Животно осигурување!

Член од
21 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
2
Мене не ми е јасно што е колективно остварување. Еве денес ми рекоа ако сакам да ми земаат 100 ден од секоја плата и да бодам осигурена во Еуролинк. Немам поим што добивам од тоа. Друго што ме интересира е знаете ли која е најдобра опција за осигурување и покриваат ли они нешто кога станува збор за корекција на вид во Систина на пример? Сакам да разберам како оди ова. Ви благодарам
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
1.244
Поени од реакции
1.691
Мене не ми е јасно што е колективно остварување. Еве денес ми рекоа ако сакам да ми земаат 100 ден од секоја плата и да бодам осигурена во Еуролинк. Немам поим што добивам од тоа. Друго што ме интересира е знаете ли која е најдобра опција за осигурување и покриваат ли они нешто кога станува збор за корекција на вид во Систина на пример? Сакам да разберам како оди ова. Ви благодарам
"Kolektivno Osiguruvanje". Toa e osiguruvanje koe shto ima 24/7 pokritie. Vo zavisnost koi rizici ke gi odbere menadzmentot vo tvojata firma, od tie rizici ke bidete pokrieni site vraboteni koi ke se soglasite da vi odbivaat po 100 denari mesechno. Najcesto, rizici od koi e osiguran osigurenikot se:
-osiguruvanje od bolest-smrt
-osigueuvanje od nesreka-smrt
-osiguruvanje od povredi/traen invaliditet
Za da e pojasno, za tie 100 denari shto ke gi platish ti, ke se formiraat "osigurani sumi" za sekoj rizik posebno, i tie osigurani sumi se godishni maksimalni sumi koi moze osiguritelnata kompanija da mu gi isplati na vraboteniot pri nastanuvanje na shteta.

Primer: za tie 100 denari, odprilika, znaci ne znam tochno, ama bi bile sumite vaka:
1. Osigurana suma za smrt - 125 000 denari. Vo ovoj slucaj, dokolku toj shto e osiguran pochine od prirodna smrt vo tekot na traenjeto na osiguruvanjeto, osiguritelnata kompanija na semejstvoto od covekot ke mu isplati 125000 denari.
2. Osigurana suma za smrt od nesreken slucaj - 250 000 denari. Isto kako prethosniot slucaj, samo povekje se isplakja na semejstvoto vo smrt od nesreken slucak bidejki se raboti za nenadee nastan, i predstavuva pogolem shok za semejstvoto.
3. Osigurana suma za traen invaliditet - 500 000 denari. Ova e "najinteresniot" od trite rizici. Imeno,postoi edna rabota shto se veli "medicinski invaliditet", a toa znachi deka nekoi povredi mozat da donesat odreden takov medicinski invaliditet, odnosno deka ima i povredi koi NE nosat medicinski invaliditet. Primer, nabienica e neshto koe zazdravuva, a koe medicinski nema da ostavi nikakva trajna posledica na liceto, koe se povredilo, dodeka, puknata koska na raka iako ke zazdravi posle odredeno vreme, medicinski taa koska nikogash vekje nema da bide ista i ke ima odreden procent "medicinski invaliditet". Osiguritelnite kompanii tochno imaat tabeli kade se znae tochno koja povreda nosi medicinski invaliditet i vo kolkav procent i ako nastane nekoja povreda, primer kako ovaa puknata koska na raka, od osiguritelnata kompanija ke kazat deka taa povreda si nosi 3% invaliditet i vo toj slucaj na osiguranoto lice ke mu se isplati 3% od osiguranata suma od 500 000 denari, odnosno klientot ke dobie obezshtetuvanje od 15000 denari na svoja transakciska smetka.

Najtoplo ti preporachuvam da se osigurash, kako shto gledash mesechnata premija e stvarno zanemarliva, a pokritijata se odlichni i ova osiguruvanje funkcionira odlichno.

Pozdrav
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
2
"Kolektivno Osiguruvanje". Toa e osiguruvanje koe shto ima 24/7 pokritie. Vo zavisnost koi rizici ke gi odbere menadzmentot vo tvojata firma, od tie rizici ke bidete pokrieni site vraboteni koi ke se soglasite da vi odbivaat po 100 denari mesechno. Najcesto, rizici od koi e osiguran osigurenikot se:
-osiguruvanje od bolest-smrt
-osigueuvanje od nesreka-smrt
-osiguruvanje od povredi/traen invaliditet
Za da e pojasno, za tie 100 denari shto ke gi platish ti, ke se formiraat "osigurani sumi" za sekoj rizik posebno, i tie osigurani sumi se godishni maksimalni sumi koi moze osiguritelnata kompanija da mu gi isplati na vraboteniot pri nastanuvanje na shteta.

Primer: za tie 100 denari, odprilika, znaci ne znam tochno, ama bi bile sumite vaka:
1. Osigurana suma za smrt - 125 000 denari. Vo ovoj slucaj, dokolku toj shto e osiguran pochine od prirodna smrt vo tekot na traenjeto na osiguruvanjeto, osiguritelnata kompanija na semejstvoto od covekot ke mu isplati 125000 denari.
2. Osigurana suma za smrt od nesreken slucaj - 250 000 denari. Isto kako prethosniot slucaj, samo povekje se isplakja na semejstvoto vo smrt od nesreken slucak bidejki se raboti za nenadee nastan, i predstavuva pogolem shok za semejstvoto.
3. Osigurana suma za traen invaliditet - 500 000 denari. Ova e "najinteresniot" od trite rizici. Imeno,postoi edna rabota shto se veli "medicinski invaliditet", a toa znachi deka nekoi povredi mozat da donesat odreden takov medicinski invaliditet, odnosno deka ima i povredi koi NE nosat medicinski invaliditet. Primer, nabienica e neshto koe zazdravuva, a koe medicinski nema da ostavi nikakva trajna posledica na liceto, koe se povredilo, dodeka, puknata koska na raka iako ke zazdravi posle odredeno vreme, medicinski taa koska nikogash vekje nema da bide ista i ke ima odreden procent "medicinski invaliditet". Osiguritelnite kompanii tochno imaat tabeli kade se znae tochno koja povreda nosi medicinski invaliditet i vo kolkav procent i ako nastane nekoja povreda, primer kako ovaa puknata koska na raka, od osiguritelnata kompanija ke kazat deka taa povreda si nosi 3% invaliditet i vo toj slucaj na osiguranoto lice ke mu se isplati 3% od osiguranata suma od 500 000 denari, odnosno klientot ke dobie obezshtetuvanje od 15000 denari na svoja transakciska smetka.

Najtoplo ti preporachuvam da se osigurash, kako shto gledash mesechnata premija e stvarno zanemarliva, a pokritijata se odlichni i ova osiguruvanje funkcionira odlichno.

Pozdrav
Многу ти благодарам на исцрпниот одговор.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
802
Поени од реакции
635
Здраво
Имам осигурителна полиса од Кроација Осигурување
500 еур годишно внесувам на два пати по 250еур
На 25 години....
Но никаде не пишува колку ќе земам камата на сето тоа?
Кога ја направив полисата брокерот ми рече 4% годишно
Но сега брокерот не е во Македонија
Некој да помогне со одговор , искуство...
Или да се јавам во Кроација да ми одговорат.


Sent from my J5 using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.884
Поени од реакции
1.898
Здраво
Имам осигурителна полиса од Кроација Осигурување
500 еур годишно внесувам на два пати по 250еур
На 25 години....
Но никаде не пишува колку ќе земам камата на сето тоа?
Кога ја направив полисата брокерот ми рече 4% годишно
Но сега брокерот не е во Македонија
Некој да помогне со одговор , искуство...
Или да се јавам во Кроација да ми одговорат.


Sent from my J5 using Tapatalk
Види колку ти е Осигурена сума и побарај на интернет калкулатори за камати. Па може да пресметаш која ти е камата за доживување.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
149
Поени од реакции
78
...види што ти пишува во условите за осигурување
...едно е што ти кажал брокерот,а друго е што пишива таму
...не би рекол дека осигурителните компании имаат право да даваат камати,туку е тоа учество во позитивен финансиски резултат(една врста дивиденда)
 
На врв Bottom