Економски факултет (стара тема)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не сфаќам што не сфаќаш од прв,тоа ти е стандард што си учела и во средно.

Веројатност,комбинаторика и низи,дава задачи од збирката и не се претешки.
Имаш и две прашања,е тие нема да ги знаеш :)

Енивеј,седни и пробај да научиш,ако не,остај си го за испит,нема да е крај на светот (како што мислат сите од прва година:wink:)
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Luge HELP!!!!! Matematika sum trup niso ne svakam! Go pominav cel materijal sto ni e za kolokvium od knigata i niso ne razbiram!!! Kako e na kolokvium?Dava li zeznati zadaci ili dava samo od zbirka sto se???? Aj neka mi pomogne nekoj so informacija nekakva, zosto mnogu se nerviram!!!
Батали книгата,кај се учи математика од книга.решавај ги задачите од збирката и од испитните комбинации одпозади што се.Сега ептен ако немаш среќа ке ти се паднат задачи од руска збирка,тогаш не се замарај воопшто,иди на испит.Присуствуваше ли на вежбите?Не ти се разјасни ништо?

Задачата од веројатност веројатно ќе биде влечење од кутии во комбинација со биномна формула(семафори,парички утакмици и сл...)
Прогресиите би требало да ти бидат поени пред да седнеш да полагаш бидејќи два типа на задачи се.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Epa planirav da pocnam od zbirka da resavam od utre, pa ke vidam kako ide! Ama tie poslednite lekcii od verojatnost sto se, se izgubiv vo niv! Bitno ne mora formuli na pamet da ucis, zosto gi ima u tablici!
 

Chains

империја
Член од
15 август 2006
Мислења
761
Поени од реакции
678
Epa planirav da pocnam od zbirka da resavam od utre, pa ke vidam kako ide! Ama tie poslednite lekcii od verojatnost sto se, se izgubiv vo niv! Bitno ne mora formuli na pamet da ucis, zosto gi ima u tablici!

To late I'm affraid:toe:


Нејсе,кажа МАц,ништо страшно и за на испит ако го оставиш.Но преку колоквиум дава ненормално високи оценки:smir:На сите мои колеги што положија преку колоквиуми им стави повисоки оценки од добиените.Јас го положив на испит.7ца во морето од 6ки:wink:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Кога полагате математика?
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Abe ne sakam na ispit!!! :kesa:Ima nadez eve sega mi kazaa koi zadaci da gi vezbam i ne se mnogu od zbirka! Im gi odvoile na vezbi i od tie zadaci ke se padne na kolokvium! a se na se se negde okolu 90 zadaci!! Polagame nareden petok!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Abe ne sakam na ispit!!! :kesa:Ima nadez eve sega mi kazaa koi zadaci da gi vezbam i ne se mnogu od zbirka! Im gi odvoile na vezbi i od tie zadaci ke se padne na kolokvium! a se na se se negde okolu 90 zadaci!! Polagame nareden petok!
Не се плаши, имаш доволно време, задачите не се воопшто тешки, реши од секоја врста бар по една задача, а веројатност, гледај реши ги сите, затоа што се позафркнати. После ова ќе треба само да се молиш да не ти ја даде елиминаторската група, затоа што е зезната :)
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Fala na uteha!!!
A inace da prasam e-biznis da ucam od prezentaciite,od ucebnik ili od dvete? Zatoa sto gledam deka na prezentaciite go ima bas ona najvaznoto!
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
Не се плаши, имаш доволно време, задачите не се воопшто тешки, реши од секоја врста бар по една задача, а веројатност, гледај реши ги сите, затоа што се позафркнати. После ова ќе треба само да се молиш да не ти ја даде елиминаторската група, затоа што е зезната :)
коментаров и мене ми беше потребен.мала утеха ми дава(ше) завршената природно-математичка А-комбинација,ама по муабетиве кои вртат низ коелгите... кој и да прашам - е готово е до сега ако не си почнал џабе. фебруари/јуни/септември батко..
иначе за Ивана
јас ќе учам од презентациите кои ги праќаше на мејл, некаде до 20тиот слајд од можните 53 е стигнат, пошто рече до каде ќе предаде до таму ќе е колоквиумскиот материјал, заклучно со 18 страна според учебникот, како што рече на крај. така да некое комбинирање помеѓу дефинициите и распределбите од слајдот и некој прост пример од скриптите ќе бидат доволни според мене.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
558
Поени од реакции
180
Дај кажете некој совет за Финансиско Сметководство. Каков тип на задачи, прашања, треба ли да се учи во детали итн.
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Има ли некој член на форумот што е запишан економски во струмица?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
9.000
Поени од реакции
5.635
Дај некој нека каже дали Господ ќе ни се смилува и дали ќе положиме Менаџмент и Маркетинг :(
 

IronTrooper

The King of Cool
Член од
27 март 2007
Мислења
1.496
Поени од реакции
32
конечно форум по многу дена, па да видам темава. ова не се издржува ! од 10 до 6, а + за учење... сметководство барем помалку ми е страв сега, откако типот на вежби кажа дека 50% од збирката скроз исти. ама математика...тек од утре почнувам..што мислите поискусни? има ли шанси човек кој мака мачел 4 години со математика да научи за колоквиум за 10ина дена?! инаку за е-бизмис чув дека главните дефиниции (најчесто тие од страна во книгата) требало да се научат, ама добро. и да единствена светла точка: ЈА САКАМ ТИПКАТА ШТО ДРЖЕШЕ ВЕЖБИ СМЕТКОВОДСТВО !
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Ако не ти идело математика,тешко дека сега ќе ти тргне :)

Но,за секој е тоа индивидуално,и како што реков,положете си вие се друго,а математика остајте го на испит.
Не е страшно,најсериозно,башка што од трите колоквиуми,може да пројдете со научени два (зборам гледано за испит) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom