Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
При заверката се плаќа само втората рата за партиципација, или имаше уште нешто?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Ќе знае ли некој да ми каже како се решаваат Фифо..Лифо...така како што беа дадени на колоквиум?? Т.е. како се наоѓаат крајните залихи и тие празните полиња од количината и цената???? :salut:
FIFO (firstINfirstOUT) - тоа што најпрво си го ставил на залиха прво и го продаваш.
LIFO (lastINlastOUT) - тоа што на залиха си го ставил последно го продаваш прво.
Многу е едноставно...
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.027
Поени од реакции
2.026
Samo pazi neli smenija ovaa godina.So toa kreditite se rachunashe za plakjanje vo prethodniov semestar :)
Па јас за прв семестар платив 100 евра, а имав 36 кредити. Сега ќе имам 24 кредити, а пак треба да платам 100 евра.

Мислам дека нема врска тоа со кредитите, барем не е морално. :)
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Нема веќе таксени марки,сега ке уплаќаме 50 ден. со уплатница...бедови !!!:tapp:
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Па јас за прв семестар платив 100 евра, а имав 36 кредити. Сега ќе имам 24 кредити, а пак треба да платам 100 евра.

Мислам дека нема врска тоа со кредитите, барем не е морално. :)
Kaj drzavna kvota mislam deka e 3.3 evra po kredit,taka da,kolku krediti prijavuvas,gi mnozis po 3.3 evra i ja plajkas dobienata suma,zosto porano bese 100 evra po semestar,i koga ke gi presmetas kreditite od site predmeti sto treba da gi polozis vo 4 godini na fakultet i gi pomnozis so 3.3 ke ja dobies istata suma sto porano se plajkalo.Za da zavrsis fakultet treba da imas min. 240 krediti,a jas bidejki sum vo kvota so kofinansiranje(privatna) plajkam po 10 evra od kredit,koa ke pomnozis 240 x 10=2400,a porano plajkale 300 evra po semestar,pa bidejki imalo 8 semestri po 300 evra,pak stignuvas do sumata od 2400 evra.Minatiot semestar prijaviv 31 kredit i plativ 310 evra,zatoa spored mene taka se racuna i plajka:):):):))))
 
Член од
22 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
0
da, gi ukinaa taksenite use lani ...
nego, tie sto se prva godina , dali ke treba da plakaat nesto za nekoj nepolezen ispit? ili toa posle avgust ke se znae ... dokolku ne polozime.
i me interesira kolku se plaka za eden ispit?
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
da, gi ukinaa taksenite use lani ...
nego, tie sto se prva godina , dali ke treba da plakaat nesto za nekoj nepolezen ispit? ili toa posle avgust ke se znae ... dokolku ne polozime.
i me interesira kolku se plaka za eden ispit?
За неположен испит се плаќа нова пријава за наредната сесија, ако ти е во план да го полагаш :)
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Za sto toa od 1vi,za upisi?Ako e za upisi,taka pisuva na stranata:
Заверката на зимскиот и упис на летниот семестар ке се врши од 31.01 – 20.02.2011 година според следниот распоред:

1 година 31.01-02.02.2011
2 година 03 – 08.02.2011
3 година 09 - 14.02.2011
4 година 15 – 18.02.2011

Се молат студентите да се придржуваат до истакнатиот распоред
не, јас мислев дали се почнува со предавања од 1ви?

--- надополнето ---

FIFO (firstINfirstOUT) - тоа што најпрво си го ставил на залиха прво и го продаваш.
LIFO (lastINlastOUT) - тоа што на залиха си го ставил последно го продаваш прво.
Многу е едноставно...
најубаво јас мислам дека ќе ти биде да си научиш исто како во учебникот бидејќи ќе нема ништо повеќе од тоа... јас воопшто не вежбав од збирката за вториов колоквиум и поминав
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Колеги, помагајте ФИНАНСИСКО сметководство како е на испит, тешко/лесно...Книжења, калкулации...Било каква помош е од корист! :(
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
не, јас мислев дали се почнува со предавања од 1ви?

--- надополнето ---



најубаво јас мислам дека ќе ти биде да си научиш исто како во учебникот бидејќи ќе нема ништо повеќе од тоа... јас воопшто не вежбав од збирката за вториов колоквиум и поминав
Pa mislam deka e od prvi,taka bese minatata godina:):):)))
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
wtf? aj objasnio kako toa i od koga ova ?
Од пред некоја недела. Има објавено приходна шифра и слично што треба да се пише на уплатницата (ама претпоставувам ќе има готови во книжара).
Колку е точно тоа дека Англиски 1 се оди директно на испит, а не се полага преку колоквиуми? :toe:
:smir:
Не е точно воопшто.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Kolegi ke moze nekoj sto znae da kaze kakvi prasanja i zadaci imase na vtoriot kolokvium Mikroekonomija?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom