Животно осигурување!

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Јас моментално пишувам магистерска за осигурување.. И едно ќе кажам, џабе животното осигурување ќе ти биде како некој вид на пензија кога ќе остареш (нормално 25 години треба да уплаќаш за после да добиваш од средствата како пензија) бидејќи според стапката на инфлација, парите малку ќе вредат тогаш кога ќе дојдеш во пензија.. Еве да речеме ти годишно ќе уплаќаш 12.000 и после со се камати и други курци палци ти би добивал максимум 14.000 после 25 години.. Стапката на инфлација да речеме е 3% годишно, тие 14.000 за 25 години би вределе колку 9000 денешни пари..[DOUBLEPOST=1427818404][/DOUBLEPOST]
Мене ми се допаѓа таа идеа.
Во најмала рака, моите деца ќе имаат финансии за мојот погреб и сета процедура (посмртница итн). Ако остане за повеќе, зошто па да не.
Поедноставно е така, него да се ашкам по нотари и тестаменти да пишувам, башка како што знам, вложените пари нараснуваат...
и вака и така за погреб пензиското ти дава 30.000[DOUBLEPOST=1427820715][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да ми објасни што ми се исплаќа појше - да тргам пари на страна и да ги орочувам во банка или да ги дадам истите за животно осигурување?
првото.. И да умреш, пак тие пари можат твоите наследници да ги извадат ;) остај ти што го зборат овие никаквиве осигурителни компании...[DOUBLEPOST=1427821184][/DOUBLEPOST]
Секој штеди за одредена цел.Имаш луѓе кои сакаат да штедат на подолг рок односно заштедените работи да не ги трошат на ситници и обично тоа се пари кои не им се проблем да ги тргаат на страна секој месец со цел да ги дадат за животно осигурување и да се осигураат себе си и своето семејство.Имаш и луѓе кои штедат за одрени ствари и нормално ги ставаат во банка со цел да имаат можност во секое време да може да ги вадат.А имаш и луѓе со поголема финансиска можност кои може да ги практикуваат и двата начини на штедење.Подобра навика за штедење се овозможува со животното осигурување.
човек кој нормален човек во Македонија со примања од 250 евра плата ќе гледа за внуците во иднина или ќе гледа крај со крај да фати во месецот? Дали си ти нормален? тоа што ти го кажуваш важи само за оние парајлиите што се 2% во државава..[DOUBLEPOST=1427821517][/DOUBLEPOST]
Не би знаела како да ти го обезбедам тоа, јас ова го знам од муабети со луѓе позапознаени од мене :)
значи и ти врска немаш, чим кажуваш муабети од други луѓе а тие најверојатно се вработени во осигурителна компанија..[DOUBLEPOST=1427821932][/DOUBLEPOST]ко прво не може да земеш + 10.000 евра осигурана сума ако си склучил договор на 20ти мај а умреш наредниот БИДЕЈЌИ ПРВИТЕ 2 ГОДИНИ НЕМАШ КАПИТАЛИЗИРАНА ВРЕДНОСТ НА КРАЈОТ НА ГОДИНАТА !!! Ако си умрел наредниот ден, ако си
Пак е важно ЗОШТО штедиш. Пример на 20 октомври земаш полиса, на 20 години, годишно 250 евра, осигурана сума 10 000 евра. На 21 октомври умираш, семејството ги добива 250те евра плус загарантираните 10 000 евра иако само еден ден си ја имал полисата и реално си вложил 250 евра. Дури, таа сума може да биде дупла или тродупла, зависи од самата полиса. Во банка би ги добиле само тие 250 евра.
Важно е да знаеш што е целта на штедење, едно друштво нуди полиса која вклучува 9 болести (рак, срцев удар, дијабет....) и во случај на настанување на некоја од овие болести ти ја исплаќаат осигурената сума без оглед колку време си уплаќал.
ко прво не може да земеш + 10.000 евра осигурана сума ако си склучил договор на 20ти октомври а умреш наредниот БИДЕЈЌИ ПРВИТЕ 2 ГОДИНИ НЕМАШ КАПИТАЛИЗИРАНА ВРЕДНОСТ НА КРАЈОТ НА ГОДИНАТА !!! Ако си умрел наредниот ден, ако си годишно си осигуран 250 евра, твоите дома ќе земат отприлика 260 евра...
 
Последно уредено:

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
[DOUBLEPOST=1427821184][/DOUBLEPOST]
човек кој нормален човек во Македонија со примања од 250 евра плата ќе гледа за внуците во иднина или ќе гледа крај со крај да фати во месецот? Дали си ти нормален? тоа што ти го кажуваш важи само за оние парајлиите што се 2% во државава..[DOUBLEPOST=1427821517][/DOUBLEPOST]
И да се 2% пак тоа се 30-40к луѓе што и не е малку.Али јас мислам дека е поголем бројот на луѓе што може да си дозволат животно осигурување.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
И да се 2% пак тоа се 30-40к луѓе што и не е малку.Али јас мислам дека е поголем бројот на луѓе што може да си дозволат животно осигурување.
А ти свесен си дека 2014 година околу 5 000 само потпишале договор за животно осигурување? А 2 милиони народ сме..

Плус, ако си животно осигуран, ти баце си склучил договор со ѓаволот. Зошто? Зошто ако тој договор го раскинеш ќе си останеш со к**от во рацете без пари, плус ако сакаша да повлечеш пари мораш после не знам колку таму 3-4 години да ги извадиш..
Си ставаш пари во банка на орочување, си ги вадиш и ставаш кога сакаш, нит треба да раскинуваш договори и да плаќаш казнени пенали ниту ништо.. Културно фино како господин[DOUBLEPOST=1427823638][/DOUBLEPOST]И плус, за да се осигураш животно, не треба да пиеш, да си болен, да си ова да си она.. Безброј глупости има, за да можеш да земеш животно осигурување, а доколку излажеш за нешто и после починеш или си тешко болен ќе ти најдат разни маани за да не ти ги дадат парите..
Во банка не те прашуваат дали ќе умреш наредни 10 дена или дали имаш сида или други глупости..
 
Последно уредено:

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
А ти свесен си дека 2014 година околу 5 000 само потпишале договор за животно осигурување? А 2 милиони народ сме..

Плус, ако си животно осигуран, ти баце си склучил договор со ѓаволот. Зошто? Зошто ако тој договор го раскинеш ќе си останеш со к**от во рацете без пари, плус ако сакаша да повлечеш пари мораш после не знам колку таму 3-4 години да ги извадиш..
Си ставаш пари во банка на орочување, си ги вадиш и ставаш кога сакаш, нит треба да раскинуваш договори и да плаќаш казнени пенали ниту ништо.. Културно фино како господин[DOUBLEPOST=1427823638][/DOUBLEPOST]И плус, за да се осигураш животно, не треба да пиеш, да си болен, да си ова да си она.. Безброј глупости има, за да можеш да земеш животно осигурување, а доколку излажеш за нешто и после починеш или си тешко болен ќе ти најдат разни маани за да не ти ги дадат парите..
Во банка не те прашуваат дали ќе умреш наредни 10 дена или дали имаш сида или други глупости..
Зошто би потпишал договор ако сакам да ги извадам парите за 3-4 години?Ги ставаш тие пари и не ги чепкаш едноставно и тоа е тоа.Не знам како иде принципот со пушењето и пиењето али не е екстремно како што велиш да не пиеш и да не пушиш.Во прашалникот има посебен дел за цигарите и алкохот каде што и врз основа на тоа има пресметки во крајниот износ.
За делот со лажето кажи ми што се криви осигурителните компании?Кој го терал лицето да лаже при прашалникот?А за првата реченица тоа е затоа што прво народот не е целосно информиран за животното осигурување и плус што нашиов народ нема стекнато навика за штедење(зборам за луѓето кои имаат можност да штедат а не за тие кои не можат да сврзат крај со крај).
На кој факултет си?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Јас моментално пишувам магистерска за осигурување.. И едно ќе кажам, џабе животното осигурување ќе ти биде како некој вид на пензија кога ќе остареш (нормално 25 години треба да уплаќаш за после да добиваш од средствата како пензија) бидејќи според стапката на инфлација, парите малку ќе вредат тогаш кога ќе дојдеш во пензија.. Еве да речеме ти годишно ќе уплаќаш 12.000 и после со се камати и други курци палци ти би добивал максимум 14.000 после 25 години.. Стапката на инфлација да речеме е 3% годишно, тие 14.000 за 25 години би вределе колку 9000 денешни пари..
Тоа е еден од најголемите трикови, за инфлацијата. Демек за 25 години ќе ги имаш истите пари со 50% камата или ако секоја година има 2% инфлацијата х 25 = 50% намалување на вредноста. Во суштина правиш од готовото вересија и мислиш дека си во ќар.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
А ти свесен си дека 2014 година околу 5 000 само потпишале договор за животно осигурување? А 2 милиони народ сме..

Плус, ако си животно осигуран, ти баце си склучил договор со ѓаволот. Зошто? Зошто ако тој договор го раскинеш ќе си останеш со к**от во рацете без пари, плус ако сакаша да повлечеш пари мораш после не знам колку таму 3-4 години да ги извадиш..
Си ставаш пари во банка на орочување, си ги вадиш и ставаш кога сакаш, нит треба да раскинуваш договори и да плаќаш казнени пенали ниту ништо
.. Културно фино како господин[DOUBLEPOST=1427823638][/DOUBLEPOST]И плус, за да се осигураш животно, не треба да пиеш, да си болен, да си ова да си она.. Безброј глупости има, за да можеш да земеш животно осигурување, а доколку излажеш за нешто и после починеш или си тешко болен ќе ти најдат разни маани за да не ти ги дадат парите..
Во банка не те прашуваат дали ќе умреш наредни 10 дена или дали имаш сида или други глупости..
- Уплата и исплата одат по определени услови, не кога сакаш.За предвремено разорочување раскинуваш договор за депозит и ја губиш каматата делумно
- веќе и во локалните банки се користат осигурувања на картички и животно осигурување при аплицирање за кредит

Која е целта на животно осигурување или орочување in general ако планираш после краток период да раскинуваш договори?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Ако пишуваш магистерска и ги имаш тие размислувања нешто дебело си утнал.

Или струката или темата. Или двете.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
- Уплата и исплата одат по определени услови, не кога сакаш.За предвремено разорочување раскинуваш договор за депозит и ја губиш каматата делумно
- веќе и во локалните банки се користат осигурувања на картички и животно осигурување при аплицирање за кредит

Која е целта на животно осигурување или орочување in general ако планираш после краток период да раскинуваш договори?
тоа под втората цртичка ти е банките да можат да си го наплатат долгот, доколку клиентот не може да го исплати кредитот, банката му зима пари од полисата за животно осигурување и така си го надмирува долгот[DOUBLEPOST=1427893755][/DOUBLEPOST]
Ако пишуваш магистерска и ги имаш тие размислувања нешто дебело си утнал.

Или струката или темата. Или двете.
Не знам баш.. Јас сум за осигурување на се и сешто, но сум против осигурувањето на живот, само тоа осигурување ми боде очи..
 
Последно уредено:

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.130
Поени од реакции
18.127
тоа под втората цртичка ти е банките да можат да си го наплатат долгот, доколку клиентот не може да го исплати кредитот, банката му зима пари од полисата за животно осигурување и така си го надмирува долгот
Ова дека во банка не прашувале (не стигнале уште до тој степен) дали ќе умираш или имаш сида и слично.Не дека им е битно нечие здравје или живот, ама најбитна е наплатата.Не прашувале зошто се осигурани.Меници, жиранти и сега ова дополнително.И првите две се еден вид осигурување.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Ова дека во банка не прашувале (не стигнале уште до тој степен) дали ќе умираш или имаш сида и слично.Не дека им е битно нечие здравје или живот, ама најбитна е наплатата.Не прашувале зошто се осигурани.Меници, жиранти и сега ова дополнително.И првите две се еден вид осигурување.
не, туку да не паѓа на товар наплатата на долгот врз најблиските доколку почине човекот што должи.. Тоа со кредитите си е друга тема, банката ти дава заем и ти мора да го вратиш, дали ќе умреш или не, ти (твоите) секако мора да го вратиш (вратат). Е сега, во овој случај тие го надмируваат долгот од животното осигурување на човекот за да не ги оптоваруваат неговите наследници..
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
не, туку да не паѓа на товар наплатата на долгот врз најблиските доколку почине човекот што должи.. Тоа со кредитите си е друга тема, банката ти дава заем и ти мора да го вратиш, дали ќе умреш или не, ти (твоите) секако мора да го вратиш (вратат). Е сега, во овој случај тие го надмируваат долгот од животното осигурување на човекот за да не ги оптоваруваат неговите наследници..
Да не ти ги цитирам сите мислења поединечно, мада за секое можам по нешто да ти кажам. Оваа последнава реченица, не мислиш дека е доволно добра причина да го имаш животното осигурување? Да, екстремно е, и никој не сака да мисли на најлошото, ама секакви работи се дешаваат и млади луѓе преку ноќ ги снемува. Зарем малку е да знаеш дека што и да се деси, станот нема да го отплаќаат малолетните деца кои останале без татко?
Друго, ако не чини животново и на крај нема никаков ќар, дури според тебе и во зијан ќе си, зошто во развиениве држави повеќе од 70-80% од населението ги штеди своите пари баш на овој начин и тоа со децении наназад?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Да не ти ги цитирам сите мислења поединечно, мада за секое можам по нешто да ти кажам. Оваа последнава реченица, не мислиш дека е доволно добра причина да го имаш животното осигурување? Да, екстремно е, и никој не сака да мисли на најлошото, ама секакви работи се дешаваат и млади луѓе преку ноќ ги снемува. Зарем малку е да знаеш дека што и да се деси, станот нема да го отплаќаат малолетните деца кои останале без татко?
Друго, ако не чини животново и на крај нема никаков ќар, дури според тебе и во зијан ќе си, зошто во развиениве држави повеќе од 70-80% од населението ги штеди своите пари баш на овој начин и тоа со децении наназад?
Не ги споредувај другите држави со нашата... Нашиот стандард и нивниот не е ист, кај нас 80% од луѓето не можат крај со крај да сврзат не па да си дозволат животно осигурување. Точно е дека е убаво за не дај боже (во случај на смрт од несреќа) но само таа причина го прави добро животното осигурување...
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Не ги споредувај другите држави со нашата... Нашиот стандард и нивниот не е ист, кај нас 80% од луѓето не можат крај со крај да сврзат не па да си дозволат животно осигурување. Точно е дека е убаво за не дај боже (во случај на смрт од несреќа) но само таа причина го прави добро животното осигурување...
Тука и ја гледам јас предноста во однос на штедењето во банка.Не само што семејството добива штета во случај на смрт туку и самиот осигуреник си е осигуран од потешки повреди.
Иначе сигурно не треба да се споредуваме со западните земји али и кај балканските земји мислам дека има тренд на пораст на полиси за животно осигурување.Ако во магистерската правиш споредба со балканскиве земји ако не ти е проблем сподели тука во темава колку е застапено животното осигурување во другите земји.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Не ги споредувај другите држави со нашата... Нашиот стандард и нивниот не е ист, кај нас 80% од луѓето не можат крај со крај да сврзат не па да си дозволат животно осигурување. Точно е дека е убаво за не дај боже (во случај на смрт од несреќа) но само таа причина го прави добро животното осигурување...
Го избегна моето прашање со правење споредба со која потполно се согласувам, а воопшто не ја спомнав претходно. Јасно ми е дека 80% од луѓето едноставно немаат доволно пари за да штедат, затоа што им требаат за да преживеат. Воопшто не очекувам дека ќе ги стигнеме бројките на полиси на Германија или Австрија, барем не додека сме живи ние.
Прашањето ми се однесуваше на фактот дека викаш да за сите осигурувања, освен за животно, дека нема никаква заработка од животното и на крај дека единствена добра причина е онаа најмалку посакуваната.
Ако е така, зошто германците со генерации праат полиси? Само таа причина? Не би се согласил.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Тука и ја гледам јас предноста во однос на штедењето во банка.Не само што семејството добива штета во случај на смрт туку и самиот осигуреник си е осигуран од потешки повреди.
Иначе сигурно не треба да се споредуваме со западните земји али и кај балканските земји мислам дека има тренд на пораст на полиси за животно осигурување.Ако во магистерската правиш споредба со балканскиве земји ако не ти е проблем сподели тука во темава колку е застапено животното осигурување во другите земји.
уште не сум до таму, на крај од тезата ми се тие споредувањата сега сум негде на пола..[DOUBLEPOST=1427980214][/DOUBLEPOST]
Го избегна моето прашање со правење споредба со која потполно се согласувам, а воопшто не ја спомнав претходно. Јасно ми е дека 80% од луѓето едноставно немаат доволно пари за да штедат, затоа што им требаат за да преживеат. Воопшто не очекувам дека ќе ги стигнеме бројките на полиси на Германија или Австрија, барем не додека сме живи ние.
Прашањето ми се однесуваше на фактот дека викаш да за сите осигурувања, освен за животно, дека нема никаква заработка од животното и на крај дека единствена добра причина е онаа најмалку посакуваната.
Ако е така, зошто германците со генерации праат полиси? Само таа причина? Не би се согласил.
Баш ја имам земено во предвид Германија за да направам споредба, кога ќе дојдам до тој дел ќе ви кажам што како.. Јас сум против тоа животното осигурување да ми служи како приватна пензија, односно да ми биде како штедење.. А тоа со не дај боже несреќата, нормално дека се исплати, ама ај ти од каде да знаеш дека од старост ќе умреш или од сообраќајка.. Затоа е меч со две острици животното осигурување..[DOUBLEPOST=1428006524][/DOUBLEPOST]Сакам да кажам дека единствена заработка од животното осигурување ти е ако умреш од несреќа, бидејќи така двојно те исплаќаат осиг. компании, односно им исплаќаат на твоите. Ама затоа е ризик, затоа што не знаеш дали од старост или од несреќа ќе умреш.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom