Економски факултет

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 октомври 2010
Мислења
72
Поени од реакции
9
str 41 vezba 3 ,
str 46 vezbi 3 i 5 ,
str 51 vezbi 2,3,4 strana 56 vezba 2 strana
60 vezba 2
61 vezba 3
62 vezba 4 strana
66 vezba 2 i 3
str 71 vezbi 2 i 3 str
79 vezba 2
str 85 vezbi 2,3,4 plus od toa doplnitelnot tie defincite ko za prv pr up-market

Ерм...колега, ќе има нешто прашања од текстовите од скриптата и до дополнителниот матријал за вежбање што ни беше?
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Колеги. колеги...Што беше тоа со макроекономија денеска?! Имаше прашања, а и првата задача беше од 16та тема, која професорот кажа дека ќе ја отфрли!!!
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Makro mene zadacite mi bea lesni. I grafikonot i objasnuvanjeto za AS - AD modelot se uci uste vo osnovi na ekonomija vo 1 semestar , ne znam sto se bunite. Drugata zadaca bese so IS-LM-BP model, ako ne go znaes i ne go razbiras ne zasluzuvas da polozis.
Edinstven problem mi bea nekoj dvosmisleni prasanja i prasanja so negacija , sve druge mislam deka dosta lesno bese.
 
Член од
31 август 2010
Мислења
188
Поени од реакции
33
Makro mene zadacite mi bea lesni. I grafikonot i objasnuvanjeto za AS - AD modelot se uci uste vo osnovi na ekonomija vo 1 semestar , ne znam sto se bunite. Drugata zadaca bese so IS-LM-BP model, ako ne go znaes i ne go razbiras ne zasluzuvas da polozis.
Edinstven problem mi bea nekoj dvosmisleni prasanja i prasanja so negacija , sve druge mislam deka dosta lesno bese.
Не зборам за тежината, како прво не кажав дали и колку сум решила и дали сум знаела или не, па да си земеш за право да кажеш дали заслужувам или не да положам ;)))) Само НАПОМЕНАВ дека имаше од 16та тема..
 

Vk111

B4 I FU RU 18
Член од
2 јули 2010
Мислења
118
Поени од реакции
6
Не зборам за тежината, како прво не кажав дали и колку сум решила и дали сум знаела или не, па да си земеш за право да кажеш дали заслужувам или не да положам ;)))) Само НАПОМЕНАВ дека имаше од 16та тема..
Koga napisav deka ne zasluzuvas da polozis ne mislev specificno za tebe , i ne te osuduvav. Sakav samo da kazam deka treba da se znaat osnovnite dva modela vo makroekonomijata barem kako minimum znaenje.
Inaku , izvini ako te navrediv , ne mi bese toa namerata.
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
А случајно да не има скрипта Дигитална на македонски, како што претходно беше објавена на англиски??
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Колеги. колеги...Што беше тоа со макроекономија денеска?! Имаше прашања, а и првата задача беше од 16та тема, која професорот кажа дека ќе ја отфрли!!!
кога рекол дека ке ја отфрли? баш убаво имаше пишано дека треба и 16та. не се бунете за џабе, на место си беа задачите. Е сега реултатите кхм...:kesa:
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Излегувале со бодови плус не во стил компјутерот згрешил при вчитувањето на резултати, туку Столе на некои позаебани/замки прашања признавал по едно неточно заокружено/незаокружено решение, некои мали измени од типот на "во учебникот пишува така, на тестот е различно дадено", како и признавање на оние точно/неточно прашањата со мали измени, изоставено зборче и слично.. можеби носат по 0,6-0,8 бодови, но за некој многу значат.
Лично јас познавам колега кој на прв колоквиум имаше 37,2 бода, отиде на увид, по увид Столе го повикал во канцеларија и фино лепо напишал на списокот +1 (бод) и му рекол дојди да полагаш втор.

--- надополнето ---



Излегувале со бодови плус не во стил компјутерот згрешил при вчитувањето на резултати, туку Столе на некои позаебани/замки прашања признавал по едно неточно заокружено/незаокружено решение, некои мали измени од типот на "во учебникот пишува така, на тестот е различно дадено", како и признавање на оние точно/неточно прашањата со мали измени, изоставено зборче и слично.. можеби носат по 0,6-0,8 бодови, но за некој многу значат.
Лично јас познавам колега кој на прв колоквиум имаше 37,2 бода, отиде на увид, по увид Столе го повикал во канцеларија и фино лепо напишал на списокот +1 (бод) и му рекол дојди да полагаш втор.
Како асистентот го пуштил на увид колегата со 37.2 бода да иде на втор кога сеуште не се знаеше границата за поминување кога беше првиот увид, или Шуклев кога ја спушти границата после имаше уште еден увид??????
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.134
Поени од реакции
845
Не знам дали има некој прашано, ама дали ќе се даваат поправни на вторите колоквиуми?
 

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.457
Денес по макро поминав средно-жалосно за никаде.

Професорот кажа дека 16 глава немаше да биде отфрлена и дека таа ке биде за на колоквиум.

Во врска со менаџмент, денес кај Шуклев беше една колешка со 50,6 бода. Му ја кажала ситуацијата дека е за помалку од поен падната и дека има повеќе на прв од границата на 38 бода, и и рекол дека е помината. Ми кажа дека со неа биле уште 2-3 други колеги со 50,нешто бода и сите ги пуштил. Сите што сте со иста ситуација, обавезно на увид и во канцеларија кај Шуклев!
 
Член од
15 септември 2010
Мислења
74
Поени од реакции
2
Денес по макро поминав средно-жалосно за никаде.

Професорот кажа дека 16 глава немаше да биде отфрлена и дека таа ке биде за на колоквиум.

Во врска со менаџмент, денес кај Шуклев беше една колешка со 50,6 бода. Му ја кажала ситуацијата дека е за помалку од поен падната и дека има повеќе на прв од границата на 38 бода, и и рекол дека е помината. Ми кажа дека со неа биле уште 2-3 други колеги со 50,нешто бода и сите ги пуштил. Сите што сте со иста ситуација, обавезно на увид и во канцеларија кај Шуклев!
Дали така пушташе и на 1 колоквиум ако ти фалеше пола бод??
 
Член од
3 февруари 2009
Мислења
104
Поени од реакции
0
bash taka , samo novitet e sto sega ako plakash za nekolku predmeti gi uplakas na edna uplatnica a ne na nekolku uplatnici ,pa da gi lepsh na prijavata ko prethodno
Јас сум вонреден и незнам дали многу ќе ти помогнам ама сепак ќе ти кажам јас како пријавив сега, се што имаш на колоквиум си е иста цена како кај редовните 30 ден пријава и 50 маркица од колоквиум, а секој предмет што ти е презапишан си уплаќаш 300 денари за секој на уплатница, е сега за испит ако предметот не ти е презапишан си плаќаш обично пријава 30 ден и 50 маркица, а ако ти е презапишан си уплаќаш 300 ден. Се надевам дека сфати што сакав да ти кажам. Јас пријавив испит кој не ми е презапишан и не платив ништо освен пријава и маркица. Поздрав:smir:


--- надополнето ---

FINANSISKI MANAGEMENT za ispit , dali ima neshto shto e skrateno ??????????????
 

Sawyer

Only God can judge me!!!
Член од
26 август 2009
Мислења
723
Поени од реакции
153
Колеги. колеги...Што беше тоа со макроекономија денеска?! Имаше прашања, а и првата задача беше од 16та тема, која професорот кажа дека ќе ја отфрли!!!
Koleske,vrati samo 2 stranici nanazad u forumov(mislam deka bea tolku) i vidi edno moe mislenje i ke vidis deka treba i 16 tema,ovie informacii mi se od profesorot :):):)
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
144
Поени од реакции
0
Nekolku pati prasav so nadez deka nekoj ke bide dobar da mi odgovori no nisto....pa moram pak :). Moze li nekoj da mi pojasni nekolku raboti vo vrska so makroekonomija.Jas sum vonreden student i ke go polagam sega vo januari na ispit,sakam da znam dali mi se neophodni tie listovi od sekoja teme sto gi dava profesorot bidejki ne znam kako izgledaat,a i ako se potrebni dali moze nekoj da mi gi prati po mail? AJ ve molam nekoj neka bide ljubezen....vi blagodaram odnapred:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom