Животно осигурување!

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
10.307
Поени од реакции
5.406
Според ова што го истражувам , нашиве кажуваат дека сме лидери во регионото со 30 000 склучени полиси за животно осигурување. Не ми е верно ама ај..[DOUBLEPOST=1428086923][/DOUBLEPOST]@Кирца дур сега го прочитав прашањето твое на кој факултет сум.. Иначе, на правен сум[DOUBLEPOST=1428087581][/DOUBLEPOST]Иначе за споредбава што сакате да ја знаете, во Германија е сосема различно тоа животно осигурување од нашето.. Еве зашто.. Тие тоа осигурување го сметаат како обезбедување на пензиска заштита и нивниот систем на социјално осигурување обезбедува сигурност (финансиска) за своите граѓани во 3то доба. Нивниот придонес за пензиско пола го плаќаат работодавачите а пола самите луѓе (е тоа се тие пари што они ги даваат како животно осигурување). Тоа постои од 1889 година и е систем на генерациска солидарност, значи од сегашните приходи. Просечната пензија се остварува од 45 години пензиско осигурување и од просечните плати и изнесува 70% од нивните последни нето плати. Во германија има 88 милиони полиси за "животно осигурување".

Лаички кажано, ова нивново е пензиски приватен фонд ама го сметаат како "животно осигурување". Они се насочени кон штедливо животно осигурување, а кај нас доминира мешаното животно осигурување, значи има елементи на штедење (доживување) и елементи на осигурување при смрт (или тешка повреда која најчесто се останува инвалид).

Ете драги мои, вашето осигурување во Германија какво е..
 
Последно уредено:

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.430
Според ова што го истражувам , нашиве кажуваат дека сме лидери во регионото со 30 000 склучени полиси за животно осигурување. Не ми е верно ама ај..[DOUBLEPOST=1428086923][/DOUBLEPOST]@Кирца дур сега го прочитав прашањето твое на кој факултет сум.. Иначе, на правен сум[DOUBLEPOST=1428087581][/DOUBLEPOST]Иначе за споредбава што сакате да ја знаете, во Германија е сосема различно тоа животно осигурување од нашето.. Еве зашто.. Тие тоа осигурување го сметаат како обезбедување на пензиска заштита и нивниот систем на социјално осигурување обезбедува сигурност (финансиска) за своите граѓани во 3то доба. Нивниот придонес за пензиско пола го плаќаат работодавачите а пола самите луѓе (е тоа се тие пари што они ги даваат како животно осигурување). Тоа постои од 1889 година и е систем на генерациска солидарност, значи од сегашните приходи. Просечната пензија се остварува од 45 години пензиско осигурување и од просечните плати и изнесува 70% од нивните последни нето плати. Во германија има 88 милиони полиси за "животно осигурување".

Лаички кажано, ова нивново е пензиски приватен фонд ама го сметаат како "животно осигурување". Они се насочени кон штедливо животно осигурување, а кај нас доминира мешаното животно осигурување, значи има елементи на штедење (доживување) и елементи на осигурување при смрт (или тешка повреда која најчесто се останува инвалид).

Ете драги мои, вашето осигурување во Германија какво е..
Момак,

Целосно ти е погрешна перцепцијата. Јас го раборам животново веќе 4 години, сум разгледувал од милион аспекти и можам да кажам дека не се сложувам со тебе.
Зашто, па прво зашто споредуваш Германија кадешто имаш осигурителен бизнис целосно поддржан од државата и македонија каде локалната влада сеуште пробува да не залаже со 500 денари дека пензискиот систем цвета. Нема многу да влегувам во аргументација со тебе, само ќе се осврнам на делот дека инфлацијата ти ги јаде парите.
Ако штедењето си го прилагодиш на инфлацијата (а ке го правиш тоа ако имаш брокер) за џ години ќе ја имаш реалната вредност на парите коишто си планирал да ги заштедиш.
Почитувам секакво мислење, поготово за животното осигурување ама мислењето да е аргументирано. Во животното осигурување ништо не е апсолутно, ништо не е фантастично (напротив многу реално е), можеби има маани кои не им се допаѓаат на некои луѓе. Но, и покрај се е најдобар финансиски производ на пазарот којшто ќе го има секој.
Аргументите се премногу силни ама страшно ме мрзи да пишувам вомоментов.
БТВ, јас навистина би сакал да ја прочитам твојата магистерска теза, сигурно е интересна и има што и јас да научам.
Голем поздрав
 
Z

zlaki

Гостин
прочитав две-три страни кои се некако посвежи за разлика од кога е отворена темата.Некако не ми се склопуваат коцките од коментариве кои се со различен став околу банкарско штедење и осигурителна компанија.Имам некои прашања во главата кои ми се нејасни па ако има некој поупатен или веќе е дел од банкарско или осигурителна компанија нека одговори..
- Како со вклучување во осигурителна компанија стекнувам право на пензија?Колку изнесува таа пензија и кој период е потребен да помине да бидам примател на пензијата?Колку време период се прима таа пензија?
- Која осигурителна компанија во државата ги има најдобрите услови?
-Дали постои можност да уплатам средства и колку за да може во најбрз период(1,2,3..год) да бидам примател на пензија..
 
Член од
13 мај 2013
Мислења
51
Поени од реакции
0
Здраво
Сакам да прашам некој ако знае да ми одговори (ако е агент или работи во осигурителна компанија).
Жена на возраст од 35 години склучува полиса за животно осигурување на период од 25 години со годишна премија од 300 евра. Прашањето ми е, ако го прекине договорот и изврши откуп на пола период, односно во 13 година, колкава сума ќе и биде вратена назад? (или ако го прекине во 20-тата година)
Благодарам.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
657
Поени од реакции
132
Здраво
Сакам да прашам некој ако знае да ми одговори (ако е агент или работи во осигурителна компанија).
Жена на возраст од 35 години склучува полиса за животно осигурување на период од 25 години со годишна премија од 300 евра. Прашањето ми е, ако го прекине договорот и изврши откуп на пола период, односно во 13 година, колкава сума ќе и биде вратена назад? (или ако го прекине во 20-тата година)
Благодарам.
Okolu 85% ke i se vratat parite koi gi vlozila...ako sum greska neka me popravi nekoj poupaten
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
988
Поени од реакции
1.324
Jas potpisav polisa vo Grawe - 700 E pa neka mi e na zdravje..
Jas shtedam vo Grawe vekje 5 godini i isto tolku rabotam vo prodazba na zivotno osiguruvanje kako licenciran broker. Ti cestitam na odlukata.[DOUBLEPOST=1511388768][/DOUBLEPOST]
Здраво
Сакам да прашам некој ако знае да ми одговори (ако е агент или работи во осигурителна компанија).
Жена на возраст од 35 години склучува полиса за животно осигурување на период од 25 години со годишна премија од 300 евра. Прашањето ми е, ако го прекине договорот и изврши откуп на пола период, односно во 13 година, колкава сума ќе и биде вратена назад? (или ако го прекине во 20-тата година)
Благодарам.
Na sekoja od polisite ima tablica za iznosot na otkupot vo sekoja od godinite dodeka trae shtedenjeto, do vtora decimala, taka da za sekoj klient i za sekoja polisa otkupot e razlicen. Ama otprilika, na dogovor so traenje 25 godini, vo 13tata godina bi ti vratile pari kako da si shtedel/a 11 godini, a na 20tata godina kako da si shtedel 19 ili 18 i pol godini. Ova otprilika. Zgora na ova, ako otkupot se vrshi posle polovina od traenjeto na dogovorot, klientot/klientkata ke ja dobie i dobivkata shto se ostvarila do toj moment.

Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2012
Мислења
210
Поени од реакции
18
Дечки, дали Cigna Global осигурувањето е валидно кај нас?
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
988
Поени од реакции
1.324
Дечки, дали Cigna Global осигурувањето е валидно кај нас?
Vo koja smisla "validno"? Takva firma ne postoi vo Makedonija, ako toa ti e prashanjeto. A ako ti e prashanjeto dali nekoj koj ima napraveno polisa vo ovaa firma vo nekoja stranska zemja, pa doshol tuka vo Makedonija na odmor/privremen prstoj itd., treba da se znae deka zivotno osiguruvanje vazi 24/7 nasekade vo svet.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
210
Поени од реакции
18
Toa mi bese prasanjeto, dokolku odam preku ovaa stranska firma familijarno osiguruvanje dali bi vazelo za doma, dali so nego moze da se kuouvaat lekovi i slicno?

Sent from my E7s using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
988
Поени од реакции
1.324
Toa mi bese prasanjeto, dokolku odam preku ovaa stranska firma familijarno osiguruvanje dali bi vazelo za doma, dali so nego moze da se kuouvaat lekovi i slicno?

Sent from my E7s using Tapatalk
Drugar, mislam deka prashuvash pogreshno prashanje. Treba na Cigna Global da gi prashash dali TIE bi prifatile da te osiguraat i dali uslovite shto ti gi nudat bi vazele za Makedonija. Taka funkcionira osiguruvanjeto. Na nashite apteki, privatni bolnici i slicno ne im e voopshto gajle od kade ti bi im platil :). Ti go kazuvam ova zoshto do 2005 koga polisite za zivotno osiguruvanje vo Makedonija se pravea nelegalno so nosenje pari kesh preku granica vo Avstrija, osiguritelnite kompanii od tamu prifakaa da rabotat na toj nacin i osiguruvaa lugje tuka, i isplakjaa shteti. A moe licno mislenje od ona shto go znam, a rabotam osiguruvanje 5 godini vekje, e deka ako imas samo Makedonski pasosh, ne bi te prifatile od stranska osiguritelna kompanija za privatno zdravstveno osiguruvanje. A i ne bi ti preporachal da go pravis toa koga kaj nas gi imas Triglav i Eurolink koi pravat privatno zdravstveno osiguruvanje. Se nadevam ti pomognav, ako imas prashanja, slobodno pishi. Pozdrav
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
210
Поени од реакции
18
Drugar, firmata kaj sto rabotam mi nudi vakvo resenie. Mi nudat familijarno osiguruvanje dokolku rabotam nadvor od mk za 45$ mesecno. Pa za toa prasuvam. Kako sto gi razbrav tie rabotat na globalno nivo segade niz svetot."Cigna Global Health Benefits® is pleased to provide your health care benefits while you are on assignment. You and your covered family members have all the advantages of Cigna services whenever you need them, virtually wherever you are in the world. Please take a few moments to review the services offered by Cigna in this LSS Global Benefits Kit."
 
Член од
22 ноември 2017
Мислења
988
Поени од реакции
1.324
Drugar, firmata kaj sto rabotam mi nudi vakvo resenie. Mi nudat familijarno osiguruvanje dokolku rabotam nadvor od mk za 45$ mesecno. Pa za toa prasuvam. Kako sto gi razbrav tie rabotat na globalno nivo segade niz svetot."Cigna Global Health Benefits® is pleased to provide your health care benefits while you are on assignment. You and your covered family members have all the advantages of Cigna services whenever you need them, virtually wherever you are in the world. Please take a few moments to review the services offered by Cigna in this LSS Global Benefits Kit."
A kolku cesto rabotis nadvor od Mk?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.625
Поени од реакции
246
Drugar, firmata kaj sto rabotam mi nudi vakvo resenie. Mi nudat familijarno osiguruvanje dokolku rabotam nadvor od mk za 45$ mesecno. Pa za toa prasuvam. Kako sto gi razbrav tie rabotat na globalno nivo segade niz svetot."Cigna Global Health Benefits® is pleased to provide your health care benefits while you are on assignment. You and your covered family members have all the advantages of Cigna services whenever you need them, virtually wherever you are in the world. Please take a few moments to review the services offered by Cigna in this LSS Global Benefits Kit."
Ти прашуваш за здравствено осигурување.

Темава е за животно осигурување.
 
На врв Bottom