Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.344
Поени од реакции
10.702
Еј а за на Економски потребно е да се полага економија на државна матура???? Мислам дека носи повеќе поени тоа.......јас сакам на економски да одам ама сакам и право да полагам на матура....полесен е....
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
луге ја колку што памтам професорите шетаа самите и кажуваа дека се 1 или 2 точни одговори

--- надополнето ---

Еј а за на Економски потребно е да се полага економија на државна матура???? Мислам дека носи повеќе поени тоа.......јас сакам на економски да одам ама сакам и право да полагам на матура....полесен е....
е полагај де право и иди си на правен.
шо се замараш до толку
 
V

Viktor g

Гостин
Еј а за на Економски потребно е да се полага економија на државна матура???? Мислам дека носи повеќе поени тоа.......јас сакам на економски да одам ама сакам и право да полагам на матура....полесен е....
Не мора да полагаш полагај што сакаш
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
154
Jas polagav filozofija i fizika,pa eve me pak na ekonomski,taka da,polagaj so sakas:):):):)
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.344
Поени од реакции
10.702
луге ја колку што памтам професорите шетаа самите и кажуваа дека се 1 или 2 точни одговори

--- надополнето ---



е полагај де право и иди си на правен.
шо се замараш до толку
Економски сакам

--- надополнето ---

Не мора да полагаш полагај што сакаш
Знам ама наводно повеќе поени носело?!!!

--- надополнето ---

Jas polagav filozofija i fizika,pa eve me pak na ekonomski,taka da,polagaj so sakas:):):):)
Ај така ќе биде :smir:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Дали лани по економија на вториот и третиот колоквиум имавте прашања со повеќе од 2 точни одговори? :)
Прехлани на едниот колоквиум мислам дека имаше едно прашање со 3 одговори. Дали намерно или по грешка не знам.

Moze nekoj da mi kaze dali na uvid menadzment pusta za 0.2 poeni ako imas padnato?imam 50,8 a so 51 se proaga ne znam dali da idam utre na uvid i dali nekogas stole pusta za nekoi mimimalen poen?pisete mi ako znaete nesto..blagodaram odnapred
Ако на првиот колоквиум си поминала регуларно, можеби и ќе те пушти. Пробај си ја среќата ништо не губиш.
Абе Боби, доволно е да пишеш на google нешто на кирилица, прв резултат ти дава кајгана форум не википедија, верувај дека многу асистенти читаат а и професори, некој професор на предавање кажал нешто индиректно... 2010 година сме, сите имаат интернет :)
Има тука студенти со 9.9 просек, еден ден може ќе станат асистенти или професори, нели? :)
Да, јас кога имав трговско спомна професорот: Читам сте се жалеле на Кајгана дека ви се тешки прашањата (секако на зафрканција).

Инаку не се секирајте јас кога ќе бидам асистент нема да бидам одмаздољубив, не мора да сте фини со мене цело време.
 
Член од
22 мај 2008
Мислења
83
Поени од реакции
6
Дали ќе може една мала помош во врска со Микроекономија ако знае некој да ги реши задачиве? :smir:

1. Утврдете ја рамнотежната цена на маргаринот доколку ф-цијата на побарувачката е:
С = 780 – 3к , а ф-цијата на понудата е С = 300 + к

2. Функцијата на побарувачката за виски е дадена со следнава понуда: С = 300 – 5к, а за побаруваќката е С = 6 + 2к. Владата воведува акциза 14 п.е за секое продадено шише виски.
А) За колку ќе порасне цената по шише виски која ја плаќаат потрошувачите во новата рамнотежна солуција во однос на првата?
Б) Утврдете ја разликата во побаруваната количина пред воведувањето на данокот и после тоа?

3. Утврдете ја доминантната стратегија на А и Б во следнава игра:
А
1 | 2 (За 1 се:5 и 3 а за 2 се:4 и 5)
5 3 | 4 5
-------------
Б
1 | 2 (За 1 се:4 и 4 а за 2 се:2 и 1)
4 4 | 2 1
Утврдете дали доколку игрите ги играат своите доминантни стратегии ќе се воспостави рамнотежа во играта?

4. Функцијата за побарувачка на соби за приватно сместување во туристичко место е дадена со: К = 960 - 7*С, а понудата е дадена со функцијата К = 160 + 3*С. Можна цена која е одредена од местото за една издадена соба е 35 п.е. Утвредете го обемот на вишокот или недостатокот за соби за изнајмување? Утврдете за колку се разликиува побарувачката по 35 п.е. и рамнотежната побарувачка за соби пред воведувањето на максималната цена.
 
Член од
24 декември 2010
Мислења
66
Поени од реакции
13
Колешке можеш ли да напишеш уште некоја задача по микроекономија,би ти помогнала со овие ама прв пат ги гледам па затоа те замолувам ти да ми помогнеш? :toe:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Еј а за на Економски потребно е да се полага економија на државна матура???? Мислам дека носи повеќе поени тоа.......јас сакам на економски да одам ама сакам и право да полагам на матура....полесен е....
за гимназија:

  • географија

  • информатика

  • историја

  • матeматика (ако не е избран како
екстерен испит)

  • социологија

  • странски јазик (ако не е избран
како екстерен испит)

  • филозофија
за средно стручно образование:

  •  географија, информатика,
историја, математика (ако не е
избран како екстерен испит) или
бизнис,

  •  деловно работење, економија,
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom