Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 мај 2010
Мислења
188
Поени од реакции
2
Има ли врска ако двата изборни предмети ти се во летен или зимски семестар, или во секој семестар треба по 1 изборен?
 
Член од
19 април 2010
Мислења
194
Поени од реакции
3
Сигурно е ова? Ако се сеќавам добро, лани некој имаше два изборни во еден...:jaj:
јас мислам дека е така по еден изборен во семестар незнам кој тоа имал по два изборни во еден мислам не може така.ама ако некој знае за сигруно нека ме поправи
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Можеше да се изберат 2та изборни во ист семестар, ама сега откако го ставија системот со кредити мислам дека не може затоа што така би се надминале 35те кредити. Сепак ако некој има само 2 задолжителни во еден семестар (не знам дали има таков случај) тогаш ќе може да земе и 2 изборни.
 
Член од
21 август 2010
Мислења
209
Поени од реакции
7
Можеше да се изберат 2та изборни во ист семестар, ама сега откако го ставија системот со кредити мислам дека не може затоа што така би се надминале 35те кредити. Сепак ако некој има само 2 задолжителни во еден семестар (не знам дали има таков случај) тогаш ќе може да земе и 2 изборни.
Јас имам 4 задолжителни во зимски и два во летен. Значи МОРАМ 2та изборни да ги земам во летен... Си се дадов како пример:kesa:

--- надополнето ---

Тука пишува дека оние со просек од над 8.5 можат да запишат и по 40 кредити во еден семестар

http://www.eccf.ukim.edu.mk/studiranje/studentski-prashanja/zaverka-upis-na-semestar

Ако може некој да ми каже кога беа уписите за 2 година :)

Фала однапред
Точно е дека тие со поголем просек можат да запишат повеќе кредити. Таа на студентски ги нарече НАДАРЕНИ ;)
 

Lorddd

Титула - Лорд
Член од
18 март 2007
Мислења
1.067
Поени од реакции
53
500 симболични денари се плаќа за промена на департман :) Него колеги дај некој нека ги напише точните износи и цел на дознака за уплатниците за запишување на семестар.
Anyone?
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Да се плаќа 500че за промена на департман, но само доколку ти ја прифатат молбата.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.297
Поени од реакции
15.515
коментатор ти одговори :pos:
Иначе точните износи ги имаш на страната, освен за партиципација каде што сумата ќе си ја напишеш во банка откако ќе дознаеш колку кредити запишуваш помножено со 3,3 или 10(зависи од тоа во која квота си) и помножено со курсот што ќе ти го каже тој на шалтер во банка :)...
За цел на дознака мање-више битно што ќе пишеш, значи за партиципација(прва рата), за студентски парламент, едната ти е пополнета и другата книжен фонд, интернет итн...
Се надевам ме сфати и ти помогнав :)
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
Ако пишам 40 кредити во еден семестар, тоа значи дека наредниот семестар можам да пишам еден предмет помалку? Мислам, што е финтата ако се турам од учење во еден семестар? :)

И едно прашање, ептен офтопик. Го направив ова форумот кајгана mobile (не знам зошто), и сега не можам да го вратам назад никако. Таму кајшто ианку се тие за избор сега не се отвараат. знае некој како можам да си го вратам назад? (кеса) :D :D
 
Член од
6 септември 2010
Мислења
48
Поени од реакции
0
По кои се предмети можеш да поминеш само со скрипти во 1ва година??
Односно за кои се предмети мораш да ја купиш книгата од професорот??...
 
Член од
22 мај 2010
Мислења
629
Поени од реакции
109
По кои се предмети можеш да поминеш само со скрипти во 1ва година??
Односно за кои се предмети мораш да ја купиш книгата од професорот??...
годината не започна одма почнаа тактичките деловии и пресметките по формулите на драгета :))))))
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Ако пишам 40 кредити во еден семестар, тоа значи дека наредниот семестар можам да пишам еден предмет помалку? Мислам, што е финтата ако се турам од учење во еден семестар? :)

И едно прашање, ептен офтопик. Го направив ова форумот кајгана mobile (не знам зошто), и сега не можам да го вратам назад никако. Таму кајшто ианку се тие за избор сега не се отвараат. знае некој како можам да си го вратам назад? (кеса) :D :D
Pa mislam deka ne e bas taka kako sto mislis,mislam deka nemora nareden semestar da zapises pomalce predmeti,a so toa sto bi zapisal poise predmeti avtomatski bi si ja olesnil rabotata za ponataka i vo toj slucaj bi imal na primer 7 i 8 semestar pomalce predmeti vo odnos na drugite:):):):):)))))))
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.373
Поени од реакции
1.596
Боби[Мкд];3776255 напиша:
Во 11 сатот сабајле, :) само се мислам дали да одам... :raz:
Фала друже , задолжително е тоа или ? ја мислам дека не е :)
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
годината не започна одма почнаа тактичките деловии и пресметките по формулите на драгета :))))))
Pa trggovsko pravo od iskustvo tvrdam deka mozes da pomines samo so skripta,a i ekonomika,a za kniga od koi profesori moras da kupis,jas so takvi profesori ne se sretnav izminatava godina:):):):):):):)))))))
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom