто да си прашам, ДИЛЕР СИ? :pipi:Господне`мрзисите, јас ќе бев среќна да постоеја такви фаци кои велат „никогаш не би пробал од тоа срање“. За жал, се ретчат ко никад. У шема е бе браааачкоооо рекреативно да дуваш, ме разбираааш? Ако сте пробале мара и ако ви било убоо, шо има да кажуете тука на темава? И ја пушам цигари, па никад не сум рекла дека се фасцинација во движење јебем ли га. :back:
Не сум дилер.

Кога на тоа дете ќе му сервираш ваква реклама на ТВ наместо кечери ќе видиш дали у трето ќе се џитка од маса. Не за џабе пропаганда се вика.
Без разлика дали е тоа американска пропаганда или не, лично јас сметам дека на некој (па макар било тоа и минимален) начин ова ќе влијае ПОД УСЛОВ да се емитуваат подолго време на ТВ каналите.
И од ова нема профит ниту алкохолна, ниту тобако индустрија. Не за друго, и против пушење и против пиење има кампањи, само нив кој да ги коментира.
СПРОТИВЕН ефект се постигнува со Пропагандава!
И Баба ти ти викала дека е штетна дрогата синко!
И не е једина! На сите бабите ни викаа дека е штетна, па пак се дрогираат фаци!

Вистината брат! ВИСТИНАТА!
Сме си ебале мајката ако треба да ја лажеме и плашиме младината ако сааме да постигнеме некаков ефект.

Или, сачекај, можеби, можеби вистината за марихуанта, салвиата, диемтито, елесдито, и не е толку лоша, па некој се плаши дека ако ја изнесе, всушност луѓе ќе пробуваат?
Забранетото јаболко е само предизвик плус за афинитетот на љубопитниот и интелегентен момак.
+1 ..
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Нема потреба многу да се збора. Полош од хероинот, кризите се полоши пута 5, зависноста е поголема, и е само оптичка варка во однос на излекувањето и спасот од дрогата.

Ако си зависник од Хероин (кој и да чита), не се лажи да посегнеш по метадон. Ќе се зезнеш, повеќе отколку моментот кога си посегнал по хероинот.
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Вистината е дека општеството ни е затруено токму поради западното влијание, а не дека западот сега тера пропали инвестиции од пропаганди.
И јас сум еден од тие што рекле дека никогаш нема да пробаат, и види 17 и пол години неам допрено нешто такво а не да пробам.
И не, тоа не ме прави неписмен.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Ако западот каже дека изметот е симит, сите ние ќе нарачаме симит. - Венко Андоновски

Сметам дека кога во Македонија би се дигнала економијата на нозе и кога единствениот начин за високо профитерство, не би била дрогата, кога младите би гледале солидна иднина во нашата земја, сигурност, ценетост... дека многу работи би се смениле во врска со дрогата. Би имало помалку зависници. А и корупцијата на полицијата допринесува веќе фатените дилери да продолжуваат на пазарот затоа што подмитуваат џандари на високи функции.
 

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Што треба да направи?
Нешто што не кошта ни една фракција од парите шо се фрлени за глумциве и камерманиве и целава ебана продукција.

Треба да направи еден ебан слајд факинг шоу у секое основно и средно училиште, односно, да го прави секоја година, секое полугодие.

Еден слајдшоу со Позитивни Карактеристики, и Негативни Карактеристики, и прашање на крај, "Дали сметате дека е луксуз кој можете да си го дозволите?" и еден пост скриптум "Дали е ризик што сметате дека вреди во споредба со задоволството кое го пружа дрогата?"
И мислиш дека тоа би било ефикасно?Прво ке го слушаат тие што сакаат да го слушнат, а тоа ке биде прилично мал процент.
После, и оние што ке го слушнат колку впечаток ке им остави и нив е релтивно.

Се согласувам со тебе,дека доколку не се почуствуваш засегнат од нешто нема да ти остави впечаток а со тоа и нема да влијае на тебе.Дали би влијаело едно слајдшоу на тебе да се премислиш или да изградиш став кон дрогата.Не верувам.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Вистината е дека општеството ни е затруено токму поради западното влијание, а не дека западот сега тера пропали инвестиции од пропаганди.
И јас сум еден од тие што рекле дека никогаш нема да пробаат, и види 17 и пол години неам допрено нешто такво а не да пробам.
И не, тоа не ме прави неписмен.
Не те праи неписмен, те прави човек што си стои на збор. А такви ги нема многу. Веруј ми.

Абе како не капирате дека бабите и дедовците ви одгледувале коноп, се прале партали на нива, па шо кур им фали?

Владата врши пропаганда против дрога, бидејќи ниедна пропаганда не дејствува на човек кој мрднал од нормалното и искусил нешто божествено. Затоа што ниедна пропаганда нема да биде апсорбирана од човек кој истрипал на диемти, од човек кој го погледнал светот од друг агол.

Смешно ми е, вакви, навнодно паметни фаци кој не пробале никад ништо, смртници, мозокот им бива испран, па секоја дрога им е исто, исто им е дали станува збор за ексер или за џоинт, дали станува збор за трип или за хорс, дали станува збор за салвиа или крек, ајахаска или кристал метх...

Најголемата одбивност која ја иам кон синтетичката дрога, доаѓа од мои морални причини, а не нејзината штетност, иако е голема...
Она, нај гнасното, што ме иритира, е што сите добри, позитивни движења, кој во свое време биле сметани за бунт се уништени со дрога! Со дрога која ја форсира баш владата.
Кој слушнал за Црните Пантери, или за Хипи Движењето, овој муабет му е веќе јасен.

И мислиш дека тоа би било ефикасно?Прво ке го слушаат тие што сакаат да го слушнат, а тоа ке биде прилично мал процент.
После, и оние што ке го слушнат колку впечаток ке им остави и нив е релтивно.
Сите ќе го слушнат! Ќе го слушнат Неколку пати! А дали ќе им влезе во едно уво, а излезе низ друго, тоа е друга ствар, за таквите, таквите и треба да бидат елиминирани...
Јасно е одамна дека иам жустри ставови кон глупи луѓе, така да, почит истите, од мене, не добиваат.

Ја, како влада, мојата работа сум си ја завршил, сум ја презентирал вистината и истата сум ја форсирал. Дали на некој влијаела или не, мене ич буџет не ми чуе, ладам кур и пушам фиш у канцелариа. Кој е доволно глуп да проба нешто што нетреба, нек се носи у 3 лепе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom